Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Transvaginální metoda výzkumu je jedním ze spolehlivých způsobů, jak diagnostikovat ženské orgány malé pánve. Diagnóza se provádí přes vaginu, do které je vložen speciální senzor. Ultrazvuk se provádí jako samostatný ultrazvuk av kombinaci s palpací a transabdominální metodou.

Co je transvaginální ultrazvuk

Informativní metoda pro vyšetřování pánevních orgánů ženy s ultrazvukem se nazývá transvaginální ultrazvuk. Tento typ výzkumu je účinný pro studium močového měchýře, vaječníků, vejcovodů, patologie dělohy a děložního hrdla. Senzor je velmi blízký orgánům, které je třeba vyšetřit, takže přesnost diagnózy překonává jakýkoliv jiný typ ultrazvuku.

Indikace pro ultrazvuk s použitím vaginální sondy

Použití intravaginální metody rozšířilo rozsah diagnostických schopností urologů, porodníků a gynekologů. Pacienti vaginální ultrazvuk pomáhá detekovat nemoci, které se rodí pouze v těle a jsou v rané fázi. Jiná diagnostika je méně informativní, pokud jde o minimální změny v pánevních orgánech. Postup může být prováděn jako každoroční prohlídka nebo pokud jsou přítomny symptomy:

 • během pohlavního styku je bolest v břiše;
 • nedostatek menstruace;
 • s podezřením na neplodnost;
 • opožděná menstruace po dobu delší než 3 týdny;
 • menstruace trvá méně než 3 nebo více než 7 dní;
 • nesouvisí s měsíční bolestí v břiše.

Jak se připravit na transvaginální ultrazvuk

Péče o transvaginální ultrazvuk není nutná. Před vyšetřením břicha by měl být močový měchýř kompletní, v případě intravaginální metody - prázdný. Pokud jste močil více než 2 hodiny, může uzolog požádat, abyste šli na záchod před procedurou.

Transvaginální ultrazvuk

Procedura nezpůsobuje bolest, pouze mírné nepohodlí. Jak transvaginální ultrazvuk? Pacient by si měl lehnout na gynekologickou židli nebo na gauč, ohnout nohy na kolenou a rozložit po stranách. Přístroj je snímač (transvaginální senzor), který vypadá jako 3x12 cm tyč se zkosenou rukojetí a kanálem s biopsií.

Poté lékař provede postup v několika fázích:

 1. Kondenzátor pro jednorázové použití je umístěn na snímači a na horní stranu je nanesen lubrikační gel, který pomáhá s ultrazvukem.
 2. Lékař vloží senzor do pochvy do požadované hloubky.
 3. Sonolog zkoumá vnitřní orgány přes monitor, pohybující senzorem do strany, dolů, nahoru.

Na který den cyklu transvaginální ultrazvuk

Existuje vztah mezi dobou studie a menstruačním cyklem. Na který den měsíčního dělají transvaginální ultrazvuk? Všechny ženské orgány procházejí změnami po ovulaci, 12-14 den po prvním dni posledního menstruačního cyklu. To je nezbytné k tomu, abyste byli připraveni na koncepci a implantaci oplodněného vajíčka. Plánovaný ultrazvuk se provádí na začátku cyklu, v případě potřeby - následující den po skončení menstruace (5-7 den cyklu), je možné po dobu 8-12 dnů.

Pokud má pacient podezření na endometriózu, postup se provádí ve druhé polovině cyklu. Aby bylo možné posoudit, jak folikuly dozrávají, je studie prováděna několikrát v čase (8–10 dní, poté 15–16, poté 22–24 dní cyklu). Pokud má žena krvácení nebo krvácení, které nesouvisí s menstruací, provede se studie v kterýkoliv den cyklu bezprostředně po zjištění symptomů.

Co ukazuje transvaginální ultrazvuk

Pokud vaše ukazatele nesplňují obecně uznávané standardy (viz tabulka v části „Ultrazvuková norma vnitřních orgánů malé pánve“), můžete se pokusit zjistit, zda jsou přítomny jakékoli patologické stavy. Na rozdíl od abdominálního vyšetření je obsah informací o vaginálním ultrazvuku mnohem vyšší, což umožňuje vidět následující stavy a závažné onemocnění:

 • rakovinu vaječníků;
 • výskyt vaječníkových cyst;
 • v pánvi a v břiše je tekutina;
 • endometrióza;
 • chorionepitheliom;
 • děložní a mimoděložní těhotenství;
 • tvorbu zhoubných nádorů dělohy;
 • krev, hnis, zánětlivá tekutina ve vejcovodech;
 • částečná nebo plná bublina;
 • děložní myomy;
 • abnormality vývoje vnitřních pohlavních orgánů;
 • polypóza endometria.

Ultrazvuk pánevních orgánů transvaginálně

Transvaginální pánevní ultrazvuk je považován za hlavní metodu diagnostiky patologií a zánětlivých procesů. Vyšetření zahrnuje orgány: dělohy, přívěsky a vaječníky. Pro terapeutické účely se vyšetřují těhotné ženy, aby se vyhodnotil stav plodu. Transvaginální metoda je také vhodná pro detekci onemocnění urogenitálního systému. Studie je bezbolestná, po ní nejsou žádné komplikace. Ženy ve věku do 40 let by měly užívat preventivní opatření jednou za 2 roky.

Ultrazvuk dělohy a končetiny transvaginálně

Moderní ultrazvukové vyšetření dělohy a transvaginálních přívěsků pomůže ženě vědět o přítomnosti následujících patologií a onemocnění: děložní myomy, endometrióza, polypy, rakovina dělohy a vaječníků, endometritida, nádor děložního čípku, cysta vaječníků, zánět dělohy (adnexitis). Vaginální vyšetření pomůže lékařům ověřit předběžnou diagnózu a předepsat léčbu a pomoci ženám zjistit přítomnost rakoviny nebo zánětlivých onemocnění, navázat časné těhotenství nebo zjistit jeho patologii.

Ultrazvuk transvaginálního močového měchýře

Transvaginální ultrazvuk močového měchýře je považován za bezpečný diagnostický test. Tato metoda umožňuje zjistit strukturu, tvar a objem potřebného orgánu a je alternativou katetrizace a palpace. Mezi indikace pro intravaginální metodu patří: retence nebo časté močení, bolest v dolní části břicha a dolní části zad, červené krvinky nebo krev v moči, cystitida, poranění močového měchýře, podezření na novotvary.

Transvaginální ultrazvuk během těhotenství

Skenovací procedura odhaluje příznaky mimoděložního těhotenství: ovariální, krční, tubální. V normálním těhotenství, transvaginal technika je používána v prvním trimestru a zobrazuje obraz dělohy s vyvíjejícím se plodem na monitoru. Vaginální ultrazvuk v časném těhotenství vám umožní identifikovat problémy a jejich příčiny ve vývoji embrya. Obecné indikace pro provádění této metody u těhotných žen v raném stádiu:

 • prokázání těhotenství;
 • sledování vývoje budoucího dítěte;
 • detekce gestačních hrozeb;
 • diagnostika obvodového prostoru;
 • diagnostika děložních myomů.

Transvaginální ultrazvuk - přepis

Spolehlivé výsledky transvaginálního ultrazvuku by měly zajistit lékaře. Transvaginální vyšetření pomáhá posoudit parametry, jako je velikost dělohy a jejího děložního hrdla, umístění a struktura dělohy; umístění, velikost a struktura vaječníků; počet zralých a uvolněných folikulů, jejich velikosti; volná tekutina v břišní dutině; míst opouští vejcovody. Pokud chcete potrubí plně zkontrolovat, musíte je naplnit speciální kapalinou, která bude sloužit jako kontrast.

Normová ultrazvuková norma interních orgánů

Výzkumný postup je prováděn ultrazvukem nebo sonologem, který po dokončení nejen poskytne výsledky, ale také řekne, co znamenají nebo budou indikovat přítomnost onemocnění. Pro přesnější diagnózu je nutné informovat lékaře o datu začátku poslední menstruace ao tom, jak dlouho cyklus trvá. Normální ukazatele echo-obrazu pánevního ultrazvuku pánevních orgánů budou vhodnější zvážit ve formě tabulky.

Vnitřní orgány Indikátory norm
Děloha
 • pozice - anteflexio;
 • kontury dělohy jsou rovnoměrné a jasné;
 • rozměry: 70x60x40 mm;
 • homogenní echogenita stěn;
 • tloušťka endometria se mění s každou cyklickou fází (od 1 do 20 mm);
 • homogenní struktura dutin, hladké a ostré hrany.
Cervix
 • Rozměry: anterior-posterior velikost 2, 5-3 mm, délka 3, 5-4 cm,
 • homogenní echostruktura;
 • průměr cervikálního kanálu je 2-3 mm, naplněný hlenem homogenní echostruktury.
Volná tekutinaV prostoru za dělohou by mělo být několik mm během 2-3 dnů po ovulaci (13-15 dnů cyklu)
Ovarie
 • rozměry: šířka 25 mm, délka 30 mm, tloušťka 15 mm;
 • objem 2-8 cm3;
 • kopcovité obrysy;
 • homogenní echostruktura s malými oblastmi fibrózy;
 • několik folikulů o velikosti 4-6 mm, uprostřed jednoho cyklu až do 20 mm.
VejcovodyBez kontrastu by měly být sotva znatelné nebo vůbec neviditelné.

Je transvaginální ultrazvuk škodlivý?

U netěhotných dívek tato metoda výzkumu není škodlivá, ale slouží jako zdroj informací o zdraví nebo patologií vnitřních orgánů pánve. Spolehlivější než jakýkoli jiný způsob, jak hlásit těhotenství a pomoci při identifikaci ektopie. Pokud mluvíme o zavedení těhotenství, lékař předepíše plánovaný ultrazvuk v prvním trimestru. V pozdních obdobích je transvaginální ultrazvuk škodlivý, protože může vést k potratu. Pokud je to nutné, diagnóza je lepší použít abdominální metodu přes stěny břicha.

Transvaginální ultrazvuk pro panny

Pouze ženy, které mají sex, mohou mít vaginální vyšetření. Lze provést panenský transvaginální ultrazvuk? Tato výzkumná metoda se pro panny neprovádí. Místo toho, další bezpečný a bezbolestný postup může být používán zkoumat ženské pánevní orgány - transabdominal vyšetření, ve kterém zvláštní senzor je dojatý ven podél břišní stěny. Pokud má panna výrazný stupeň obezity nebo nadýmání, pak může lékař navrhnout transrektální ultrazvuk, rektální vyšetřovací metodu.

Cena transvaginálního ultrazvuku

Profesionalita a recenze lékařů, servis a prestiž kliniky - to vše je faktorem tvorby cen. Lékařské kliniky v Moskvě nabízejí svým pacientům řadu postupů: můžete si vybrat diagnostický ultrazvuk pánevních orgánů nebo se zaměřit na indikátor zájmu, například na studium folikulu. Minimální cena za transvaginální diagnostiku je 500 rublů, horní hranice maxima je 14 tisíc rublů.

Název procedury Ceny v rublech
Cervikometrie500
Intravaginální ultrazvuk močového měchýře700

Intravaginální ultrazvuk pánevních orgánů

800
Ultrazvuk dominantního folikulu900

Intravaginální ultrazvuk s opred. průtok krve v děloze

1 000

Ovulace a monitorování endometria ve dnech menstruačního cyklu

1 000

Transvaginální studie během těhotenství (děložního čípku)

1200

Video: transvaginální vyšetření

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: