Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mladí i staří lidé mohou trpět inkontinencí moči. Močová inkontinence u žen (inkontinence) negativně ovlivňuje nejen jejich fyzickou kondici, ale způsobuje i emocionální nepohodlí. Někdy kvůli nemoci lidé radikálně změní svůj životní styl, vyhýbají se komunikaci s ostatními, sportují a jsou na veřejných místech. Jaké jsou příčiny rozvoje a známky inkontinence? Jak vyléčit tuto zákeřnou nemoc?

Běžné typy močové inkontinence a jejich příčiny

Močová inkontinence je patologie charakterizovaná nekontrolovaným uvolňováním moči. Toto onemocnění postihuje miliony žen po celém světě. Co způsobuje inkontinenci moči? Vývoj tohoto patologického stavu mohou vyvolat různé faktory. Močová inkontinence se vyskytuje v důsledku oslabení svalů pánevního dna a / nebo malé pánve, poruchy v práci svěrače močové trubice. Tyto problémy mohou být vyvolány následujícími nemocemi a stavy:

 • rodit a rodit;
 • nadváha, obezita;
 • stáří;
 • kameny v močovém měchýři;
 • abnormální struktura urogenitálního systému;
 • chronické infekce močového měchýře;
 • chronický kašel;
 • diabetes;
 • Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc;
 • skleróza;
 • rakovina močového měchýře;
 • mrtvice;
 • prolaps pánevních orgánů;
 • chronický kašel.

Některé léky a potraviny mohou zvýšit inkontinenci. Například léky s diuretickým účinkem nebo relaxačním účinkem na močový měchýř (antidepresiva) mohou u žen zvýšit inkontinenci moči. Užívání alkoholu, tabáku, čaje, kávy, sycené vody, dieta založená na potravinách, které dráždí močový měchýř, zvýší projevy inkontinence. V závislosti na charakteristice, okolnostech průběhu, době manifestace močové inkontinence odborníci rozdělují toto onemocnění na následující typy:

 • imperativ;
 • stres;
 • smíšené;
 • iatrogenní;
 • reflex;
 • enuréza;
 • nedobrovolný únik moči;
 • únik moči po procesu vyprazdňování močového měchýře.

Stresová inkontinence moči

Příčinou tohoto typu poruchy urogenitálního systému je porucha uretrálního svěrače. Při vzniku nitrobřišního tlaku nejsou oslabené svaly tohoto orgánu schopny zabránit úniku moči ani úplnému vyprázdnění močového měchýře. Příznaky stresové inkontinence moči zahrnují močení při běhání, smích, cvičení, kašlání, sex a nechtít jít na záchod.

Existují faktory, které vytvářejí půdu pro rozvoj inkontinence stresového typu. Patří mezi ně: dědičnost, obezita, neurologická onemocnění, infekční onemocnění genitourinárního systému, užívání některých léků. Ale hlavní důvody, které vyvolávají vývoj tohoto typu poruchy urogenitálního systému, jsou následující stavy:

 • Těhotenství. Během porodu je inkontinence moči způsobena změnou hormonálního pozadí v těle a tlakem rostoucí dělohy na genitourinární systém. U těhotných žen se tato porucha močení vyskytuje v polovině případů.
 • Narození. Problémy s nekontrolovaným pomočováním mohou nastat po porodu, pokud se ženě narodilo velké dítě, a zároveň lékaři museli provést nástřih hráze nebo jiné manipulace. Vlivem těchto faktorů dochází k poškození vazů a svalů pánevního dna, dochází k nerovnoměrnému rozložení tlaku v pobřišnici, což následně způsobuje rozrušení svěrače.
 • Prováděné operace na pánevních orgánech. Chirurgické manipulace s močovým měchýřem, dělohou často vedou ke vzniku srůstů, píštělí, změnám tlaku v pánevní oblasti, což vede k problémům s inkontinencí moči.
 • Věkové změny. Menopauza, snížení elasticity vazů, svalový tonus - příčiny, které způsobují inkontinenci moči u žen.

Imperativní inkontinence

Při normální činnosti močového měchýře se po naplnění močového měchýře objevuje nutkání na močení. Člověk ho přitom klidně brzdí až do další návštěvy toalety. Pokud žena trpí imperativní inkontinencí, pak i při mírném naplnění močového měchýře močí se může objevit neodolatelné nutkání na močení, které nelze potlačit. Vnější podněty mohou v tomto stavu vyvolat inkontinenci: polití vodou, jasné světlo nebo něco jiného. Co způsobuje tuto poruchu?

Jeho hlavní příčinou je hyperaktivní močový měchýř, který díky neobvyklé rychlosti nervových vzruchů svěrače okamžitě reaguje i na mírné podráždění. Faktory vedoucí ke vzniku imperativní inkontinence jsou pokročilý věk, porod, hormonální změny, trauma, infekční onemocnění, zánět, nádor.Tato patologie je téměř vždy charakterizována náhlým nutkáním na močení, které se vyskytuje až 8-10krát denně.

Noční pomočování

Nedobrovolné uvolňování moči během spánku se nazývá noční pomočování. Často jimi trpí starší ženy kvůli hormonálním změnám v jejich těle, které vedou k poklesu estrogenu a oslabení svalů hráze, stavu sliznice močové trubice a urogenitální bránice. V mladém věku se inkontinence v noci objevuje v důsledku natažení svalů pánevních orgánů, které je vyvoláno porodem s rupturami nebo disekcí hráze. Zánětlivé procesy v močovém měchýři vedou k exacerbaci.

Trvalé

Při nechtěném úniku moči během dne dochází k trvalé inkontinenci. Často jsou příčinou změny v těle související s věkem, nervové poruchy a dysfunkce močových cest. U starších žen se častou příčinou tohoto jevu stává spontánní kontrakce detruzoru, fyzická námaha (například při kašli).Mírnou až středně těžkou inkontinenci lze upravit speciálními cviky na pánevní dno.

Jiné druhy

Diuretika, sedativa nebo estrogeny často vedou k iatrogenní inkontinenci. Zpravidla se v tomto případě po léčbě léky problémy s močením zastaví. Více než 1/3 žen ve věku 30-70 let trpí smíšenou inkontinencí, u které se vyskytuje kombinace známek stresujícího a imperativního průběhu onemocnění.

Příznaky a známky močové inkontinence

U žen je vyšší pravděpodobnost výskytu močové inkontinence než u mužů. To je způsobeno zvláštnostmi struktury jejich genitourinárního systému. U žen se inkontinence projevuje těmito příznaky: únik moči, náhlé neovladatelné nutkání na toaletu, pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře, pocit přítomnosti cizího tělesa v pochvě.

Co dělat a jak léčit inkontinenci moči

Jak vyřešit problém s inkontinencí moči? Pokud najdete kvalifikovaného urologa, bude schopen pomoci ženě udělat vše pro to, aby se zbavila potíží s pomočováním. Při rozhovoru s lékařem by měl být pacient upřímný o všech svých příznacích močové inkontinence. V případě potřeby lékař předepíše ženě, aby podstoupila další studie k určení přesné diagnózy. Lékaři často doporučují takové pacienty na následující vyšetření:

 • rozbor moči k detekci/vyloučení infekce v genitourinárním systému;
 • vaginální vyšetření k objasnění přítomnosti/nepřítomnosti gynekologických onemocnění;
 • PAD-test, který poskytne informaci o množství ztracené moči;

Po vyšetření lékař doporučí, jaké metody a léky použít k odstranění problému s pomočováním.Existují dva typy léčby močové inkontinence: konzervativní a chirurgická. První z nich zahrnuje provádění speciálních cvičení, trénink svalů malé pánve pomocí speciálních přístrojů, fyzioterapii a léky. Léčba konzervativním způsobem pokračuje rok.

Léčivé ošetření

Jak léčit nekontrolované močení? Užívání tablet a jiných léků k odstranění močové inkontinence je u stresového typu onemocnění účinné pouze tehdy, když není narušena anatomie urogenitálních orgánů. Někdy se pro medikamentózní léčbu používají adrenomimetika a anticholinesteráza ke zvýšení tonusu svěrače, duloxetin. Při inkontinenci imperativního charakteru dává pozitivní výsledek řada léků (Driptan, Spasmeks, Vezikar, Detruzitol, hormonální léky, antibiotika na záněty).

Kegelovy cviky

Cvičení pánevních svalů vede k odstranění problému močové inkontinence. Napětí a relaxace periuretrálních a perivaginálních svalů pomůže získat kontrolu nad procesem močení. Jak cvičit Kegelovy cviky pro ženy s močovou inkontinencí? K tomu si v sedě představte vznikající nutkání jít na záchod a snažte se udržet pomyslný proud moči.

Ty svaly, které jsou v tomto případě zapojeny, je potřeba cvičit pravidelně 3x denně, abyste odstranili inkontinenci. Je snadné to udělat diskrétně nejen doma, ale i v autě, v práci a jinde. V tomto případě musí být doba svalové kontrakce prodloužena z několika sekund na 3 minuty. Efektivitu Kegelových cviků zvyšuje použití biofeedbacku, který pomáhá vidět, zda jsou při tréninku zapojeny správné svaly a správné provádění kontrakcí.Kegelovy cviky lze provádět takto:

 • rychlá svalová kontrakce;
 • pomalu provádějte svalovou kontrakci;
 • provádějte kliky podobné tlačení při porodu;
 • zadrž trysku během skutečného močení.

Zdravotnické prostředky

Účinně pomáhá předcházet nedobrovolnému močení pesar. Jedná se o gumové zařízení, které se zavádí do pochvy poblíž děložního čípku, aby udrželo uzavřenou močovou trubici a zadržovalo moč v močovém měchýři. Toto zařízení se dobře hodí pro pohodlné běhání a další fyzické aktivity. Mnoho druhů pesarů je určeno k trvalému použití, ale existuje možnost infekcí močových cest.

Léčba lidovými prostředky

Receptů na léčbu močové inkontinence lidovými prostředky je mnoho. Pomáhají odstranit zánět v genitourinárním systému a normalizovat fungování močového měchýře. Tyto receptury jsou založeny na rostlinných složkách, které při správném použití nezpůsobují vedlejší účinky. Často se tyto metody používají k léčbě močové inkontinence u starších žen. Abyste se zbavili problémů s močením, musíte použít následující lidové prostředky:

 • při nekontrolovatelném nočním pomočování pomáhá týdenní příjem směsi medu (1 polévková lžíce), strouhaného jablka (1 polévková lžíce), nastrouhané cibule (1 polévková lžíce) 3x denně.
 • pijte jitrocelovou šťávu (1 polévková lžíce) 3x denně;
 • pijte tinkturu z jitrocele (1 polévková lžíce listů rostliny na 1 polévkovou lžíci vroucí vody) 4x denně na sklenici;
 • používejte 2x denně na sklenici tinktury 1 polévková lžíce. l. kukuřičné stigmy, namočené v 1 šálku vroucí vody a louhované 30 minut.

Chirurgická léčba močové inkontinence

Pokud konzervativní metoda léčby nepřinesla pozitivní výsledek, lékař doporučí operaci k odstranění problému s pomočováním. Nemůže být použit pro lidi s rakovinou, cukrovkou, s exacerbací zánětlivých procesů. Existuje několik typů chirurgických možností, jak se zbavit močové inkontinence:

 • Operace smyčky nebo smyčky. Při operaci se pod močovou trubici vkládá síťka ve formě kličky.
 • Injekce léků tvořících objem do uretrální sliznice. Výsledkem je nahrazení chybějící tkáně a fixace močové trubice ve správné poloze.
 • Laparoskopická kolposuspenze podle Burche.
 • Kolporhaphy (šití vagíny).

Video: gymnastika pro ženy

Přestože je rozšířená mylná představa, že močová inkontinence je nevyléčitelná, existují účinné způsoby, jak tento problém s močí léčit. Jedním z nich jsou tělesná cvičení zaměřená na posílení svalů malé pánve. Jak provádět tuto gymnastiku, podívejte se na video. Pravidelné cvičení vám pomůže navždy zapomenout na problém s nekontrolovaným únikem moči a znovu si užívat života, s důvěrou komunikovat s lidmi.

Únik moči. Cvičení na inkontinenci moči

Elena, 36 let, Omsk: Po narození druhého dítěte jsem si všimla, že při kašli a kýchání vylučuji moč. Obzvláště nepohodlné je, když k takovým rozpakům dochází při fyzické námaze mimo domov. Nejprve jsem se léčil skořápkami od vajec, nahříval, ale bez výsledku. Po vyšetření lékař řekl, že je nutná operace k zastavení močové inkontinence. Bál jsem se, ale rozhodl jsem se to udělat. Po operaci problém zmizel.

Tatiana, 50 let, Moskva: Více než 10 let jsem nikomu o své nemoci neřekla, ale zažila jsem bolestné zážitky.Jednoho dne mě ale omrzelo neustálé nošení vložek proti močové inkontinenci a rozhodl jsem se, že je třeba něco udělat. Šel jsem k lékaři a ten mi doporučil operaci. Po operaci jsem se zase cítila jako plnohodnotný člověk.

Zinaida, 30 let, Voroněž: Po narození prvního dítěte jsem o šest měsíců později otěhotněla. Po nachlazení v 6. měsíci těhotenství jsem si všimla, že mám močovou inkontinenci při kašli. Když jsem o tom řekla gynekologovi, doporučil mi cvičit Kegelovy cviky. Po 2 týdnech provádění tohoto nabíjení tento problém zmizel.

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: