Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Potřeba získat digitální kopii vašich fotografií nebo textu může nastat kdykoli, takže bude užitečné vědět, jak skenovat dokumenty z tiskárny do počítače. Je třeba si uvědomit, že je myšleno MFP - multifunkční zařízení, které má vestavěný skener, kopírku a tiskárnu. V současné době je na trhu mnoho výrobců kancelářské techniky pro domácnost a kancelář, např. HP, Epson, Canon, Brother, Kyocera atd.

Jak skenovat texty z tiskárny do počítače

Existují dvě hlavní možnosti, jak naskenovat dokument do počítače – jako obrázek nebo jako text. Ve výchozím nastavení skener funguje takto: vytvoří fotografii, pokud do kopírky vložíte list s textem, nelze jej v budoucnu upravovat. Aby se tato funkce objevila, musíte použít rozpoznávač (speciální software), který převede obrázek do upravitelného formátu.

Jak naskenovat dokument pomocí Průvodce skenerem

Poté, co jste připojili univerzální tiskárnu k počítači, nainstalovali ovladače, provedli počáteční nastavení pro skenování, můžete používat vestavěné funkce Windows. K tomu je vhodný Průvodce skenerem, prováděcí algoritmus je následující:

 1. Zapněte skener, zvedněte víko. Zkontrolujte, zda je sklo čisté, pokud je na něm prach, otřete povrch.
 2. Položte text nebo fotografii skenovanou plochou směrem dolů na sklo.
 3. Zavřete víko.
 4. Přejděte na Ovládací panely, klikněte na Hardware a zvuk.
 5. Najděte položku "Zařízení a tiskárny" , přejděte na ni.
 6. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu s vaším MFP, vyberte "Spustit skenování" .
 7. Nastavte požadované parametry pro skenování a klikněte na Náhled.
 8. Zobrazí se okno s obrázkem, jak bude váš naskenovaný text vypadat, pokud je příliš tmavý, nebo naopak, můžete změnit nastavení a znovu kliknout na "Náhled" . Pokud vám vše vyhovuje, klikněte na "Skenovat" .
 9. Uložte výsledek do počítače nebo odešlete soubor k tisku.

Skenování dokumentů do počítače pomocí speciálního softwaru

Společně s jakýmkoli MFP musí být k dispozici disk s ovladači a nativním softwarem pro tento model tiskárny. Použití takových programů zpravidla poskytuje příležitost k dosažení nejúčinnější interakce se zařízením, k získání nejlepší kvality.Například, jak skenovat na tiskárně canon pomocí tohoto softwaru:

 1. Po instalaci zařízení a softwaru otevřete seznam programů.
 2. Najděte aplikaci pro váš model tiskárny, spusťte ji.
 3. Klikněte na Skenovat.
 4. Program vás vyzve k výběru typu, formátu, barevného nebo černobílého skenování a rozlišení. Pokud správně nastavíte všechny parametry, bude výsledek lepší.
 5. V průzkumníku zadejte cestu k uložení konečného souboru. Okamžitě pojmenujte dokument, abyste jej později snáze našli. V případě potřeby může být úložištěm vyměnitelné médium.
 6. Prohlédněte si náhled dokumentu a opravte případné chyby nebo ihned klikněte na tlačítko "Skenovat" . Dále MFP rozpozná data, poté musíte kliknout na "Uložit" .

Jak skenovat osobní dokumenty na tiskárně

Úřední dokumenty musí mít vysokou kvalitu, aby všechny prvky byly jasně viditelné a čitelné. Týká se to důležitých informací: rodných listů, pasů, osvědčení a podobné dokumentace. Častěji se pro tyto účely používá ABBY FineReader, ale vhodný může být jakýkoli jiný software s podobnou funkčností. Návod, jak naskenovat dokument do počítače z tiskárny pomocí pasu jako příklad:

 1. Ujistěte se, že sejměte kryt, bude během procedury překážet.
 2. V nastavení nastavte tyto parametry: "stupně šedi" , rozlišení - 300 dpi (nebo tak dále).
 3. Rozložte svůj pas na první stránce a položte jej čelem ke sklu. Je lepší dát blíže k okraji a nechat malou mezeru.
 4. Pevně zavřete víko zařízení, pro detailnější kopírování můžete trochu přitlačit rukou.
 5. Klikněte na "Náhled" , ujistěte se, že barva a detaily písmen jsou správné.
 6. Klikněte na "Skenovat" dole a počkejte, až stroj dokončí rozpoznání souboru. Poté zkontrolujte obrázek a klikněte na "Uložit" .
 7. Pomocí rámečku vyberte oblast s obrázkem (samotný pas), prázdná pole by měla být mimo něj.
 8. Pro uložení oficiálních dat zvolte formát tif nebo bmp.webp.

Jak skenovat fotografie na tiskárně

Nyní lidé častěji tisknou digitální fotografie z počítače, ale někdy nastane situace, kdy je potřebujete naskenovat. Je důležité správně nakonfigurovat zařízení MFP, aby byl obraz vysoce kvalitní. Postup, jak naskenovat dokument do počítače z tiskárny, je následující:

 1. Připojte MFP k počítači a zapněte jej. Chcete-li digitalizovat fotografie, musíte zkontrolovat, zda jsou bez skvrn, chmýří a jiných nečistot.
 2. Fotografie musí být umístěna lícem dolů na skle skeneru.
 3. Je lepší naskenovat fotografii pomocí programu v počítači. Tato možnost poskytne možnost provést úpravy během náhledu.
 4. V aplikaci určete typ skenování (černobílé, barevné) a nastavte formát na "Foto" .
 5. Nastavte maximální hodnotu rozlišení. Takto budete moci naskenovat fotografii v té nejlepší kvalitě.
 6. Pokud chcete soubor dobře zkopírovat, neměňte během procesu nastavení ani nezvedejte víko.
 7. Po proceduře uložte soubor na libovolné místo v počítači, které vám vyhovuje.
 8. Pro opravu obrázku použijte grafický editor. Poskytne více možností než program skeneru.

Jak uložit naskenované dokumenty

Některé "nativní" aplikace pro MFP neukládají naskenované soubory, ale jednoduše je otevírají v aplikaci pro prohlížení obrázků. Při této volbě jednoduše stisknete kombinaci kláves „Ctrl + S“ a vyberete složku, kam má být dokument umístěn.Je lepší nainstalovat software, který byl testován jinými uživateli a dokáže automaticky ukládat fotokopie. Mezi lidmi je oblíbený Adobe Reader nebo DjvuReaser. Stačí nastavit formát obrázku a umístění úložiště.

Zařízení může skenovat váš soubor s černými okraji a před uložením do počítače je třeba je oříznout v editoru. Standardní rozlišení je 150 dpi, pro oficiální reference - 300. Velikost výsledného souboru je ovlivněna formátem, ve kterém jste elektronický dokument uložili, například jpg.webp má nejmenší hodnotu a tif a bmp.webp jsou mnohem větší.

Video: jak naskenovat dokument do Wordu

Jak skenovat text ve Wordu

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: