Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Na každé klávesnici (také na notebooku) jsou funkční klávesy, které jsou dodávány s anglickým písmenem F a jsou očíslovány F1-F12, slouží k provádění určitých operací v prohlížeči, programech a hrách. Jednorázové kliknutí stačí, aby počítač mohl provést příslušné akce. Pro základní funkce mohou být použita další tlačítka.

Za co je F5 na klávesnici zodpovědný?

Funkce tlačítka je zkroucena z operačního systému. Klávesa f5 je zpravidla zodpovědná za aktualizaci / opětovné načtení dat v prohlížeči nebo programech. V systému Windows se používá k aktualizaci hlavního okna konzoly nebo aplikace Internet Explorer. Programátoři, kteří pracují s populárním programem Total Commander pomocí tohoto klíče, provádějí kopírování. V kombinaci s jinými tlačítky F5 může poskytnout další akce. Pokud stisknete současně klávesu CTRL, tlačítko f5 vám pomůže seřadit soubory podle času, což pomáhá při práci s velkým množstvím informací.

Na čem závisí příkazy funkčních kláves

Funkční tlačítka mají častěji stejný vliv na různé počítače, ale příkazy se mohou lišit v závislosti na těchto faktorech:

 • jaký je operační systém v počítači;
 • zda uživatel drží další klávesy modifikátoru při stisknutí klávesy F5, například Fn, Ctrl, Alt, Shift;
 • který program je v současné době prioritou (popředí).

Co se stane, když stisknete klávesu F5 po dobu 30 sekund

Existuje mýtus / fikce, že když podržíte funkční tlačítko F5 po dobu 30 sekund, operační systém je zcela odstraněn z počítače. Tato teorie je velmi stará a není pravdivá. Vypadalo to kvůli staré funkci sebezničení na počátku vývoje internetu. K tomu nebylo nutné podržet klávesu F5, přístupový bod bylo možné vypnout stisknutím 3 tlačítek v náhodném pořadí.

Tato funkce byla relevantní a existovala, když celá světová síť neměla více než 200 přístupových bodů, systém fungoval pouze ve prospěch samotného tvůrce - obrany Spojených států amerických. Když internet přešel na komerční „kolejnice“ a začal se šířit všude, funkce samo-destrukce prostřednictvím F5 byla jednoduše zrušena kvůli nedůvěře. Stereotyp asi 30 sekund zůstal, takže uživatelé se stále bojí tisknout F5 déle, než je nutné.

Časový interval 30 sekund se také nebere náhodně, půl minuty a ne 60 sekund nebo 20. Tento parametr je spojen s funkcemi systému Windows - nejběžnější operační systém. Interval 30 sekund odpovídá periodě reportu příkazových řádků, pro které budou přeneseny z aktualizačního centra. Tlačítko F5 je odpovědné speciálně pro tento typ přenosu informací.

Co se stane, když stisknete a podržíte klávesu F5 po dobu 30 sekund, záleží na tom, v jakém prostředí se nacházíte (OS, hra, program), zda je váš počítač zapnutý, zda je v současné době spuštěn další software. Například, když je počítač vypnutý, nic se nestane vůbec, kromě odpisu tlačítka. V ostatních případech je možné:

 1. Při spuštění systému Windows a otevřeném internetovém prohlížeči se na stránce spustí více aktualizací. Pozastavení, problémy se čtením a zobrazování obsahu se mohou objevit, dokud klíč neuvolníte.
 2. Při otevření programu Total Commander aktivujete kopírování obsahu složky. Bez ohledu na to, kolik držíte nebo stiskněte klávesu F5, dojde pouze k jednomu přenosu souborů.
 3. Na některých modelech notebooků je toto tlačítko zodpovědné za obrazovku. Pokud stisknete a podržíte toto funkční tlačítko, může jednoduše jít ven. Nejedná se o poruchu - tuto funkci stanoví vývojáři v přenosných počítačích.

Klíčové funkce

Pokud na ploše neprodleně po načtení operačního systému není otevřen žádný program nebo prohlížeč, toto funkční tlačítko neprovádí žádné akce. Ani opakované lisování nezpůsobí žádnou reakci. Odpověď bude následovat pouze v následujících případech:

 • při práci v textovém editoru Poznámkový blok vložte čas a datum;
 • Když je okno Průzkumník otevřeno, každý internetový prohlížeč aktualizuje informace ve složce nebo okně;
 • pokud stisknete klávesu F5 v editoru Word, funkce nahrazení, hledání je aktivována;
 • otevřít PowerPont bude reagovat a spustí prezentaci;
 • ve dvou-panelových správcích souborů, například Total Commander, pokud stisknete F5, aktivní soubor a aktuální adresář budou zkopírovány do druhého;
 • Většina her se automaticky uloží, pokud stisknete klávesu F5.

Kromě základních funkcí popsaných výše může tlačítko, v kombinaci s dalšími klávesami modifikátoru, provádět řadu dalších úloh pod kontrolou operačních systémů iOS a Windows. Záleží na konkrétním zařízení a úkolech, které vytvořily tvůrce počítače:

 • zvýšení / snížení jasu obrazovky;
 • zvýšení / snížení podsvícení klávesnice;
 • snížení nebo zvýšení hlasitosti.

Kombinace řazení F5

Speciální akce jsou naprogramovány v různých programech a prostředích, pokud stisknete klávesu F5 spolu s klávesou modifikátoru Shift:

 • Microsoft Word - přejít na poslední opravu, na místo, kde byl kurzor na posledním spuštění dokumentu;
 • Správci souborů - začnou kopírovat soubory z aktuálního adresáře do druhého;
 • Vizuální studio (vývojové prostředí) - pokud stisknete kombinaci kláves, běžící aplikace přestane fungovat;
 • Photoshop - stisknutím kombinace aktivujete "volnou transformaci";
 • Libovolný internetový prohlížeč - stránka je aktualizována bez mezipaměti.

Současně stiskněte alt F5

Další alternativní tlačítko modifikátoru je Alt. Pomocí kombinace funkčních kláves můžete získat následující výsledky:

 • Správci souborů - pokud stisknete klávesu F5 a podržíte klávesu Alt, spustí se úloha „Pack documents“ (vytvořit archiv);
 • Microsoft Word - návrat k předchozím parametrům velikosti aktuálního okna;
 • Visual Studio - spustí ladicí režim;
 • Internetový prohlížeč - pro většinu vodičů není tato kombinace vyhrazena, takže se nic nestane bez manuálního přiřazení.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: