Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Každý školák ví, že 80% lidského těla je voda a jak důležité je denně konzumovat dostatečné množství tekutiny. Životodárná vlhkost je potřebná každá buňka v lidském těle, ale někdy voda, opilý ve špatnou dobu a na špatném místě, může nejen zkazit vzhled, ale také být příčinou vážných zdravotních problémů.

Množství spotřebované vody přesahuje denní potřebu těla

Je nemožné přesně říci, kolik vody člověk potřebuje za den, ale lékaři doporučují držet se pravidla kolem osmi sklenic tekutiny denně. Nedostatek vlhkosti v těle je plný různých nepříjemných příznaků, ale jeho nadbytek může také vést k vážným následkům se zdravím. Při nadměrném používání tekutin začnou ledviny pracovat intenzivně, spolu s produkty metabolismu, sodík je louhování. Tento proces nevyhnutelně vede k rozvoji hyponatremie, charakterizované následujícími příznaky:

  • závratě;
  • křeče;
  • zmatek;
  • depresivní podmínky.

Aby se zabránilo takové nepříjemné nemoci, je důležité dodržovat správný pitný režim . Nemůžete dramaticky minimalizovat množství konzumovaných nápojů, abyste nevytvářeli stresující podmínky pro tělo - stačí, abyste naslouchali svému tělu a pili co nejvíce chcete a kolik potřebujete pro normální život.

Během a po jídle

Mnoho žen, které striktně následují svou postavu a jsou neustále v boji proti nadváze, ví, že sklenice čisté vody, opilé před jídlem, pomáhá na chvíli uspokojit hlad a snížit počet spotřebovaných kalorií. Pokud pijete pití během jídla nebo po jídle, není to nejlepší vliv na práci zažívacího systému. Voda, která vstupuje do úst, a pak žaludek, snižuje slinění a kyselost žaludeční šťávy, narušuje činnost trávicích enzymů.

Jako výsledek, proces trávení je velmi narušený: jídlo není normálně strávené, živné zbytky jsou přeměněny na jedy, otrava těla, a část jídla jednoduše projde gastrointestinálním traktem spolu s kapalinou. Z tohoto důvodu doporučují odborníci na výživu něco po půl hodině po jídle. Pokud jste ohromeni silným pocitem žízně při jídle, můžete si vzít několik malých doušků, abyste navlhčili sliznici a odstranili nepříjemný pocit sucha.

Vyhněte se pití před spaním

Prvním důvodem, proč je nemožné pít kapalinu v noci, je to, že přetékající močový měchýř vám prostě nedovolí spát správně a četné výlety na toaletu mohou zničit i ten nejhlubší spánek. Druhým důvodem je zátěž na ledviny, protože v noci, stejně jako všechny ostatní orgány a systémy těla, fungují mnohem pomaleji.

To vede ke skutečnosti, že močový systém neodstraní veškerou tekutinu z těla, takže většina z nich je zadržena v buňkách těla. Jako výsledek, často tam je otok měkkých tkání a končetin, větší pravděpodobnost probuzení s ošklivými sáčky pod očima nebo oteklé nohy. Pokud se vám tato alternativa nelíbí, přestaňte pít před spaním. Pokud pozdě večer, žízeň trápení, může být uhasena pár doušek nějakého nekalorického nápoje, což výrazně neovlivní váš vzhled.

Nepijte vodu po jídle kořeněné jídlo.

Většina horkých koření, zejména chilli papriček, způsobuje pocit pálení v ústech, který si ihned přejete odstranit. Začnete pít jídlo, ale situace se jen zhoršuje - po ústech se šíří nepříjemný pocit, bolí jícen. Důvod tohoto jevu spočívá v ostrém obsahu koření substance kapsaicin, který může vyvolat podobný jev.

Faktem je, že kapsaicin patří k nepolárním molekulám, proto jeho působení může být vyrovnáno na úkor jiných podobných nepolárních molekul, například mléka. Voda se však skládá z polárních molekul, takže pomáhá spalovací látce rychleji se šířit v ústní dutině.

Během intenzivního tréninku a při vysoké námaze

Pokud chcete pracovat v posilovně nebo běžet na dlouhou vzdálenost, měli byste vědět, že pitná voda během intenzivní fyzické námahy může způsobit nenapravitelné poškození zdraví. Když se člověk aktivně zapojuje do sportu, začíná se hodně potit a spolu s potem se z těla odstraňují takové důležité elektrolyty, jako je draslík a sodík. Je třeba obnovit rovnováhu živin, ale obyčejná voda je bezmocná, protože neobsahuje téměř žádné minerály.

Extra tekutina chladí ledviny a srdce a způsobuje oteklost, což zhoršuje problémy kardiovaskulárního systému. Buňky těla absorbují přebytečnou vlhkost, začnou nabobtnat, což je také hrozba otoku mozku. Z tohoto důvodu nemůžete pít hodně tekutin během intenzivního tréninku. Můžete pít kokosovou vodu, bohatou na hořčík, draslík, sodík, kyselinu askorbovou, která může rychle vyplnit elektrolytovou nerovnováhu . Kromě toho tento nápoj obsahuje vlákninu ve velkém množství, zatímco nízkokalorický.

Pokud je vaše moč čistá a nemá žlutý odstín

Chcete-li zjistit úroveň hydratace vašeho těla, měli byste věnovat pozornost barvě moči. Normálním odstínem tekutiny vylučované ledvinami je lehká limonáda. Pokud vidíte bezbarvou průhlednou moč v záchodě bez nažloutlého odstínu, musíte snížit počet konzumovaných nápojů, protože ve vašem těle je již hodně tekutiny. Pokud má moč bohatou tmavě žlutou nebo dokonce oranžovou barvu, znamená to, že pijete trochu vody.

Neošetřená zahradní hadice a venkovní voda

Jedna z 9 situací, kdy byste neměli pít vodu, je v létě velmi důležitá. Pak prázdnin a výlety do země v plném proudu. Stává se tak, že během procházky po městě jste velmi žízní a můžete vidět uliční sloup nebo fontánu poblíž. Pokud je zdraví pro vás vzácnější než momentální pocit žízně, bude vhodnější jít do nejbližšího obchodu a koupit si požadovaný nápoj.

Je lepší odmítnout ušetřit trochu peněz a času a pít z centrálního vodovodu je proto, že není vůbec hygienická. Za prvé si nemůžete být jisti kvalitou vody dodávané sloupy a nevíte, zda prochází správným čistícím systémem. Za druhé, není známo, kdo by se dotkl sloupce před vámi a jaká patogenní mikroflóra zůstala na hrnci na pití - takže můžete snadno zachytit nějaký druh infekce.

Kromě toho jsou trubky, kterými prochází voda, také nebezpečné pro tělo, protože často obsahují škodlivé chemické sloučeniny . Totéž platí pro zahradní hadice, které jsou určeny výhradně pro technické použití. Obsahují různé toxické látky (olovo, antimon, ftaláty a jiné škodlivé chemikálie), které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Sycené nebo se sladidly a konzervačními látkami

Je známým faktem, že sycené nápoje, které jsou poseté policemi, jsou velmi nerentabilní. A nejedná se jen o barvy obsažené v sodu, ale také o všechny druhy sladidel a konzervačních látek. Faktem je, že tyto látky způsobují zvýšenou chuť k jídlu, ale nezbavují člověka pocitu žízně. Často, po pití sody, chcete pít ještě více - velké množství "prázdných" kalorií vstupuje do těla spolu s ním, což nevyhnutelně vede k nadváhy. Zdravou alternativou k těmto nápojům je domácí limonáda z citronové šťávy nebo limetky s medem.

Proč nepít mořskou vodu

Mnoho lidí jede do moře na léto, aby se zlepšilo jejich zdraví nebo jen aby se uvolnili. Mořská voda má blahodárný vliv na tělo, ale pouze v případě, že v něm plavete. Pokud se dostane dovnitř, může to značně poškodit zdraví. První důvod, proč nemůžete pít mořskou vodu, je, že téměř vždy pobřežní vody obsahují patogeny, které vyvolávají infekční onemocnění.

Nejběžnější je rotavirová infekce, doprovázená nepříjemnými symptomy (nekontrolovatelné zvracení, průjem), bez řádné léčby vedoucí k těžké dehydrataci a vyčerpání těla. Druhým důvodem je vysoká koncentrace solí. Pokud omylem vypijete vodu z moře, tělo bude potřebovat velké množství čisté tekutiny, aby odstranilo všechny soli ze systému, jinak se může rozvinout těžká dehydratace, která je plná několika zdravotních následků.

Může voda poškodit tělo a jak se mu vyhnout

Pro normální život potřebuje člověk vzduch, vodu a jídlo. Množství tekutiny spotřebované denně by se mělo vypočítat podle vzorce: 30 ml na kilogram hmotnosti. Toto je přibližná postava, protože člověk musí být veden svým zdravím, pozorovat zdravou rovnováhu vody v těle. Nemůžeme vážně uvažovat o tak důležitém faktoru ve fungování lidského těla, protože jakákoliv odchylka této rovnováhy může způsobit vážné zdravotní problémy.

Jak dehydratace, tak přebytek vlhkosti v těle vede k rozvoji různých onemocnění, doprovázených řadou nepříjemných symptomů. Přebytek tekutiny v těle ovlivňuje všechny orgány a systémy. Když se ledviny nedokáží vyrovnat s vylučováním tekutin:

  • stoupá krevní tlak, což může vést k mrtvici;
  • tělo začne vnímat vodu jako toxin, snaží se ho co nejrychleji zbavit - tak se vyvíjí dehydratace;
  • voda začne saturovat jiné orgány, což je způsobuje, že nabobtnají, a pokud mozek trpí edémem, objeví se křeče, vyvíjí se kóma a může se zastavit dýchání a dokonce i smrt.

Abyste se vyhnuli možným problémům vyplývajícím z použití nadměrného množství vody, musíte pečlivě sledovat rovnováhu tekutin ve vašem těle. Je nutné se naučit rozumět svému tělu, věnovat pozornost zdraví, barvě moči a dalším signálům o narušení vodní rovnováhy dané tělem. Nezapomeňte, že voda je základem života, ale někdy se stává nebezpečným pro vaše zdraví.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: