Pro správný vývoj dítěte je důležité nejen dodržovat všechna doporučení lékařů, ale také provádět samostatné postupy doma. Například, aby tento druh zotavení jako masáž pro novorozence. Jaké akce jsou do ní zahrnuty a jak se naučit masírovat dítě?

Vlastnosti masáže pro novorozence

Aktivní masírování novorozence je povoleno od věku 20 dnů. Do té doby můžete jen tahat kůži a jemně hněte klouby.

Tělo novorozence rychle reaguje na stimulaci, takže i lehké tahy dávají vynikající účinek. Musíte masírovat téměř celé tělo, včetně rukou, nohou, ušních lalůčků a prstů. To pomůže dítěti vyvíjet mnohem rychleji a harmoničtěji. Aby dítě nebylo rozmarné, můžete mu dát hračku.

Co je to užitečná dětská masáž?

Lékaři říkají, že díky masáži dítě bude sedět mnohem rychleji, začne se plazit a chodit. Navíc se zlepšuje krevní oběh, rovnoměrně se vyvíjejí svaly a hypertonus se snižuje, což je důležité zejména u novorozenců. Během postupu se urychlí všechny biologické procesy. Sluchová, vizuální a emocionální centra rychle dosahují plné zralosti.

Denní masáž, kterou provádí matka, pomáhá navázat emocionální spojení mezi ní a dítětem, což ovlivňuje i vývoj. To platí zejména pro situace, kdy se dítě líbí postup.

Masáž pro novorozence je zřídkakdy omezena na hlazení a hnětení. Ve většině případů je postup kombinován s gymnastikou - cvičeními vybranými podle věku.

Masážní techniky

Chcete-li dítě zvyklé na ruce, v první řadě, strávit hlazení. Musíte železo celé tělo, ruce a nohy, nezapomeňte na hlavu.

Dalším krokem je mírné tření všech těchto oblastí s větší intenzitou. Postupně přejděte k hnětení. Vezměte prosím na vědomí, že v oblasti břicha, hlavy a třísla by měla být tato technika používána se zvýšenou opatrností.

Poté se provádí poklepávání, které se provádí na oblastech kůže s velkým množstvím svalové nebo tukové tkáně a je také používáno u dětí s vysokou hmotností. Dokončete masáž novorozence v opačném pořadí.

Typy masáží

V medicíně je obvyklé rozdělit masáž na lokální a obecnou. Novorozeně je ukázána celková masáž. Ale v přítomnosti nemocí se provádí lokální masáž - pro některé části těla. Například pro záda, hrudník, nohy, paže, krk a tak dále. Tento postup se provádí se zvýšeným tónem.

Existují techniky používané za určitých podmínek. Matky tak mohou nezávisle na sobě používat masáž koliky, nadýmání, zklidnění dětí s nervovou nadsázkou.

Relaxační

Součástí relaxační masáže je relaxace a absence náhlých pohybů. Doporučuje se používat pouze hlazení a tření. Pokud dítě začalo plakat na začátku procedury, mělo by ho hnětení zklidnit. Neměli byste to dělat rychle a intenzivně, pak kůže po zákroku nebude červená, ale dostane příjemný růžový odstín.

Před spaním se doporučuje provádět relaxační manipulace pro novorozence. Po správném chování by dítě mělo usnout po něm.

Zvládnutí koliky

Chcete-li se zbavit koliky, které obtěžují děti v prvních třech měsících, je třeba masáž teplou rukou a při pokojové teplotě nejméně 25 stupňů. Nasaďte novorozence na bříško a pohladit ho, uklidněte ho. Potom otočte drobek na zádech a hněte bříško.

Normalizovat práci střeva pomůže kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček, hladit od linie žeber k tříslu, stejně jako lehké klepání prsty na bříšku nebo zádech.

Masáž pro zácpu

Pokud novorozenec má zácpu, masáž pomůže problém zmírnit. Mělo by se provádět nejméně pětkrát denně po dobu pěti minut. Dobrá masáž dává efekt na první den. V první fázi se v oblasti břicha provádí hlazení ve směru hodinových ručiček. Další, hnětení kůže kolem pupku, postupně pohybující se do stran.

Ve druhé fázi můžete jít zpět. Kůže se třese kruhovým pohybem po obou stranách páteře. Třetí etapa zahrnuje hlazení a ukončení relace.

Masáž pro pupeční kýlu u dítěte

Po pár minut položte dítě na bok a zatlačte ho na záda. Dále otočte na druhou stranu a postup opakujte. Poté můžete dělat zvedání těla novorozence rukojeti z pozice ležící na zádech.

Otáčení zezadu na břicho a zpět bude účinné. Vynikající pomáhá dát dítě na břicho a stimuluje pokusy plazit se. Všechny procedury jsou prováděny dvakrát a celá relace netrvá déle než pět minut. Doporučuje se trávit novorozence 2-3 krát denně.

Kontraindikace při masáži

Masáž může být prováděna pouze v případě, že je novorozenec zdravý a v dobré náladě, jinak se bude postupovat negativně. Z hlediska zdraví mohou kontraindikace zahrnovat horečku, kožní onemocnění, kloubní problémy, vrozené srdeční vady, infekční procesy, těžkou hypotrofii, diatézu, kýlu se symptomem orgánové kontrakce nebo prolapsu.

Nejlepším efektem bude pouze to, že všechny postupy budou provedeny správně. Dlouhá masáž dítěti otěsí, a proto ho také nedotahujte. Během masáže, například mluvit s dítětem, počítat prsty při hnětení rukojeti nebo chvála, když hladíte rameno. Hlavním úkolem je odstranění nepohodlí u dítěte.

Masáž Tipy

  • Můžete masírovat děti pomocí olejů, krémů nebo objednat speciální formulace. Jediným požadavkem je použití pouze těch nástrojů, které jsou vhodné pro věk.
  • Masáž na tvrdém povrchu každý den ve stejnou dobu.
  • Nepohybujte se určitými body bez znalosti jejich přesné polohy.
  • Pokud si nejste jisti správností akce, navštivte odborníka a zapamatujte si všechny jeho pohyby.

Každá matka může vykonávat celkovou masáž, ale s místním trochu těžší. Knihu si můžete koupit za přijatelnou cenu v obchodě nebo se seznámit s technikou na videu níže.

Pokud jste již provedli masáž pro své dítě a znáte tajemství jeho realizace? Sdílejte své dojmy tím, že necháte svůj názor v poli pro poznámky v dolní části stránky.

Kategorie: