Není tak snadné postarat se o příměstskou oblast působivé velikosti, zejména pokud není dostatek pracovních rukou. Hodně času v horkém období trvá zalévání - tento postup musí být prováděn každý den. Automatický zavlažovací systém vlastními rukama odstraní z ramen některé starosti.

Jak zajistit automatické zavlažování vlastníma rukama

Hlavní podmínkou pro zavlažování - přítomnost vodovodu. Pokud není, je nutné instalovat velkou kapacitu ve vzdálenosti nejméně 1, 5 m nad zemí. Další alternativou k instalatérství je malý rybník. Používají se tři schémata automatického zavlažování dachy:

 1. Kapání. Voda vstupuje do oddenků rostlin, takže stonky a listy zůstávají suché. Systém je vhodný pro zvlhčování rostlinných plodin, poskytuje ekonomickou spotřebu vody. Je vyroben z plastových / polypropylenových trubek, které jsou instalovány mezi lůžky v těsné vzdálenosti od země. Po celé délce jsou instalovány speciální kapátka, kterými proudí voda přímo do země.
 2. Déšť. Zvláštností systému je rovnoměrné kropení vody přes určitou oblast. Instalace dozhdevatel je aktuální pro trávníky, postele, zahrady. Je třeba dbát na to, aby vlhkost vnikla do země, protože když je nasycena vodou, tvoří kaluže. Po vysušení zemní trhliny, což zabraňuje výměně vzduchu.
 3. Intraground. Komplexní systém, který není snadné udělat vlastníma rukama. Používá se k automatizaci zavlažování okrasných a ovocných stromů, keřů a některých bylinných rostlin. Toto automatické zalévání zahrady vypadá jako odkapávací systém, ale na trubkách, kterými protéká voda, jsou vytvořeny malé otvory. Trubky samotné jsou vykopány do země poblíž plantáží.

Automatické zavlažování území podle schématu

Bylo popsáno, které zavlažovací systémy by měly být používány v různých případech. Nejjednodušší implementovat autowatering v zemi vlastníma rukama - kapání. Je lepší začít pracovat na uspořádání systému na konci zimy, kdy začíná příprava pozemku. Chcete-li položit potrubí v těsné blízkosti rostlin, musíte vědět, kde budete mít postele. Na listu papíru nakreslete plán místa, označte místa, která potřebují automatizaci. Udělejte měřítko plánu, abyste znali vzdálenost mezi rostlinami.

Pečlivě plánujte a sledujte budoucí kapátka a vodní dýmky. Je-li úsek šikmý, dejte potrubí vodorovným směrem, natáhněte hadice pod úhlem. Označte místa, kde budou potrubí na zavlažování spojena a rozvětvena: to vám umožní spočítat všechny tvarované díly a jejich odrůdy. Uveďte, kde bude čerpací stanice umístěna (nejlépe v centrální části zahrady).

Zavlažovací systém dávat vlastní ruce

Když je plán automatického zavlažování v zemi s vlastními rukama připraven, musíte ho přesunout na místo. Pro splnění úkolu budete potřebovat následující materiály a nástroje:

 • velká kapacita (minimálně 200 l) - potřeba, pokud není k dispozici voda;
 • uzavírací ventily (kohoutky, nejméně 2 ks), filtry;
 • trubky - tvrdé (pro hlavní potrubí) a měkké (pro zavlažování);
 • odpaliště;
 • odkapávací trysky nebo odkapávací pouzdro;
 • postřikovače;
 • regulátor;
 • čerpadlo;
 • hadice, ventily, snímače srážek;
 • nářadí: lopatka (sovkovoy a bajonet), metr, čtverec, nastavitelný klíč, šroubovák, kleště, šroubovák, nastavitelný klíč.

Tato zařízení jsou potřebná pro komplexní inženýrské práce. Hlavní stupně jsou následující (v závislosti na typu zavlažovacího systému, jsou upraveny):

 1. Kopání zákopů pod dálnicí. Hloubka - 40-60 cm.
 2. Pokládka potrubí, spojování s armaturou.
 3. Instalace postřikovačů (pro systém zavlažování deště);
 4. Vedení periferních linek k hlavnímu.
 5. Upevnění hlavního vedení na odbočku skladovací nádrže.
 6. Zahrabávání trubek.

Zavlažovací systém to udělejte sami

Vaše pozornost je jednoduchá schéma plastových lahví. Drip avtopoliv v zemi lze uspořádat následovně:

 1. Vezměte spoustu plastových lahví s objemem 1, 5-2 litrů. Pro vlhkost milující rostliny budou vyžadovat více balení.
 2. Ve stěnách nechte několik otvorů ve vzdálenosti 3 cm od dna.
 3. Lahve lahví dole dolů mezi zelenými plochami v hloubce 10-15 cm.
 4. Podle potřeby přidejte vodu krkem.

Jak udělat kapání zalévání vlastními rukama vyšší úrovně? Minimálně budete potřebovat minimální technické znalosti a dovednosti při práci s nástroji. Pokud můžete vypočítat pracovní tlak, vykopat zákopy, položit potrubí v pravém úhlu, připojit je, nastavit časovač, filtry, atd., Pak má smysl začít pracovat. Jinak je lepší pozvat mistry.

Systém zavlažování deště v zemi

Instalace takové polivalki není nijak zvlášť obtížné realizovat. Fáze práce:

 1. Vyměňte zavlažovací hadici za rozsáhlou síť potrubí, která pokryje celou zeleninovou zahradu, zahradu nebo skleník.
 2. Na konci každého koncového potrubí instalujte postřikovače. V ekonomických odděleních lze nalézt různé modely.
 3. Vyměňte standardní baterii, kterou potřebujete zapnout vodou s automatickým ventilem. Vybavte přístroj časovačem.

Systém zavlažování v půdě

Autowatering v zemi vlastníma rukama tohoto typu je nejtěžší realizovat. Pokud stavební schéma popisujete velmi primitivně, získáte následující plán výstavby systému:

 1. Kopejte zákopy hluboké 20-30 cm, vzdálenost mezi nimi je 40-90 cm.
 2. V zákopech položte porézní polyetylenové trubky, kterými voda prosakuje.
 3. Umístěte pásky pod trubky. Nedovolují, aby se voda dostala hluboko.
 4. Aby systém zavlažování fungoval automaticky, nainstalujte elektromagnetický ventil / vypouštěcí ventil / snímače srážek.

Video: udělej si sám automatické zavlažování

Konstrukce různých typů automatických zavlažovacích systémů se vám může zdát velmi komplikovaná. Pokud se však podíváte na níže uvedená videa, zjistíte, že je vše realizovatelné. Tipy zkušených zahradníků pomůže automatizovat proces a usnadní péči o rostliny. Uvidíte, jak vypadají prvky systému, jak je najít a připojit, takže se objeví kvalitní polivalk.

Zavlažování v zemi

Automatické zavlažování zahrady

Automatický zavlažovací systém v zemi

Recenze

Michail, 36 let: Používám zařízení pro autowatering několik let, což jsem si udělal sám. Nainstaloval jsem ho do skleníku, předtím jsem zkazil spoustu zásob, než jsem dostal něco za to. Moje polivalka pracuje ze sítě 220 V, zásobování vodou je řízeno časovačem. Zdroj vody - sud o objemu 50 litrů a čerpadlo čerpá vlhkost. Taková věc opravdu šetří v teple.

Elena, 40 let: Udělal jsem odkapávací systém. Propíchnuté otvory na krku, vykopané do země a periodicky nalije vodu. Myslel jsem, že veškerá vlhkost velmi rychle zmizí, ale ne, to je promarněno systematicky. V horku, kdy není možné navštívit chalupu každý den, to hodně pomáhá.

Eugene, 30 let: Babička požádala o zavlažování. Dlouho jsem hledal na internetu, jak to udělat vlastníma rukama, ale pro mě je to čínský diplom. Musíme se vypořádat s elektrikářem a vědět, jak potrubí postavit. Pozval inženýry, udělali všechno rychle. Nyní babička zapne čerpadlo a jde celý den a zahrada sama je napojena, systém se snaží.

Kategorie: