Nosní průchody je nutné denně čistit, protože tam se hlen neustále uvolňuje populárním způsobem - snot. Dítě má takový malý nos a nosní dírky, že se mu novorozená matka bojí ublížit.

Důležité: je zakázáno provádět s bavlněnými pupeny!

Čištění nosu novorozence s bičíkem

Tato metoda je vhodná pro odstraňování krevet a fyziologického snotu (ne katarálního). Sled akcí:

 1. Do každé nosní dírky nosu pro děti odložte 1-2 kapky fyziologického roztoku nebo přípravku na bázi mořské vody (Aquamaris, Humer). Nepoužívejte sprej. Tato fáze je společná pro všechny metody čištění výtoku.
 2. Odtrhněte malý kousek bavlněné podložky a otočte mezi palcem a ukazováčkem, abyste vytvořili dlouhý tenký bičík - turundu. Mělo by být těsné. Pro jeden postup budete potřebovat 2–4 ks.
 3. Slunečnicový nebo tekutý parafínový olej zahřívaný ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě na tělesnou teplotu. Blot turunda, vylézt.
 4. Vložte bičík do nosního průchodu a posouvejte ho tak, aby se kolem něj obalily kůry. Snažte se háčky ukončit a vytáhnout ven.
 5. Změňte turundu a vyčistěte druhou nosní dírku ze snotu.

Hruška

Tento gumový výrobek se prodává v lékárně. Přístroj je účinný, když dítě má hodně snot. Pokud jsou nosní dírky pouze pokryty krustami, je lepší nos očistit vadnými turundami. Před prvním použitím by měla být hruška vařena, pak na ni můžete nalít pouze vařící vodu. Jak vyčistit nos novorozence pryžovým produktem:

 1. Do každé nosní dírky vložte 1–2 kapky fyziologického roztoku. Počkejte 1-2 minuty.
 2. Naneste vazelínový olej na hrot hrušky.
 3. Stiskem hrušky dlaní uvolněte vzduch.
 4. Vložte hrot do nozdry několik milimetrů, otevřete dlaň. Uvnitř by měl být natažen uzel.
 5. Odstraňte hlen z hrušky, vyčistěte druhou nosní dírku.
 6. Hrušku omyjte teplou vodou a mýdlem.

Aspirátor

Jedná se o velmi pohodlné zařízení, které pracuje podle způsobu vysavače - tažením slizu různými mechanismy. Pro novorozence existují tři typy aspirátorů:

 1. Mechanicky silikonová trubice se vstřikuje do nosní cesty jednou stranou, pak dospělý na druhé straně čerpá vzduch ústy. Nevyskočte nahoru a hromadí se ve speciálním kuželu. Přístroj je vybaven jednorázovými filtry, které zabraňují infekci dospělé osoby. Špičky jsou vyrobeny z měkkého plastu.
 2. Elektronika - zařízení, které je vybaveno kompresorem, který reguluje sílu navíjení. Máma musí vložit špičku aspirátoru do nosní dírky novorozence, zmáčknout tlačítko a vyčkat, až se sliznice v plastovém zásobníku shromáždí. Přístroj běží na baterie. Existují modely s funkcí zvlhčování a mytí výtoku.
 3. Vakuum - trubkový systém, který se připojuje k běžnému domácímu vysavači. Neměli byste se bát vysokého výkonu zařízení, protože odsávač je vybaven regulátorem ventilu, který tlumí tah o 100-150 krát. Zařízení připojíte k vysavači, zasuňte špičku do nozdry novorozence a začněte proces čištění po dobu 10-30 sekund. V případě potřeby opakujte. Stejný přístroj lze použít jako mechanický - vyčistěte nos natažením vzduchu ústy.

Video

Kategorie: