Globálním trendem v oblasti inovací je bezkontaktní technologie paypass. Tato funkce zjednodušuje převod prostřednictvím použití bankovní karty kupujícím peněžních prostředků prodávajícímu, což činí proces okamžitým a velmi pohodlným. "Plastové" nemůžete ani dostat ven z kapsy saka, zasunout je do POS terminálu a provést nákup v jednom dotyku. Mladší generace občanů - držitelů bankovních karet - dává přednost finančnímu nástroji z důvodu jeho progresivity.

Co jsou bezkontaktní platby

Metoda výpočtu „na jeden dotek“, která nezahrnuje fyzickou interakci mezi plastovým držákem a terminálem POS (prodejní místo, elektronické technické zařízení pro příjem platební karty s mikročipem nebo magnetickým proužkem), se nazývá bezkontaktní platba . Provoz je co nejjednodušší a trvá minimálně čas. Chcete-li to, měli byste připojit "plast" nebo smartphone s virtuálními kartami v POS terminálu.

Dvě nejběžnější technologie pro bezkontaktní převod finančních prostředků na základě normy ISO / IEC 14443 (modulační metoda, radiofrekvenční identifikace, RFID, RFID),

 1. výplata mastercard;
 2. víza.

Jak funguje technologie paypass

Pro podporu práce technologie paypass je karta Mastercard vybavena mikročipem - bezkontaktním platebním modulem - a malou anténou. Rozsah zařízení je 40 - 80 mm. Stačí pro realizaci bezkontaktních převodů peněz - kupující musí přivézt svou kartu do terminálu POS: za pár vteřin bude přístroj číst data, nákup bude okamžitě zaplacen.

Obří společnosti Apple a Samsung vyvíjejí technologie, které umožňují, aby byly bezkontaktní plasty svázány se současnou mobilní aplikací. Paypass je podporován zařízeními, která mají vestavěný komunikační čip NFC - blízko pole, tzv. Blízká komunikace v terénu, bezdrátový přenos dat krátkého dosahu.

NFC technologie může být k dispozici pro použití na obou typech bankovních karet: debetní i kreditní. Mobilní aplikace zjednodušují proces „plastu“, který podporuje bezkontaktní platební systém - úspěch operace je potvrzen světlem na terminálu POS a odpovídajícím zvukovým signálem.

Výhody a nevýhody bezkontaktní platby kreditní kartou

Bezkontaktní platba plastovou kartou má své výhody i nevýhody. Vycházeje z nedostatků, které jsou většinou jen 3, je třeba zmínit, že aby systém odměňování fungoval správně, je zapotřebí speciální terminál POS, který by měl být instalován na prodejním místě prodávajícího zboží a / nebo služeb. Majitelé obchodů nejsou v žádném spěchu instalovat drahé zařízení, aby se zabránilo zbytečným nákladům. Z tohoto důvodu není rozšířené zavádění bezkontaktních platebních technologií tak rychlé, jak by si zákazník přál.

Druhou nevýhodou je relativní zranitelnost. Karta vybavená čipem paypass může být předmětem podvodu. Platební terminály odepíší částku do 1 000 rublů ve vzdálenosti do 10 metrů bez požadavku na PIN kód, hacker, který vlastní domácí zařízení, jako je čtečka RFID (elektronické zařízení pro automatickou identifikaci objektů čtení a zápisu dat pomocí vysokofrekvenčního rádiového signálu), bude trvat 15 minut. v přeplněném metru projít kabinou a okrást několik desítek lidí.

Třetí nevýhodu lze považovat za podhodnocený limit na výši nákupů, ve výši pouze 1 tisíc rublů. Obyvatelé měst, zvyklí na neustálé placení zboží a služeb kreditní kartou, budou čelit nepříjemnostem při obvyklém nakupování. Kontrola přes tisíc rublů bude muset být uzavřena zadáním pin kódu. Výhody používání karet s bezkontaktní platební technologií jsou stále více než nevýhody:

 1. Peníze jsou převedeny na prodávajícího okamžitě.
 2. Kupující má možnost zaplatit za výrobek nebo službu zakoupenou kdekoli na světě.
 3. Provoz převodů prostředků je maximálně zjednodušen.
 4. Možnost placení zpravidla je zahrnuta v ročních nákladech na údržbu plastů.
 5. Riziko podvodu s bezkontaktní platební kartou je považováno za nízké.

Jak chránit platební kartu

Banky, které vyrábějí plasty, podporují bezkontaktní platební techniku, se snaží zajistit její využití. Pro správné uplatnění tohoto finančního nástroje musí jeho vlastník dodržovat několik pravidel:

 • fyzický kontakt s pokladníkem - v takovém případě nelze manipulovat s účtem zákazníka;
 • Nevyjímejte kreditní / debetní kartu z rukou;
 • poté, co POS terminál komunikuje s kartou, nejsou prostředky z účtu účtovány dvakrát - zařízení upozorní plátce blikáním žárovky a zvukovým signálem o úspěšném dokončení operace;
 • v případě ztráty karty v případě ztráty, odcizení - finanční nástroj podléhá okamžitému zablokování, finanční prostředky jsou zmrazeny při prvním volání do banky nebo nezávisle prostřednictvím online osobního účtu.

Vypnutí funkce bezkontaktních plateb na kartě Sberbank

Při provádění finančních transakcí je vytvořen klientský účet, ale do něj nejsou vložena data bankovní karty. Informace jsou uloženy na serveru systému, aby byly chráněny prostředky plastového držáku. Zákazník úvěrové instituce se může k systému připojit bezplatně - uživatel aplikace Android Pay nemá při nákupu možnost platit provizi, pokud používá bezkontaktní kartu Sberbank.

Na zdiskreditovaném „plastu“, s nímž má jeho držitel problémy, by měla být možnost placení zakázána. To lze provést dvěma způsoby:

 • prostřednictvím vstupu na váš osobní účet prostřednictvím oficiálních webových stránek úvěrové instituce;
 • osobně navštěvující bankovní kancelář, napsat prohlášení.

Ve vašem účtu online

Pro zakázání možnosti prostřednictvím osobního účtu by měl klient, který vlastní kartu Sberbank s výplatou, navštívit oficiální portál úvěrové instituce s využitím osobního počítače s přístupem na internet. Přejděte na stránku banky a důsledně proveďte následující akce:

 1. Zadejte své uživatelské jméno a heslo.
 2. Přijměte šestimístný potvrzovací kód prostřednictvím SMS. Zadejte ji do určené buňky elektronické přihlášky.
 3. Přihlaste se do své soukromé kanceláře. Vyberte sekci s bankovní kartou, která vás zajímá.
 4. Zakázat používání technologie paypass pro tento "plast".

V pobočce banky

Prostřednictvím pobočky banky můžete zrušit používání bezkontaktní platební technologie pro konkrétní plastovou kartu. Zaprvé, prostřednictvím telefonního čísla horké linky finanční organizace a za druhé osobně navštěvuje kancelář úvěrové instituce:

 • kontaktovat zaměstnance banky;
 • řekněte mu, že chcete zakázat funkci paypass;
 • postupujte podle pokynů.

Mechanický způsob ochrany karty

Funkce bezkontaktní platby může být vypnuta mechanicky. K tomu byste měli zabalit bankovní kartu běžnou fólií, která zabrání správnému fungování modulu odměn. Speciální pouzdro s kovovou vrstvou, které zabraňuje vyzařování rádiových vln a blokování příjmu příchozích signálů, se může stát dobrým prostředkem ochrany „plastu“ bezkontaktní platební technologií.

Jak zakázat NFC v mobilní aplikaci

V menu rychlého nastavení vedle symbolů Wi-Fi a Bluetooth je ikona s písmenem N - stejně jako v oznamovacím panelu, vedle ní je podpis NFC. Chcete-li tuto funkci vypnout, posuňte jezdec naproti, který jej vede do neaktivní polohy. Pokud jste v rychlém nastavení telefonu nenalezli odpovídající položku, otevřete normální. Vyberte sekci „Bezdrátové sítě“, klikněte na záložku „File and Data Transfer“ a přetáhněte posuvník možností NFC na „off“ - symbol N zmizí z oznamovacího panelu.

Vymažte aplikaci zcela

Funkci bezdotykových plateb v telefonu můžete zakázat úplným odstraněním mobilní aplikace. Chcete-li to provést, vyberte ikonu programu na obrazovce zařízení a přesuňte ji do koše. Ujistěte se, že je vozík prázdný. Po provedení těchto akcí bude bezkontaktní platební služba pro zboží a / nebo služby používající smartphone nedostupná.

Dočasně zablokovat

Dočasně můžete aplikaci dočasně přerušit. Chcete-li to provést, neodstraňujte jej zcela. Chcete-li pozastavit mobilní aplikaci, musíte provést tyto kroky:

 1. V menu smartphonu vyberte "Nastavení".
 2. Najděte sekci „Pokročilá nastavení“ a přejděte na ni.
 3. Otevřete kartu Bezdrátové sítě.
 4. Modul NFC můžete zakázat přesunutím jezdce proti sobě, aby se aplikace stala neaktivní.

Video

Kategorie: