Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pokud začnete vši, je důležité zahájit léčbu, jinak toto parazitární onemocnění postupuje pouze. V úředním lékařství se nazývá pedikulóza. Charakteristická nemoc má několik variant v závislosti na lokalizaci patologického centra. Léčba pedikulózy doma úspěšně se správným výběrem prostředků.

Co je pedikulóza?

Onemocnění se často vyskytuje u dítěte, avšak dospělí jsou náchylní k rozsáhlé infekci. Pedikulóza je parazitární onemocnění způsobené zvýšenou aktivitou sání krevních vši. Na těle hostitele se škůdci nacházejí v chlupatých oblastech, ale častěji se vyskytují vši. Jiné varianty nemoci jsou mnohem méně časté, například pubická, obvazová vši. Infekce může být úspěšně léčena, stačí si koupit speciální nástroje a pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny.

Odkud pocházejí vši

Tato choroba byla popsána Aristotelem, a proto životaschopná aktivita takových nebezpečných mikroorganismů sahá tisíce let. Vos je bezkřídlý hmyz, který má šest končetin s drápy pro pevné upevnění na lidském těle. Vzhledem k ostrým zubům v náustku, škůdce kousne do kůže, porušuje jeho integritu, uvolňuje sliny, způsobuje svědění a nasává krev. Vši jsou odebíráni z prostředí a nejpříznivějšími podmínkami existence jsou špinavá místa. Lidé, kteří nedodržují pravidla osobní hygieny, jsou ohroženi

Inkubační doba vši a hnízda

Pacient po určitou dobu nemá podezření na parazitární onemocnění. Inkubační doba vši a hnízd má své vlastní vlastnosti, zcela závislé na životním stylu infikované osoby. Poté, co parazit pronikne do vlasové linie, dojde během několika hodin k infekci, kde vši leží vejce. První příznaky v životě člověka jsou patrné později, u některých pacientů je toto období 3-4 týdny. Aby bylo možné včas odhalit výskyt patogenní flóry, musí být pacient obzvláště opatrný při osobní hygieně, sledovat stav vlasů.

Jaké jsou nebezpečné vši

Protože paraziti jsou přenášeni vzduchem, vši se mohou nakazit v každém věku. Rizikovou skupinou je častěji dítě, které vede aktivní životní styl, navštěvuje předškolní nebo školní vzdělávací instituci, kontakty s nakaženými lidmi a předměty. Je důležité si uvědomit, že vši jsou nebezpečné, protože jsou nositelem smrtící infekce a mohou vyvinout takové závažné onemocnění jako tyfus. Kromě toho při poškrábání kůže se objevují rány, které mohou vést k rozsáhlé infekci dermis. Prevence vší a hnízd by měla odpustit celé rodině.

Příznaky

Když je tento hmyz pokousán slinami, proniká kůží speciální látka, která způsobuje vážné svědění léze. Pacient se stává nervózní a podrážděný, chová se velmi podrážděně. Symptomy pedikulózy nelze okamžitě pozorovat, ale jejich intenzita se postupně zvyšuje, jak počet životaschopných jedinců ve vlasech. Je nutné přijmout opatření pro boj s pedikulózou a vyhnout se tak nebezpečným zdravotním komplikacím. Navíc je důležité věnovat pozornost těmto změnám ve všeobecném blahobytu:

 • zamotávání vlasů;
 • zápach;
 • zarudnutí, otok kůže;
 • podráždění těla;
 • recese.

Druhy pedikulózy

Samice parazita klade vejce a ve velkém množství. V závislosti na místě, kde to dělá, lze identifikovat následující typy vši, které se vyvíjejí v každém věku pacienta:

 1. Vši vši. Vši žijí a množí se ve vlasech, vyvolávají zánět dermis a výskyt nepříjemných vředů.
 2. Šatník vši. Paraziti, jako jedna z odrůd vší vši, žijí na spodním prádle a ložním prádle, zejména v místech záhybů, vrácení límce a manžet.
 3. Pubická pedikulóza. Výskyt parazitů v charakteristické zóně předchází pohlavní styk s infikovanou osobou. Paraziti žijí na pubis, jsou příčinou svědění.

Příčiny vši

Před léčbou pedikulózy je důležité určit zdroj infekce, poskytnout včasná preventivní opatření. Důvody pro výskyt vši jsou zřejmé - v kontaktu s kontaminovanými předměty v domácnosti, nakaženými lidmi nebo vodou. Kontakt-domácnost je hlavním směrem, proč se kdysi zdravý člověk potýká s takovou nepříjemnou diagnózou jako pedikulóza. Infikovaná může být věc, voda, dětské hračky v zahradě nebo dokonce známá osoba. Další spouštěcí faktory pedikulózy jsou uvedeny níže:

 • návštěvy míst s vysokou koncentrací lidí;
 • služební cesty, cestování vlaky a pobyt v hotelech;
 • nedodržování povinných preventivních opatření;
 • cestování veřejnou dopravou;
 • promiskuitní sex.

U dětí

U mladých pacientů se v hlavě objevují vši. Opatření pro boj proti rodičovským vši by měla následovat okamžitě, ale nejprve musíte zjistit skutečné příčiny infekce. Nejčastěji se vyrůstající dítě potýká s problémem vši ve školce, ve škole, ve zdravotnických táborech a na dalších místech s vysokou koncentrací lidí. Další příčiny vši u dětí jsou:

 • nedodržování pravidel osobní hygieny, což je obzvláště důležité pro nepozorné děti a nepozorné rodiče;
 • přímý kontakt s infikovanými dětmi, předměty;
 • třídy v dětském týmu, komunikace s neznámými lidmi.

Léčba pedikulózy

V moderní farmakologii existuje celá řada lékáren, které jsou účinným opatřením pro boj s nebezpečnými parazity. Včasná identifikace problému je začátkem cesty k úplnému uzdravení, ale pacient vyžaduje integrovaný přístup. Efektivní léčba pedikulózy zahrnuje následující směr, který si chcete vybrat se svým lékařem a učinit standard každodenního života po dobu následujících 1-2 týdnů:

 • správná výživa, používání vitamínů;
 • včasná identifikace sekundárních onemocnění;
 • použití léčiv ve formě šamponů, balzámů, masek na vlasy;
 • krátký sestřih dítěte (individuálně dle rozhodnutí rodičů);
 • léčba hlavy lidovými prostředky;
 • prodloužené používání hřebene na česání vlasů;
 • provádění preventivních opatření;
 • nutnost kontrolovat nejen ložiska patologie, ale i věci s jejich následným praním, dobře žehlit horkým železem.

Drogy

Pokud zjistíte zaměření patologie, prevence vší se stává neúčinnou. Při výskytu infekce je nutná včasná léčba pedikulózy léky proti parazitům. Účinnost této intenzivní péče je vysoká, pokud se nejprve poraďte se svým lékařem nebo alespoň pečlivě prostudujte návod k použití. Pro vyhlazení škodlivých parazitů vhodné jmenování následujících léků:

 • Pediculen P Ultra;
 • Medilis-bio;
 • Paranit Lotion;
 • Anti-beat;
 • Paranit Spray;
 • Hygia;
 • Pair Plus;
 • Plné značky.

Mast

Po jednorázovém použití těchto léků zbývá jen hřebenem srst speciálním hřebenem a provést takový postup několik dní - ráno a večer po kontrole hlavy. Neméně účinná je masti z pedikulózy, kterou lze také zakoupit v lékárně. Používejte odděleně od jiných léků, dodržujte všechny pokyny uvedené v návodu. Dobře osvědčená léčivá mast:

 • Benzylbenzoát;
 • Permethrin masti;
 • Borická mast.

Prachové mýdlo

Pro eliminaci patogenní flóry od dávných dob používají lidé prašné mýdlo na mytí hlavy. Parazity inhibují jejich vývoj pod vlivem chemického složení tohoto produktu, přestávají se množit a umírají. Tato míra ochrany proti škůdcům v moderní farmakologii je zastaralá, je lepší použít mýdlo pro účinnou prevenci, už ne.

Lidové léky na vši

Opatření pro boj s pedikulózou mohou být nejen oficiální, ale i alternativní. Lidové léky na vši používají znatelnou prevenci a jsou mnohem levnější než lékárenské šampony, spreje a masti. K výrobě účinného léku na pedikulózu doma je také reálné, hlavní je vybrat spolehlivý, efektivní a bezpečný recept pro všechny příležitosti. To může být roztok nebo lékařská mast, aby se potlačila patogenní flóra, vyloučila re-infekce. Zde jsou některé dobré recepty:

 1. Geranium olej, jako spolehlivý prostředek boje proti vši, se rozpustí v malém množství pravidelného šamponu. Připravte si složení vlasů, nechte 10 minut pod hustou vrstvou polyethylenu. Umyjte hlavu, vyschnout, pečlivě kontrolovat parazity.
 2. Rub jeden hrst čerstvých brusinek v jednom kontejneru, zmáčknout šťávu. Zkombinujte s medem, důkladně promíchejte připravený roztok. Intenzivně třít do hlavy, nechat na vlasy po dobu 20-30 minut. Nejedná se pouze o spolehlivé opatření proti škůdcům, ale také o spolehlivé preventivní opatření proti charakteristickým onemocněním.
 3. Koncentrovaná šťáva z granátového jablka může být dvakrát denně vmíchána do pokožky hlavy, přičemž maska zůstane 30-40 minut. Po dokončení procedury, zkontrolujte hlavu, hřeben mrtvé vši a jejich vejce s hřebenem.

Prevence

Pokud vědomá osoba zná příčiny vzniku nemoci, měla by se vyhnout provokujícím faktorům, aby se jí zabránilo. Pokud se infekce již stala, první věc, kterou potřebujete, je umýt ložní prádlo a oblečení, železné věci, dodatečně ošetřit všechny položky, se kterými byla nemocná osoba v kontaktu s párou. To je hlavní prevence pedikulózy, aby se zachránila rodina před masovou infekcí. Po zjištění příčiny patologie jsou preventivní opatření následující:

 1. V každodenním životě používejte individuální hřeben a další předměty osobní hygieny.
 2. Pečlivě sledujte denní režim, vyhněte se návštěvě přeplněných míst a kontaktu s neznámými lidmi.
 3. Používejte pro šampony s preventivním zásahem proti vši.
 4. Každý týden kontrolujte hlavu na vši, provádějte včasná opatření pro boj proti parazitům.
 5. Jezte správně, nezapomeňte obohatit stravu o cenné vitamíny, minerály, stopové prvky.

U dětí

Dospělí by měli znát opatření k potírání nemoci a příčiny jejího výskytu a měli by okamžitě informovat své děti o prevenci. Například nemůžete použít hřeben někoho jiného, jinak se riziko infekce s vši zvyšuje. Prevence pedikulózy u dětí zajišťuje dodržování pravidel osobní hygieny, omezuje kontakt s nemocnými. Doporučuje se zaměřit se na následující opatření, aby se zabránilo vši:

 1. Každé tři dny umyjte dětskou hlavu pomocí speciálního šamponu proti vši.
 2. Udržujte dětský pokoj čistý a uklizený, pravidelně čistěte.
 3. Každých 10 dní kontrolujte hlavu dítěte a při návštěvě mateřské školy jednou týdně.

Šampon

Na volném trhu mají účinná profylaktická činidla. Každý člověk by měl vědět, co pedikulóza je - příčiny, prevence, opatření k boji proti parazitům, také cenné informace v jeho životě. Je lepší předcházet nemoci než léčit. Například u rizikových pacientů má smysl kupovat šampony pro prevenci vší a používat je jednou týdně. Zde jsou účinná nápravná opatření, především na volném trhu:

 • Pair Plus;
 • Šampon Paranit;
 • Anti-beat;
 • Pedilin;
 • Hygie.

Video

Recenze

Marina, 32 let

Kvůli nemoci jednoho ze zaměstnanců jsem si musel vybrat léky na vši, nejprve na prevenci a pak jako měřítko kontroly. Za takových okolností není lepší než Para Plus. Jednou jsem si umyla hlavu a svědění zmizelo. Prošel příčinou nemoci, i když mrtvé nits česali další týden. Od této chvíle tento lék na prevenci pedikulózy uchovávám.

Kateřina, 30

Při zvýšené fyzické aktivitě a pravidelném cestování na dlouhé vzdálenosti dobře vím, co je pedikulóza a její příčiny. Jako spolehlivé měřítko boje s použitím přípravku Paranite a pro prevenci - Hygiena. Jeden trik je dost, aby se úplně zbavil vši. Pro všechny příčiny pedikulózy vřele doporučuji.

Anna, 25 let

Moje dcera z mateřské školy přinesla pedikulózu. Důvody jsou zřejmé, existuje mnoho dětí. Jako měřítko kontroly hmyzu jsem si vybral Paranit lotion. Jednou si moje dcera umyla hlavu a všechno zmizelo. Skladba je mastná, musíte ji umýt dlouho, ale opravdu to funguje. Bylo to jednou dost a zbytek láhve jsem uložil na prevenci vši.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: