Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jarní sklizeň březové mízy v Rusku je dávná tradice, která přežila dodnes díky jedinečným vlastnostem tohoto nápoje. Jeho výhody jsou uznávány jak lidovými léčiteli, tak zástupci tradiční lékařské vědy. Unikátní složení přírodní tekutiny pomáhá posilovat obranyschopnost těla, zlepšuje náladu a dodává sílu v období jarní avitaminózy, proto od předků až do dnešních dnů přežily recepty kvasu, sirupu a dalších zdravých chutných nápojů na bázi přírodních březových šťáv.

Co je březová míza

Přírodní nápoj z mízy břízy, zvané březová míza, bříza nebo bříza syrový, je nejen užitečným a chutným prostředkem k uhašení žízně. Od pradávna byla sklízena a konzervována každé jaro, takže později v průběhu celého roku ji lze využít k léčebným nebo kosmetickým účelům. Jiné březové části mají také léčivé vlastnosti. Pupeny nebo listy stromu, spolu s dalšími léčivými rostlinami, jsou často přidávány do infuzí nebo odvarů, jsou široce používány ve fytoterapeutických receptech.

Jak sbírat

Doba odběru březové mízy je v době tání. V závislosti na povětrnostních podmínkách spadá do poloviny února nebo do března. Proces se dokončí, jakmile se objeví první pupeny. Později sebraná kapalina nepřinese újmu, ale její chuť a blahodárné vlastnosti se výrazně sníží od okamžiku vzniku listových pupenů na větvích.

Intenzivnější proudění šťáv uvnitř stromu nastává během dne, proto je lepší je sbírat před setměním. Nejprve si vyberte severní stranu kmenů rostoucích na jižních a slunných okrajích, postupně se ponořte hlouběji do háje nebo lesa, jak se zvyšují denní teploty. Výška vrubu se volí na úrovni 50–60 cm od země. Není třeba dělat hluboké díry, nejen zachraňovat život stromu, ale také proto, že se šťáva pohybuje v prostoru mezi kmenem a kůrou. Při shromažďování kapalin dodržujte následující pravidla:

 1. Mladé stromy s tenkými kmeny nepoužívají.
 2. Okamžitě po dokončení sběru by měl být slot vytvořen jako mýdlo, vosk nebo zahradní vývar. To pomáhá vyhnout se vývoji v díře procesu rozpadu a dalších lézí, aby se zachoval život stromu. Při absenci uvedených finančních prostředků je do slotu vložena malá živá větev a je lemována mechem. Oteklý pod vlivem šťávy, to nedovolí tekutině k úniku na povrch kmene, provokovat procesy zničení kůry.
 3. Extrakce surového materiálu může být provedena následujícími způsoby: drážka je upevněna na zářezu, na jehož konci je umístěna sběrná nádoba. Při použití druhé možnosti vložte špičku z odkapávacího systému do otvoru v hlavni asi 5 cm hluboko, druhý konec zasuňte do nádoby. Nejefektivnější je sběr březových stromů z pahýlů v oblastech řízků (podle popsaných technologií), z odříznutých mladých větví, jejichž konce jsou zabaleny do plastových sáčků pro sběr hodnotné kapaliny.

Funkce ukládání doma

Je lepší sbírat a skladovat břízu ve skleněných nádobách, aby se zabránilo vniknutí látek ze směsi plastových nádob do kapaliny. Skladovatelnost nepotištěného výrobku v chladničce je 72 hodin. Po třech dnech se syrová bříza zakalí, začne kvašení a doprovodné plynování. Z těchto surovin můžete vyrobit kvas, sycené nápoje s rozinkami nebo břízové víno. Aby se zachovaly příznivé vlastnosti přírodní břízy po dlouhou dobu, během prvních tří dnů po sklizni je zmrazená nebo konzervovaná.

Proč je březová míza užitečná?

Výhody březové mízy jsou vysvětleny jejím chemickým složením. V jarním období potřebuje tělo, které je oslabeno avitaminózou, další zdroj vitamínů a mikroprvků, s touto rolí dobře zvládá březová míza. Jeho použití pomáhá překonat chronickou únavu, zvyšuje celkový tón těla, zmírňuje takové příznaky nervové a fyzické únavy, jako je zvýšená nervozita a podrážděnost. Lidoví léčitelé doporučují tento nápoj jako prostředek boje s dlouhodobým stresem a sezónní depresí.

Chemické a vitaminové minerální složení

Berezovitsa se vyznačuje vysokým obsahem mikroprvků, vitamínů, organických kyselin a fytoncidů - látek vykazujících antimikrobiální, antibakteriální aktivitu. Tekutina obsahuje velké množství invertního cukru ve stejném poměru, který kombinuje glukózu, fruktózu a sacharózu, jakož i následující sloučeniny:

 • sacharidy;
 • veverky;
 • fenoly;
 • fytohormony;
 • saponiny;
 • éterický olej;
 • deriváty močoviny;
 • taniny;
 • vitaminy skupin C a B;
 • draslík;
 • sodíku;
 • železo;
 • mangan;
 • křemík;
 • mědi.
 • hořčíku.

Léčivé vlastnosti

Příznivé vlastnosti březové mízy jsou cenné z důvodu terapeutických účinků nápoje. Pravidelné dávkování této tekutiny ve většině případů nezpůsobuje žádné poškození zdraví a pomáhá dosáhnout následujících příznivých účinků:

 1. Zbavte se avitaminózy.
 2. Zvládnout edém (v důsledku výrazného diuretického účinku).
 3. Pro zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi (pro tento účel se nápoj používá spolu s přírodní šťávou z řepy a jablek).
 4. Pro snížení hmotnosti (kalorický obsah nápoje je 24 kcal na 100 ml, zatímco urychluje metabolické procesy).
 5. Překonat akné, akné, normalizovat práci kožních mazových žláz (při aplikaci topicky).
 6. Urychlit hojení ran a jiných poranění kůže v důsledku aktivace regeneračních procesů v horní a hluboké vrstvě epiteliální tkáně (při aplikaci topicky).

Jaké nemoci jsou indikovány?

Berezovitsa má protizánětlivý, diuretický, krevně čistící účinek, jeho použití má antioxidační, tonizující, tonizující účinek. Tradiční léčitelé a specialisté tradiční medicíny doporučují jako pomocné nebo profylaktické činidlo pro léčbu následujících stavů a onemocnění:

 1. Porušení gastrointestinálního traktu. Zmírňuje křeče, koliku, normalizuje játra, žlučník, žaludek. Obnovuje střevní mikroflóru, zdravou chuť k jídlu.
 2. Nemoci dýchacího ústrojí. V případě tuberkulózy, pneumonie a bronchitidy má kompozice vykašlávací, protizánětlivý účinek, změkčuje poškozené sliznice hrdla.
 3. Nemoci močového systému. Nápoj se používá k urolitiáze. Podporuje drcení kamenů, jejich odstranění. Nápoj můžete používat pouze se svolením a pod dohledem lékaře.
 4. Metabolické poruchy. Používá se v bylinné medicíně v některých formách diabetu, ale pouze v přísném souladu s lékařskými předpisy a pod dohledem specialistů.
 5. Intoxikace. Nástroj pomáhá minimalizovat poškození po otravě, pomáhá normalizovat rovnováhu vody a soli, odstraňuje toxiny a rozkladné produkty škodlivých sloučenin (včetně ethylalkoholu), obnovuje ztracené energetické rezervy.
 6. Avitaminóza. Bříza surová se doporučuje pít s oslabenou imunitou, pro prevenci virových a respiračních onemocnění v období podzim-zima, s nedostatkem vitamínů a minerálů na konci jara a začátkem léta.
 7. Anémie Pro obnovení normální hladiny železa se doporučuje vypít 3 až 6 sklenic přírodní břízy denně. Pokud existují kontraindikace, může být tato dávka škodlivá pro zdraví, proto by měla být aplikace koordinována s lékařem.
 8. Revmatická onemocnění (artritida, artróza, ischias, revmatismus, dna). Používá se jako systémový lék (užívaný perorálně) nebo jako lokální lék pro vnější použití (obklady, lotiony).
 9. Pravděpodobně je přínosem z užívání břízy v léčbě rakoviny.

Březová míza z cholesterolu

Použití přírodní březové mízy brání růstu cholesterolu. Zeleninové saponiny obsažené v nápoji inhibují proces asimilace škodlivého cholesterolu, působí proti tvorbě plaků v lumenu krevních cév. Pravidelný příjem jedné nebo dvou sklenic břízy denně po 10–14 dnech normalizuje krevní tlak. Kromě toho, v malých množstvích, nástroj může být přidán do mléčných nebo mléčných výrobků, výhody aplikace přijde o něco později, ale nebude o nic méně patrný.

Jak aplikovat březovou mízu

Přínos z používání březové mízy přichází pouze tehdy, jsou-li dodržena pravidla pro její použití. V některých případech může nekontrolovaná samoléčba způsobit vážné poškození zdraví pacienta. Před užitím nápoje se proto poraďte se svým lékařem, zejména pokud jde o léčbu závažných nebezpečných onemocnění, jako je diabetes nebo urolitiáza.

Kolik můžete jíst denně

Zneužívání březové mízy nepřinese nejen žádné viditelné výhody pro tělo, ale je také plná zhoršení stavu nebo zhoršení celkového zdraví i zdravého člověka. Aby nedošlo ke škodě na sobě, je nutné získat a striktně dodržovat lékařská doporučení. Následující pravidla se vztahují na obecná pravidla:

 • Jako preventivní opatření lze brezový nápoj užívat v dlouhých kurzech (do 2 měsíců), ale v malých množstvích - 100–150 ml jednou denně.
 • Univerzální terapeutické dávkování - 250 ml 3krát denně. Může být upraven odborníkem v závislosti na stavu pacienta.
 • V akutních stadiích onemocnění a při diabetes mellitus se před použitím ředí vodou.
 • Při terapeutických kurzech s velkými dávkami v léčbě musí trvat přestávky po dobu 7 až 20 dnů.

Mohou děti pít

Nápoj přinese nepochybné výhody dětem ve věku jednoho roku (až do jeho konce, pediatrové nedoporučují dávat bříza syrovým dětem). Lékaři doporučují, abyste do konzervované šťávy vstoupili ve zředěné formě, v malých porcích (1 čajová lžička denně) v dětské dietě a po třech letech dávejte čisté březové dřevo. Maximální denní dávka nesmí překročit 100 ml. Nástroj pomáhá:

 • nedostatek mikroprvků a vitamínů;
 • posílení zubní skloviny, kostní tkáně;
 • zvýšit přirozenou imunitu, minimalizovat škody způsobené minulými virovými a infekčními chorobami;
 • zlepšit chuť dítěte

Během těhotenství

Použití přírodní březové šťávy by nemělo způsobit vážné poškození těla těhotné ženy a ani produkt neohrožuje vývoj plodu. Celkové množství tekutiny spotřebované ženou při přepravě dítěte by mělo být omezeno, takže nápoj by neměl být zneužíván, zejména v případě onemocnění žaludku nebo ledvin. V přiměřeném množství (1-2 šálky denně) může být použití tohoto nástroje přínosné, neboť přispěje k následujícím příznivým faktorům:

 • zmírnění příznaků toxikózy (snížení závažnosti nevolnosti a zvracení);
 • normalizace krevního tlaku;
 • odstranění edému (v důsledku diuretického účinku nápoje);
 • normalizace metabolických procesů.

Během laktace může být nápoj bohatý na vitamíny a minerály také přínosem pro ženské tělo oslabené těhotenstvím a porodem. Měla by si být vědoma alergenních vlastností tohoto produktu, používat syrové suroviny pečlivě a postupně, pečlivě sledovat reakci dítěte. Pokud se u dítěte objeví příznaky alergie, užívání přípravku Berezovitsy by mělo být přerušeno, aby nedošlo k poškození kůže a selhání imunitního systému.

Recepty na vaření

Na základě březové suroviny (přírodní, ne konzervované šťávy) si můžete připravit několik chutných a zdravých nápojů. Díky přísadám (listy máty nebo meduňky, divoké růže bobule nebo černý rybíz) zvyšují vitamínové, uklidňující nebo tonické vlastnosti přírodní břízy. Je-li kapalina začala kvasit (z důvodu porušení pravidel skladování, například), kvas, domácí víno nebo sycené nápoje je připravena na tomto základě, které mohou být konzumovány bez poškození zdraví.

Sycené nápoje s rozinkami a citronem

Receptura je založena na procesech přirozené fermentace surovin, které jsou aktivovány kombinací cukru, citronu a rozinek. Pokud je plynování kapaliny příliš aktivní, musíte použít víko s otvorem nebo zavřít nádobu s produktem, který není tak těsný. Po dokončení procesu vaření se získá kvasinky bez kvasu, které mohou obsahovat malé procento alkoholu.

Složky:

 • Berezovitsa - 2 l;
 • granulovaný cukr - 2 lžíce.
 • citronovou kůru - 2 lžíce.
 • rozinky - 15 g.

Metoda přípravy:

 1. Surový, nalijeme skleněnou nádobu nebo láhev o objemu 3-5 litrů, namočíme dva dny při pokojové teplotě.
 2. Přidejte cukr, kůru, rozinky do tekutiny, zavřete víko a udržujte v teple po dobu dalších dvou dnů, občas míchejte nápoj a uvolňujte přebytečný vzduch z nádoby s fermentační kapalinou.

Kvasinkové březové kvasy

Aby bylo možné efektivně zpracovat fermentovanou břízovou mízu a minimalizovat škody způsobené jejím použitím, můžete kvas kvasu z kvasnic. Tento nápoj dokonale uhasí žízeň, aktivuje procesy trávení a celkovou metabolickou aktivitu, může být použit pro profylaktické / terapeutické účely. Kromě kvasinek můžete volitelně přidávat další produkty, které podporují kvašení (šťáva nebo citrónové kůry, hrozinky nebo hrozny).

Složky:

 • Berezovitsa - 2 l;
 • kvasinky - 30 mg.

Metoda přípravy:

 1. Přírodní surovinu zahřejte na teplotu 35–40 ° C.
 2. Vložte droždí, zavřete víko, nechte 2 dny na teplém místě a pak další 4-5 dnů v chladničce.

Na žitný chléb s rybízovými listy a třešněmi

Pro zlepšení chuti břízy kvas, můžete přidat další přísady. V navrhovaném receptu se sušený žitný chléb, který je znám mnoha lidem, používá jako předkrm a rybízový list a třešňové jahody dodávají nápoji další vitamínové, tonické vlastnosti a zvyšují přínosy jeho mírné denní spotřeby.

Složky:

 • Berezovitsa - 5 l;
 • žitné sušenky - 100 g;
 • třešeň - 150 g;
 • rybízové listy (přírodní nebo sušené) - 15 mg (10-15 kusů).

Metoda přípravy:

 1. Nalijte přírodní surovinu do skleněné nádoby o objemu 8–10 l. Ponořte látkovou tašku se strouhankou do tekutiny, nechte ji ohřívat dva dny.
 2. Po zahájení fermentačních procesů (ne dříve než o dva dny později) přidejte zbytek přísad, nápoj uzavřete těsným víkem.
 3. Kvas bude připraven za dva týdny. Nádobu držte po dobu 7 dnů při pokojové teplotě, pak se přemístěte na chladné místo.

Březové mízy v kosmetologii

Při aplikaci lokálně, nezředěná březová míza poskytuje dobrou „laskavost“ kožním buňkám, zabraňuje vylučování sekrecí z mazových žláz, čistí ucpané póry, vyživuje epiteliální tkáň vitamíny. Kapalina zlepšuje stav vlasů, pomáhá léčit nemoci kůže pokožky hlavy. Přínosy externí aplikace léku při regeneraci pokožky způsobují aktivní využití břízy v kosmetologii.

Při léčbě akné

Pro akné, akné a rosacea, lidoví léčitelé a kosmetologové doporučují mytí s březovou mízou každé ráno, nebo otírání problémových oblastí kůže s bavlněným diskem namočeným v tekutině. Výborným prostředkem prevence nemocí a procesů stárnutí pleti jsou ranní tření obličeje a krku s kostkami ledu z přírodní břízy syrové.

Pro posílení vlasů

Použití surových břízových vlasů je poskytovat zpevňující vlastnosti tekutiny. Pravidelné masky na bázi šťávy nebo použití výrobku v čisté formě při mytí hlavy posílí vlasy, obnoví jejich přirozenou barvu a lesk, pomohou vyrovnat se s lupy nebo jinými kožními chorobami pokožky hlavy.

Seborrhea lotion

Při míchání syrové s lopuchem tinktura nebo lopuchu olej (poměr 3 až 1), skalp krém s antiseptickými vlastnostmi se získá pomoci zbavit seborrhea. Po každém mytí hlavy by měla být získaná tekutina vmíchána do pokožky a ponechána po dobu 5-7 minut a důkladně ji promyta. Pleť posiluje vlasy u kořenů, zabraňuje jejich ztrátě, obnovuje zdraví pokožky.

Kosmetický led z březové mízy

Zmrazením syrového v mrazničce v malých kostkách můžete získat kosmetický led, jehož použití denně ráno prospívá buňkám obličeje a krku. Tření kůže ledem z březové mízy:

 • pomáhá zvýšit jejich tón;
 • působí proti procesům stárnutí;
 • Vyživuje epitel s esenciálními vitamíny a stopovými prvky.

Poškození a kontraindikace

Při zneužívání nápoje nebo užívání léků, pokud jsou kontraindikace, je snadné způsobit vážné poškození zdraví. Je nutné zahájit léčbu malými dávkami. Než začnete používat syrovou břízu, je nutné se poradit se svým lékařem.

 • urolitiáza;
 • diabetes mellitus;
 • žaludeční nebo duodenální vřed;
 • tendence k alergickým reakcím.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: