Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kirill SysoevMozolnaté ruce neznají nudu!19. října 2015

Jabloň je jedním z nejoblíbenějších ovocných stromů mezi moderními zahradníky a letními obyvateli. Nejen, že na jaře potěší své majitele voňavými, krásnými květinami, ale také na podzim dává bohatou úrodu. Jako každá jiná rostlina i jabloň čas od času podléhá různým chorobám, jejichž hlavním příznakem je vysychání a deformace listů.

Proč se listy na jabloni kroutí a mění barvu: důvody

Je velké množství nemocí, které mohou nakazit jabloň, zničit její plody nebo dokonce strom samotný. Proto je nesmírně důležité rychle detekovat a zahájit léčbu. Chcete-li správně určit povahu onemocnění, musíte mít představu o možných onemocněních a příznacích, které jsou pro ně charakteristické. Každá nemoc se projevuje jinak, takže pokud objevíte nějaké změny na kůře, listech nebo plodech, zkontrolujte níže uvedené informace, abyste nemoc diagnostikovali.

Mšice žlučová

Pokud se listy na jabloni zvlní a zčervenají, svědčí to o infekci stromu mšicemi žlučovitou. Parazit se živí mízou rostliny, postupně ji vyčerpává, v důsledku čehož se listy svinují a opadávají, čímž strom zcela obnaží. Mšice na rostlině si snadno všimneme, charakteristickým znakem léze budou načervenalé, reliéfní útvary (otoky) na listech.Tyto útvary mají tvar podlouhlých válečků. Listy napadené mšicemi se srolují nahoru a dolů.

Při silném poškození škůdci se listy pokrývají hálky, postupně zasychají a opadávají. Při bližším pohledu není těžké si všimnout kolonií mšic jablečných - hmyz má šedou barvu a během sezóny může produkovat až 4 generace. Nestěhovavá část škůdce neustále žije na stromě, klade vajíčka pod šupiny kůry a na jaře se mění v larvy, které se usazují na spodní straně listů. Mšice žlučová škodí nejen zelené části, ale i plodům, jsou na nich vidět červené skvrny.

Nedostatek látek

Pokud se listy mladé jabloně stočí, znamená to nedostatek minerálů. Nedostatek draslíku je obvykle charakterizován změnou barvy listů ze zelené na hnědou. Tento jev je často pozorován u stromů vysazených v písčité půdě. Nedostatek draslíku se navíc projeví předčasným úbytkem listů na podzim, vrcholky vysychají.K vyřešení tohoto problému stačí rostlinu nakrmit potašovým hnojivem.

Pokud strom přestane růst, znamená to, že mu chybí dusík. Nedostatek fosforu ovlivňuje reprodukční procesy rostliny - plodování a kvetení. Na jaře takový strom dlouho nepoučí, mladé výhonky neklíčí. Jabloň, která postrádá fosfor, dlouho nekvete, často na ní předčasně žloutnou listy, plody opadávají. U stromů s nedostatkem fosforu je porost na větvích velmi slabý.

Moučivost

Toto je nebezpečný a dlouho známý nepřítel všech zahradníků. Onemocnění postihuje větve, kůru, pupeny, listy, vytváří na jabloni bělavý volný povlak, který postupně mění barvu na hnědou. Listy napadené rostliny zasychají a opadávají, mladé sazenice nerostou, jabloň časem přestává plodit a odumírá. Padlí je schopné přejít k zimnímu spánku a na jaře pokračovat ve své destruktivní práci.

Strapavka

Různí škůdci nebo choroby mohou způsobit svinování listů, objevují se na nich tmavé skvrny a zelená část rostliny zasychá. Strupovitost je mezi nimi považována za nejnebezpečnější. Toto onemocnění postihuje celý strom: od výhonků a květů až po plody a listy. První stupeň onemocnění je charakterizován poškozením listů - jsou pokryty šedými skvrnami se světle zeleným květem. Po krátké době se tyto skvrny zvětší, zhnědnou nebo zčernají a listy opadnou.

Ve druhé fázi strupovitost ovlivňuje výhonky rostliny - tvoří se na nich praskliny, po kterých se kůra začíná odlupovat. Brzy takový vaječník odumírá. Plody nemocné jabloně se stávají jednostrannými, na jejich povrchu není těžké si všimnout tmavých skvrn se šedým povlakem. Navíc je pod skvrnami na plodu cítit tvrdá tkáň.

Nedostatek vlhkosti

Předčasné vadnutí listů na jabloních je často důsledkem sucha, ke kterému dochází v červnu nebo v polovině léta.Pokud větve a kůra rostliny vypadají zdravě a zalévání se provádí jako obvykle, může být příčinou kroucení listů důsledek přirozeného narušení výměny vody - (to se stává, když teplé jaro přichází brzy po mrazivá zima) nebo důsledek demolice krtků. V tomto případě nebudete schopni situaci napravit, ale neměli byste spěchat, abyste se stromu zbavili - do příštího roku se může zotavit sám.

Co dělat, abyste porazili choroby a škůdce

Vážné škody na jabloni způsobují různé choroby, brouci, housenky, mšice, plísně a další paraziti. Výrazně snižují výnos, kazí vzhled ovoce, celkový stav stromu, jeho zimní odolnost. Boj proti zahradním škůdcům a chorobám má určité rysy, o kterých ne všichni zahrádkáři vědí. Jak ošetřit rostlinu, abyste ji vyléčili?

Ošetření stromů pesticidy

Ošetření ovocných stromů insekticidy by mělo být prováděno brzy na jaře, před objevením pupenů, při teplotě vyšší než 5 stupňů Celsia. Celý strom a kmeny stromů pod ním se postříkají roztokem síranu měďnatého nebo nitrafenu - to je nutné k vyhubení larev hmyzu, které v něm spí. Jakmile začnou kvést pupeny, měli byste si vybrat jeden z předních přípravků a ošetřit je jabloní z hmyzu nebo strupovitosti. Nejběžnější přípravky na hubení škůdců jsou:

  • Karbofos je droga, která se používá ve vegetativním období k hubení listožravého hmyzu (roztoči, lykožrouti, zavíječi atd.). Karbofos byste neměli používat během opylování, protože má vliv na včely. Zřeďte sáček léčiva v 6-8 litrech vody, postupně vdávejte prášek a míchejte roztok. Rostlinu postříkejte čerstvě připravenou emulzí tak, aby jí byly listy rovnoměrně pokryty. Pro postup je lepší zvolit suché, klidné počasí.
  • Fufanon je určen k boji s nosatci, muchničkami, pilatkami, listovými červy a dalšími parazity. Roztok by měl být zředěn s očekáváním, že jeden strom bude potřebovat 2 až 5 litrů chemikálií. Rostlinu je lepší stříkat večer nebo ráno a listy mírně smáčet (roztok by přes ně neměl stékat). Ochranný účinek léku přetrvává několik dní po postřiku.
  • Pyrimix se používá k postřiku stromů k hubení listožravého a savého hmyzu, jako je přísavník, mšice, molice jablečná, molice zimní. Pro přípravu roztoku smíchejte 10-15 ml Pyrimixu s 10 litry vody.
  • Nitrafen se používá proti mšicím, strupovitosti, přísavkám, skvrnitosti atd. Jeden strom vyžaduje 1 až 3 litry roztoku. Půdu pod jabloní není nutné samostatně ošetřovat Nitrafenem, stačí množství chemie, které spadne na zem při postřiku listů a kmene.

Směs bordeauxské strupovitosti

Mezi opatření v boji proti strupovitosti a dalším běžným chorobám patří postřik rostliny nitrofenem nebo modrým vitriolem. Tento postup by měl být proveden před lámáním pupenů, brzy na jaře. Ve stejném období můžete rostliny postříkat směsí Bordeaux o koncentraci 1%. Jak to správně vařit? Smíchejte následující ingredience v nekovové nádobě:

  • 100 gramů síranu měďnatého rozpuštěného v 5 litrech horké vody.
  • 100 gramů limetky rozpuštěné v 5 litrech vody.

Pomalu nalijte roztok vitriolu do vápenné tekutiny, zamíchejte a sceďte hotovou směs Bordeaux. Zpracování jabloně s ním by mělo začít na jaře. První postup proveďte v předvečer lámání pupenů, podruhé strom po odkvětu postříkejte. Pro druhý postup můžete použít Hom (v poměru 10 litrů vody na 40 g produktu) nebo koloidní síru (10 litrů vody / 80 g látky).

Krmení

Kompletní výživa jabloně zaručuje její zdraví a odolnost vůči škůdcům či chorobám, proto je hnojivo jedním z hlavních aspektů správné zemědělské techniky. Během prvního roku života výhonu není potřeba přikrmování minerálními hnojivy a postačí ta, kterými nasytíte půdu před výsadbou stromku. Všechny organické látky a fosfáty začínají být zaváděny od druhého roku života rostliny, oplodňují jabloň při kopání blízkokmenového kruhu a pokládají ji do hloubky 12-15 centimetrů.

Po 3 letech života stromu, kdy jeho kořeny jdou hluboko, se hnojiva aplikují do připravených 3-4 jamek do hloubky 50 cm, které se nacházejí ve vzdálenosti jeden a půl metru od kmene. Dvě třetiny dusíkatých hnojiv se používají v období rašení a zbytek po odkvětu rostliny. Jako taková hnojiva se používají dusičnan amonný, močovina, humus.Je lepší je aplikovat po částech v tekuté formě do blízké zóny stonku jabloně. Schéma krmení může vypadat nějak takto:

  1. První hnojení mezi zlomem poupat a kvetením.
  2. Za druhé - když vaječník nabude velikosti vlašského ořechu.
  3. Za třetí - když začnou růst výhonky.
  4. Čtvrtý - v období opadu listů.

Dvouletá jabloň potřebuje krmit organickou hmotou, ročně absorbuje 10 až 15 kg hnojiv a její podíl tvoří 70 g dusičnanu amonného, 200 g jednoduchého superfosfátu a 70-80 g síranu draselného. 3-4letá rostlina spotřebuje o 5 kg více organické hmoty (140 g draslíku, 150 g ledku, 250 g superfosfátu). Každým rokem se zvyšuje množství spotřebovaných minerálních hnojiv.

Postřik fungicidy proti padlí

Boj proti padlí začíná, když se na stromě objeví první listy.Během tohoto období jsou jabloně postříkány 1% směsí Bordeaux, ošetřeny popelem (300 g látky se instiluje pod strom) nebo přípravky Topaz, Skor v poměru 10 litrů vody na 2 ml chemikálie. Po dokončení květu se strom ošetří chloroxidem nebo Hom (40 gramů na 10 litrů vody). Poslední, třetí ošetření se provádí pomocí 1% směsi Bordeaux nebo roztoku síranu měďnatého s 20 g tekutého mýdla.

Video: péče o jabloně, aby se zabránilo kroucení listů

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: