Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pokud stříbrný předmět nebo šperky nakonec ztratily svůj lesk, potemněly, pak musíte zjistit, jak čistit výrobek doma pomocí improvizovaných prostředků nebo pomocí speciálního řešení a odvážně se dostat do obchodu. Existuje spousta receptů na stříbrný lesk, ale jsou všechny skutečně účinné?

Jak čistit stříbro doma

Po nějaké době se většina stříbrných výrobků stává černou a matnou. Pověrčiví lidé říkají, že příčinou je poškození vlastníka nebo nemoci. Podle vědců, složení lidského potu ovlivňuje výrobky ze stříbra: pokud je v těle přebytek síry, kov je s větší pravděpodobností ztmavnout, a pokud je tam hodně dusíku, pak stříbro neztmavne. Stává se však, že výrobky prostě leží v krabici - například příbory, nádobí, figurky - a stále zakryté květem. To je způsobeno interakcí se vzduchem obsahujícím sirovodík.

Chcete-li vědět, jak čistit stříbrné šperky doma správně, musíte vzít v úvahu slitiny stříbra, nečistoty, přítomnost kamenů. Stříbrná slitina může být:

 • matný;
 • peněžní;
 • zčernalé
 • filigrán;
 • sterling (zkouška 925).

Tak jak čistit stříbro doma? Než začnete čistit stříbrné šperky, nádobí, odmašťujte výrobek pomocí jakéhokoliv pracího prostředku. Hluboké, kudrlinky se otírají měkkým zubním kartáčkem. Nechte objekt ležet několik minut v mýdlové vodě a poté šperky opláchněte a pokračujte s drastickými opatřeními. Je tu spousta peněz než čistit stříbro.

 • peroxid vodíku;
 • jedlá soda;
 • soli;
 • amoniak (amoniak);
 • fólie;
 • kyselina citrónová;
 • Coca-Cola;
 • zubní pasta nebo prášek;
 • speciální prostředky (kapaliny, pasty, ubrousky);
 • mechanický způsob čištění gumou.

Peroxid vodíku

Použití peroxidu vodíku pro čištění stříbrných předmětů je velmi nejednoznačné. Čištění stříbra peroxidem vodíku může odstranit jak černění z ušlechtilého kovu, tak i spuštění reverzního procesu. Peroxid vodíku přispívá atomy kyslíku ke snížení nebo oxidaci látky v závislosti na jejím složení, takže reakce na stříbro může být nepředvídatelná, pokud jsou ve stříbrné slitině cizí kovy. V tomto případě existuje nebezpečí, že povrch dekorace bude skvrnitý nebo zcela černý.

Takové znečištění bude obtížné odstranit doma. Musíme se obrátit na klenotníka a jeho práce bude mít za následek pevný penny. Tam jsou recepty na čištění stříbra doma s kombinací roztoků založených na peroxidu vodíku a čpavku. Před umístěním celého šperku do kompozice si však připravte vzorek - zkontrolujte reakci na upevnění řetězu nebo vnitřku prstence. Pokud se místo kontaktu rozjasní, pak směle naneste roztok na celý povrch dekorace pomocí bavlněného vatového tampónu.

Soda

Ženy v domácnosti už dlouho znají sílu sody v boji proti znečištění. Může být schopen prát stříbrné předměty, ale je nutné jednat bez fanatismu, aby nedošlo k poškrábání lesklého povrchu. Metoda je vhodná pro malé předměty, protože na talířích a lžičkách budou škrábance příliš nápadné. Jak čistit stříbrnou sodu:

 1. Smíchejte sodu a kapku vody a vytvořte kaši.
 2. Nanášejte na povrch výrobku prsty nebo měkkým hadříkem, lehce ho otřete až do lesku.
 3. Obtížná místa k čištění zubním kartáčkem.
 4. Umyjte dekorace vodou.
 5. Otřete do sucha.

Sůl

Další rychlou, snadnou cestou je čištění stříbra solí. To bude trvat obvyklé soli, hrubé nebo jemné, což je k dispozici, to nevadí. V malé misce nebo hrnečku, jehož dno je lemováno fólií, nalijte, ne šetří, sůl, jedlá soda, nalijte tekutinu na nádobí. Šperky by měly být umístěny v této látce a vařeny po dobu 10 minut. Poté opláchněte produkty pod tekoucí vodou a vysušte. Tato metoda je vhodná pro malé předměty, jako jsou prsteny, kříže, náušnice, řetízky, mince. Desky, lžíce, svícny, ostatní kuchyňské potřeby by měly být čištěny jinými metodami.

Čpavek

Existuje několik způsobů čištění stříbra amoniakem. Můžete použít jak čistý alkohol, tak jeho kombinaci s jinými látkami. Dvě metody používající pouze amoniak:

 1. Vezměte jeden díl čpavku a 10 dílů vody a připravte roztok. Ponořte produkt do něj, aby se namočil. Pokud má stříbro střední znečištění, léčba trvá půl hodiny až hodinu. Měli byste se držet stříbro v čpavku příliš dlouho, musíte sledovat bělení. Mírně zakalené produkty lze jednoduše otřít bavlněnou podložkou navlhčenou čpavkem.
 2. Pro příliš zčernalé stříbrné předměty budete potřebovat čistý čpavek. Doba zpracování 15 minut. Pak se stříbro opláchne a vysuší.

Fólie

Velmi zajímavý, efektivní a osvědčený způsob - čištění stříbra doma fólií. Je to podobné způsobu čištění se solí, ale v tomto případě je nutné zředit 2 lžíce vody v 0, 5 litru vody. Já jedlá soda a zapálená do varu. Pak dejte stříbro a trochu zmačkaný kus fólie do vroucí vody. Držte stříbro asi minutu, pak opláchněte vodou a osušte. Všechno, je možné udělat fotografii produktu sdílet recept s kamarádkami.

Kyselina citrónová

Čištění stříbra kyselinou citrónovou nebo octem pomůže rozjasnit starožitné předměty a šperky:

 • Je nutné ředit 100 g kyseliny v 0, 5 litru a roztok nechat ohřát ve vodní lázni.
 • Do nádoby vložte malý kus mědi nebo drátu a stříbra. Doba varu od 15 do 30 minut.
 • Potom objekt opláchněte a osušte jako obvykle.

Coca cola

Coca-Cola má čisticí vlastnosti již legendy. To prostě nečistí tento nápoj: dlaždice, instalatérské práce, nádobí! Pro domácí život - to je drahý a iracionální způsob, ale čištění stříbra s Coca-Cola je poměrně cenově dostupné a nepadne do kapsy. Je třeba nalít malé množství Coca-Cola do sklenice a tam umístit stříbrné výrobky. Proces je dlouhý, potrvá asi 12 hodin, ale stříbro bude svítit jako nové.

Zubní pasta

Stříbrné kartáčování zubní pastou funguje na lehce stmívaných dekoracích. Hladké výrobky lze otřít hadříkem na zubní pastu a dekorace se spoustou reliéfních detailů lze vyčistit kartáčkem na zuby. Pasty zvolte bez přísad a barviv, aby nečistoty nevedly k nežádoucí reakci s kovem. Po vyčištění výrobku důkladně opláchněte, abyste se vyhnuli bílé patině, leštěte měkkým hadříkem.

Stříbrné čističe

V každém klenotnictví najdete speciální nástroje pro čištění stříbra. Zní problém konzultantovi, ale přiveďte si s sebou šperk - doporučí vhodný čistič: ubrousky, tekutinu nebo pastu. Zkontrolujte, zda tento čistič může být použit pro výrobky s kameny: některé netolerují agresivní čištění, snadno se poškodí.

Čisticí kapalina

Speciální řešení pro čištění stříbra se skládá z organických rozpouštědel, fosfátů, povrchově aktivních látek, vůní, vody. Jedná se o silný čisticí prostředek, proto se nedoporučuje používat pro zjasnění stříbrných šperků s perlami, jantarem, korály. Například kapalina Aladdin je vhodná nádoba se speciálním košem a kartáčem: výrobek se vloží do koše, pak se musí ponořit přímo do nádoby, nechat stát 30 sekund. Potom stříbro opláchněte vodou a vyleštěte ubrouskem. Účinek je viditelný poprvé, ale je tu nevýhoda - nepříjemný zápach.

Speciální kapaliny mohou být prodávány jako sprej, například čínský výrobek Sunlight. Dodává se s malým kartáčkem pro čištění těžko přístupných míst. Jak je uvedeno na obalu, sprej Sunlight je bezpečný pro všechny typy drahých kovů a kamenů. Prostředky transparentní, žádný ostrý zápach, snadné použití. Stačí postříkat stříbro, několik minut držet a pak opláchnout vodou.

Ubrousky

Pro čištění mírně zatemněného nebo ztraceného lesku novinek doporučujeme čistit stříbro pomocí ubrousků. Tam jsou ubrousky z mikrovlákna a neobsahující chemikálie, aby nedošlo k poškození kovu a kamenů. Kromě toho můžete v obchodech zakoupit jednorázové ubrousky se speciální impregnací pro leštění šperků, zvlášť s impregnací pro leštění šperků s perlami nebo jinými organickými kameny. Jeden takový ubrousek stačí na to, aby se třel malý stolek na lesk.

Čistící pasta

Silný krém nebo pasta na čištění stříbra účinně čistí starou černou plaketu na šperky, příbory, starožitnosti. Pasta má jemnou texturu a nezanechává na výrobku škrábance. Před čištěním je třeba stříbro odmastit mýdlem nebo saponátem v teplé vodě. Pak si na ubrousek dejte trochu pasty, produkt otřete a nechte chvíli chvíli leštit suchým ubrouskem.

Jak čistit stříbro z černé

Čištění stříbra doma je nepříjemné, můžete ho poškrábat nebo zničit kameny. Většina známých metod čištění stříbra doma byla diskutována výše. Zbývá zjistit, které z výše uvedených metod se nejlépe používají pro klenoty, výrobky s kameny a pro nádobí, příbory, starožitnosti a další předměty:

 • Stříbrné pokrmy, které budou viditelné škrábance sody, je lepší čistit zubní pastou. Je vhodný pouze pro položky, které nejsou špatně ovlivněny černěním. Není však nutné použít pastu příliš často, může to způsobit tvorbu mikrotrhlin na kovu. Lžíce, vidličky, nože se čistí sódou, solí a fólií. Při této metodě není nutné předměty třít, nečistoty při varu zmizí.
 • Guma se může snadno vyrovnat s malými ornamenty nebo mincemi, ale musíte tvrdě pracovat. Někteří lidé se doporučuje používat rtěnku namísto gumy použitím trochu na měkký hadřík a třením stříbra. Rtěnka nezanechává škrábance a snadno se omyje mýdlovou vodou. Pro drobné šperky je vhodná suspenze křídy a amoniaku, která se aplikuje na výrobek a potom se promyje vodou.
 • Zčernalé stříbro obecně nestojí za to, aby se lesklo, snažilo se umyt ušlechtilé patiny, zbavit výzdobu kouzla a sofistikovanosti.

Stříbrný řetízek

Mnoho lidí si myslí, že nejtěžší věcí je čištění stříbrného řetězu, protože tam jsou malé články nebo spirála. Využití poznatků o metodách čištění stříbra však můžete snadno zvládnout. To bude trvat ocet a 3 hodiny času:

 • Namočte řetěz do kyseliny bez ředění vodou a přidržte ho po stanovenou dobu.
 • Možná, že proces bude rychlejší, pokud stříbro není příliš běh.
 • Ocet zvládá velmi silné tmavnutí.

Stříbro s kameny

Pokud je hrozné kazit stříbrné šperky kameny z domácích chemikálií, je lepší je čistit speciálními tekutinami pro profesionální čištění. Můžete si je koupit v klenotnictví. Budou nejen pečlivě čistit stříbro, ale také pokrývají povrch ochranným filmem. Je důležité znát vlastnosti kamenů ve vaší dekoraci:

 • Tyrkysová netoleruje vlhkost, je kategoricky nemožné jej ponořit do vody.
 • Perly netolerují amoniak a peroxid vodíku, jsou promyty v roztoku mýdlové vody.
 • Ametyst a topaz snadno snášejí účinky alkálií a kyselin s nízkou koncentrací, ale nepřežijí vysokou teplotu - budou vyblednout.
 • Kubický zirkon, křemen není vrtošivý, lze je umýt v mýdlové vodě.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: