Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Charakter a barva (šedá, černozelená, žlutá, hnědá, tekutá) nestrávených zbytků potravy mnohé napoví. Tyto faktory se používají v lékařské praxi k diagnostice pacienta spolu se speciálními testy. Co znamená zelená stolice u člověka? Je tento odstín stolice nebezpečný? Barvu výkalů ovlivňuje zejména lidská strava a také stav trávicího traktu, zejména žlučníku a jater. Jakékoli porušení funkčnosti těchto orgánů, zánětlivé procesy se projevují změnou barvy a konzistence výkalů.

Příčiny zelené stolice u dospělých

Když se změní barva výkalů, člověk nedobrovolně věnuje pozornost svému zdravotnímu stavu. Nazelenalé výkaly budou, pokud se do jícnu dostala potrava s přídavkem zelených barviv nebo převládá ve stravě dospělých například v létě velké množství zeleně. Tedy stav a odstín výkalů přímo ovlivňuje strava.

Ve většině případů je však změna stolice spojena s vážnými patologiemi těla: onemocnění jater a žlučových cest, dysbakterióza, porucha slinivky břišní. Ohnisko infekce je obýváno leukocyty a po jejich smrti se stolice stává zelenou. Zánětlivý proces provázejí charakteristické příznaky: bolest a křeče v břiše, střeva smíšená s močály, hnilobný zápach výkalů, anémie, průjem.

Proč je stolice mého dítěte zelená?

U novorozenců je olivově černá stolice považována za normální při narození a v prvním měsíci života. Mekonium je varianta vypouštění původních, jako kaše, černých výkalů. Po třech dnech získávají výkaly dítěte tmavě olivový odstín a asi 5-10 dní po narození se barva výkalů blíží přirozenému světle hnědému odstínu. Rodiče drobků by proto neměli mít zvláštní důvody k obavám, pokud se zdravotní stav miminka prudce nezhoršil.

Důvodem nazelenalé barvy stolice u kojence je nezralost jater, trávicích orgánů, uvolňování jaterních enzymů (bilirubinů), které se nepodílejí na trávení potravy. To pochází z podvýživy, kdy dítě zcela nevyprázdní prs. Nejcennější přece není „přední“ (první) mléko, ale „zadní“, obohacené o živiny.Načasování „dorůstání“ jater je ovlivněno přítomností těhotenských patologií, způsobem a termínem porodu, začátkem kojení.

Co znamenají tmavě zelené výkaly u miminka?

Při krmení dítěte z lahvičky se za příčinu vzniku nazelenalých výkalů považuje nevhodná směs živin pro tělo nebo její změna. Pokud změna barvy stolice nevede k dalším příznakům (horečka, nedostatek chuti k jídlu, silný zápach při stolici, přítomnost hlenu, stopy krve ve stolici), svědčí to o výskytu závažné infekční nemoci. onemocnění, které by měl diagnostikovat dětský lékař bez ztráty času. U starších dětí svědčí nazelenalá stolice o nedostatku laktózy nebo dysbakterióze.

Zelená stolice: známka jaké nemoci?

Při dlouhodobém užívání antibiotik uvnitř přispívají některé produkty (velké množství zeleně, zelená jablka) ke zbarvení výkalů do zelenavého odstínu.Ale po několika dnech se barva výkalů normalizuje na obvyklou. Jinak zelený odstín stolice ukazuje na přítomnost určitých onemocnění spojených s narušením trávicího systému a střev.

Musíte vědět, že samotná žluč má jasně zelenou barvu a při průchodu tenkým střevem postupně ztrácí sytost a získává žlutohnědý odstín. Pokud je funkce žluči narušena a žluč vstoupí do střeva dlouho před trávením potravy, pak to hmotnost stolice označuje jako „zelenou“. Zelený nádech stolice je také způsoben následujícími faktory:

 • otrava jídlem;
 • salmonelóza;
 • giardia;
 • rotavirová infekce;
 • individuální intolerance laktózy, fruktózy;
 • alergie na potraviny;
 • celiakie;
 • malabsorpční syndrom;
 • Crohnova nemoc;
 • ulcerózní kolitida;
 • tyreotoxikóza (zvýšená hladina tyroxinu v krevní plazmě v důsledku poruchy funkce štítné žlázy)
 • gastroezofageální refluxní choroba;
 • poruchy střevní inervace u diabetu;
 • malabsorpce žlučových kyselin v tenkém střevě;
 • zánět tenkého střeva;
 • chirurgické odstranění ilea.

Co dělat nebo jakou léčbu užívat?

Podívejme se, kdy potřebujete lékaře? Výkaly "zezelenaly" po konzumaci potravin, které by daly takovou barvu, pak by neměl být žádný poplach - změna barvy nastane do obvyklého odstínu za den nebo dva, pokud vás nic jiného netrápí. Totéž lze pozorovat při dlouhodobém užívání antibiotik.Pokud se zdravotní stav prudce zhoršil, koliky, křečovité bolesti břicha, střev, zvracení, průjem, nazelenalá stolice déle než 5 dní, teplota stoupá, je nutná okamžitá kvalifikovaná lékařská pomoc.

Před příchodem lékaře použijte následující tipy:

 • Probiotika pomohou obnovit střevní mikroflóru: Lactobacterin, Bifikol, Bifidumbacterin (tablety, rektální čípky, kapsle, prášek).
 • Pokud vzniku zelené stolice předcházela otrava, pak je nejlepším pomocníkem aktivní uhlí. Droga se zapíjí velkým množstvím tekutiny.
 • Při průjmu a silném zvracení užívejte Regidron.

Video: Příčiny a léčba zelené, řídké stolice

První reakcí na výskyt zelené stolice by neměla být panika, nejprve je třeba určit možnou příčinu výskytu netypicky zbarvené stolice.Co dělat především, jak pomoci pacientovi s řídkou nazelenalou stolicí, můžete zjistit zhlédnutím informativního videa od Eleny Malysheva:

Malysheva a zelená židle

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: