Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zvířata se často dávají lidem jako dárky nebo je vyzvedávají na ulici, takže je těžké říct, kolik týdnů nebo měsíců má kotě nebo štěně. Vědět to je nezbytné pro správný výběr výživy, takže byste si měli pamatovat, jak zjistit věk kotěte. Dvouměsíční a šestitýdenní miminka se liší, takže si věk určíte sami.

Jak zjistit věk kotěte

Každý majitel by měl vědět, jak starý je jeho mazlíček. Je snadné vidět rozdíl v tom, jak vypadá kotě ve věku 1 měsíce nebo 1 týdne.Rozvíjí se rychlým tempem, v každé konkrétní fázi jsou charakteristické znaky, které naznačují přibližné datum (s jistotou to může říct pouze veterinář). Existují určité způsoby, které vám pomohou zjistit, jak moc je váš domácí „predátor“. Určení času narození lze provést podle následujících kritérií:

 • velikost;
 • váha;
 • zuby;
 • barva očí;
 • vzhled;
 • chování.

Jak rostou koťata

Nejjistější způsob, jak určit věk kotěte, je jeho pozorování. Ve vývoji organismu existují určitá období, která udávají datum jeho narození. Čím je zvíře starší, tím obtížnější je přesně vědět, jak je staré. Nejjednodušší je to do 1 měsíce, kdy probíhají hlavní fáze formování všech systémů těla zvířete:

 • pupeční šňůra zmizí;
 • dítě začíná stát na tlapkách;
 • tělesná hmotnost roste;
 • otevřené oči, jejich barva se změní;
 • zuby se objevují a rostou.

Když koťata otevřou oči

Je užitečné vědět, v jakém věku koťata otevírají oči nejen pro určení data narození, ale také pro kontrolu správného vývoje zrakových orgánů. Začínají se otevírat 7. den, jsou to spíše štěrbiny, víčka se úplně neotevřou. Po pár dnech už jsou to spíš "korálky" bleděmodré nebo šedé. V tomto období se doporučuje držet miminka v pološeru, protože ostré světlo pro ně bude zbytečně dráždit.

Oči jsou plně otevřené 14. den od jejich data narození. Pokud se tak nestane, budete muset pomoci: otřete je slabým roztokem boritého alkoholu nebo silným čajem. Poté zkuste mazlíčkovi přilepit oční víčka.Je třeba mít na paměti, že rychlost otevírání očí závisí na tom, jak moc je kočka nesla. Například ta domácí zvířata, která se vylíhla 68 dní, je odhalí rychleji. Také k tomuto procesu dochází dříve u krátkosrstých plemen.

Když koťata změní barvu očí

Další metodou, jak určit věk kotěte, je barva jeho očí. Při prvním otevření jsou u všech plemen šedomodré. Postupem času začne docházet k procesu, který tvoří přirozenou barvu duhovky domácího mazlíčka. To se děje na konci 3 měsíců života. Je však třeba mít na paměti, že existují specifická plemena, u kterých se odstín očí nemění, např.:

 • Britský;
 • thajština;
 • Polynéský;
 • Angora;
 • Kanadské sfingy;
 • Siamský.

Když koťatům dostávají zuby

Jedním z důležitých ukazatelů vývoje kočky bude růst zubů. Aby bylo možné poměrně přesně určit věk malého lovce, měli by se s nimi počítat. Je důležité vzít v úvahu, že existuje období, kdy se koťatům mění zuby. Jsou taková období růstu:

 1. 1-2 týdny - pusinka miminka je stále úplně prázdná.
 2. 2-3 týdny - začínají se objevovat první zoubky.
 3. Po měsíci si můžete všimnout vzhledu mléčných tesáků.
 4. Po 1,5-2 erupcích premolárů.
 5. Zvířátko musí mít 26 zubů na 4.

Když se kotěti změní zuby

Stejně jako u lidí jsou i u koček mléčné zuby nahrazeny trvalými (stoličky). Pokud dokážete určit, že ke změně již došlo, můžete zhruba říct, jak staré zvíře je. Můžete to udělat takto:

 • pokud spad začal, když jste tam byli, váš mazlíček je starý 3-4 měsíce;
 • stoličky (nejdelší špičáky) označují úplnou změnu mléčné žlázy na stoličky, k tomu dochází do 7 měsíců života zvířete.

Pokud vám padla do rukou dospělá kočka, ale chtěli byste zjistit, jak je stará, můžete to udělat i podle zubů. Kočky často dostávají jídlo, které musí žvýkat, takže se sm alt časem začne opotřebovávat. Veterináři doporučují věnovat pozornost spodní čelisti, kde je redukce nejpatrnější. Pro změnu vzhledu existuje speciální rozvrh, podle kterého můžete určit čas narození.

Když kotě začne chodit

Jediný způsob, jak přesně určit věk kotěte, je vzít ho k veterináři, ale přibližnou dobu narození lze určit i podle chování zvířete. Každé fázi vývoje kočičího těla odpovídají určité charakteristiky jejích pohybů, které udávají dobu narození. K určení věku zvířete můžete použít následující znaky:

 • až 5 dní - plazit se po bříšku, nestát na tlapkách, oči zavřené;
 • až 10 dní - začnou rozeznávat pachy, zvýší se aktivita předních tlapek;
 • 10-14 dní - otevírají oči, už se snaží postavit na nohy, ale stále je neudrží, zadní končetiny se intenzivně vyvíjejí.
 • 14-20 dní - dochází k rozvoji pohybového aparátu, klouby zesilují, mláďata se již samostatně pohybují, aktivita se zvyšuje, oči získávají tu „správnou“ barvu.

Vývoj kotěte týden po týdnu

Při použití všech znaků, které označují věk zvířete najednou, můžete co nejpřesněji zjistit datum narození mazlíčka. Údaje se mohou lišit v závislosti na vlastnostech vývoje konkrétního plemene, například některé kočky jsou mnohem větší než jiné.Pro zjednodušení porovnávací úlohy uvádíme níže tabulku s průměrnými parametry vývoje miminka v prvních týdnech:

Věk (týdny)

Vzhledy

Hmotnost, g

Zuby

do 3 dnů

Je tam pupeční šňůra, oči, uši jsou pevně zavřené.

115

Ne.

7-10 dní

Otevřené oči.

200

2-3

Uši nahoře, oči úplně otevřené.

280

Malé, ale ostré přední prořezávají.

4

Objevuje se hravost miminka, zkoumá prostředí

370

Tesáky se vpředu objevují a jsou dlouhé.

5

Stojí na nohou

450

Za tesáky, po stranách čelisti se objevují mléčné zuby.

6

Vysoká dopravní aktivita.

do 700

8

Kočka jí a myje se sama.

Až 900

Objevily se všechny mléčné zuby.

12-16

Běžná váha pro dospělého jedince plemene.

Objevují se stoličky.

4-6 měsíců

Vzdálené stoličky a špičáky jsou proříznuty.

7 měsíců

Domorodý úplně prořízl.

Video: každodenní vývoj kotěte

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: