Menstruace dříve způsobila ženám mnoho problémů. Později, díky vynálezu těchto speciálních hygienických produktů, jako jsou polštářky a tampony, se „kritické dny“ staly pohodlnějšími. Pokud je však první použití velmi jednoduché, pak často vznikají otázky týkající se použití tamponů. Aby se zabránilo nepříjemným následkům a rozvoji závažných onemocnění, jako je eroze děložního hrdla, stojí za to vědět, jak používat tampony. Při správném použití je hygienický výrobek naprosto bezpečný pro zdraví.

Co je tampon

Jedná se o malý "svazek" stlačené bavlny a viskózy, která dokonale absorbuje krev během menstruace. Tampon je umístěn uvnitř pochvy, takže výtok nevyteče ven. Zpožďují houbovitou strukturu materiálu. Jsou tampony škodlivé? Mnoho dívek se jich bojí použít, protože jsou přesvědčeni, že takové prostředky brání normálnímu proudění krve. Naopak studie známých značek (Kotex, Tampax, Ob, atd.) Dokazují opak. Když je válec zcela nasycen sekrecemi, vlhkost začne proudit skrz něj.

Dalším společným mýtem o nebezpečích tamponů je vnímání, které představují pro vaginální flóru. Někteří se domnívají, že každodenní používání takových hygienických produktů je plné toxického šoku a vývoje cervikální eroze. Pravděpodobnost takového scénáře je velmi malá. Studie ukazují, že výskyt patologií je možný, pokud je tampon nesprávně vybrán a injikován. V důsledku toho se mohou objevit mikrotrhliny sliznice orgánu, což otevírá cestu pro škodlivé bakterie.

Jak si vybrat správnou hygienu

Gynekologové se shodují, že dávají přednost lépe známým značkám tamponů, vyhýbajíce se "zázračným" čínským prostředkům. Jejich cena navíc není příliš vysoká ve srovnání se zbožím neznámého původu. Kvalitní balení výrobku obsahuje detailní popis a informace o certifikaci. Vzhledem k míře prospěchu a nízké pravděpodobnosti poškození tampónů mohou moderní dívky bezpečně používat. Při správném výběru a použití hygienických prostředků budou pohodlné a nepostradatelné při menstruaci.

Velikost tamponu

Stejně jako polštářky se tampony liší velikostí. Jsou indikovány v závislosti na tom, kolik jsou vypouštěny. Úroveň absorpce je uvedena na obalu počtem kapek. Nejmenší velikost má prostředky na 1-2 kapky. Mohou být dokonce použity dospívající dívkou nebo dívkou se špatnou menstruací. Bavlněné válce od 3 kapek a více - to je nejlepší volba pro ženy, ve kterých se krev uvolňuje ve velkém množství. Některé značky, například Obi, označují množství absorbance následovně:

 • Mini (doporučeno pro děvčata se skvrnou);
 • Normální (vhodné pro dívky s menším / mírným výbojem);
 • Super (používá se při těžké menstruaci);
 • Super plus (nejlepší volba pro velmi hojný výtok krve).

Mnoho žen ne vždy používá stejné, ale získat několik druhů tamponů najednou, používat produkty s vhodnou úrovní ochrany během různých období menstruace. Například, pokud jsou první dny menstruace charakterizovány hojným výtokem, používají tampony po 3 až 4 kapky. Poté, co krev není tak silná, dívky jdou do prostředků s nižším stupněm absorpce (1-2 kapky nebo Mini).

Jak vložit tampon: návod k použití

Otázkou je mnoho mladých dívek, které nedávno čelily potřebě používat je. Při správném používání bavlněného válce nevznikají žádné zdravotní problémy. Menstruace je přirozený proces a každá žena by se měla rozhodnout, které hygienické prostředky jsou pro ni nejlepší. Níže jsou uvedeny tipy, jak správně používat tampon.

S aplikátorem

 1. Nejdříve je třeba si umýt ruce mýdlem a vodou. Pak vyberte pohodlnou polohu pro vložení aplikátoru do pochvy. Různé dívky rozhodují svým způsobem o tamponech, jak je správně vkládat. Nějaký squat, jiní položili jednu nohu na malou výšku.
 2. Jak strčit tampon pro minimalizaci nepohodlí? Chcete-li to udělat, zkuste si uvolnit břicho. Aplikátor aplikujte dvěma prsty v místě, kde se široká část začíná zužovat. Jemně zatlačte volný konec tamponu do pochvy.
 3. Jak vložit hluboko? Mělo by být vloženo, dokud se prsty, které drží válec, nedotknou perinea. Po zatlačení volného úzkého okraje aplikátoru s ukazováčkem zatlačte tampon zcela dovnitř. Už je v pochvě. Hygienu umístíte do požadované hloubky a minimalizujete riziko vypadnutí.
 4. Poslední fáze - odstranění aplikátoru. Lano, které zůstalo venku, pomůže vytáhnout tampon pro výměnu za nový.

Žádný aplikátor

 1. Před použitím tamponu si důkladně umyjte ruce. Pokud je to možné, omyjte se před zákrokem.
 2. Rozbalte jeden tampon (otevřete Kotex, otočte konce fólie v různých směrech, Tampax a Ob otevřete obvyklým způsobem). Vezměte to dvěma prsty a uvolněte nit.
 3. Jak strčit? S volnou rukou jemně otevřete stydké pysky a vložte tampon do vagíny. Dostatečná hloubka - délka prstu.
 4. Pokud máte dojem, že se válec zasekl, zkuste změnit polohu těla a úhel zasunutí. Snažte se nehýbat nahoru, ale mírně směrem k páteři. Procedura by neměla způsobit bolest, takže nebuďte horlivý a příliš velký tlak. Každý organismus je individuální, experimentuje, aby našel nejvhodnější způsob podání.

Jak odstranit

 1. Neustálá přípravná fáze je mytí rukou mýdlem.
 2. Pohodlně se posaďte na toaletu nebo dřepte, uvolněte pánev.
 3. Vytáhněte tampon s nití. Chcete-li to provést, vytáhněte ji dolů a mírně dopředu.
 4. Když je válec zcela z pochvy, zabalte jej do toaletního papíru nebo do připraveného sáčku a hodte ho do popelnice.
 5. Stává se, že tampon jde hluboko dovnitř s provázkem. V takových situacích se vyplatí sedět na záchodě a snažit se tlačit, jako by měl pohyb střev. Toto pravidlo zpravidla jde samo. Pokud tato metoda nefunguje, obraťte se na svého gynekologa, který vám bez problémů pomůže s hygienou.

Video

Mnoho dívek mladého věku, kteří nikdy nepoužili tampon, se obávají, že tento lék může poškodit hymen. V důsledku toho vyvstává otázka: mohou dívky používat tampony? Pokud víte, jak je správně používat, nebudou žádné problémy. Hygienický výrobek umožňuje běh, plavání v moři nebo návštěvu bazénu během menstruace, což nelze provést nošením podložek. Recenze ukazují, že 90% dívek dává přednost použití tamponů, které jsou pohodlné a neviditelné pod oblečením. Naučíte se, jak používat tampon poprvé, z níže uvedeného videa.

Kontraindikace k použití

 1. Po porodu císařského řezu.
 2. Se zvláštní strukturou hymen (tato otázka by měla být objasněna s gynekologem).
 3. Nemocné ženy během léčby vaginálních infekcí a se zavedením jakýchkoli vaginálních přípravků.
 4. Pokud se při použití tamponů objeví pocit vaginální suchosti, existuje možnost poškození sliznice orgánů, proto by měla být zlikvidována.
 5. Je zakázáno používat adnexitidu, vulvovaginitidu, adenomyózu, další nemoci ženských pohlavních orgánů.

Nejčastější dotazy

Kolik let můžu používat tampony?

Většina dívek má svou první menstruaci ve věku 11 až 14 let. Během této doby má otvor pochvy průměr 1, 5-2 cm a maximální velikost tamponu je 1, 5 cm, proto mohou být hygienické prostředky používány dívkami bez poškození jejich zdraví. Nejprve je však lepší použít malé velikosti - „mini“ nebo „standard“ (1-3 kapky). Pro usnadnění procesu vkládání tamponu uvnitř stojí za to použít nástroje s aplikátory.

Mohou panny používat tampony?

Nástroj je vhodný i pro ty dívky, které ještě nezačaly sexuální život. Tampony pro dívky je lepší zvolit malé velikosti (až 3 kapky). Nejsou nebezpečné pro hymen, pokud jsou používány opatrně. Použití Tampax, Koteks nebo Ob je povoleno od prvních dnů menstruace. Hlavní věcí je dodržovat pravidla aplikace a zvolit prostředky vhodné velikosti.

Jak jít na toaletu s tamponem?

Mnoho nezkušených dívek se zajímá, zda je možné jít na toaletu s tamponem. Při každé cestě do dámského pokoje není nutné měnit hygienu na novou. Tampon se nachází v pochvě, která nesouvisí s procesem čištění střeva nebo močení. Pokud jste se nedávno změnili, není důvod ji znovu vyměňovat.

Jak často se musím změnit?

Zkontrolujte, zda je třeba vyměnit tampon, jemně zatáhněte za lano. Pokud to vyjde snadno, je čas změnit. Je dovoleno opustit produkt, pokud se válec nevzdá s mírným tahem. Vzhledem k tomu, že každý den menstruace se liší v různých objemech výboje, upravte čas pro výměnu tamponů. Pokud uplynuly méně než 4 hodiny od použití hygienického výrobku a již cítíte potřebu výměny, můžete si tampony vyzvednout s větší absorpcí.

Ideální, i když ne ekonomická volba je výměna bavlněných lahví každé 3 - 4 hodiny, dokonce i se slabými sekrecemi. Lékaři nedoporučují používat tampon v noci, protože je nepřijatelné zůstat v pochvě déle než 6 hodin. Optimálním řešením je nosit dlouhé polstrování před spaním, které vás ochrání před únikem při ležení, a ráno jej vyměňte za pohodlný bavlněný válec. Je důležité pochopit, jak správně nosit spodní prádlo v těchto dnech: pokud nepoužíváte extra kalhotky, je lepší nosit lehké kalhoty, sukni.

Příklad fotografie: jak vložit tampon

Proč potřebujeme tampony, jsou-li tam polštářky? Hlavní výhodou první je úplná svoboda jednání a pohodlí při používání. Dokonce i nejtenčí podložky poskytují určité nepohodlí a brání pohybu. Přes popularitu tamponů, někteří spravedlivého sexu ještě nemuseli používat je. Dívky ne vždy vědí, jak vložit bavlněný válec, aby se zabránilo nepříjemným a bolestivým pocitům. Níže je ilustrativní schéma, jak správně používat tampony.

Kategorie: