Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Příčinou tohoto patologického stavu je virus typu 1. Více než 90% světové populace je infikováno, ale pouze 5% z nich vykazuje příznaky patologie. Zima v nose může vyskočit u dospělého dítěte, často se vyskytuje během těhotenství a nutně vyžaduje léčbu, aby se zmírnily symptomy a zabránilo se relapsům. Hlavním důvodem je zpravidla oslabená imunita, která již není schopna virus uchovat. Terapie zahrnuje komplexní léčbu, která zahrnuje lokální a systémové účinky.

Co je chlad v nose

Jedná se o virovou infekci, která proniká do lidského těla a jako symptom způsobuje herpes na sliznici nosu, rtů, někdy se tvoří na povrchu kůže. Patogenní mikroorganismy se rychle přizpůsobují lidské mikroflóře. Dráždivost proniká přes míchu přes periferní nerv přes vnitřní membránu, kde imunitní obrana nefunguje. Pak agent vstoupí do genetického aparátu buněk a pacient se stane skrytým nositelem infekce. Dalšími aktivátory patologie mohou být:

 • ARI;
 • přehřátí nebo podchlazení;
 • emocionální šok;
 • hypovitaminóza.

Příznaky onemocnění

Onemocnění je přenášeno domácností, ve vzduchu (velmi vzácné), sexuálně. Chlad pod nosem je důsledkem evakuace viru během progrese, což narušuje strukturu buněk živého systému. Zánět nastává v místě léze, který se projeví jako shluk bublin s průhledným tajemstvím. V doprovodu tohoto projevu pocitu pálení, svědění a nepohodlí. Po otevření vesikul zůstává ulcerace, která je pokryta kůrou.

Spravidla ovlivňuje konvexní povrchy nosu, promítání nasolabiálního trojúhelníku. Onemocnění má následující příznaky a příznaky:

 • bolest hlavy;
 • otok, podráždění, zarudnutí postižené oblasti;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • známky intoxikace;
 • otok sliznice.

Mít dítě

Batolata se mohou stát skrytými nositeli infekce v děloze. Podle lékařských statistik je ve věku 3 let většina dětí infikována virem herpes. Jakmile se objeví provokativní faktory (hypotermie, akutní respirační onemocnění atd.), Je patologie aktivována a způsobuje typické symptomy. Herpes uvnitř nosu má stejné znaky jako u dospělých:

 • otok, otok postižené oblasti (nejprve to vypadá jako pupínek);
 • pak se objeví herpetické vezikuly (vyrážka), které svědí, je tu pocit pálení;
 • po otevření váčků zůstává vřed, který se časem hojí.

Důvody

K rozvoji onemocnění dochází v důsledku pronikání viru herpesu do těla, což způsobuje hlavní symptomy. Onemocnění je přenášeno z nositele nebo prostřednictvím environmentálních objektů. Velmi vzácně se infekce vyskytuje ve vzduchových kapičkách, ale aby se to stalo, musí infekce proniknout do poškozené oblasti kůže. Častěji je infekce při pronikání částic viru přes sliznici nosu, ústní dutinu. V tomto případě se přenos uskuteční následujícími způsoby:

 1. Při líbání nebo jiném přímém kontaktu s dopravcem.
 2. Prostřednictvím infikovaných objektů (ložní prádlo, ručníky, hračky).
 3. Intrauterinní infekce nastává, když je žena během těhotenství infikována. Virus vstupuje do krevního oběhu do embrya.

Komplikace

Za určitých okolností může nachlazení nosu způsobit komplikace, které mohou způsobit spoustu nepříjemných pocitů. Z tohoto důvodu je nutné okamžitě léčit léze na rtech, nose a dalších oblastech kůže. Jedna z nich může být rozšířena do dalších částí těla viru. Osoba otírá postižené oblasti prsty, infekce proniká kůží rukou a způsobuje ekzém.

Velmi nebezpečnou komplikací je oční herpes, který ovlivňuje zrakovou ostrost a v pokročilých případech vede k jeho úplné ztrátě. Kromě popsaných účinků může virus herpes simplex vyvolat následující patologie:

 • virová stomatitida, gingivitida;
 • encefalitida, meningitida, sympatoganglioneuritida, protože virus může být přenášen podél nervových zakončení;
 • faryngitida, laryngitida, bolest v krku, ztráta sluchu a těžké earaches, funkční poruchy vestibulárního aparátu;
 • patologie urogenitálního systému (mužská neplodnost, uretritida, prostatitida, horionitida, kolpitis, endometritida, cervikální léze, neplodnost u žen);
 • herpetická pneumonie;
 • flebotrombóza;
 • myokardiopatie, myokarditida;
 • proctitis, herpetická hepatitida, kolitida.

Je možné infikovat jiné části těla?

Vředy se objevují častěji na rtech, ale vývoj studených vnitřků na křídlech nosu je také běžný. Šíření viru je možné na tvářích, očních víčkách, nasolabiálním trojúhelníku. S opakováním patologie místa výskytu se zpravidla nemění. Případy šíření na jiná místa jsou velmi vzácné. K tomu dochází, když jsou virové částice přeneseny do čerstvých ran jiných oblastí kůže, kde dochází k porušení integrity buněk. Sliznice jsou obzvláště citlivé, takže se nedotýkejte herpes vyrážky.

Jak léčit nachlazení v nose

Osoba se silným, zdravým imunitním systémem je schopna odolávat samotnému chladu, ale pokud je ochrana oslabena, zvýšená náchylnost k infekcím herpes může být vyléčena pouze pomocí konzervativní terapie. Předepisuje se komplexní léčebný režim, který obsahuje antivirotikum, imunomodulační léčiva systémového a lokálního působení.

Pro co nejefektivnější terapii je nutné se poradit s lékařem, provést samočinnou léčbu, pokud se zima neobjeví poprvé na nose, znáte příznaky a metody regenerace. Na základě výsledků krevních testů, cytologických údajů lékař určí přítomnost protilátek proti patogenu, předepíše léky a průběh léčby. Hlavním úkolem léčby je potlačení aktivity viru během akutní fáze, snížení pravděpodobnosti recidivy onemocnění.

Antivirové tablety

Tato skupina léků je nutná k vyléčení herpesu. Zpravidla se používají pro dlouhodobou patologii a časté recidivy. Jeden z moderních a nových léků - Arazaban, který je založen na molekulách Docosanolu, brání pronikání infekce do zdravých buněk, omezuje jeho šíření. Pokud se v nose objeví vyrážka nebo svědění, lékař může předepsat následující léky:

 1. Acyklovirové tablety. Obsahuje jednu tobolku od 200 do 800 mg účinné látky. Dostupné léky ve formě masti, krému, injekčního roztoku.
 2. Valaciklovir. Vztahuje se na prostředky nové generace, stala se náhradou za výše popsané léky. Použijte lék na léčbu dospělých a dětí pro herpes genitalis, labialis, pásový opar. Valaciklovir je předepisován k prevenci patologií, které se vyskytují během cytomegalovirové infekce, transplantace orgánů.
 3. Famvir Hlavní složka léku potlačuje množení viru, má vysokou účinnost, protože v buňce přetrvává až 12 hodin. Předepsat lék v počáteční infekci, prevenci, opakování chronické nachlazení, neuralgii po herpes, opakování herpes genitalis.
 4. Valtrex. Předepsat lék na léčbu herpes na povrchu kůže nosu, genitálií, pásového oparu.

Mast

Pro lokální terapii je nutné použít antivirové krémy, umyjte postiženou pokožku. Cílem akce je potlačení aktivity viru v místě jeho evakuace přes puchýře na kůži nosu. Existují obecné pokyny pro používání mastí:

 • aplikovat prostředky každých několik hodin tenkou vrstvou;
 • místa vyrážky by měla být zbavena sekrecí tím, že upustí fyziologický roztok nebo fouká do nozder (jako by vyfoukla);
 • léčit léze a chytit trochu zdravé kůže;
 • Pokud se jí již podařilo vyskočit do nosu, je třeba jej potřít alespoň 7-10 dní.

Zinková mast

Základem léčiva je oxid zinečnatý, který je schopen potlačit aktivitu viru, urychlit proces hojení ran. Pomocnou složkou je vazelína. Virus ovlivňuje kůži uvnitř i vně, mast lze aplikovat na jakémkoli místě, má antiseptický, protizánětlivý účinek. Lze použít k léčbě dítěte, dospělého.

Při kontaktu s postiženou kůží se lék rozkládá, působí na bílkoviny a urychluje tvorbu kůry. Pozitivní stránkou léku je možnost použití u dětí, žádné vedlejší účinky, znatelný regenerační účinek. Přípravek nepoužívejte pouze pacientům, kteří mají individuální přecitlivělost na vazelínu nebo zinek.

Tetracyklin

Patří do skupiny širokospektrých antibiotik, používaných k zastavení proliferace mikroorganismů. To je důležité v situacích, kdy je postižena sliznice nosu. Po prasknutí bublin je možné aplikovat tetracyklinovou mast pouze na již vysušené kůry. Výhody léku jsou: hmatatelný účinek v raných stadiích vývoje nachlazení, eliminace bolesti a nízkých nákladů.

Levomekol

Také patří do antibakteriální skupiny léků, mast pomáhá odstranit zánět, zvýšit imunitní obranu. Masť má léčivý účinek, potlačuje zánětlivý proces, který dává člověku nepříjemné pocity. Levomekol dobře léčí hnisavé útvary, pomáhá posilovat místní imunitu. Léčivý přípravek je kontraindikován u pacientů trpících psoriázou, individuální intolerancí tvořící léky.

Zovirax

To je považováno za jednu z nejoblíbenějších možností pro masti pro léčbu herpes. Může být aplikován jak uvnitř, tak i na vnější straně nosu. Účinnou látkou tohoto léčiva je acyklovir spolu s dalšími složkami. Lék potlačuje virus v jakékoli fázi jeho vývoje, ale má relativně vysokou cenu. Hlavní přednosti výrobku jsou: dobrá nasákavost, dlouhotrvající účinek, rychlý pozitivní účinek.

Lidová medicína

Jako další účinek na chlad, můžete použít nekonvenční možnosti léčby. Hlavním úkolem populárních receptů je urychlení hojení tkání, snížení nepohodlí. Domácí léky inhibují patogeny, mají změkčující účinek, hojivý účinek. Jedlé oleje, bergamot, olej z tea tree, levandule mají takové vlastnosti. Před použitím lidových prostředků, se doporučuje vyčistit dutiny, povrch kůže.

Domácí recepty mohou pomoci v počátečních stádiích patologie, ale s obecným oslabením imunitního systému, vývojem a relapsem patologie, je nutné provést komplexní léčbu. Nelze vyléčit infuzi na heřmánkový alkohol nebo chorobu žraloka. Potřebné vitamíny, systémové léky. Z populárních receptů můžete použít následující možnosti:

 1. Když se krev objeví po prasknutí bublin, je nutné ránu promazat olejem z jedle nebo ředit ve stejném poměru s propolisovou tinkturou a vodou. Aplikujte přípravek na vatový tampon a 4-5krát denně ošetřujte postižené místo. Pokračujte v léčbě až do úplného utažení rány. Na konci léčby naneste krém na heřmánku.
 2. Smíchejte 2 hlavy nasekaného česneku, 100 ml přírodního jogurtu, mouky, připravené kávy a medu, 1 lžičku. Tato směs má antibakteriální, protizánětlivý, hydratační účinek. Ráno a večer aplikujte přípravek na vnější kryty zasažené chladem.
 3. Vařte boky, sušte třezalku a heřmánek. To pomůže posílit imunitní systém a zabránit opakování patologie. Pokud není alergie, přidejte před použitím 1 lžičku. medu

Chlad v nose během těhotenství

U těhotných žen je imunita snížena, což vede k aktivaci latentní virové infekce. Pro dítě bude primární infekce nejnebezpečnější, sekundární propuknutí nemoci nenese takovou hrozbu. Před plánováním dítěte je nezbytné, aby dívky podstoupily vyšetření, aby zjistily, zda jsou infikovány internetem. Při infekci v raných stadiích je budoucí matce předepsána interferonová léčiva, vitamínové komplexy, protože nadměrná virová aktivita může způsobit potrat.

Pokud se podařilo vychladnout, může být svědění odstraněno pomocí antivirových gelů, krémů nebo zinkové masti. Těhotným ženám se doporučuje užívat přípravek Erabazan nebo Zovirax. Mají méně kontraindikací než jiné podobné léky. Antihistaminika jsou vhodná pro snížení symptomů. Antivirová léčiva během kojení jsou nebezpečná pro nenarozené dítě, protože se mohou vyvinout nežádoucí důsledky.

Preventivní opatření

Herpes je infekční onemocnění, které se snadno přenáší z jedné osoby na druhou. Pacient by měl často umýt ruce, omezit komunikaci s jinými lidmi, používat osobní příbory a hygienické výrobky. Pokud má druhá osoba příznaky nachlazení (kongesce nosu, bolest v krku, rýma). Tato pravděpodobnost odchytu herpesu se výrazně zvyšuje v důsledku oslabené imunity. Doporučuje se, aby všichni lidé prováděli následující preventivní opatření:

 • zmírnit tělo;
 • vyhnout se infekci chřipkou, SARS;
 • nepřehřívejte se a tělo nepřehřívejte;
 • přijmout vitamínové komplexy pád, jaro;
 • držet se správné výživy;
 • vést aktivní životní styl.

Foto Herpes

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: