Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Dokonce i svědomitá a pečlivá péče o pacienta s lůžkem nepomáhá vždy zabránit vzniku otlaků. Terapeutická opatření u těchto pacientů by měla být prováděna při prvních příznacích kožních změn. K tomu je nejvhodnější národní léčba dekubitů doma. Úspěšně se používá pro lehké nebo střední kožní léze. Jak se objevují proleženiny, jaké jsou a jaké léky jsou nejlepší pro jejich léčbu?

Jak zacházet s proleženinami u pacientů bez lůžka a u starších osob doma

Tlakové vředy jsou mrtvá tkáň, která vzniká v důsledku poruch oběhu. Senioři často trpí tímto jevem, ale patologický proces se může vyskytnout také u dítěte, které je na lůžku dlouhodobě v důsledku nemoci. Tlakové vředy mohou postihnout různé části těla, ale kříženec, ocasní kost, paty, záda, hýždě jsou vůči nim zranitelnější. Jsou schopny provokovat takové nebezpečné komplikace nebo nemoci jako gangréna, sepse, erysipel. Jak léčit proleženiny doma?

Léčba masti z proleženin

V počátečních stadiích lézí může být použití mastí kontraindikováno, protože mohou vyvolat tvorbu vlhké nekrózy. Nicméně s existujícími nekrotickými lézemi nebo sliznými ranami s hnisavým výtokem bez použití antibakteriálních mastí je nezbytné. Lékař může takové léky předepsat ve formě mastí, jako jsou:

 • "Levosin" - má antimikrobiální, hojení ran, lokální anestetikum.
 • "Iruksol" - má antibakteriální, hojivý účinek.
 • "Levomekol" - poskytuje antibakteriální účinek, zlepšuje regeneraci tkání.

Krém na plenkové vyrážky

Zánětlivé kožní léze ve formě plenkových vyrážek ovlivňují záhyby třísla, gluteální a axilární oblasti, oblast pod prsními žlázami. Pokud neprocházejí po očištění kůže a vzduchových lázní, aplikuje se krém na plenkovou vyrážku u dospělých: „Bepanten“ nebo „Drapolene“. Ve fázi hojení může být použit krém z proleženin pro lůžkové pacienty s obsahem stříbra "Argosulfan".

Léky

Při léčbě dekubitů lze použít jako léky pro vnější léčbu a léky pro orální podání. Podporují rychlejší hojení ran a zlepšují účinek použití mastí. Nejoblíbenějším prostředkem této kategorie je Actovegin:

 1. Vyrábí se nejen ve formě gelu, krému a masti, ale také ve formě tablet.
 2. Jejich příjem zajišťuje urychlení metabolismu a regeneraci tkání.

Lidové léky na proleženiny

Spolu s předepsanými masti a gely lze postižené oblasti léčit tradiční medicínou. Měly by se však používat pouze jako pomocná metoda a po konzultaci s lékařem. Nezávisle diagnostikovat na fotografii na internetu je nepřijatelné. Při národní léčbě dekubitů doma se používají dostupné recepty:

 • Bylinná infuze pro mytí ran, aplikace, utírání kůže: 2 polévkové lžíce směsi bylin (žížalka, šalvěj, březové listy, třezalka tečkovaná) nalijte sklenici vroucí vody, nechte 1 hodinu.
 • Léčivý lék na proleženiny, vodka s šamponem, se připravuje takto: smíchejte 1 čajovou lžičku vodky a šamponu, přidejte 1 tabletu dipyronu a streptocidu v prášku. Ránu namažte 2-3krát denně.
 • Lék na prevenci proleženin - masti měsíčních květů. Rozdrtíme květy léčivého měsíčku a smícháme s vazelínou v poměru 1: 5. Aplikujte 2krát denně na kůži.
 • Prostředky pro urychlení hojení proleženin - vody s rakytníkovým olejem, šípkovým olejem a čajovníkem, Kalanchoe listy.

Vlastnosti léčby dekubitů

Léčba drogami a používání lidového ošetření otlaků doma přinášejí dobré výsledky, ale není vždy možné užívat určité léky a léky. Mnoho léků dokonale řeší problém proleženin, pokud jsou aplikovány správně, ale v některých případech nemohou být ošetřeny určitými oblastmi kůže.

Plenová vyrážka pod prsními žlázami

Léčba kožní vyrážky u žen v oblasti mléčných žláz se provádí brouky s roztokem kyseliny borité, zinkové masti. Použijte jakékoli prostředky, které potřebujete, vyhněte se nadměrnému zvlhčení pokožky. Dotčené oblasti lze vyčistit pomocí dekódování:

 • listy šalvěje;
 • valeriánský kořen.

Na kostru

Aby se zabránilo rozvoji nekrotického procesu, musí být pacient umístěn na antitubitusní matraci nebo otočen každé 2-3 hodiny, aby se normalizovalo zásobování krví. Jako léčiva pro hojení ran je povoleno používat:

 • rakytníkový olej;
 • mast "Levosin", "Solcoseryl".

Na patách

Léčba vředů nebo nekrotických lézí na patách se provádí pomocí obvazů s přípravky na hojení ran Derinat, Actovegin. Před nanesením se doporučuje očistit pokožku s převařenou vodou mýdlem a poté opláchnout fyziologickým roztokem.

V tříslech

Uzavřené obvazy s vyrážkou pleny se nepřekrývají. Je velmi důležité mít pravidelné vzduchové lázně, aby kůže řádně vyschla. Kožní vyrážka u mužů a žen je léčena:

 • dětský prášek;
 • odvar z heřmánku, hypericum a dubové kůry;
 • zinková mast.

Mezi prsty

Plenová vyrážka mezi prsty je eliminována častým mytím záhybů teplou mýdlovou vodou a následným ošetřením antiseptikem - slabým roztokem furatsilinu nebo manganu. Dále mohou být použity masti mastící a zinkové.

Na hýždě

Nelze použít jód nebo brilantní zeleninu pro rozmazání lézí, protože dráždí kůži, a to zabraňuje hojení ran. Ošetření proleženin se provádí pomocí:

 • antibakteriální masti;
 • gáfor;
 • obvazy s činidly pro hojení ran.

Video: jak zvládat a rozmazávat proleženiny

Recenze

Andrew, 39 let: Moje matka po zlomenině kyčle a dlouhodobé léčbě měla hluboké proleženiny. Léčba léků lidových léků není povolena. Předepisovali převrácení, čištění rány z hnisu, aplikovali obvazy s Levomekolem. Podařilo se jim zbavit se vředů. Nyní pro prevenci použití speciální matrace, otírání roztokem alkoholu, masáže.

Světlana, 45 let: Povlečení, speciální obvazy na rány Hitopran, sprej Bepanten, stříbrná mast byly použity k léčbě proleženin. Když se rány začaly hojit, byly potřeny jedle. Uvědomili si to včas, takže rychle vyléčili, nemuseli jsme se obrátit na chirurgy.

Olga, 56 let: po dlouhou dobu nevěděla, jak léčit proleženiny od svého manžela. Na radu přítele se pokusil udělat protiskluzovou mast z alkoholu, smíchanou s vaječným bílem. Od prvního týdne užívání se objevilo zlepšení, po několika týdnech všechno zmizelo.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: