Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Osteoporóza patří do kategorie systémových onemocnění, která vznikají v důsledku poklesu hustoty kostí. V zásadě je tato patologie diagnostikována u žen během menopauzy au lidí ve věku od 60 do 70 let. Je hlavní příčinou zlomenin u starších osob. Jak léčit osteoporózu a existují účinné metody, jak se této nemoci vyhnout?

Co je osteoporóza kostí

Hustota kostí s věkem klesá a je považována za normální. U některých však k takovým změnám dochází dříve a probíhají intenzivněji: osteoklasty - buňky, které ničí starou kostní tkáň, fungují aktivněji než osteoblasty, které vytvářejí novou, z kostí se vyplavuje vápník, jsou stále křehčí.

Tento jev je častější u žen než u mužů. U dětí je osteoporóza považována za velmi vzácné onemocnění a projevuje se ve formě patologií kostní tkáně spojených s dědičnými chorobami, nedonošeností dítěte, těžkými hormonálními, metabolickými poruchami, defekty pohybového aparátu, zejména skoliózou.

Lékaři rozlišují 4 stádia osteoporózy:

  • první - vyznačuje se poklesem hustoty kostí, ale je asymptomatický;
  • za druhé - kostra kostí se ztenčuje, ale její celistvost není zcela porušena;
  • za třetí - onemocnění postihuje několik částí páteře, od krční po bederní, hustota kostí se ještě více snižuje, tvar obratlů se mění;
  • začtvrté - kostní tkáň je vysoce demineralizovaná, jsou na ní patrné výrazné oblasti osvícení, obratle, které změnily tvar, se zvětšují, tvar kostí se začíná měnit.

Podle povahy původu se rozlišuje primární a sekundární osteoporóza. Primární forma onemocnění se vyskytuje v důsledku přirozeného opotřebení kostí. Zahrnuje postmenopauzální, senilní, juvenilní osteoporózu. Sekundární se tvoří v důsledku řady onemocnění - hormonální, revmatické, autoimunitní patologie, krevní choroby.

Na základě lokalizace lézí kostní tkáně existuje několik typů onemocnění. Medicína zná takové typy osteochondrózy jako skvrnitá (patologický proces má fokální charakter), epifyzární (nemoc postihuje krček stehenní kosti, kosti rukou, zápěstí), difuzní osteoporózu (nemoc rovnoměrně pokrývá všechny kosti).

Příznaky

Jak se projevuje spinální osteoporóza? Řídnutí kostí je pomalé a zpočátku asymptomatické. Úplně první známky osteoporózy lze odhalit až při komplexní lékařské prohlídce.Bolesti kostí a poruchy hybnosti vyžadující specifickou léčbu se objevují již v pozdějších fázích onemocnění.

Těžké stupně osteoporózy u žen a mužů se projevují stejně: bolesti zad, shrbené držení těla, deformace páteře, snížená výška. Bolest se může objevit v kterékoli části páteře, a pokud onemocnění postihuje končetiny (osteoporóza kyčelního kloubu, kolena), je podle toho lokalizována - v kyčlích, kolenou, rukou, nohou.

Nejzávažnějším klinickým projevem onemocnění jsou zlomeniny, ke kterým v důsledku přílišné křehkosti kostí kostry může dojít i v důsledku nejnepatrnějších dopadů. Především takové deformity při osteoporóze podléhají stehenní kosti a vřetenní kosti. Pacienti mohou mít i zlomeniny kostí obličejového skeletu - horní a dolní čelisti.

Diagnostika

Který lékař léčí klouby a kosti? Zvýšená křehkost má mnoho příčin, proto se neléčí pouze ortoped specializovaný na kloubní a kostní problémy, ale také endokrinolog, traumatolog, revmatolog. Pro včasnou detekci demineralizace kostní tkáně používají odborníci laboratorní analýzu hladiny osteokalcinu, hlavního markeru metabolických poruch.

Při diagnostice onemocnění se používá denzitometrie, prováděná pomocí rentgenu nebo ultrazvuku. Postup pomáhá analyzovat hustotu kostí, diagnostikovat stadium vývoje osteoporózy a posoudit pravděpodobnost zlomenin. Kromě toho může lékař pomocí ultrazvuku nebo rentgenové denzitometrie sledovat účinnost terapie.

Metody léčby

Na otázku, zda lze osteoporózu vyléčit, lékaři dávají zápornou odpověď. Terapie onemocnění je zaměřena na zastavení jeho progrese a zmírnění bolesti.K tomu se používají speciální léky, jako jsou vápníkové přípravky, cvičební terapie, masáže, fyzioterapie. Léčba osteoporózy u starších žen a mužů může zahrnovat nošení ortéz ke zpomalení deformace kostí.

Léky

Pro medikamentózní terapii se používají přípravky vápníku, fluoridy, bisfosfonáty, steroidy, hormonální, vitamínové přípravky. Při určování způsobu léčby pokročilé osteoporózy u starších pacientů by měl lékař vzít v úvahu, že tito pacienti mají téměř vždy úplné nebo částečné kontraindikace užívání řady léků.

Lidové prostředky

Při výběru způsobu léčby rozvíjející se osteoporózy někteří preferují netradiční metody, považují je za bezpečnější než terapii léky, které mají vedlejší účinky. Ke zmírnění příznaků nabízí tradiční medicína recepty založené na mumiyo, léčivých bylinkách, medu, propolisu, vaječných skořápkách a vlašských ořechách.

LFK

Léčebné cvičení na osteoporózu by mělo být prováděno podle lékařského předpisu a pod dohledem odborníka. Speciální gymnastika je vybrána s přihlédnutím k věku, fyzickým možnostem pacienta, stadiu onemocnění, závažnosti patologických změn kostní tkáně. Zátěž by měla být mírná a měla by se zvyšovat postupně.

Masáž

Terapeutická masáž na osteoporózu je zaměřena na snížení bolesti a posílení svalového rámce, který podporuje křehké kosti. Jeho použití je nutné dohodnout s lékařem. Ošetření doma pomocí masáže je možné, ale znamená pouze ten nejjemnější účinek na tělo, s výjimkou intenzivního tření nebo lisování.

Výživa pro ženy s osteoporózou

Jídelníček pro léčbu osteoporózy by měl obsahovat potraviny bohaté na vápník, vitamín D a fosfor: mořské řasy, špenát, brokolice, tvaroh, játra, ořechy, tučné ryby.Ženám trpícím osteoporózou se doporučují potraviny obsahující estrogen: luštěniny, lněná semínka, otruby, sójové produkty. Užitečná cibulová polévka, která zpomaluje vyplavování vápníku z kostní tkáně.

Prevence

Hlavním způsobem prevence osteoporózy je zdravý životní styl. Konzumace stravy bohaté na vápník, procházky na slunci, které přispívá k tvorbě vitamínu D a sportování pomáhají zpomalovat stárnutí kostí. Důležitý je také pečlivý postoj k tělu: spánek na dobré matraci, dostatečný odpočinek, rozumná organizace života, díky které se nemusíte neustále ohýbat.

Video: cvičení na osteoporózu páteře

Pokud by lékař umožnil pacientovi cvičit doma, bylo by užitečné, aby se seznámil s různými cviky, které pomáhají při osteochondróze. Časem si tělo zvykne na stejnou zátěž, takže je potřeba to obměňovat a střídat a tematická videa vám pomohou najít nové prvky do gymnastického komplexu na osteoporózu.

Cvičení na osteoporózu páteře

Recenze výsledků léčby

Anna, 52 let -Asi před šesti měsíci radiolog diagnostikoval osteoporózu kostí kolenních kloubů. Revmatolog předepsal kyselinu alendronovou a vápník (Alfacalcidol). Zatím nepozoruji žádný zvláštní účinek léků - kolena jsou stále oteklá, bolest je pravidelně velmi silná. Jen masáž a alkoholové obklady je pomáhají trochu odstranit.
Alvina, 37 let - Maminka se léčí s osteoporózou vápníkem a bisfosfonáty (Calcemin-Advance, Ostalon), chodí ke specialistovi na terapeutické masáže a cvičí speciální cvičení. Její lékař na osteoporózu jí doporučil injekce kalcitoninu, ale ty začaly způsobovat návaly horka a vysoký krevní tlak.
Vasilij, 58 let - Nemoc dlouhodobě léčil kalciovými tabletami a léky, které zlepšují jeho vstřebávání, bolest neustupovala. Cítil jsem zlepšení po injekcích Myacalcic, revmatolog předepsal na 3 měsíce, ale šel jsem jen 2, protože lék je drahý.Dále, abych zmírnil bolest, začal jsem to kupovat, ale ve formě spreje - také pomáhá, ale bolest v kostech nezmizí úplně, ale pouze se snižuje.
Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: