Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Individuální charakteristika denní stravy určuje stav lidského zdraví. Zvláště pokud mluvíme o potenciálních alergiích, jejichž úkolem je vyloučit z denního menu škodlivé produkty a jíst pouze hypoalergenní potraviny. S atopickou dermatitidou je terapeutická strava klíčem k rychlému uzdravení.

Výživa pro atopickou dermatitidu

Tato choroba je charakterizována kožní vyrážkou, jejíž přítomnost je doplněna nesnesitelným pocitem svědění a pálení kůže, zarudnutí a otok horní vrstvy epidermy. Volba principů hypoalergenní stravy jako normy může dlouhodobě prodloužit remisi chronického onemocnění a eliminovat pravidelné exacerbace. Vzhledem k tomu, že onemocnění je alergické povahy, je důležité omezit dopad potenciálních alergenů, navíc mít potravinový deník. Základní dietní požadavky jsou následující:

 1. Vyloučit spotřebu soli, cukru v plném rozsahu.
 2. Vzdát se takových špatných návyků, jako je kouření a alkohol.
 3. Snížit objem jednotlivých porcí, ale zvýšit počet jídel.
 4. Pijte dostatek vody.
 5. Diskutujte s odborníkem na výživu o problematice potravinových alergenů, které by v případě atopické dermatitidy měly být z terapeutického menu zcela odstraněny.
 6. Jezte potraviny bohaté na vitamíny, minerály, mikroelementy.
 7. Jídlo by mělo být vařeno, protože to může snížit riziko exacerbace atopické dermatitidy. Jedná se zejména o zeleninu, plody červené barvy.

Rotační dieta pro atopickou dermatitidu

Lékaři se uchylují k takovému potravinovému systému, pokud existuje naléhavá potřeba identifikovat hlavní alergen a odstranit ho z denního menu postižené strany. Rotační dieta zajišťuje přítomnost v denní stravě zeleniny, masa, mléčných výrobků, obilovin, ovocných pokrmů, ale selektivně. Například zástupce každé skupiny by se měl na stole objevit jednou za 4 dny. Tentokrát je dostačující, aby dokázal projevit výrazné příznaky alergické reakce, pokud se dostane do styku.

Při absenci negativního vlivu na tělo můžete dále experimentovat s pokrmy z těchto skupin, abyste sami určili nejbezpečnější menu pro každý den pro atopickou dermatitidu. Strava je stejného typu, avšak tato choroba je upravena ve fázi „spaní“, riziko dalšího exacerbace u pacienta je minimální.

Eliminační dieta pro atopickou dermatitidu

Pokud již byla v těle pacienta zjištěna toxická látka, namísto rotační diety je zavedena dieta eliminace, která stanoví řadu omezení v závislosti na klinických vlastnostech. Takový potravinový systém nevylučuje dvoudenní hladovku, kdy je v denním menu nemocné osoby přítomna pouze voda a mléko. Pak je nutné postupně zavádět nové pokrmy, ale nezapomeňte na současné zákazy ošetřujícího lékaře. Omezení atopické dermatitidy platí pro následující potraviny:

 • houby;
 • těstoviny;
 • pšenice, krupice;
 • jakýkoli druh ryb, masa;
 • tropické ovoce, zejména citrusové;
 • žvýkačky díky přítomnosti sporných aditiv ve složení.

Strava pro atopickou dermatitidu u dětí

Vzhledem k tomu, že nemoc postupuje stejně u dospělých i dětí, s prvními vyrážkami na těle se doporučuje okamžitě kontaktovat dermatologa. Například hypoalergenní dieta pro děti s atopickou dermatitidou by se měla stát normou každodenního života a nemocné dítě by se mělo držet svých pravidel ne jeden rok. Všechno to začíná diatézou u kojenců, ale pokud není včasná léčba, důsledky pro zdraví mladší generace jsou nejvíce nepředvídatelné.

Abychom se vyhnuli vnějším a vnitřním příznakům atopické dermatitidy, Dr. Komarovsky navrhuje jíst dietu:

 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • ovoce, zelenina;
 • libové maso, vařené ve vlastní šťávě nebo dušené;
 • bezlepkové obiloviny;
 • nízkotučné odrůdy ryb vařené metodou vaření.
 • Zakázáno s charakteristickou nemocí dát následující nádobí:
 • zachování;
 • klobásy, uzené maso;
 • med, citrusy;
 • čokoláda, kakao;
 • Moučné výrobky a cukrovinky;
 • první vývar;
 • mastné a smažené pokrmy.

Hypoalergenní dieta pro kojence

Je třeba uvažovat o správné výživě během kojení, kdy zdraví novorozence zcela závisí na denní stravě mladé maminky. Je důležité nejen obohatit menu o vitamíny, ale také zcela eliminovat potenciální alergeny. Pokud je správně zvolena dieta matky pro atopickou dermatitidu u dětí, nic ohrožuje zdraví dítěte a výskyt kožní vyrážky v blízké budoucnosti se neočekává. Jídlo musí být v souladu s bílkovinami a komplexními sacharidy, ale nadměrné množství tuku bude muset být dočasně opuštěno.

Potravinářské alergeny nejsou tak nebezpečné jako jejich koncentrace při každodenním krmení kojících matek. Zde je seznam zakázaných složek potravin na dietě, aby se v budoucnu eliminovalo riziko vzniku křížové alergie u atopické dermatitidy:

 1. Kuřecí vejce v kombinaci a vývar, maso. Velká koncentrace bílkovin pro laktaci také škodí.
 2. Během kojení je lepší kombinovat kravské a kozí mléko v jednom jídle. Doporučuje se také kombinovat použití telecího masa, hovězího masa, mléčných směsí s takovými nápoji.
 3. Brambory, jako přírodní produkt s obsahem škrobu, není lepší kombinovat v jednom jídle červené papriky, zelí, lilek, rajčata.
 4. Samotná řepa je čerstvým alergenem a její kombinace v jednom jídle se špenátem pouze zvyšuje progresivní alergickou reakci.
 5. Doporučuje se nepoužívat jahody, rybíz a jahody současně, jinak budete muset při krmení svého dítěte užívat další antialergický lék.

Dieta pro atopickou dermatitidu u dospělých

Pokud je tato choroba přítomna v těle starší generace, každodenní jídlo by mělo být také dietní, vyloučit přítomnost alergických složek. Doporučená dieta pro dospělé s dermatitidou bere v úvahu nesnášenlivost některých potravin, u kterých se objevují kožní vyrážky na těle, otok a svědění. Onemocnění je chronické, takže pacient bude po zbytek života dodržovat doporučenou tabulku, která odráží přípustné a zakázané pokrmy pro tuto příležitost a pro každý den.

Menu pro atopickou dermatitidu

Přítomnost rotační a eliminační stravy v životě klinického pacienta je vítaná, protože tímto způsobem můžete obohatit denní menu, učinit z něj rozmanité, užitečné a co nejbezpečnější pro zdraví. Denní výživa při dermatitidě chrání před přímým kontaktem s alergeny, které pronikají do zažívacího traktu a vyvolávají hemoragickou vyrážku na kůži, kopřivku. Přibližné menu pro atopickou dermatitidu má následující vlastnosti:

 • Snídaně pro pacienty s atopickou dermatitidou: pohanková kaše vařená na vodě s olivovým olejem, část zeleného čaje.
 • Druhá snídaně: namočte nebo pečte jablko, nejlépe zelené neslazené odrůdy.
 • Oběd: zeleninová polévka, vařené hovězí nebo parní řízek.
 • Oběd: banán nebo hruška.
 • Večeře: vařená nebo dušená ryba nízkotučné odrůdy, dušené zelí.

Při atopické dermatitidě je důležité kontrolovat příjem tekutin. Nejlepší volba pro pacienta - 2 litry vody denně. Kromě toho je povoleno používat bylinné čaje a čaje, kompoty z neslazeného ovoce a polibky z kyselých bobulí. Za těchto okolností se nemoc přemění na stadium remise, které se při správně zvolené dietě může udržet jeden rok.

Co nejíst pro dermatitidu

S atopickou formou charakteristického onemocnění existuje standardní seznam zakázaných přípravků, jejichž použití se stává jedním z hlavních důvodů dalšího napadení, výskytu hojné vyrážky na kůži. Nejen dospělí pacienti by to měli vědět, ale také rodiče při podávání prvního doplňkového krmení kojenci. Zde je to, co nemůžete jíst s atopickou dermatitidou:

 • marinády a první vývary;
 • kvas, pivo a šumivé nápoje;
 • produkty obsahující histaminové nibbles, jako jsou sýry, klobásy, šunka;
 • ocet, křen, majonéza;
 • ořechy a med;
 • alkoholické nápoje v jakékoliv koncentraci ethylalkoholu;
 • káva a čokoláda.

Co můžete jíst s atopickou dermatitidou

S rozvojem charakteristického onemocnění je vegetariánství vítáno, tj. Zpočátku se doporučuje vybírat zeleninové vývary. Další povolené produkty pro atopickou dermatitidu ulehčují trávicí systém a zároveň se odlišují od hypoalergenního účinku. To je:

 • rýže, herkuly, pohankové kaše;
 • bílá a bílá zelenina;
 • olivy a máslo v omezených porcích;
 • mléčné výrobky;
 • maso s nízkým obsahem tuku

Tabulka produktů pro atopickou dermatitidu

Seborrhicic, perioral, a jiné formy dermatitis jsou chronická onemocnění léčená dermatologem. Pacienti musí neustále brát léky na celý život, aby dodržovali terapeutickou dietu, intenzivní terapii vitamíny. Níže je uveden seznam přípravků pro atopickou dermatitidu, ze kterých můžete významně diverzifikovat denní dietu:

Zakázané výrobky

Platné produkty

klobása

vařené kuře, hovězí maso

cukru a soli

vegetariánské polévky

makarony

rafinovaný rostlinný olej

čokoláda

libové maso

sója

šťáva, džus, kompot

krupice

pohanka, pšenice,

plnotučné mléko

mléčných výrobků

pšeničný chléb

žitný chléb

hrášek, fazole

zelenina, ovocné pyré

Recepty pro atopickou dermatitidu

Z potravin na stole si můžete připravit dietu, která je zdravá a bezpečná pro atopickou dermatitidu. Kromě toho se doporučuje, aby povolené složky byly koordinovány se svým lékařem, aby se předešlo zhoršení celkového zdravotního stavu, recidivě základního onemocnění. Jídla s atopickou dermatitidou poskytují prostorný obsah bílkovin a rostlinných vláken a zároveň omezují podíl tuků, sacharidů, sodných solí a koření. Sortiment receptů, aby dietní menu plné, pestré.

Kashi s atopickou dermatitidou

Častěji se jedná o pohankové a pšeničné krupice, které se doporučují vařit ve vodě. Můžete použít na dietní mléčné výrobky, ale pouze snížený obsah tuku. Vzhledem k tomu, že krupice a ovesné vločky obsahují velké množství lepku, měly by být tyto pokrmy s atopickou dermatitidou zavedeny postupně, ve fázi remise. Takže předmývejte pohanka, nalijte vodu v poměru 2: 1. Nepřidávejte sůl a koření, vařte do varu a dalších 5-7 minut, pak trvejte pod pevně zakrytým víkem.

Polévka s atopickou dermatitidou

 1. Podle prvního receptu na zeleninovou polévku na dermatitidu přidejte nasekanou cibuli, mrkev, brambory, malé bílé zelí ve stanoveném pořadí na 2 litry vývaru, pokaždé se ujistěte, že je složka připravena. Můžete přidat zelené.
 2. Ve 2 litrech hovězí vývar přidejte nasekané brambory, nakrájejte mrkev a cibuli. Jako obiloviny je lepší použít 1-2 lžíce. Já předvařené pohanky, můžete přidat nasekané zelené. To je chutné, zdravé jídlo pro atopickou dermatitidu.

Maso s atopickou dermatitidou

 1. Je žádoucí, aby se jednalo o štíhlé hovězí maso, které je při specifikovaném onemocnění chutné a užitečné na pečení v rukávu. Pro atopickou dermatitidu omyjte čerstvý kus masa, nakrájejte na porce, smíchejte s kysanou smetanou připravenou předem. Přidejte trochu koření na chuť, zabalte do rukávu s tekutinou, pečte na 180 stupňů po dobu 1 hodiny.
 2. Při atopické dermatitidě může být maso vařeno ve dvojitém kotli, ale pro vaření chutného pokrmu je preferována mladá hovězí svíčková (kuře je suché). Chcete-li zpracovat kus suché hořčice, můžete použít bylinky nebo koriandr na prášek. Vaření pokrm 40 minut, chuť nepoškozuje dietu.

Video: Jak jíst s atopickou dermatitidou

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: