Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tendence závislosti na alkoholu na celém světě se každým rokem zvyšuje - v Rusku se stala příčinou vysoké morbidity, mortality a kriminality. Neexistuje žádný univerzální léčebný režim v moderní medicíně, efektivní metoda pro jednoho pacienta může být naprosto zbytečná pro druhého. Jak se vypořádat s alkoholismem a je možné ho porazit doma?

Co je alkoholismus

Existuje několik lékařských definic pro tento problém - Journal of American Medical Association to nazývá chronickým primárním onemocněním, které je charakterizováno porušením kontroly nad příjmem alkoholu, závislostí na něm, zkreslením myšlení. V psychiatrii (podle DSM-IV) je alkoholismus chápán jako užívání alkoholu s vědomými opakujícími se negativními důsledky. Pro všechny definice jsou pravdivé 2 příkazy:

 • Závislost na alkoholu je progresivní duševní onemocnění, porucha zneužívání návykových látek, při které se člověk vyvíjí nekontrolovatelnou touhu po alkoholu na psychické a fyzické úrovni.
 • Opilství a alkoholismus by se měly šířit v pojmech, protože první - pouze neomezené užívání alkoholu před těžkou intoxikací - předchází závislosti na alkoholu.

Podle WHO se za posledních 10 let (od roku 2000 do roku 2010) počet pacientů s alkoholismem zvýšil o 68 milionů, zatímco muži jsou vystaveni tomuto problému 3krát silněji než ženy. Hlavní rizikovou skupinou jsou osoby ve věku 35-65 let. Hlavními důvody rozvoje touhy po alkoholu jsou podle studií sociální a psychologické faktory, biologická predispozice. Nemoc lze rozpoznat podle následujících bodů:

 • intoxikace vnitřních orgánů;
 • zvýšení tolerance vůči ethanolu (vždy, když se dávka zvýší);
 • abstinenční syndrom (neurologické, somatické, autonomní a duševní poruchy).

Léčba alkoholismu

Dokonce i nejefektivnější způsoby řešení závislosti na alkoholu, zejména dlouhodobé, nebudou fungovat, pokud pacient neurčí potřebu takového kroku. Spolu s dalšími závislostmi je alkoholismus primárně problémem psychogenní povahy, proto by člověk měl více pracovat s pacientovým myšlením, ale to není jediná věc, kterou je třeba ovlivnit. Léčba závislosti na alkoholu znamená komplexní přístup:

 • psychoterapie;
 • farmakoterapie;
 • detoxikace;
 • korekce sociálních předpokladů.

Sociální a duchovní důvody, sociální a pracovní adaptace jsou často zapomenuty při diskusi o metodách léčby alkoholismu, preferujíce najít pouze účinnou pilulku, která zastaví touhu po alkoholu. Ve skutečnosti však (jak potvrzují recenze bývalých alkoholiků a jejich rodin) je třeba klást důraz na předpoklady vzniku a rozvoje závislosti na alkoholu:

 • Regulovat vztah v rodině pacienta - při odmítnutí alkoholu je důležité získat podporu od příbuzných, jejichž neopatrné slovo sníží celý proces léčby na nulu.
 • Stimulovat sociální a pracovní adaptaci - pokud pacient v důsledku dlouhodobého alkoholismu přišel o práci, musí najít novou pracovní činnost nebo změnit svou minulost (pokud to byl důvod jeho závislosti na alkoholu).
 • Postarat se o duchovní stav pijáka - to se týká jeho morálního a etického vzhledu, který vzniká na pozadí alkoholismu a hledání smyslu života, který byl nahrazen lahví alkoholu.

Léčebná terapie v celkovém léčebném režimu je pomocným bodem - psychologické aspekty jsou považovány za účinnější. Pacient a ti, kteří jsou s ním v kontaktu, by se navíc měli připravit na dlouhý boj: každý organismus je individuální, proto se člověk během několika měsíců zbaví závislosti a další bude trvat roky.

To je to, co Anna, 45, říká v rozhovoru pro 7 days.ru časopis: "Alkoholismus je vyléčen! Z opilého opilce se můj manžel nakonec změnil na zlatého muže! Čtenáři doporučují účinný lék na závislost na alkoholu.

Metody

Neexistuje žádný univerzální systém, jak se zbavit závislosti na alkoholu, protože existuje několik předpokladů pro jeho rozvoj a pro efektivní léčbu je nutné vyčlenit hlavní. Často začínají s léčbou odstranění pacienta z pití alkoholu, který provádí specialista v centru pro léčbu drog a poté, co lékař podepíše individuální pracovní plán. Může zahrnovat následující moderní metody léčby alkoholismu:

 • Detoxikace - zavedení řady léků pomocí kapátka, za účelem zmírnění stavu pacienta v době úplného vysazení alkoholu (účinná metoda boje proti fyzické závislosti), blokování abstinenčních příznaků.
 • Farmakoterapie je účinnou metodou ve vztahu k eliminaci vnitřních poruch, která souvisí především s fungováním orgánů a systémů vyvolaných chronickou intoxikací. Během léčby pacientovými léčivými přípravky navíc rozvíjejí a udržují pocit neslučitelnosti s alkoholem a vysoké riziko úmrtí.
 • Psychologický dopad (konzultace / rozhovory s psychologem) - jednotlivci a / nebo skupiny, upevnění negativního postoje k alkoholu, prevence recidivy, náprava ideologického systému pacienta. Tato kategorie také zahrnuje hypnózu (technika, která není vhodná pro každého).
 • Hardwarové účinky na nervový systém a mozek, blokující činnost center, které jsou zodpovědné za touhu po alkoholických nápojích.
 • Netradiční metody (včetně receptů na tradiční medicínu).

Kódování

Někteří moderní lékaři zvažují kódování být efektivní metoda léčby alkoholismu, ačkoli z vědeckého hlediska to je pseudoscientific systém, který pracuje výhradně na “placebovém efektu”. Podstata kódování spočívá v tom, že pacientovi navrhujeme, aby pití alkoholu mohlo být smrtelné - v takovém zařízení, pokud máte víru v to, co bylo řečeno, můžete přestat pít. V SSSR, kódování od alkoholismu bylo populární metoda léčby, protože to neznamenalo použití lékařského vybavení. V ruské narkologii existuje několik variant kódování:

 • Psychoterapeutické účinky na podvědomí. To také zahrnuje hypnózy zasedání.
 • Farmakologická - injekční injekce inhibitorů alkoholu, šití, perorální medikace.
 • Hardwarová technika - laserové efekty, elektrokódování.

Všechny metody kódování z alkoholismu znamenají práci s pacientem, který nespotřeboval alkohol déle než 2 týdny, což je jedna z klíčových nevýhod tohoto systému - nebude možné odstranit osobu z těžkého falešného kódování. Lékaři připisují rychlý výsledek výhodám: často se musí pacient zúčastnit pouze 1 sezení, lék podávat jednorázově a zbytek připadá na ramena blízkých, kteří musí blokovat přístup k alkoholu. Dokonce i 50 gramů alkoholu se stává nebezpečným. Po kódování je pacient často na klinice několik týdnů.

Kódování Dovzhenko

Jedna z prvních metod kódování byla tvořena sovětským psychiatrem A. Dovzhenkem, který tomuto systému dal takovou definici. Technologie byla založena na psychoterapii s přidáním prvků hypnózy, která je považována za jedinečnou, protože pacient je ponořen do stavu transu s otevřenýma očima. Během zasedání je instalace umístěna do centra mozku na dominantní instalaci odmítnutí alkoholu, ke které dochází prostřednictvím psychoterapie emocionálního stresu - používá se jeden z následujících tlakových bodů:

 • riziko smrtelného nebezpečí zneužívání alkoholu;
 • pozitivní tvář osoby a odpovědnosti za blízké.

Osoba závislá na alkoholu ztrácí logické myšlení, emoce, instinkt sebezáchovy, který vrací stav dominantního kódování podle Dovzhenko. Programování probíhá v hloubce povrchu hypnózy, takže pacient si je plně vědom toho, co bylo řečeno, vnímané informace všemi smysly. Termín, za který bude blokována zhoubná závislost na alkoholu, je určen samotným pacientem, ale jeho účinek trvá převážně 3 roky. Pak byste měli navštívit lékaře, abyste výsledek vyřešili. Doba trvání tohoto postupu je 1, 5 až 2 hodiny.

Metoda Shichko

Pokud se technologie Dovzhenko předpokládá interakce odborníka a pacienta, pak Shichko kódování metoda, která se objevila v minulém století, je založena na skutečnosti, že pacient sám by měl inspirovat určitá nastavení. Z tohoto důvodu je toto schéma kódování vhodné pouze pro ty, kteří jsou v počáteční fázi onemocnění, kdy logické myšlení zcela neztratilo dominantní postavení, existuje možnost přesvědčit se. Podstatou Shichko metody je postupné provádění speciálních cvičení a celý algoritmus vypadá takto:

 1. Udělejte portrétní fotografie 1. den, 10., 30. a 100., abyste viděli účinky alkoholu na vzhled.
 2. Sestavování písemné autoanamnézy - od 1. dne pití, což vedlo ke vzniku závislosti.
 3. Písemná fixace pocitů během střízlivosti.
 4. Objasnění úrovně hypnotizovatelnosti (citlivost na účinky na vědomí).
 5. Práce s texty sebezpytování.
 6. Konsolidace výsledků studiem protialkoholických materiálů, spojením unie střízlivých konzumentů apod.

Možnost samoléčby, bezpečnosti, finanční dostupnosti, absence kontraindikací jsou klíčovými výhodami Shichko kódování, ale účinnost této metody bývá nulová u lidí, kteří:

 • zbavena moci moci (selhání může nastat velmi rychle);
 • mají nízkou hypnotizovatelnost;
 • neuvědomte si svůj problém.

Drogy na alkoholismus

Farmakoterapie je účinnou metodou ovlivnění alkoholismu několika způsoby: pomocí správných léků můžete eliminovat syndrom kocoviny, zmírnit intoxikaci, působit na duševní poruchy a omezit touhu po alkoholu. Neexistuje žádný univerzální recept: léky jsou vybírány v závislosti na stadiu nemoci, komorbidit a individuálních charakteristik pacienta. Hlavní drogy pro alkoholismus jsou rozděleny do 2 kategorií:

 • Léčiva na bázi kyanamidu a disulfiramu, která blokují působení acetaldehydhydrogenázy, která vyvolává intoxikaci a tvoří pro pacienta odpor k alkoholu.
 • Léky systémového účinku, které potlačují touhu po alkoholických nápojích, ovlivňují metabolické procesy.

Jakýkoliv lék na alkoholismus je v lékárně zakoupen pouze po lékařském předpisu, protože všechny látky, které tyto léky tvoří, jsou toxické. To platí zejména pro disulfiram, na jehož pozadí může nastat i bez katalyzátoru ve formě alkoholu. Nejúčinnější lékaři léků volají:

 • Naltrexon (Vivirol), blokátor opioidních receptorů, zabraňuje nástupu euforie z alkoholu, v důsledku čehož pacient přestává požívat potěšení z nápojů obsahujících alkohol a ztrácí význam při jejich užívání. K dispozici v kapslích a ve formě roztoku, může být podáván po odstranění abstinence a úplném vyčištění těla.

 • Teturam je lék ve formě tablet, blokátor ethanolového štěpení, který vede k těžké intoxikaci, projevuje zvracení, bolest hlavy, tachykardii. To je předepsáno v nepřítomnosti účinku jiných léků, nutně bez znalosti pacienta. Vyžaduje dlouhodobé použití.

 • Acamprosate - snižuje riziko relapsu o 80%, je populární v zahraničí, je nutné objednat do Ruska kvůli nedostatku státní registrace. Používá se po očištění těla, nevylučuje abstinenční příznaky. Obnovuje funkční aktivitu neurotransmiterových systémů, snižuje chemickou závislost na alkoholu. Terapeutický účinek pití je snížen.

Hardware

Mezi moderní bezpečné metody ovlivňování mozku, odborníci rozlišují hardwarovou technologii, znamenat použití pulsů elektrického proudu (elektrická stimulace). Lékaři tuto techniku převážně doporučují v rehabilitačním období po hlavním ošetření, nebo ke zvýšení efektu ostatních kódovacích schémat. Elektrická stimulace pomáhá:

 • potlačení produkce endorfinů z alkoholu;
 • normalizovat mozek.

Metoda je považována za velmi účinnou, ale je důležité, aby postupy prováděla neurofyziologka, jinak můžete poškodit mozek. Hardwarová metoda má kontraindikace: těžké poranění hlavy, mozkové nádory, kožní léze, kde budou umístěny elektrody, a infekční onemocnění nervového systému.

Hypnóza

Pokud je osoba náchylná k podnětu (pouze to může určit specialista), stojí za to se pokusit při léčbě závislosti na alkoholu zkoušet hypnózu. Mozek během procedury je v hraničním stavu (mezi spánkem a realitou), může vnímat informace zvenčí. Po probuzení plní úkol provádět vnořené pravdy. Obecný význam je stejný jako u výše uvedených metod:

 • odborník staví instalaci na odpor vůči alkoholu do vědomí pacienta a programů odlišným modelem chování;
 • uzdravení je reálné, pouze pokud má pacient silnou touhu zbavit se problému;
 • Technologie je bezpečná, pokud postup provádí kvalifikovaný odborník, ale není vhodný pro každého a může vyžadovat návštěvu několika zasedání.

Hemming

Za nejúčinnější, ale zároveň nebezpečnou metodu eliminace závislosti na alkoholu se považuje zavedení implantátů s látkami, které při pití alkoholu vyvolávají těžkou intoxikaci. Zatímco katalyzátor nevstoupil do těla, lék je neaktivní, ale když užijete i malou dávku ne mocného alkoholu, látka se začne uvolňovat do krve. Čím větší je množství požitého alkoholu, tím horší je stav pacienta:

 • angina pectoris;
 • tachykardie;
 • otok mozku;
 • infarkt

S aktivním tvrdým pitím po lemování není vyloučena smrt, což je hlavní nevýhodou této metody - ne každý pacient bude odolávat lahvičce, dokonce i s vědomím následků. Často lékaři šíří disulfram-založené léky pro pacienty: Torpédo, Esperal, Algominal. Implantáty s látkami působícími na centrum spokojenosti jsou méně nebezpečné. Tato metoda funguje asi šest měsíců, před zákrokem, osoba by se neměla dotýkat týdne alkoholu.

Laserová léčba alkoholismu

Inovativní způsob kódování dosud nezískal takovou popularitu jako starší technologie (psychoterapie, farmakoterapie), ale je již používán v řadě klinik pro léčbu drog. Laserový efekt má podobnost s akupunkturou, protože zahrnuje účinky na aktivní body, které jsou v silném spojení s mozkovými oblastmi zodpovědnými za vnímání alkoholu. V procesu laserového ozařování jsou centra závislosti na alkoholu inhibována, ale tato metoda má mnoho kontraindikací:

 • přítomnost nekvalitních novotvarů;
 • infekční léze nervového systému;
 • traumatické poranění mozku;
 • duševní poruchy;
 • zánětlivé procesy v mozku;
 • dekompenzace kardiovaskulárního systému.

Pokud vezmeme v úvahu výše uvedené účinné metody léčení alkoholismu principem kódování, je laserové ozařování poměrně bezpečné, protože pokud pacient poslouchá touhu pít, nezpůsobuje komplikace. Nežádoucí účinky, které se vyskytnou po sezení (ztráta chuti k jídlu, potence, spánek, výkyvy nálady, podráždění), zmizí samy o sobě a nejsou škodlivé pro zdraví. Efektivní laserové efekty mohou být zvažovány jen ve stadiu 1-2 nemoci.

Akupunktura

Východní metoda léčby závislosti na alkoholu je klasifikována jako alternativní medicína. Ať už je akupunktura účinná, místní lékaři se nadále hádají, ale v mnoha ohledech závisí výsledek na specialistovi. Tato technologie je založena na účinku tenkých jehel na speciální akupunkturní body (hlavně za ušima a na zádech), které jsou zodpovědné za touhu po alkoholických nápojích. Během procedury:

 • produkují se endorfiny;
 • zlepšení krevního oběhu;
 • reguloval práci vnitřních orgánů a systémů;
 • nepříjemné symptomy doprovázející alkoholismus (zejména nevolnost, křeče a bolesti hlavy) jsou eliminovány;
 • normální emocionální stav, spánek.

Odstraňování touhy po alkoholu je vedlejším důsledkem akupunktury - důraz je kladen na zmírnění stresu, posílení imunitního systému a nervového systému, zmírnění příznaků indispozice. Procedury pomáhají obnovit tělo po záchvatu, ale léčba se stává účinnou pouze při kombinaci akupunkturních technik s účinnějšími schématy. Terapeutický průběh akupunktury by měl být 10 procedur a více, mezi nimi trvá přestávka 1-2 dny.

Homeopatie

Lékaři označují použití homeopatických léků za relativně bezpečný, ale ne nejúčinnější způsob ovlivňování alkoholismu. Jako v případě kódování je výsledkem čistý „placebo efekt“, když se pacient domnívá, že „pilulka“ vytvořená z bylinných složek pomůže. Nevýhodou metody je zbytečnost v pozdních stadiích onemocnění. Princip léčby touhy po alkoholické homeopatii je založen na několika bodech:

 • подавлении наследственного влияния и генетической предрасположенности к злоупотреблению спиртным;
 • очищении организма от токсических веществ;
 • стимуляции отвращения к алкоголю и формировании чувства неприятия.

В отличие от токсичных медикаментов, применяемых для фармкодирования, гомеопатические препараты почти не провоцируют побочных реакций, но должны подбираться специалистом. Они могут применяться в домашних условиях, при этом алкоголикам зачастую назначают лактозные гранулы или водные капли – не спиртосодержащие настойки. Většinou lékaři používají:

 • Хамомилла;
 • Кониум;
 • Капсикум;
 • Алкобарьер;
 • Алкопрост.

Závěr z tvrdého pití doma

Перед началом кодирования и проведения иных манипуляций, запускающих процесс лечения от алкоголизма, большинство больных следует вывести из длительного запоя, чем должен заниматься квалифицированный специалист. Процедура проводится амбулаторно, посредством вызова врача на дом, и состоит она из 3-х этапов:

 1. Инфузионный – больному ставится капельница, которая нормализует баланс электролитов в крови, чтобы снизить степень выраженности интоксикации.
 2. Поддерживающий – помогает нормализовать работу сердца и сосудов, отрегулировать артериальное давление. На данном этапе врачи применяют витаминные составы, седативные и антигистаминные препараты.
 3. Психо-соматический – подразумевает воздействие на психические реакции пациента, деятельность нервной системы. Применяются ноотропы, органотропные вещества.

Kapátko pro intoxikaci alkoholu doma

Биодоступность лекарств при внутривенном введении выше, чем при пероральном, результат можно наблюдать уже через несколько минут, поэтому для выведения из запоя на 1-ом этапе всегда используют только капельницы. Состав растворов, применяемый для них, зависит от поставленной цели:

 • Чередование 5%-ной глюкозы и хлорида натрия для восполнения дефицита жидкости и разжижения крови.
 • 10%-ная глюкоза с магнезией для коррекции электролитного баланса.
 • 4%-ный раствор соды для нормализации кислотно-щелочного баланса.
 • Дезинтоксиканты (Реамберин, Мафусол) для выведения остатков алкоголя.

Анонимное

Посещение обществ трезвости не является эффективным методом выхода из запоя или лечения организма, а носит исключительно психологически поддерживающий характер. Пациент может прийти трезвым или выпившим, но в последнем качестве он теряет возможность высказываться на собрании. Цель работы таких групп – сохранение шанса на выздоровление для каждого пришедшего, избавление от одиночества, но они не могут считаться заменой официальной медицине.

Лечение алкоголизма бесплатно

Если самостоятельно справиться с проблемой трудно, воспользуйтесь бесплатной государственной программой лечения алкоголиков, которая реализована в большинстве городов России. Она предусматривает размещение больного в стационаре, где первоочередно он будет выведен из состояния запоя, для чего преимущественно применяется введение детоксикационных препаратов через капельницы. После специалистами используются следующие способы лечения алкоголизма:

 • Фармакотерапия (таблетки, уколы, капельницы).
 • Психологическая поддержка.

Ключевое преимущество этой программы – изоляция от алкоголя, и при длительной невозможности получения дозы тяга у больного к запрещенному ослабевает. Минусом же является то, что эффективным метод назвать нельзя: если после выхода из стационара за соблюдением запрета не следить, человек возвращается к прежнему образу жизни. Дополнительно учитывайте и контингент, обслуживаемый по бесплатной программе: не всегда это люди, которые благоприятно влияют на психологическое состояние окружающих.

Doma

Затяжной запой, тяжелый абстинентный синдром, наличие алкогольных психозов – диагнозы, при которых амбулаторная терапия не результативна: пациента госпитализируют. На начальных стадиях болезни же, когда человек осознает свою проблему и хочет ее устранить, могут помочь такие эффективные методы лечения алкоголизма в домашних условиях:

 • meditace;
 • домашнее кодирование по Шичко;
 • прием травяных отваров и настоев;
 • использование гомеопатических препаратов;
 • дыхательная гимнастика.

Lidové léky

Если пить таблетки от алкоголизма вы опасаетесь, на начальной стадии можно бороться с проблемой при помощи лекарственных растений, подавляющих тягу к спиртному и восстанавливающих организм после запоя. В их числе гриб навозник, девясил, зверобой, полынь, корень любистока. Отвары и настои готовят без использования спирта – только на воде (результативность средств из жгучего перца или ореховых сережек на водке сомнительна). Efektivní recepty:

 • Заварить 2 ч. л. чабреца стаканом кипятка, пить по утрам на протяжении месяца.
 • Совместить по 1 ст. Já травы полыни и чабреца, залить стаканом кипятка, настаивать час. Если добавить в водку, вызовет отвращение к ней через отравление.
 • В течение месяца по утрам пить сок из 4-х лимонов, смешанный со 100 мл теплой воды и 1 ч. л. medu

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: