Svrchní oděv si zachovává svůj původní vzhled déle, pokud je o něj pečlivě postaráno, s přihlédnutím ke zvláštnostem tkaniny. Doma se zbavují znečištění praním, suchým a mokrým čištěním. Profesionální (prášky, gely) a improvizované prostředky (soda, ocet, amoniak) pomáhají vyrovnat se s komplexními skvrnami.

Typy čistících oděvů

Způsoby čištění srsti doma:

 1. Praní (ruční nebo automatické). Používá se, pokud je na štítku odpovídající označení teploty vody.
 2. Suché čištění. Provádí se měkkým kartáčkem, koloběžkami s lepkavými slznými vrstvami, spreje absorbujícími prach (Spot Remover, K2r, Dryel).
 3. Mokré čištění. To znamená úpravu produktu parou, čištění některých nečistot vodným roztokem s přídavkem mýdla, oplach tkaniny, odstraňovač skvrn.

Čištění kabátu doma není vždy účinné. Okolnosti, za kterých byste měli kontaktovat suché čištění:

 • označení nepřípustnosti ručního automatického mytí;
 • staré mazutové skvrny;
 • bílá, béžová nebo světle modrá barva materiálu;
 • mastnota, mastnota na kůži;
 • přítomnost dekorativních prvků;
 • neúspěšné pokusy o čištění oblečení vlastníma rukama;
 • strach z kazení drahé věci.

Jak připravit oblečení k čištění

Před svěřením nátěru odborníkům na chemické čištění nebo pokusem o jeho čištění doma připravte tento postup:

 1. Zatřepejte, rozložte na vodorovnou rovinu nebo zavěste na ramínka.
 2. Odstraňte z kapes cizí předměty.
 3. K odstranění prachu a vlasů použijte měkký kartáč, lepicí pásku nebo vlhký hadřík (pro kašmírové výrobky).
 4. Podívejte se na tu věc, označte si nejostřejší místa.

Jak čistit nátěr bez suchého čištění

Doporučuje se před a po každé ponožce pečovat o svrchní oděvy, zejména z jemných tkanin. Pro časté suché zpracování se používá: váleček s lepícími slznými listy, stroj na odstraňování pelet, kartáč na čištění srsti.

Kapitálové čištění věcí se provádí na konci sezóny, pokud zjistí silnou špínu a zápach. Jak tyto problémy odstranit bez požadavku na pomoc při čištění:
 1. Připravte přípravek pro postup.
 2. Prohlédněte si štítek, abyste určili typ tkaniny, výběr způsobu a prostředků pro čištění. Pokud je směs materiálu smíšená, zaměřte se na přírodní vlákna (pokud existují).
 3. Vyzkoušejte vybraný nástroj v nenápadném prostoru oblečení.
 4. Pokud je zkouška úspěšná, rozložte podšívku, vložte mezi ni a materiál materiál absorbující vlhkost.
 5. Začněte čištění. Aby se zabránilo rozvodu, očistěte skvrnu od okrajů do středu.

Drape

Je lepší svěřit mytí výrobků z rouška odborníkům. Tkanina se skládá ze 2 řad vlněných nití, které se v horké vodě smršťují. Čištění vlněné srsti doma z prachu:

 1. Proveďte povrchovou úpravu materiálu suchým štětcem, pohybujícím se ve směru hromady.
 2. Povlékejte si povlak na vodorovné rovině, nahoře posypte rozpadlý chléb z žitné mouky. Drobky strouhejte až k tvorbě kuliček (5-10 minut), odstraňte zbytek.

Jak čistit lehce zašpiněnou roušku doma:

 1. Zavěste výrobek na závěs.
 2. Nejdříve zpracujte ve směru hromady, nejprve suchou a pak mokrou houbou.
 3. Vysušte na čerstvém vzduchu.

Metody čištění silně znečištěného oděvu:

 1. Postupujte podle pokynů, nalijte vodu a pěnový čistič koberců (ne prášek) nebo použijte Vanish Active Foam. Pěna se rozetře, bez otírání, přes celou hromadu roušky. Nechte uschnout, odstraňte zbytky.
 2. Připraví se roztok litru vody a 1 víčko opláchnutí tkaninou. Nasycte je houbou a zpracujte roušku. Poté opláchněte a znovu vyčistěte oděv, nechte uschnout.
 3. Povlékejte povlak na vodorovnou rovinu, posypte sódou a vmíchejte do tkaniny. Po hodině si zbývající prášek osušte suchým štětcem a poté produkt otřete vlhkou houbou, nechte uschnout.

Semišová kůže

Jak uklidit semišové výrobky, aniž byste požádali o pomoc při čištění:

 1. Než odstraníte lesk. 1 lžičku sody rozpusťte v 1 šálku mléka, navlhčete houbu tekutinou, otřete zakalené oblasti. Produkt nechte zaschnout, přebytečnou kapalinu odstraňte houbou.
 2. Jak čistit mastné skvrny. Na kontaminovaném místě posypeme škrobem, nechte ho vsáknout. Zbytek smažte měkkým kartáčkem.
 3. Jak odstranit skvrny. Otřete je pomocí gumy na papír.
 4. Jak odstranit záhyby. Závěs položte na ramínko. Vypusťte parní generátor.
 5. Než vyčistíte oděv před prachem. Přiveďte srst na čerstvý vzduch, otřete houbou navlhčenou v tekutém čpavku a nechte na vzduchu.
 6. Jak železné semišové oblečení. Žehlit věc ze špatné strany, aby minimální teplota na železo.
 7. Jak čistit umělé semiš. Pěna se porazí mycím gelem (1 víčko na litr vody), nanese se na kontaminované místo. Po 5 minutách otřete suchým papírovým ručníkem.

Z tvídu

Jak čistit tvídový kabát doma:

 1. Doplňte mastná, opotřebovaná místa směsí 1 dílu amoniaku a 4 dílů soli. Smíchejte složky, rozdělte hmotu na problémovou oblast, po 1-2 minutách otřete suchou houbou.
 2. Prach shromažďujte pomocí vysavače. Před zákrokem zkontrolujte, zda jsou všechny ozdobné prvky a knoflíky řádně šité.
 3. Mazivo očistěte houbou namočenou v rafinovaném benzínu. Z vnitřku kabátu s ním osušte špinavý úlomek a na vnějšku umístěte na skvrnu kus čisté tkaniny z přírodních vláken. Nechte, dokud nezmizí znečištění.
 4. Zbývající skvrny - směs 1 šálek teplé vody, 1 lžíce tekutého mýdla a stejné množství amoniaku. Nečistoty nejprve vyčistěte tímto roztokem a poté čistou vlhkou houbou.

Polyester

Umělé tkaniny se dobře čistí a umyjí doma. Polyester je syntetický materiál vyrobený z polyesterových vláken. Sotva váhá, dobře drží tvar. Jak vyčistit polyesterový nátěr:

 1. Prach kartáčkem nebo suchou houbou, produkt protřepejte.
 2. Pro čerstvé skvrny použijte odstraňovač skvrn, který neobsahuje bělidlo (Vanish, ACE). Nástroj používejte v souladu s pokyny, předem otestovanými na mořských stranách.
 3. Mastnou skvrnu posypte velkým množstvím soli, po 30 minutách pomocí suché houby odstraňte její zbytky.

Z neoprenu

Tento materiál je vyroben z pěnové pryže, na obou stranách lepený elastickým materiálem (bavlna, polyester). Neoprenové výrobky jsou nošeny po dlouhou dobu, téměř nejsou zmuchlané, neznečišťujte. Jak čistit neoprenový kabát:

 1. V přítomnosti prachu, nečistot: věc ošetřete štětcem na oblečení navlhčené teplou vodou.
 2. Pokud zjistíte mastnou skvrnu: po 20-30 minutách zasypte kontaminovanou oblast mastným práškem nebo sódou, zbytek prášku odstraňte suchou houbou.

Vlněný kabát

Jak čistit vlnu:

 1. Prach, vlasy, čistěte suchým štětcem nebo válečkem s lepící páskou.
 2. Zářte tmavý vlněný kabát s houbou namočenou v silném černém čaji.
 3. Směs se čistí solí a amoniakem (poměr 4: 1), přebytek se odstraní suchou houbou.
 4. Odstraňte mastné skvrny zevnitř ven houbou navlhčenou čistým benzínem. Na vnější straně připevněte k nečistotě čistý kus přírodního vlákna. Po zmizení znečištění otřete ošetřenou plochu pláště vlny vlhkým hadříkem.

Kašmír

Pro výrobu kašmíru se používají horské kozy. Tkanina je velmi jemná, měkká, doporučuje se ji velmi pečlivě čistit doma. Použitý nástroj je nutně testován na zadní straně oděvu. Jak čistit kašmírový kabát doma:

 1. Pro odstranění prachu zavěste předmět na závěs, otřete ho vlhkým, dobře vyždímaným bavlněným hadříkem a nechte uschnout.
 2. Chcete-li odstranit stopy pocení, otřete skvrnu vatovým tampónem navlhčeným v mýdlové vodě (2 lžíce tekutého mýdla / 1 lžíce vody). Poté ošetřete znečištěnou houbou napuštěnou čpavkem, otřete ji čistým hadříkem.
 3. Otřete tukovou skvrnu roztokem saponátu (1 polévková lžíce, l / 1 polévková lžíce, voda) a pak vlhkou měkkou houbu. Nechte kašmírový kabát vyschnout.
 4. Skvrny na barvě, kuličkové pero na tmavých šatech by měly být ošetřeny čištěným benzínem, na lehkých věcech s odstraňovačem laků na nehty. Naplňte bavlněnou podložku látkou, otestujte její fungování v nenápadné oblasti. Pokud se barva materiálu nezměnila, naneste na skvrnu na vnitřní straně kašmírového oblečení houbu navlhčenou odstraňovačem benzínu nebo laku na nehty. Zacházejte s pohyby znečištění, dokud nezmizí.

Obuv na boty z kůže

Jak čistit kabát z kůže, aniž byste se uchýlili ke službám čistírny:

 1. Prach setřete vlhkým, čistým hadříkem.
 2. Očistěte otřené plochy houbou navlhčenou alkoholem. Udělejte to samé s citronovou šťávou a na konci utřete hadřík s glycerinem.
 3. Odstraňte lehkou špínu roztokem mýdla a alkoholu. Smíchejte 1 polévkovou lžíci. voda, 1 polévková lžíce. Já amoniak a 2 lžíce. Já tekuté mýdlo. Nato se houba nasytí směsí, kůže se otře. Zbytky odstraňte vlhkým hadříkem.
 4. Slané skvrny na zimním oblečení by se měly čistit vatovým tampónem namočeným v octě (9%) a pak otřít vlhkou houbou.
 5. Olejovou barvou odstraňte houbou namočenou v rostlinném oleji.
 6. Pro nepříjemný zápach použijte mletou kávu. Posypeme je rozprostřenou na horizontální povrchovou vrstvu, necháme jeden den, potřeme si oblečení.
 7. Chcete-li obnovit, změkčit materiál, třít tmavé pleti 2-3 krát s ricinovým olejem, přičemž přestávky 20-30 minut. Pro lehký kožený kabát použijte vazelínu. Zbytek se zbaví papírového ručníku.

Jak umýt kabát doma

Doporučení pro mytí nátěrů z různých druhů tkanin:

 1. Umyjte závěsy doma rukama při teplotě 30–40 ° C, s vlněnými výrobky (Perwoll, Frosch). Poté opláchněte v čisté vodě, osušte na čerstvém vzduchu, zavěšujte na závěs.
 2. Semišové oblečení nelze prát. Pokud jsou oděvy velmi špinavé, opláchněte je v 30stupňovém mýdlovém roztoku (2 lžíce litru mýdla / 1 lžíce kapaliny) a pak znovu ve vodě s glycerinem (1 lžička / 1 l tekutiny). Poté produkt osušte suchým ručníkem a vysušte na vodorovné rovině.
 3. Tweed věci nelze promočit a umýt. Pokud se oděv velmi zašpiní, opláchněte je rukama v teplé vodě (30 ° C), přidejte prací prostředky na vlněné oblečení ( Royal Powder Delicate ). Železné tvídové výrobky pouze zevnitř, přes vlhkou gázu.
 4. Umyjte polyesterové předměty rukama nebo strojem na jemném syntetickém režimu při 30 ° C. Použijte tekuté, gelové detergenty, které neobsahují bělidlo ( Ariel, Persil, Tide ). Po praní nikdy nestiskejte oděv. Suché výrobky, šířící se na horizontální rovině, železo - při nejnižších teplotách přes tenké plátno.
 5. Neoprenové věci se lepí na obou stranách hadříkem, takže se nepromoknou. Doma se ujistěte, že je umýváte ze dvou stran: nejprve zepředu, pak ze špatné strany. Proveďte to ručně (při 30 ° C) nebo v automatickém režimu v jemném režimu bez odstřeďování. Proveďte postup s použitím tekutých pracích prostředků ( narodil jsem se, Aistenok, AQA Baby ). Neoprenový výrobek také vysušte na obou stranách, aby nespadl do přímého slunečního světla.
 6. Výrobky z bílé vlny by se měly čistit za sucha. Pokud se umyjí vlastníma rukama, mohou vyblednout, šedě. Doma se může prát pouze tmavě zbarvená vlna. K tomu přidejte do teplé vody (30 ° C) prášek (1 lžíce l / 1 l tekutiny), vložte oblečení tam a lehce si pamatujte. Poté opláchněte aviváž. Vlněné předměty sušte ve vodorovné poloze a položte na ručník.
 7. Kašmírové oblečení lze prát ručně a psacím strojem, ale pouze pokud je na štítku odpovídající odznak. Postup se provádí při teplotě vody nepřevyšující 30 ° C za použití kapalných detergentů pro vlněné věci ( Perwoll, Frosch ). Při použití pračky vyberte jemný režim bez odstřeďování. Pro ruční mytí nalijte vodu do lázně, zřeďte prací prostředek (2–3 lžičky / 1 l tekutiny) a kašmírový nátěr snižte na 20 minut. Silně znečištěné oblasti (límec, rukávy) otřete měkkou houbou. Poté opláchněte oděv v chladné vodě. Po umytí, bez stisknutí, zavěste na závěs nad koupel (po dobu 10-15 minut). Když voda vytéká, položte ji na suchý ručník a vyměňte ji, jakmile se navlhčí. Kašmírový výrobek navlhčete gázou složenou ve 2–3 vrstvách.
 8. Kožené oblečení nelze prát. Pro důkladné čištění je vhodné oblečení sušit. Doma můžete čistit pouze obložení. Obraťte oděv naruby, navlhčete podšívku. Houba na kontaminovaných plochách, naneste roztok 2 lžíce. Já tekuté mýdlo a 1 polévková lžíce. vody. Lehce otřete problémové oblasti. Odstraňte zbytkový roztok vlhkým hadříkem. Zavěste srst na ramínko. Ujistěte se, že v místnosti nejsou topná zařízení a náhle změny teploty. V opačném případě se může materiál natáhnout nebo posadit.

Video

Kategorie: