Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Operační systém Microsoft je v současné době nejoblíbenějším médiem pro práci na PC. Existují situace, kdy je nutné přeinstalovat systém Windows, aby se odstranil systém nevyžádaných souborů nebo opravily některé kritické chyby. Je důležité správně přeinstalovat a odstranit staré soubory systému Windows 7 tak, aby nezabíraly místo na pevném disku a při načítání nezpůsobovaly konflikty.

Příprava počítače na odstranění operačního systému

Odstranění oken 7 musí začínat vytvořením spouštěcího disku a kopírováním všech důležitých dokumentů, které jsou v počítači. Nezapomeňte, že většina dokumentů uložených na jednotce C, která bude zcela naformátována, zůstane zachována. To se také stává důvodem, proč programy na jiných částech pevného disku nebudou fungovat (registr s jejich daty je umístěn v C).

Rozhodněte se, na kterém nosiči budete mít spouštěcí soubor se systémem Windows. Některé moderní notebooky a počítače nemají cdrom, takže potřebujete zaváděcí usb-fdd. Mělo by to být speciální software, který bude spuštěn během instalace na operačním systému počítače. K tomu je třeba předem použít Acronis Disk Director nebo jiný program k vytvoření zaváděcích flash disků s distribucí Windows.

Jak odstranit Windows 7 prostřednictvím bios

Sedmá verze systému Windows byla velmi úspěšná, takže ji zvolila většina uživatelů. Někdy je třeba přeinstalovat, protože systém nevyhnutelně zanáší a začne selhat. Zákazníci dokonce odmítli novější verze (8 nebo 8.1), takže jednoduše smazali starý operační systém a umístili na vrchol úplně stejného. Je nutné systém odinstalovat po etapách, aby nedošlo k odstranění něčeho důležitého a aby počítač pokračoval v práci bez problémů. Jednou z možností je formátování pomocí systému BIOS.

Nejprve je třeba odstranit předchozí verzi a nainstalovat nový operační systém. Chcete-li to provést, musíte nejprve nastavit správné nastavení v systému BIOS:

 1. Vložte do počítače disk nebo jednotku USB Flash.
 2. Poté restartujte počítač a vstupte do systému BIOS. Z vývojáře základní desky se zobrazí uvítací zpráva a v systému BIOS se otevře tlačítko nebo tlačítka uvedená níže. Typicky je tento klíč Del nebo F2. Záleží na přednastavení společnosti tvůrce základní desky. Několikrát stiskněte toto tlačítko, dokud se nenačte prostředí systému BIOS.
 3. Vyhledejte položku v menu, které odpovídá za pořadí načtení. Ve výchozím nastavení je tam pevný disk, ale je nutné vystavit zařízení, kde je umístěn zaváděcí soubor systému - disk nebo jednotka flash. Část má zpravidla v názvu slovo BOOT.
 4. Potom stisknutím klávesy F10 uložte změny a restartujte počítač.
 5. Při načítání se zobrazí speciální nabídka, kde určíte jazyk.
 6. Dále se objeví speciální rozhraní, kde musíte vybrat disk pro operační systém a kliknout na „Format“. Tím odstraníte předchozí verzi operačního systému.
 7. Poté můžete pokračovat v instalaci nejnovější verze systému Windows.

Program pro odstranění oken Acronis Disk Director

Začátek procedury zcela opakuje prvních 6 bodů postupných instrukcí v předchozí části. Musíte spustit ladění systému BIOS a spustit systém z média. Nejprve musíte nainstalovat distribuci operačního systému a Acronis Disk Director na USB flash disk nebo disk - jedná se o program pro odstranění oken 7 z počítače. Po nastavení potřebných parametrů pro načtení proveďte následující:

 1. Restartujte počítač s již vloženým vyměnitelným médiem.
 2. Po zapnutí se objeví modré okno, na kterém bude položka pro výběr programu Acronis Disk Director.
 3. Klikněte na něj, uvidíte pracovní prostředí aplikace. Klikněte na položku „Spustit konzolu pro správu“.
 4. Otevře se okno se seznamem pevných disků nainstalovaných v počítači. Klepněte pravým tlačítkem myši na oddíl, ze kterého chcete odebrat systém Windows 7. Klepněte na nápis "Formát".
 5. Zbývá pouze kliknout na položku "Použít naplánované akce". Program spustí proces mazání informací, nemůže být obnoven.

Jak nainstalovat nová okna a odstranit staré

Operační systém můžete upgradovat dvěma způsoby. Jeden znamená odstranění systému Windows již během instalace nového operačního systému, když distribuční sada vyzve uživatele, aby vybral adresář pevného disku a naformátoval jej před spuštěním. Ve druhém případě můžete nainstalovat systém Windows přes existující. Výsledkem budou dva systémové složky v počítači. To bude mít za následek nutnost vybrat operační systém "Main" při startu počítače. V tomto případě můžete stále odebrat staré Windows a ponechat pouze nové.

Pokud jste uložili všechny potřebné soubory z pevného disku, doporučujeme provést čistou instalaci systému Windows s formátováním svazku systému. K tomu můžete použít dvě výše popsané metody:

 • instalace přes vyměnitelná média přes BIOS;
 • Instalace systému Windows pomocí programu Acronis Disk Director.

Jak odinstalovat předchozí verzi systému Windows 7

Pokud naformátujete disk se starou verzí operačního systému, budete muset provést odstranění systému Windows 7 ručně. Když jdete na jednotku C, uvidíte složku s názvem Windows.old., Obsahuje soubory starého operačního systému, které mohou ovlivnit výkon nového operačního systému. Při každém spuštění počítače budete muset nastavit prioritu spouštění. Měli byste odstranit nepotřebnou složku, abyste se vyhnuli problémům se systémem Windows. Následují dvě typické situace, kterým čelí nováčci.

Pokud je nový OS nainstalován na disku spolu se starými OS

Pokud tento krok přeskočíte s formátováním kořenového adresáře na pevném disku, budete muset starý Windu odstranit z počítače zvlášť. K provedení tohoto postupu použijte následující vzor akcí:

 1. Klikněte na složku "Tento počítač", klikněte pravým tlačítkem myši na systémový disk.
 2. Vyhledejte položku "Vlastnosti", v novém okně potřebujete záložku "Obecné".
 3. Klikněte na tlačítko "Vyčištění disku".
 4. Poté klikněte na „Vymazat systémové soubory“.
 5. Zaškrtněte políčko "Předchozí instalace systému Windows" a klepněte na tlačítko "OK".
 6. Pak se objeví upozornění, kde musíte potvrdit touhu zbavit se starých dat.
 7. Počkejte až do ukončení procedury.

Pokud je instalováno několik operačních systémů současně

Když osoba porušila instalační algoritmus, zapomněla formátovat, mohl provést několik chybných instalací operačního systému, což vedlo k existenci několika systémových složek najednou. To může ovlivnit výkon systému Windows, spotřebovávat počítač, způsobit selhání nebo konflikty mezi ovladači zařízení. V nejlepším případě by měl mít uživatel 1 hlavní operační systém. Chcete-li odstranit nepotřebné verze systému Windows, musí uživatel postupovat následujícím způsobem:

 • formátovat disk s jeho obsahem, kde byl nainstalován Windows 7;
 • Odebrat odpovídající položku ze seznamu spuštění.

Jak odstranit starou verzi operačního systému popsaného výše. Poté musíte vymazat seznam spuštění pomocí následujících akcí:

 1. Přejděte do systému Windows z nejnovější verze, spusťte příkazový řádek jako správce pomocí kombinace Win + R.
 2. Budete potřebovat sekci konfigurace. Můžete jej otevřít pomocí příkazu msconfig.
 3. Otevře se nové okno, klikněte na kartu Stáhnout.
 4. Klikněte na titulek Windows 7 a poté "Odinstalovat".
 5. Klepněte na tlačítko "Ok" a restartujte počítač.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: