Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Když už mluvíme o příčinách diabetu u žen a mužů, lékaři zdůrazňují, že výskyt onemocnění má komplexní pozadí, v některých se bude vyvíjet, v jiných to nebude. Vědci se dohadují o mechanismech provokujících faktory, až po teorii asociace onemocnění s virovými lézemi pankreatu. Moderní lékařský pohled: příčiny diabetu je komplex předpokladů, od genetiky až po životní styl.

Co je diabetes

Onemocnění postihuje slinivku břišní, snižuje schopnost buněk produkovat inzulín. Nedostatek hormonu, který zpracovává glukózu a vstupuje do hemoglobinu z potravy, způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi a zvýšení zátěže krevních cév, ledvin a srdce. Vnitřní orgány, zejména mozek, začínají hladovět. U dospělých je onemocnění často doprovázeno aterosklerózou způsobenou tvorbou plaků na pozadí nadbytku nestravitelného cukru.

Příčiny

Různé typy onemocnění se mohou vyskytovat a vyvíjet různými způsoby. Příčiny diabetu jsou spojeny s typem potravin - je prokázáno, že Evropané trpí onemocněním častěji než Číňané, Japonci. Anomálie ve fungování endokrinních žláz také hrají roli, provokující rozvoj inzulín-dependentní diabetes mellitus. Muži trpí tímto onemocněním častěji než ženy, ale tito muži mají samostatný rizikový faktor - těhotenství a porod.

U žen

Příčiny diabetu mellitus jsou spojeny s mnoha faktory - od špatné výživy s přebytkem jednoduchých cukrů obsažených v cukrářských výrobcích, šťávách, výrobcích z mouky až po riziko těhotenství. Někteří lékaři se domnívají, že pokles produkce inzulínu se objevuje u některých autoimunitních onemocnění. Nemoc se může vyvíjet velmi pomalu během několika desetiletí z následujících důvodů:

 1. Přejídání, nadváha. Mnoho pacientů je obézních.
 2. Chronický stres na pozadí vysokého krevního tlaku ovlivňuje absorpci glukózy.
 3. Ženy někdy trpí gestačním diabetem v důsledku těhotenství. Prochází po porodu, ale pacientovi se doporučuje dodržovat dietu po celý život, aby ji mohl sledovat endokrinolog.
 4. Dědičná predispozice je vzata v úvahu při sběru historie, genetické faktory zaujímají důležité místo ve vývoji onemocnění.

U mužů

Hlavní seznam příčin nemoci u mužů je podobný. Silnější sex je náchylnější k rozvoji hypertenze na pozadí vaskulárního poškození v případě onemocnění pankreatu. U dospělých jsou starší pacienti diagnostikováni s pomalým poklesem obsahu inzulínu v krvi, hlavní příčiny tohoto stavu jsou následující faktory:

 1. Špatné návyky - nezdravá strava, přebytek tuku ve stravě.
 2. Nadváha, mužská obezita s abdominálním tukem.
 3. Genetická predispozice.
 4. Poranění břicha postihující slinivku břišní - muži mají větší pravděpodobnost výskytu traumatického diabetu.

Příčiny diabetu 1. typu

Inzulín-dependentní typ onemocnění je považován za geneticky determinovaný, někdy v důsledku poranění, existuje teorie virové infekce. S větší pravděpodobností trpí dětmi než dospělí. Onemocnění je těžké, vyžaduje denní injekci inzulínu, jinak se vyvíjí ketoacidóza - otrava těla ketolátky. Riziko vzniku diabetické kómy je vysoké. První typ je považován za život ohrožující, často smrtelný až 20-30 let. Moderní metody podpory vám umožní žít mnohem déle.

Příčiny diabetu 2. typu

Druhý typ postihuje osoby starší 35-40 let. Historie pacientů často odhaluje abnormální životní styl, stres, zneužívání alkoholu a nadváhu. Sekundární roli hrají genetické faktory. Druhý typ je méně agresivní, nevyžaduje inzulínovou terapii. Pacienti jsou povzbuzováni k tomu, aby dodržovali dietu s nízkým obsahem sacharidů a užívali speciální léky ústy.

Jak se vyvíjí diabetes?

Pro první typ charakteristického prudkého vývoje se příznaky projevují rychle, v krátkém čase se zvyšují. Bez léčby se rychle vyvíjí poškození ledvin, vyskytuje se diabetická kóma. Druhý vzrůstá postupně, zpočátku bez přitahování pozornosti, pacienti si všimnou symptomů pouze s vážným zvýšením hladiny glukózy v krvi. Pro účely profylaxe se doporučuje, aby lidé, kterým hrozí riziko, dostávali každých několik měsíců krevní test na cukr.

Příznaky

Včasné projevy nemoci jsou společné pro oba typy, stejné pro dospělé a děti. Rozdíly se objevují, jak nemoc postupuje. Symptomatologie se může shodovat s jinými nemocemi, takže pokud se objeví některý z příznaků, je nutné konzultovat lékaře, praktického lékaře, endokrinologa, aby bylo možné provést úplné vyšetření těla. Mezi hlavní příznaky diabetu patří:

 1. Zvýšený žízeň, sucho v ústech.
 2. Časté močení, časté noční nutkání jít na záchod.
 3. Těžký hlad, s prvním typem - prudký pokles tělesné hmotnosti.
 4. Špatné hojivé rány, kožní vředy.
 5. Pruritus, vývoj kandidózy.

Symptomatologie není specificky specificky specifická pro toto onemocnění, ale když se alespoň jeden znak objeví ze seznamu, je důvod navštívit lékaře, provést kompletní vyšetření jater, ledvin a endokrinního systému. Stanovení hladiny cukru v krvi bude jedním z prvních stadií diagnózy. Norma glukózy nalačno se pohybuje od 3, 3 do 5, 5 mmol / l.

Léčba

Onemocnění v této fázi je považováno za nevyléčitelné. Je možné pouze udržet stabilní stav pacienta, aby se zabránilo zhoršení příznaků, vzniku souvisejících onemocnění. Základem léčby je dietní terapie - může se lišit u pacientů s prvním a druhým typem onemocnění. Běžné okamžiky: omezení jednoduchých cukrů, glukózy, tukových potravin. Povinná normalizace tělesné hmotnosti pacienta.

Léčba léky může zahrnovat zavedení inzulínu nebo speciálních léků, které pomáhají zbývajícím buňkám pankreatu produkovat nezbytný hormon na vlastní pěst. Specifické schéma jmenuje endokrinolog. Dále se doporučuje používat potraviny, které snižují cukr: zelený salát, skořice, topinambur. Pacienti se musí naučit sledovat hladinu cukru v krvi.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: