V situaci, kdy slovo "Bitcoin" teď a pak bliká na stránkách internetových publikací a je stále více slyšet z televizní obrazovky, i malé děti vědí, co to znamená. Jedná se o krypto měnu, která je určena k vydělávání, kterou potřebujete důlní farmu - otevřený rám, na kterém je nainstalován počítačový hardware. Velmi často je hlavním detailem takového horníka blok několika grafických karet, s nimiž je dolování dokončeno.

Co je důlní farma?

Strukturálně je důlní farma počítačem určeným k řešení určitých výpočetních problémů. Není třeba pro produktivní procesor a prostorný pevný disk, důraz je kladen na velký počet výkonných grafických karet (může jich být až 6) a několik napájecích zdrojů, které poskytují systému potřebnou energii. Dobrá výpočetní síla domácí farmy, umožňuje nastavit produkci krypto měny a v podstatě představují alternativní (nebo dokonce základní) typ příjmů s rychlou dobou návratnosti.

Jak to funguje

Z hlediska softwaru není důlní farma ničím jiným než zařízením pro výpočet v distribuované databázi pomocí algoritmů a programů. Podstatou těžebního procesu je sledování a zpracování nových bloků transakcí ve specializované blokové síti - tzv. „Dolování“. Každý zjištěný blok bude ziskový a nakonec vám poskytne příležitost získat Bitcoiny nebo jinou krypto měnu. Hledání jednoho bloku trvá různý čas - od několika minut do několika dnů, což je ovlivněno dvěma hlavními faktory:

 • Výkon zařízení. Čím silnější je vaše těžební farma, tím rychleji bude rychlost těžby kryptogramů.
 • Složitost sítě. Čím více báňáků poskytuje blockchain, tím nižší budou náklady na nalezený blok a tím bude obtížnější ho hledat. Po přelomu letošního mimořádného rozmachu na přelomu letošního roku přilákal těžební průmysl mnoho obyčejných uživatelů, kteří si svou jednoduchostí svých příjmů začali kupovat zařízení ve velkém množství.

Zpětná vazba

Při tvorbě kryptogramové měny hraje hlavní roli síla počítače, proto pouze majitelé velmi produktivních zařízení, za které musíte platit skutečnými penězi, mohou získat dobré příjmy v digitálních měnách. Počítačové společnosti vyrábějí hotové varianty, ale nemusí platit vysokou cenu: s minimem znalostí a dovedností si můžete sestavit bitcoinové důlní zařízení vlastníma rukama.

Hlavní překážkou na cestě k ziskovosti však nejsou drahé komponenty krypto měny, ale velké náklady na provoz zařízení. Blok grafických karet těžební farmy spotřebovává spoustu energie, takže účty za elektřinu budou astronomicky velké a s ohledem na tyto náklady budou projekty platit mnohem pomaleji.

Druhy důlních farem pro důlní kryptografii

Stávající důlní farmy pro těžbu krypto měn lze rozdělit do tří typů:

 1. Založeno na grafických procesorech (GPU). V prvních krocích tvorby systému Bitcoin umožnily grafické karty AMD kombinované do bloků několika kusů dosáhnout vynikajícího výsledku výroby. Velké zemědělské GPU již dnes nejsou tak efektivní díky vysokým nákladům na energii a rychlému odpisu, ale nováček by mohl být až na par.
 2. Použití modulů FPGA. Tyto logické matice nejsou při výkonu výroby nižší než u GPU, ale nevyžadují výkonný chladicí systém, který je činí spolehlivějšími a kompaktnějšími.
 3. Je založen na procesorech ASIC, které jsou určeny speciálně pro extrakci bitcoinu. Dosud jsou takové počítačové systémy považovány za nejlepší zařízení, což umožňuje dosáhnout zvýšení rychlosti 25 krát, ale zároveň bude toto zařízení mnohem dražší.

Farma Bitcoin

Schopnost ziskového extrakce bitcoinů vedla k rychlému nárůstu počtu těžebních farem a nebývalému rozšíření sítě blockchain, takže vzhled druhé generace krypto měn byl předvídatelným procesem. Dnes, mnoho možností je k dispozici pro horníky pro těžbu - od stále populárnější kryptogramu Ethereum k ne-tak-známý Archa a Xaurum.

Použitá zařízení také zavádějí omezení výroby. Pokud lze těžební farmu založenou na bloku grafické karty snadno přepnout na extrakci jiné kryptogramy, pak moduly FPGA již vyžadují ruční přeprogramování a čipy ASIC jsou zpočátku nastaveny pouze pro jednu možnost. V takových podmínkách se výpočty optimální konfigurace důlních farem stávají náročným úkolem pro majitele, který usiluje o ziskové investice do těžby.

Těžební éter

Ačkoli šest měsíců od začátku roku 2022-2023, míra Bitcoinu vzrostla o 160% a v červnu dosáhla 3 000 dolarů, na trhu kryptokontroly jsou i další vzorky, které vykazují stabilní růst. Patří mezi ně Ethereum - od začátku roku se počet etherů zvýšil o 4485% na 375, 5 USD. Výhoda nové krypto měny byla oceněna nejen horníky, ale i velkými společnostmi s celosvětovou reputací. V únoru 2022-2023 byla vytvořena aliance Enterprise Ethereum - neziskový blok, který zahrnuje monstra jako Microsoft a Intel, díky čemuž je pozice této krypto měny ještě stabilnější.

Cryptocurrency farmy pro těžbu Altcoinu

Vzhledem k rostoucí popularitě Bitcoinu a rostoucí složitosti těžby se v poslední době stále více vytvářejí alternativní krypto-měny (také nazývané altcoiny) a jsou doporučovány pro začátečníky. V prvních krocích musíte získat malou farmu založenou na modulech GPU nebo FPGA, abyste mohli nezávisle testovat, jak se Litecoin nebo Monero vytěží, a zjistit, jak v tomto oboru dosáhnout zisku.

Prodám farmu pro těžbu

Pokud se rozhodnete zůstat na hotovém vybavení, internet vám nabídne mnoho možností pro montáž farem pro těžbu kryptogramů. Cenové rozpětí je v rozmezí 96 000 - 240 000 rublů, v závislosti na typu konstrukce a výkonu (ceny zde a níže jsou od července 2022-2023). V tomto případě je možné sestavit dle jednotlivých parametrů, což může snížit cenu hotového výrobku na prodej.

Výkon zařízení

Čím silnější jednotka máte, tím lepší je výkon těžební farmy. Existuje několik jednoduchých pravidel, která je třeba zvážit, pokud se vám v obchodě líbí hornická farma:

 1. Výhodou hotového statku je, že veškerá práce na výběru potřebných komponentů pro jednotku již byla pro vás dokončena - dostanete řešení na klíč, které stačí zastrčit do zásuvky a zahájit těžbu.
 2. Nezapomeňte do svého odhadu zahrnout náklady na těžbu bitcoinů a poplatky za elektřinu. Ani nejvýkonnější farma na panelech ASIC spotřebovává více než 20 kilowatthodin denně. Tam jsou zařízení s mnohem vyšší spotřebou, prodávající vám řekne přesný údaj o zakoupené jednotce.
 3. Neměli byste se zabývat pouze ukazateli výpočetního výkonu (hashrate), ale hodnotit systém komplexně. Vysoká výkonnost bloku znamená zvýšenou cenu a vysoká rizika, která majitel nese s takovou investicí do těžby krypto měn.

Blockchain složitost sítě

Vzhledem k rychle rostoucí složitosti sítě blockchain můžete poskytnout několik tipů začínajícímu uživateli:

 1. Vyberte si pouze moderní vybavení. Žádné použité speciální zařízení, a to ani za velmi atraktivní cenu - při současných rychlostech práce bude rychlost opotřebení velmi vysoká.
 2. Proveďte výběr ve prospěch větší funkčnosti. Například přepnutím grafické karty můžete získat další krypto-měnu (nebo dokonce použít kartu, která se netýká výroby kryptografií), pro procesory ASIC to není možné.
 3. Vzhledem k vysokým rizikům výroby nikdy neberte úvěr na nákup vybavení. Situace se může změnit, a pokud dnes generace kryptogramů poskytne stabilní příjem, pak zítra budou tyto peníze stěží stačit na zaplacení elektřiny.

Co určuje důlní důl

Jednou ze základních charakteristik, které určují sílu vaší důlní farmy, je hashrate - počet výpočtů prováděných za sekundu. Čím vyšší je toto číslo, tím bude produktivnější vaše důlní hospodářství. V polovině roku 2022-2023 je 600 kH / s považováno za velmi dobré pro grafické karty, zatímco nejnovější modely řady AMD 7990 využívají dvou jader s rychlostí až 1 500 kH / s.

Ačkoli míra hašení horníka na procesorech ASIC výrazně převyšuje modely GPU, které mají ukazatele 14 000 kH / s, vysoká cena (od 2500 USD) může prodloužit dobu návratnosti takové jednotky pro těžbu. Vzhledem k prudkým výkyvům sazeb kryptokontroly a rychle rostoucí složitosti sítě blockchain není tato možnost určena pro všechny uživatele.

Jak postavit farmu pro těžbu

V mnoha případech bude upřednostněna vlastní montáž bloku pro těžbu než nákup hotového důlního hospodářství. Mezi výhody patří:

 • nižší náklady, zejména pokud již máte nějaké části;
 • schopnost flexibilněji volit komponenty;
 • radost z procesu montáže.

Počet nevýhod:

 • čas strávený hledáním nezbytných komponent a nedostatek jednotlivých komponent (vzhledem k velké popularitě crypto-mining, může být obtížné koupit výkonné grafické karty);
 • potřeba alespoň minimálních znalostí o provozu zařízení, ale tato mezera je snadno vyplněna informacemi na internetu, které ukazují montážní schéma a fotoreportovací farmy;
 • žádná záruka ani servis.

Rám pro důlní farmu

Pokud je konvenční skříňka počítače uzavřena, aby se chránilo „plnění“ před prachem, má důlní farma otevřený rám pro snadné chlazení jednotky. Ve skutečnosti se jedná o stojan z kovových rohů, přizpůsobený rozměrům grafických karet nebo jiného vybavení důlní farmy. Najít takový rám pro prodej není obtížné - jsou vyráběny podle standardních velikostí (600x400x300 mm, 600x400x400 mm, 700x400x400 mm, atd.), Což poskytuje možnost spolehlivě instalovat bloky na sebe.

Výběr grafické karty

Pokud je to možné, lze k základní desce připojit 6 grafických karet, je třeba použít tento indikátor a spočítat, kolik počítačového výkonu má vaše těžební farma. Výběr požadovaného modelu, porovnání poměru výkonu a spotřeby energie mezi sebou - to vám umožní ušetřit jak při nákupu, tak při provozu důlního hospodářství:

Modely

Výkon, kH / s

Příkon, W

Cena, rub.

6930-6970

390-512

230-400

9 100-10 500

6990

850

430

od 10 500

7850-7870

349-470

130-220

9 200-10 400

7950-7970

525-780

250-350

13 000-16 500

7990

1125-1500

450-500

33 000-40 000

I bez kalkulačky je vidět, že za stejnou cenu se grafická karta 6990 výrazně liší od ostatních karet řady 6900, pokud jde o vyšší výkon s nevýznamným rozdílem ve spotřebě energie. Podobně, analýza těchto tří ukazatelů, můžete najít nejlepší možnost koupit grafickou kartu pro důlní farmy.

Napájení pro instalaci

Výběr zemědělského zdroje není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro normální energetickou farmu pro těžbu šesti grafických karet může být i 1000 wattů nedostatečných. Dodatečný výkon je vyžadován a další zařízení pro výrobu mincí, což je důvod, proč si vždy musíte vybrat výkon s rezervou 150-200 wattů. Neméně důležitá je dostupnost požadovaného počtu slotů PCI-E na farmě, takže můžete přímo připojit všechny grafické karty pro výrobu.

Systémy chlazení a cirkulace vzduchu

Vzhledem k velké výrobě tepla potřebují důlní farmy další chlazení. To je třeba vzít v úvahu při instalaci grafických karet, mezi kterými by mělo být 8 až 10 cm volného prostoru pro cirkulaci vzduchu. Nejjednodušší možností je použít podlahové ventilátory a speciální místnost s odsávacím digestoří, zejména pokud máte více než jednu hornickou farmu.

Montáž těžebního průmyslu

Konfigurace zbývajících složek důlní farmy nebude komplikovaná: vše je jako u běžného počítače. Budete potřebovat pevný disk, základní desku s možností připojení šesti grafických karet (například Biostar H81S2) a slot RAM. Celková montáž vaší důlní farmy zahrnuje instalaci všech komponent a připojení jednotlivých komponentů do jedné jednotky pomocí smyček a prodlužovacích šňůr.

Spuštění důlní kryptogramy

Založení farmy zahrnuje instalaci speciálního softwaru, se kterým můžete komunikovat s oblastí těžby krypty. Volba programu závisí nejen na tom, o jakou kryptografii se zajímáte, ale také na způsobu extrakce, protože to může být:

 • Single (sólo) - když je vývoj bloku prováděn sám, a celý příjem jde na majitele hornické farmy, ale pro tento typ výroby je zapotřebí výkonného vybavení.
 • Prostřednictvím speciálních bazénů v síti, kde je těžba obsazena mnoha horníky a příjmy jsou rozděleny úměrně podílu každého z nich.

Je výhodné vytěžit krypto měnu za pomoci farem?

Než si koupíte nebo začnete stavět svou první farmu, málokdy se diví, jak tento projekt poskytuje stálý příjem. Pokrok v oblasti těžebních řešení nezůstává v klidu, a to ani v letech 2013-14. Trvalo 6 měsíců, než se „vrátilo na nulu“ a začalo vydělávat zisk, ale dnes může být takové období považováno za velmi velké štěstí i pro velkou společnost s několika desítkami kryptografických farem.

Náklady na vybavení a údržbu

Pokud shrneme všechny výše uvedené skutečnosti, můžeme dospět k následujícímu přibližnému odhadu nákladů pro vstupní kryptografické farmy, kde doba návratnosti bude přímo záviset na zvolené krypto měně a kolísání kurzu:

 • náklady na vybavení je 150.000 rublů.
 • výkon - 600 kH / s.
 • elektřina - 2 100 rublů.

Výnos vedoucí kryptogramy

Pokud na konci června 2022-2023 vytvoříte 5 nejziskovějších krypto-měn, bude to vypadat takto:

Název krypto měny

Kapitalizace, dolary

Cena mincí dolarů

Bitcoin (BTC)

Více než 40, 5 miliardy

2 773, 83

Ethereum (ETH)

18, 215, 827, 571

194, 68

Dash

1, 377, 254, 093

184, 75

Monero (XMR)

652 183 284

43, 91

Zvlnění (XRP)

5, 755, 057, 861

0, 165

Ziskovost zemědělství

Porovnáme-li příjem z jedné mince s dobou strávenou při jeho těžbě, pozice kryptogramu Ethereum vypadá velmi lákavě. S takovou hodnotou mince se za 11-12 měsíců vyplatí zařízení, na které bylo vynaloženo 150 000 rublů. Toto číslo se může pro investora zdát atraktivní, ale jeho nevýhodou je, že poskytuje dlouhodobou prognózu v oblasti obchodování s krypto měnami, kde se situace může změnit doslova zítra.

Pro ty, kteří neradi berou spoustu rizika, ale chtějí si vyzkoušet svou ruku v novém podnikání, namísto snahy vytvořit nové důlní farmy, má smysl dělat cloudové dolování. Tato technologie využívá sílu ukládání dat bez nutnosti nákupu speciálního vybavení a minimální investice je pouze 1 USD.

Video

Kategorie: