Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Organismus oslabený hladem, přepracováním nebo alkoholem je s největší pravděpodobností zraněn na kůži při vystavení nízkým teplotám. Riziko zranění za studena zahrnuje také osoby s patologií imunitního nebo kardiovaskulárního systému.

Co je omrzliny

Podle lékařské klasifikace nemocí je omrzlina zraněním, kterému jsou vystaveny tělesné tkáně v důsledku působení chladu. První příznaky poranění za studena jsou nízká tělesná teplota a pomalý puls. Pokožka se začíná otupit nebo pociťovat, a po celém těle je cítit chlad. V takových případech je hlavní věcí poskytnout první pomoc před odchodem do nemocnice. To pomůže vyhnout se vážným zdravotním následkům.

Co dělat, když omrzliny

Každý by měl mít na paměti, že první pomoc při podchlazení může minimalizovat účinky nachlazení na těle. Bohužel ne všichni jsou si vědomi správných kroků pro omrzliny. Lidé dělají chyby, které zhoršují stav těla. Chcete-li vědět, které akce budou správné, musíte si uvědomit příčiny a známky zranění způsobené mrazem. Mohou se objevit i po dlouhé zimní procházce.

Známky omrzliny

Nízké teploty a kombinace souvisejících faktorů mohou vést k hypotermii a následně omrzlinám tkání. Za prvé, tělesná teplota klesá (méně než 35 stupňů), všechny procesy, včetně tepu, zpomalují. Při dlouhodobém vystavení působení nízkých teplot na těle může dojít k omrzlinám. Každý by měl vědět, jak vypadají příznaky omrzlin:

 • bělení, ztráta citlivosti kůže;
 • pocit brnění (první stupeň);
 • nástup druhého stupně poranění za studena je charakterizován výskytem puchýřů na kůži, podobných popáleninám (do 12 hodin po zahřátí);
 • třetí stupeň je charakterizován ztmavnutím kůže, což naznačuje začátek smrti tkání.

Příčiny omrzlin

Zjevnou příčinou úrazu chladem je vliv nízkých teplot na tělo. Některé příčiny podchlazení a omrzliny jsou dovoleny lidmi jednoduše z nevědomosti, protože i když jsou vystaveny mírně nízkým teplotám, můžete se omrznout. Vyprovokovat proces podchlazení může:

 • intoxikace alkoholem;
 • přepracování, hlad;
 • nedostatečně vybrané oblečení (syntetické tkaniny, těsně přiléhající věci, které narušují krevní oběh);
 • nosí těsné boty, ve kterých není prostor pro vzduchovou vrstvu;
 • vlhké oblečení s vysokou vlhkostí;
 • Dlouhý pobyt na ulici se silným větrem.

Stupně omrzlin

Vystavení nízkým teplotám může být zanedbatelné, tkáně těla v tomto případě se mohou snadno zotavit. Možné jsou však i případy vedoucí k smrti. Nejčastěji se to děje kvůli neznalosti známek ochlazování a nebezpečí, že každý stupeň omrzlin může nést. Pomoci budou základy PMP (první pomoc). Správná předlékařská péče a základní pravidla chování v zimě, které by měl každý školák znát, je nezbytná k tomu, aby se zabránilo úmrtím.

Podle stupně poškození tkáně může být omrzliny:

 • První stupeň - blanšírování kůže, pocit brnění, necitlivost. Po zahřátí se tkáň snadno obnoví.
 • Druhá - kůže zbarví bílou, svědění a pálení. Při zahřívání se stává hnědý nebo modravý odstín, během zahřívání se na povrchu kůže objevují bubliny s tekutinou. V této fázi jsou změny tkání reverzibilní se správným PPM.
 • Třetí stupeň je charakterizován prudkým poklesem krevního tlaku, zhoršeným krevním oběhem a snížením tělesné teploty na kritické hodnoty. Po zahřátí má kůže modravě černou barvu, citlivost mrazuvzdorné plochy je ztracena a po několika dnech je cítit silnou bolest.
 • Čtvrtý stupeň je charakterizován vysokou pravděpodobností smrti, buněčné smrti a někdy i kostí.

V lékařské praxi se uvažuje období omrzlin: pre-reaktivní období léze, časné a pozdní. V období před reaktivitou není účinek chladu příliš dlouhý. Reaktivní období je charakterizováno vážným poškozením tkání, pozdním - spojeným s bolestivým procesem obnovy, v některých případech s neúspěšnou léčbou - amputací.

První pomoc pro omrzliny

Podle MKN 10 se omrzlinami rozumí zranění způsobená vnějšími faktory. Toto zranění je někdy nebezpečnější než jiné typy, protože nesprávná první pomoc pro omrzliny může zhoršit stav oběti, což vede k nevratným následkům. Nouzová pomoc pro omrzliny je následující:

 • první je odstranit osobu z chladu, ale ne dovolit náhlé změny teploty, aby se zabránilo vážnému poranění tkání;
 • sekundárně zavřete chladem poškozenou oblast suchým obvazem, aby se snížila rychlost ohřevu, zadejte teplou místnost;
 • poskytují dostatek teplého i sladkého nápoje, aby se tělesná síla zahřála zevnitř, musíte vyloučit účinky chladu, zakázat aktivní pohyby;
 • V případě vážných zranění je nutné se poradit s lékařem a zavolat sanitku, aby se zastavil rychlý vývoj nevratných procesů.

Co dělat, když omrzlé ruce

V exponované kůži často dochází k vystavení chladu, proto je omrzliny rukou běžnější v lékařské praxi. PMP v případě supercooling v případě poškození končetin je podobný obecnému schématu činnosti při poskytování nouzové péče. Je nutné zahřát končetiny, aniž by se pokožka otírala, aplikovat suchý obvaz a zavolat sanitku, pokud byla expozice nachlazení prodloužená nebo intenzivní.

Co dělat, když omrzlé nohy

Schéma činnosti, pokud je zjištěna omrzlina nohou, je podobná obecnému principu poskytování první pomoci při chlazení. Věnujte pozornost skutečnosti, že v případě omrzlin dolních končetin nemůžete dělat:

 • Nemůžete si otírat nohy v chladu, sundat si boty, jinak se vaše končetiny mohou během několika minut zvětšit, budou velmi nemocné; v tomto případě nelze boty znovu nasadit;
 • umístit končetinu na zdroj tepla: baterii, horkou vodu atd .;
 • otřete povrch kůže nohy, prsty sněhem, potřete tekutinami obsahujícími alkohol, tuky.

Co dělat, když poleva obličej

Aby se předešlo následkům ve formě bledých skvrn na obličeji, jako na fotografii na internetu, a ještě více - hluboké poškození kůže chladem, musíte dodržovat preventivní opatření. Aby se zabránilo omrznutí pokožky, můžete postupovat podle jednoduchých pravidel:

 • pokud je zima a cítíte se dobře, je lepší zůstat doma;
 • Aby nedocházelo k povrchovým poraněním kůže, neměly by se namazat krémy na obličej před tím, než půjdou ven - obsahují tekutinu, která v chladném počasí poškodí jemnou pokožku;
 • Aby nedošlo k zmrazení nosu, tváře, zabalte šátek dobře, takže teplý dech zahřívá obličej, ale nevytváří kondenzaci.

První pomoc při omrznutí pokožky obličeje se provádí obvyklým způsobem - v závislosti na stupni postižení studené kůže. Jak léčit omrzliny na obličeji? Léčba omrzlin 2-4 stupně je možná pouze pod dohledem lékaře a schéma a trvání účinků se liší pouze v závislosti na závažnosti léze. Pokud zjistíte, že vaše pokožka po zahřátí ztratila citlivost a ztmavla - okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Omrzliny a mražení

První pomoc při obecné hypotermii těla se mírně liší od první pomoci s omrzlinou. Pokud osoba není poškozená kůže, ale tělesná teplota klesla na kritické hodnoty, je možná ztráta vědomí a únava, pak by měly být provedeny následující akce:

 • dát osobu do vyhřívané místnosti;
 • pokud je to možné, umístěte do koupelny s teplou vodou (nejprve při pokojové teplotě, pak postupně zvyšujte teplotu);
 • jak se končetiny začervenají, objeví se citlivost a osoba znovu získá vědomí - dejte mu teplý čaj s cukrem, zabalte ho do teplé deky a poraďte se s lékařem k vyšetření.

Charakteristiky procesu zpracování v obecném zmrazování se mírně liší od schématu použitého pro omrzliny. Tělo je možné obnovit po mírném zmrazení za méně než týden. V závažnějších případech je možný dlouhý průběh zotavení. Pamatujte, že je nemožné ignorovat zmrazení, omrzliny, protože účinky těchto účinků na zdraví mohou být nevratné.

Zakázané akce pro omrzliny

Neznalost základů první pomoci pro omrzliny může vést ke zhoršení situace. Někdy se lidé snaží pomoct, aby se věci zhoršily. Co dělat, když omrzlí:

 • ostře zahřát oběť;
 • tření poškozené oblasti je zakázáno;
 • dát alkohol k oteplování;
 • sundejte si oblečení, boty v zimě, snažte se utřít postižené oblasti.

Video: PMP s omrzlinou

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: