Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lidé se často obracejí na lékaře, kteří si stěžují na znecitlivění v horních končetinách. Obecně dochází k postupnému nebo náhlému poklesu citlivosti na pravé straně těla. Příčiny nepříjemných pocitů je mnoho, ale nejčastější je porušení krevního oběhu.

Necitlivost pravé ruky

Každý člověk v životě zažil nepříjemný pocit, když jeho ruce nebo dlaně ztratily citlivost. Dříve se věřilo, že tento stav je výsadou starších osob v důsledku vývoje kardiovaskulárních onemocnění. Lékaři nyní dospěli k závěru, že u pacientů, bez ohledu na pohlaví a věk, dochází ke znecitlivění pravé ruky. Důvodem nepříjemného pocitu je často fyziologický - kvůli mechanickému tlaku na končetiny je krevní oběh narušen.

Pokud člověk drží ruku v jedné poloze po dlouhou dobu nebo během spánku, rozdrtí ho svým tělem, pak je narušen pohyb lymfy a krve, což vede ke ztrátě pocitu v končetinách. V něm není žádná patologie. Jakmile se poloha těla změní, průtok krve se postupně vrátí, mravenčení zmizí a citlivost se vrátí. Pokud tuto situaci vyloučíte, může nepříjemný stav znamenat progresi osoby jakéhokoliv onemocnění. Co dělá pravou ruku v jiných případech necitlivou:

 • dlouhodobé svalové napětí horní končetiny nebo ruky;
 • dlouhý pobyt v chladu nebo v chladné místnosti;
 • odborná činnost, při které jsou končetiny dlouhodobě ve vzpřímené poloze (tapetování, malíř, horolezectví);
 • nesoucí nepohodlné tašky nebo závaží;
 • dlouhou dobu.

Ztráta prstů pravé ruky

Je-li dlouhá a často ztráta citlivosti prstů, tělo varuje osobu o jakékoliv nemoci. Často se tento příznak projevuje, pokud jsou onemocnění páteře progresivní. Také osoba může mít mrtvici nebo trombózu cév. Pokud jsou prsty na pravé ruce necitlivé, pak se jedná o znepokojující příznaky následujících patologií:

 1. Poruchy krevního oběhu v mozku. Takové onemocnění lze předpokládat, pokud osoba pravidelně odstraňuje horní končetinu na pozadí hypercholesterolemie nebo vysokého krevního tlaku.
 2. Poranění loketního nebo ramenního pletence. Zvláště pokud je doprovázena otokem poškozené tkáně.
 3. Trvalý stres. Dlouhodobý stav neuro-psychologického stresu.
 4. Cervikální osteochondróza, patologie chrupavek páteře, kýla. Ve všech těchto případech dochází k sevření nervových vláken.

Špičky prstů

Když má člověk pravidelně bolavé nebo brnění prstů, pak je to trvalé porušení funkce těla. Všichni lidé vědí, co dělat, když se pravá ruka při spánku spí. V případě ztráty citlivosti je však nutné poradit se s odborníky jako je endokrinolog, neuropatolog, kardiolog a revmatolog. Ignorování stavu vede k rozvoji komplikací. Tak proč jsou špičky prstů necitlivé?

 • v trimestru 3 během těhotenství, kdy je přítomen periferní edém;
 • špičky 4 a 5 prstů jsou odstraněny v případě patologických stavů cév a srdce;
 • po ischemické mrtvici;
 • diabetes;
 • s degenerací hrudních nebo krčních obratlů;
 • s patologií endokrinního systému;
 • s nadměrným kouřením a konzumací alkoholu.

Prstenec

Ztráta citlivosti prstence je často způsobena sevřením nervového kořene, ke kterému dochází v důsledku nesprávné polohy rukou, nepohodlného držení těla nebo přenášení závaží. Co dělat, když dojde k necitlivosti prstence pravé ruky? Pomůže to obnovit citlivost kompetentních jemných motorických dovedností, které vyzvou ošetřujícího lékaře. Při těžké fyzické práci by mělo být pozastaveno. Pokud jsou na prstenci nějaké doplňky, měli byste pečlivě zvážit jejich upevnění, možná způsobují nepříjemné pocity.

Malý prst na pravé ruce

Pro inervaci končetiny horní končetiny jsou zodpovědná vlákna ulnárního nervu, která jsou hlavní v brachiálním plexu. Nervy loktů jsou příliš velké, takže jsou velmi zranitelné. Pokud pravý malý prst na ruce neustále roste hloupě, pak je někdy spojován s neuropatií. Poškození nervu může nastat lokálně nebo v celém místě. Když špička malého prstu ztrácí citlivost a zároveň je pravá ruka necitlivá, může ukázat následující podmínky:

 • syndrom prsního svalu (menší) s kompresí nervového svazku;
 • svalový syndrom žebříku, když jsou nervy, které procházejí brachiálním plexem, stlačeny;
 • porušení nervových vláken meziobratlové kýly.

Palec nahoru

Ztráta citlivosti palce je ovlivněna patologií, jako je syndrom karpálního tunelu. Tento stav je důsledkem kompresního účinku na nerv, který prochází zápěstí. Palec pravé ruky je znecitlivělý as otokem pojivové tkáně karpálního kanálu, během něhož je nervový impuls slabý. Vývoj hemangiomu nebo neurofibromu může ovlivnit citlivost tohoto prstu. Co dělat v tomto případě? Pokud se citlivost neobnoví během jedné hodiny, měli byste se poradit s lékařem, jinak může dojít ke svalové atrofii.

Střední prst

Pokud základ prostředního prstu horní končetiny snižuje a ztrácí citlivost, pak tělo hlásí problémy s aktivitou krčních obratlů. Nepohodlí je někdy způsobeno rozvojem aterosklerózy nebo osteochondrózy. Často se opakující necitlivost prostředního prstu pravé ruky vyžaduje okamžitou výzvu ke specialistovi, aby byla včas předepsána odpovídající léčba.

Ukazováček

Tento stav je často spojován s onemocněním nervových zakončení ramenního kloubu. Při ztrátě citlivosti je někdy nemožné plně uchopit předměty kartáčem a možnou bolestí, když je ohnutá. Pokud se ukazováček na pravé ruce spolu se středními a velkými prsty stane necitlivým, pak to lékaři považují za příznak zničení páteře (svalů krku). Pokud se navíc ke ztrátě citlivosti stane ukazováčkem také znecitlivění a bolest, pak byste neměli odložit návštěvu neuropatologa až později.

Po spánku se prsty otupí

Proč se to děje? Je těžké diagnostikovat příčinu na vlastní pěst, protože je třeba vzít v úvahu mnoho detailů. Častěji jsou ruce po spánku z důvodu zhoršeného průtoku krve nebo nervových patologií necitlivé. Pokud po noci zmizí nepohodlí, pak není důvod se obávat. Nejvíce neškodné příčiny necitlivosti po probuzení:

 • nepříjemné končetiny po celou noc;
 • těsná noční košile (pyžama), jejíž tkáně stlačují tepny;
 • nesprávná poloha hlavy, když jsou nervy ramenního kloubu sevřeny.

Pravá ruka roste

Jakékoliv nepříjemné symptomy v končetinách, ke kterým dochází pravidelně, vyžadují odvolání k lékaři. Mnoho lidí se ptá, proč se to děje, brnění a bolest v dlaních často ukazují na přítomnost krční osteochondrózy nebo vertebrální hernie. Pokud je necitlivost v rukou doprovázena ztrátou pocitu v nohách, svalovou slabostí a zhoršenou koordinací motoriky, může tento stav znamenat:

 • roztroušená skleróza (počáteční stadium);
 • přítomnost nádoru v mozku;
 • porucha mozkové cirkulace.

Ve snu

Proč má pravá ruka necitlivou spolu s levicí, když spí? Pokud to nesouvisí s nepohodlnou polohou těla, pak první z možných příčin je mačkání nervů s křečovitými šlachami nebo svaly. K tomuto stavu dochází s neurologií tunelu nebo skalovým syndromem. Někdy znecitlivění rukou v noci způsobuje osteochondrózu krčních obratlů, která je navíc doprovázena bolestivostí svalů ramenního pletence a krku. Prodloužená necitlivost (během 30 minut) způsobuje takové patologie, jako je obliterující endarteritida nebo nespecifická aortoarteritida.

Od ramene

To ukazuje na závažný zánět ramenního kloubu, zejména pokud je necitlivost doprovázena bolestí při zvedání končetiny a je spojena s pocitem chladu. Pokud se pravá ruka od ramene po dlouhou dobu stane necitlivou, během které pacient nehledá pomoc, stav často vede ke svalové atrofii, která je následně vyjádřena omezeným pohybem. Lékař by neměl zjistit příčinu necitlivosti končetin, ale patologii, která ho provokovala.

Pravá ruka je odnesena

Někdy horní končetina neztrácí jen svou citlivost, ale je obecně odňata, jako by umírala. Pokud se to stane ve snu, tělo signalizuje stagnaci v práci vnitřních orgánů, které zasahují do volného toku krve. Ženy často odnášejí ruku po odstranění dělohy. Pokud lékařská prohlídka ukázala, že zdraví je v pořádku, pak porušení je způsobeno neustálým stresem a nečinností. K odstranění nepříjemných příznaků je třeba chodit častěji, připomínat ranní cvičení, jíst více ovoce a zeleniny, přestat kouřit.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: