Operační systémy časem shromažďují nepotřebné soubory, části vzdálených programů. Je třeba přeinstalovat systém Windows nebo jiný operační systém. Většina moderních notebooků (a někdy i stacionárních počítačů) již nemá CD-ROM, takže musíte vědět, jak spustit spouštěcí USB flash disk přes Bios, nastavit prioritu spuštění.

Konfigurace BIOSu pro zavedení z flash disku

Každý moderní uživatel PC by měl vědět, jak nainstalovat boot z flash disku v BIOSu. To je způsobeno postupným opuštěním měniče a snadným použitím vyjímatelných disků. Je mnohem snazší kopírovat distribuční sadu (instalátor) systému na média a instalovat z něj. Jediný problém, kterému čelí všichni, kteří se rozhodnou nainstalovat operační systém z disku, je správné nastavení systému BIOS. Měla by změnit prioritu spouštění, která vynutí, aby počítač nejprve načetl data z vyměnitelných médií, a pak spusťte soubory z pevného disku.

Někteří majitelé počítačů čelí problému, že Bios nevidí zaváděcí jednotku USB flash. Chcete-li se této situaci vyhnout, měli byste se řídit těmito doporučeními:

 1. Před spuštěním počítače musí být jednotka v USB.
 2. Připojte médium ke konektoru 2.0, protože 7. verze operačního systému nemá ovladače pro vstup 3.0.
 3. Někdy v BIOSu není bootování z flash disku jen proto, že je USB řadič vypnut (verze Award). Musíte jej povolit v části Integrated Peripherals / Advanced Chipset Features. Zkontrolujte, zda je tento řádek vedle slova Enabled (Povoleno).

Stáhněte si z USB flash disku cenu Bios

Globální výrobci notebooků (Lenovo, Asus, Sony, HP) mohou na svých zařízeních instalovat různé verze systému BIOS. Níže je uveden příklad, jak v BIOSu stáhnout verzi systému BIOS:

 1. Restartujte počítač, stiskněte klávesu Del nebo F2, dokud se neobjeví modrá obrazovka.
 2. Přejděte na Pokročilé funkce systému BIOS.
 3. Pokud je ihned k dispozici volba nazvaná První spouštěcí zařízení, měli byste na ni kliknout a přepnout na vyměnitelná média z operačního systému.
 4. V nových verzích systémového firmwaru je k dispozici další menu s názvem Boot Seq & Floppy Setup. Uvnitř této jednotky znovu nastavte prioritu disku jako první spouštěcí zařízení.
 5. Druhé zařízení je vhodné vystavit pevný disk. To bude nutné během procesu instalace, aby se nespustilo v kruhu.
 6. Pomocí klávesy Esc přejděte do hlavní nabídky, přejděte na položku Save & Exit Setup (Uložit a ukončit nastavení). Potvrďte změny ukládání.

Jak bootovat z flash disku v AMI BIOSu

Nezapomeňte, že je nutné zavést médium do slotu předem. Níže je uveden návod, jak nainstalovat zavaděč AMI z jednotky USB flash:

 • přejděte na nastavení pomocí tlačítka Del (během úvodní úvodní obrazovky stiskněte, dokud se neobjeví BIOS);
 • Pomocí šipek musíte vybrat část Spouštění;
 • přejděte do nabídky Jednotky pevného disku a klepněte na položku na řádku 1. disk;
 • ze seznamu vyberte název jednotky OS, stiskněte klávesu Enter.
 • přejděte do sekce Priorita spouštěcího zařízení;
 • stiskněte klávesu Enter;
 • vyjměte vyjímatelné médium znovu;
 • přejděte do horního menu, vyberte Ukončit ukládání změn nebo Uložit změny a skončit, potvrďte souhlas se změnami.

Jak umístit boot z flash disku ve Phoenixu Award Bios

Existuje další verze globálního nastavení. Níže je uvedena možnost, jak zavést systém Phoenix z jednotky flash v systému BIOS. Tato možnost se vyskytuje mnohem méně často, ale princip zůstává stejný: je nutné přiřadit spouštěcí prioritu, aby program spustil instalační program operačního systému. Chcete-li přejít na nastavení, stiskněte klávesu Del nebo F2 a poté:

 1. Zkontrolujte, zda jsou povoleny porty USB. Přejděte na Periferie a slovo „Enabled“ musí být uvedeno naproti řetězci „USB 2.0 Controller“.
 2. Poté přejděte na kartu Upřesnit a naproti řádku „První zaváděcí zařízení“ nastavte hodnotu na USB-HDD.
 3. Ukončete nastavení s uložením pomocí Save & Exit Setup.

Jak stáhnout z USB flash disku do EFI (UEFI) Bios

Nejnovější verze systému Windows nabízejí nejjednodušší a nejintuitivnější způsob spouštění z jednotky USB flash v systému BIOS. Pokud v předchozím firmware menu vypadalo jako normální seznam, ve kterém bylo nutné použít šipky na klávesnici pro manipulaci, pak nové UEFI rozhraní obsahuje grafické prvky, podporuje použití myši. U různých modelů notebooků dochází k přechodu pomocí speciálních tlačítek, například:

 • HP - první ESC a poté F10;
 • Asus - Del, pak F2.

Někteří uživatelé systému Windows 8 si všimnou, že mají problémy s přechodem na verzi systému BIOS systému UEFI. Chcete-li tento problém vyřešit, použijte jednu z těchto možností:

 1. Pomocí ovládacího panelu přejděte na nastavení počítače a vyberte část s nastavením napájení. Zde je třeba vypnout režim rychlého spuštění.
 2. Restartujte počítač a stisknutím přejděte na tlačítka systému BIOS, která jsou uvedena na úvodní obrazovce.
 3. Chcete-li restartovat Win 8, stiskněte Shift + Restart. V nabídce po restartu vyberte část Poradce při potížích. Přejděte na „Pokročilé volby“. Zde musíte kliknout na UEFI Firmware Settings: budete ihned přesměrováni na UEFI po restartu PC.

Chcete-li spustit z disku prostřednictvím nového systému BIOS, existují dva způsoby. Nezapomeňte, že po přeinstalaci operačního systému bude nutné obnovit nastavení priority spouštění na původní vzhled (aby byl pevný disk načten jako první). Grafická globální nastavení jsou velmi jasná, každý uživatel bude moci navigovat v sekcích. K upřednostnění jednotky existují dvě jednoduché možnosti:

 1. Přejděte do nabídky Boot Priority (Priorita spouštění), která se nachází v dolní části obrazovky. Přetáhněte obrázek vyměnitelné jednotky na první místo namísto pevného disku a uvolněte.
 2. Klikněte na tlačítko Exit / Advanced (Konec / Pokročilé) a souhlasíte s přechodem na pokročilá nastavení. Zde je vše provedeno podle předchozího schématu: musíte kliknout na položku Boot Option Priorities v sekci Boot. V řádku Boot Option # 1 vyberte vyměnitelnou jednotku. Uložte a ukončete nastavení.

Video: jak nastavit BIOS na notebooku Asus

Kategorie: