Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Slinivka břišní hraje důležitou roli v lidském trávicím systému. Nemoci tohoto orgánu jsou nebezpečné nejen komplikacemi, ale také pravděpodobností úmrtí, pokud se ignorují příznaky nebo je zvolen nesprávný průběh léčby. Léčba pankreatitidy doma zahrnuje implementaci řady přísných pravidel. Nemá cenu se odchýlit od doporučení nebo měnit metody vlastními silami. Chyby mohou vést k negativním důsledkům a nenapravitelným zdravotním problémům.

Typy pankreatitidy a jejich příznaky

Lékaři rozlišují tři hlavní formy zánětu slinivky břišní. Každý typ pankreatitidy má své vlastní příznaky, vývojové rysy a pravidla léčby. Četnost záchvatů, jejich intenzita a stupeň bolesti během jejich výskytu závisí na stadiu onemocnění nebo vlastnostech těla pacienta. Sjednocuje všechny odrůdy, hlavní příčinou onemocnění je podvýživa.

Pikantní

Klinický obraz pankreatitidy se u různých typů liší. Pokud se po požití určitých druhů potravin (mastná, slaná, kořeněná jídla) objeví bolesti slinivky břišní, pak je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o akutní formu onemocnění. Hlavní příčinou charakteristické bolesti v břiše je podvýživa v přítomnosti abnormalit ve žlučníku (cholecystitida, cholecystopankreatitida). Příznaky se projevují nejen mravenčením, ale mohou se stát i celkovým šokovým stavem.

Další příznaky akutní pankreatitidy jsou nevolnost, zvracení, vysoká tělesná teplota. Bolest je vyjádřena ostrými krátkodobými nebo dlouhými útoky. Stupeň bolestivého syndromu závisí na stadiu onemocnění a celkovém stavu slinivky břišní. V době manifestace onemocnění je nutné poskytnout pacientovi první pomoc a neprodleně kontaktovat zdravotnické zařízení. Před léčbou pankreatitidy je nutná konzultace s gastroenterologem.

Chronické

Pokud není dodržena léčba a -dieta- u akutní pankreatitidy, pak se onemocnění stává chronickým. Záchvaty vždy provází horečka, průjem, zvracení nebo plynatost. Pacient pociťuje silné bolesti v levém hypochondriu nebo v horní části břicha, vleže na zádech a v sedě se cítí pohodlněji. Útoky se objevují po jídle.

Chronická pankreatitida není jen důsledkem onemocnění slinivky, dvanácterníku nebo žlučových cest, ale je považována i za druhé stádium vývoje.Nemoc je snazší léčit v akutní fázi, než se jí zbavit, když se objevují pravidelné záchvaty. Při nedodržování diety se stav pacienta rychle zhoršuje.

Reaktivní

Specialisté rozlišují tři typy pankreatitidy. Nejsložitější a nejzávažnější je reaktivní forma. K útokům dochází ve většině případů pro pacienta neočekávaně. Pocity bolesti se objevují pod žebry a v přírodě připomínají křeče. Příčiny tohoto stavu jsou nejen porušování diet, léčebných postupů, přítomnost onemocnění trávicího systému nebo slinivky břišní, selhání ledvin, ale také stres.

Křeče u reaktivní pankreatitidy jsou doprovázeny plynatostí, průjmem, zvýšenou tělesnou teplotou a krevním tlakem, zrychleným tepem. Nevolnost a zvracení jsou pro pacienta zvláště bolestivé. Jejich intenzita dosahuje nejvyšší úrovně. Dávivý reflex nastává z malého doušku vody, a to nejen po plném jídle.Tato forma pankreatitidy se může vyvinout po dlouhé léčbě některými léky nebo na pozadí progresivní gastritidy.

První pomoc při záchvatu pankreatitidy

Záchvaty onemocnění slinivky břišní jsou vždy doprovázeny mučivými bolestmi. Před léčbou pankreatitidy doma byste měli vyhledat pomoc od specialistů, zavolat sanitku nebo přijmout doporučení k léčbě v nemocnici. Existuje několik způsobů, jak zmírnit stav pacienta v době syndromu ostré bolesti. Při sezení budou křeče méně intenzivní. Pacient by měl přiložit kolena k hrudníku.

Soubor opatření, která představují první pomoc při záchvatu pankreatitidy:

 • ledový obklad na bolestivé ložisko (nezneužívejte tuto metodu kvůli riziku podchlazení);
 • půst (jíst při záchvatech pankreatitidy je kontraindikováno);
 • stav úplného odpočinku pacienta;
 • jednorázová dávka antispasmodik (" Spazmolgon" , "Drotaverin" );
 • jednorázová dávka No-shpa (1 tableta);
 • krátkodobé zadržení dechu pacientem (při takovém příjmu záchvat pankreatitidy snižuje jeho intenzitu);
 • čištění žaludku (nezadržovat dávivý reflex);
 • pití tekutin (běžná nebo minerální voda bez plynu).

Jak léčit zánět slinivky břišní doma

Nemoc znamená dodržovat přísná dietní pravidla. Správná strava pro pankreatitidu je doplněna užíváním léků a tradiční medicíny. Léčba pankreatu doma je soubor opatření zaměřených na nápravu funkcí trávicího orgánu. Alkohol a kouření při pankreatitidě jsou zcela vyloučeny ze života pacienta.

Jíst a držet diety

Změna jídelníčku je hlavní zárukou úspěchu při léčbě slinivky břišní. Zpravidla je třeba pamatovat na seznam povolených a zakázaných potravin pro pankreatitidu. Jakákoli odchylka od stravy povede k exacerbaci onemocnění, což sníží účinnost léčby chronické pankreatitidy doma. Jídlo se konzumuje ve formě dílčích jídel v malých porcích 5-6x denně.

Doporučená jídla zahrnují:

 • zelenina (doporučujeme konzumovat po úpravě v páře, kromě rajčat (pouze ve formě šťávy) a okurek (čerstvá zelenina je součástí komplexu speciální okurkové diety);
 • ovoce (ovoce neutrální chuti, neschopné negativně ovlivnit trávicí orgány a v minimálním množství);
 • masné výrobky (pouze po zpracování v páře, použití tučných odrůd je zakázáno);
 • mléčné výrobky (s minimálním obsahem tuku);
 • kaše, těstoviny (základní dieta);
 • bezpečné nápoje (kompot, želé, bylinkový čaj, neperlivá minerální voda).

Zakázané potraviny zahrnují:

 • alkoholické nápoje (játra odbourávají alkoholické nápoje, slinivka takovou funkci nemá);
 • tučná jídla (syté polévky, smažené ryby a tučná masa dráždí sliznici trávicího ústrojí, způsobují záchvaty bolesti);
 • produkty s barvivy (tato skupina produktů negativně ovlivňuje nejen zánětlivou slinivku, ale i zdravé trávicí orgány);
 • mléčné výrobky (proces trávení je dlouhý a pro zanícenou slinivku je to obtížné);
 • nápoje sycené oxidem uhličitým (dráždí slinivku břišní a způsobují záchvaty bolesti).

Užívání léků

Léky na slinivku při léčbě pankreatitidy:

 1. " Almagel" (užívaný 30 minut před jídlem, plní funkci ochrany žaludku před podrážděním).
 2. " Mezim" , "Creon" , "Fistal" (léky na zlepšení procesu trávení).
 3. " Linex" (užívaný po jídle k udržení střevní mikroflóry).
 4. " Dalargin" (léčba chronické pankreatitidy bude 20-22 dní, lék se podává intramuskulárně 2x denně).
 5. " Ampicilin" , "Kefzol" , "Ampioks" (širokospektrá antibiotika, předepisovaná lékaři, užívaná do týdne ke zmírnění příznaků onemocnění).

Bylinná léčba

Fytoterapie je považována za jednu z účinných metod léčby pankreatitidy.Doporučuje se užívat odvar z bylin 100 g hodinu před jídlem. To musí být provedeno třikrát denně. Pro přípravu nápoje je vhodných mnoho druhů poplatků. Většina bylin má blahodárný vliv na lidský trávicí systém. Nepatří do kategorie nedostatkového zboží, ale prodávají se ve všech lékárnách.

Standardní recept na bylinkový odvar:

 • heřmánek - 1 lžička;
 • ovoce hlohu - 2 lžičky;
 • změna kopru - 3 lžičky;
 • máta - 3 lžičky;
 • květy slaměnky - 2 lžičky

Účinné lidové prostředky pro domácí léčbu

Jak léčit pankreatitidu lidovými léky:

 • 2 brambory a 1 mrkev projdou odšťavňovačem (užívejte 2x denně 30 minut před jídlem, průběh léčby bude 7 dní, metoda pomáhá normalizovat trávení, odstranit příznaky bolesti);
 • odvar z ovesných zrn (do 30 dnů musí oves vyklíčit, poté bude připraven k mletí v mixéru, hmota se nalije vroucí vodou, trvá několik hodin, spotřebuje se 7 dní 1 čas denně nalačno, metoda normalizuje funkce slinivky břišní);
 • propolis (mezi jídly se důkladně žvýkají malé kousky, metoda je ukázkovým příkladem účinné moderní homeopatie a odstraňuje záchvaty bolesti, normalizuje trávení).

Zjistěte více o tom, jak se slinivka léčí doma.

Prevence nemocí

Slinivka břišní plní jednu z hlavních funkcí v těle každého člověka, bez ohledu na to, zda se jedná o dospělého nebo dítěte. Věnovat potřebnou pozornost zdraví se doporučuje nejen za přítomnosti příznaků onemocnění, ale také bez projevů jakýchkoliv abnormalit. Onemocnění je snazší předcházet, než pociťovat bolest po dlouhou dobu.

Prevence pankreatitidy zahrnuje:

 • dodržování pravidel zdravé výživy (vyloučení nezdravých potravin z jídelníčku);
 • zdravý životní styl;
 • udržování normální tělesné hmotnosti (neměl by být vyhublý nebo obézní);
 • vzdát se špatných návyků (kouření, pití);
 • čištění těla lidovými prostředky (pravidelné používání bylinných odvarů);
 • prevence rozvoje pankreatitidy pomocí léků (užívat pouze po konzultaci s lékařem, nejběžnějšími prostředky jsou Phosphalugel, Enzyme, Almagel).
Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: