Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Komplex nemocí s jedním společným příznakem - kožní vyrážky a svědění se nazývá kopřivka, ale onemocnění je u lidí lépe známé jako kopřivka. Toto onemocnění je velmi časté. Bude užitečné, když se každá osoba dozví, jak vypadá urticaria a jak ji odlišit od ostatních kožních problémů.

Jak se projevuje kopřivka

Onemocnění se nazývá proto, že když se objeví na kožní vyrážce, přesně jako popálení kopřivy nebo četné kousnutí hmyzem. Jsou tu puchýře, otok. Existuje mnoho typů a forem urtikárie. V každém případě vyrážka vypadá jinak. Puchýře mohou zakrýt paže, nohy, břicho, záda, dlaně, nohy. Někdy je na tváři úl. Vyrážka je doprovázena otokem sliznic nosu a hrtanu. Onemocnění může být způsobeno kontaktem s alergenem, bodnutím hmyzem, slunečním zářením, vystavením chladu.

Akutní kopřivka

Objeví se téměř okamžitě. Nejčastěji postihuje mladé lidi, děje se u žen během těhotenství. Tělo nebo jeho části se pokryjí vyrážkou, začíná svědění. Ovlivňuje končetiny, trup a hýždě, někdy i rty rtů, hrtanu, nosohltanu, jazyka. Zpravidla se jedná o alergickou kopřivku, která trvá několik hodin po kontaktu s dráždivým přípravkem. Když je schopen zvednout, začněte zimnice.

Každý by měl vědět, jak urtikária vypadá v akutní formě. Puchýře, které se objeví na kůži, budou světle růžové, různých velikostí a tvarů. Uprostřed jsou matné a na okrajích jsou velmi světlé. Někdy se spojují a stav pacienta se výrazně zhoršuje. Nejzávažnější formou akutní kopřivky je angioedém. Tento stav je velmi nebezpečným zadusením, silným otokem sliznic dýchacích cest.

Chronická kopřivka

Tato forma dermatózy se nazývá recidivující a je diagnostikována po dobu delší než jeden a půl měsíce. Začíná náhle. Když dojde k záchvatu, pacient má také vyrážku, ale je méně výrazný než u akutní urtikárie. Kromě toho, horečka stoupá, klouby začínají bolet, zvracení se může otevřít a naštvaný žaludek se objeví. Vyskytuje se u lidí ve věku 20 až 40 let.

Příznaky urtikárie u dospělých

Kromě jednoho společného symptomu onemocnění - vyrážky, má mnoho dalších projevů. Jejich seznam závisí na formě kopřivky, stupni její závažnosti. Zpravidla se vyrážka objevuje okamžitě nebo několik minut po kontaktu s alergenem a špatným svěděním. Objevují se růžové puchýře, mírně stoupající nad kůži. Pokud začne edém, stanou se bělavými. Alergie ve formě urtikárie prochází bez zastavení po zastavení útoku, zanechává žádné jizvy na kůži, známky poškození.

Cholinergní kopřivka

Onemocnění tohoto typu je velmi vzácné. Jedná se o alergickou reakci těla na zvýšené množství acetylcholinu. Ve většině případů začíná cholinergní kopřivka u člověka, pokud zažívá nervový stres, je pod vlivem vysoké teploty nebo dokonce jí něco pikantního. Vypadne vyrážka, maximálně za hodinu. Onemocnění je autoimunní. Z tohoto důvodu je jeho režim úpravy zásadně odlišný od těch, které jsou vhodné pro jiné formy.

Jaká cholinergní urtikária vypadá:

 • na krku, předloktích a hrudníku se objeví svědění vyrážky;
 • blistry o velikosti nejvýše 3 mm, světle růžové barvy s červeným okrajem;
 • na postižené kůži se objeví otok;
 • horečka, nevolnost, zvracení jsou možné.

Demografická urtikarie

Alergie na mechanické účinky na kůži. Vyrážka u kopřivky tohoto typu se objeví okamžitě. Nemoc má několik forem: červená, bílá, folikulární, závislá na chladu. Kopřivka může způsobit tření nebo tlak s předměty, vystavení teplu nebo chladu. Lidé s takovými alergiemi se téměř nikdy nestěžují na jiné příznaky špatného zdraví: bolesti hlavy, poruchy příjmu potravy, nevolnost. Jaká urtikária vypadá:

 • postihuje pouze ty oblasti kůže, které byly podrážděné, nikdy nepřekračuje jejich hranice;
 • okamžitě se objeví zarudnutí, prodloužené puchýře;
 • svědění

Sluneční kopřivka

Příznaky se projevují u lidí v důsledku vystavení se slunci. Za prvé, puchýře a vyrážky se vyskytují v otevřených oblastech kůže a pak se šíří do jiných oblastí těla. Čím déle je člověk na slunci, tím silnější bude porážka. Puchýře mohou být růžové nebo červené, jejich okraje jsou rovné a jasné. Způsobují nesnesitelné svědění. S rozsáhlými lézemi se spojují do skvrn. S mírným onemocněním příznaky vymizí po několika hodinách.

Papulární kopřivka

Toto onemocnění postihuje ženy častěji než muži. Jako mnoho jiných typů kopřivky je papulární také považován za alergický. Její hlavní příznaky jsou:

 1. V různých částech kůže, často na záhybech končetin, se objevují puchýře - papuly s infiltrací. Jejich barva je hnědá.
 2. K hyperpigmentaci kůže dochází, stává se silnější a drsnější. Stín postupně ztmavne. Někdy papulární kopřivka nevypadá jako puchýře, ale pouze pigmentované skvrny s malou, sotva viditelnou vyrážkou.
 3. Zasažené oblasti jsou velmi svědivé. Spalování je možné, ale tento příznak se vyskytuje jen zřídka.

Známky urtikárie u dětí

Onemocnění může postihnout děti, včetně kojenců. Mají to s určitými rozdíly. Urtikárie u dítěte může být:

 1. Ostro. Pokračuje do jednoho a půl měsíce. Začíná téměř okamžitě po interakci s alergenem, je dobře léčen.
 2. Chronické. Příznaky nezmizí déle než šest měsíců. Léčení této kopřivky je obtížné. U dětí se to děje velmi vzácně, více charakteristické pro dospělé.

Jak vypadá dítě v různých stadiích urtikárie:

 1. Snadné Příznaky jsou téměř neviditelné, dítě se cítí dobře a vypadá zdravě. Teplota a edém č.
 2. Průměr. Kromě vyrážky se objeví oteklost. Teplota stoupá, dítě se cítí nemocné.
 3. Těžké Příznaky jsou velmi výrazné. Nemocné dítě má těžké angioedémy, potřebuje neodkladnou lékařskou péči.

Pediatrická urtikária v mírné formě vypadá takto:

 1. Objeví se růžová nebo červená vyrážka, připomínající tuberkuly nebo uzliny. Jejich forma může být jakákoliv.
 2. Postupně se puchýře spojí do velkých míst.
 3. Dítě je velmi svědivé. Pokud ho neovládáte, může se poškrábat na krev.
 4. Vyrážka může zmizet tak ostře, jak se zdála.

Jak vypadá dítě v těžké formě?

 • otoky obličeje, oblasti rtů, očních víček, jazyka, končetin - prstů a prstů na nohou;
 • postižená kůže zbledne;
 • začíná štěkavý kašel, chraptivý hlas;
 • nevolnost, zvracení, zažívací potíže;
 • teplota stoupá.

Video: co je to kopřivka a jak to vypadá

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: