Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Aktivovaný parciální tromboplastinový čas je považován za základní ukazatel koagulogramu, který je zaměřen na hodnocení účinnosti vnitřní koagulační dráhy. Tato hodnota INR je považována za důležitou pro screening hemostázového systému, může být nazývána aPTT (aktivovaný parciální tromboplastinový čas).

Co je APTTV v biochemické analýze krve

Lékařské studie studie hemostázy přikládají velký význam APTTV v biochemické analýze krve. Podle tohoto ukazatele je možné určit správnost koagulačních procesů, úroveň fibrinolýzy a posoudit závažnost onemocnění, najít správnou léčbu. Pokud chirurg provádí abdominální nebo endoskopickou operaci, pak má téměř vždy rizika komplikací - trombózy, krvácení. Pro jejich snížení proveďte stanovení aktivovaného parciálního tromboplastinového času.

APTT - co to je, ne každý ví, ale tuto hodnotu lze nalézt pod jinými názvy - aPTT nebo kefalin-kaolinem. Studie se provádí ve spojení s určením PTV (protrombinového času), který se odlišuje definicí vnější cesty aktivace, nikoli vnitřní. Podle svědectví se provádí hodnocení deficitu faktorů srážení krve.

Testovaná aPTT analýza v následujících případech:

 • pro diagnostiku poruch hemostázy;
 • během těhotenství diagnóza neplodnosti;
 • s rizikem krvácení, tromboembolie;
 • předoperační vyšetření;
 • patologie koagulability (snížení, zvýšení);
 • výpočet dávky heparinu pro screeningovou léčbu;
 • diagnóza DIC, hemofilie, APS, když jsou fosfolipidy narušeny.

Krevní test pro APTTV

Mnoho specialistů předepisuje koagulogram nebo krevní test pro APTT pro kontrolu práce koagulace, reverzního procesu a hladiny fibrinolýzy. Stanovení se provádí ráno na lačný žaludek, den před tím, než by měl být vyloučen příjem alkoholu, tuková jídla, léky ovlivňující srážení. Lékař vezme vzorek krve ze žíly a odešle jej do testu na interakci se speciálními činidly.

Krevní test APTTV - transkript

Po obdržení odebraného materiálu se APTT dešifruje, v sekundách se získá časový indikátor, který se porovnává s normou. Za tímto účelem se ze vzorku získá plazma, destičky se z ní odstraní a aktivátor se aktivuje kaolinem, kefalinem a chloridem vápenatým. Co je APTT v krevním testu, informujte ošetřujícího lékaře. Pokud je hladina nízká, pak je hyperkoagulace. Při zvýšené hladině a hypokoagulaci je pozorováno prodloužení tvorby sraženin, které může ovlivnit průběh některých onemocnění a tvorbu patologií.

APTTV - krevní frekvence

Obsah faktorů plazmatického charakteru závisí na rychlosti APTTV v krvi. Ukazuje časovou povahu tvorby krevní sraženiny v sekundách. Různé zdroje a lékaři mohou považovat normální odečty různými způsoby, každý z nich má své vlastní referenční parametry koagulogramu. Většina se drží normálního indikátoru 24-35 sekund, je možné ho snížit na indikaci na 19 sekund a zvýšit - nad 40.

APTT nad normální - co to znamená

Je-li během koagulologického vyšetření zjištěno zvýšení aPTTV, je třeba to podrobně prozkoumat. Vysoká koncentrace znamená zvýšenou citlivost na léčivo a vyžaduje úpravu dávky. Pokud zvýšíte aktivovaný parciální tromboplastinový čas, můžete hovořit o:

 • nedostatek koagulačních faktorů;
 • hemofilie;
 • léčba intravenózním heparinem;
 • nedostatek vitamínu K;
 • DIC a antifosfolipidové syndromy.

Může se zvýšit příčina rizika krvácení. Pokud byly pozorovány poruchy během skladování vzorku, jeho kontaminace nebo nedostatečného množství odebraného materiálu, pak je zvýšen i aktivovaný parciální čas tromboplastinu. Technická chyba přispívající ke zvýšení je nesprávné množství antikoagulačního činidla v zkumavce.

APTT pod normální - co to znamená

Zvýšené riziko patologie trombózy nebo tromboembolie je ovlivněno tímto faktorem, pokud je APTT snížen podle výsledků studie. Snížený aktivovaný parciální tromboplastinový čas může:

 • těhotenství, užívání perorálních kontraceptiv;
 • chyba při venepunkci - poranění tkáně;
 • první etapa DIC;
 • intestinální infarkt, infarkt myokardu, infarkt ledvin, plicní tromboembolismus;
 • trombóza v nohách, cévy placenty.

APTTV během těhotenství

Za každé tři měsíce předepisují lékaři aPTT během těhotenství, aby se předešlo vzniku komplikací. Pokud ženský hemostázový systém selže, zatímco dítě čeká, odráží hrozbu pro život dítěte. Těhotné ženy mají zvýšené množství fibrinogenu a zkrácenou dobu 14-18 sekund. Pokud je odečítání sníženo, existuje riziko trombózy v placentě, což vede k jejímu oddělení. Zvýšený čas ohrožuje děložní krvácení, ohrožuje život plodu a matky.

Video: hemostáza APTT

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: