Vědci, kteří zkoumali vliv bílého hluku na děti, zjistili, že mají příznivý vliv na nervový systém a zklidňují novorozence. To je vysvětleno tím, že devět měsíců byla drobek v hlučném prostředí a poslouchal nitroděložní zvuky. Proto je pro děti těžké spát v naprostém tichu.

Co znamená bílý šum?

Jedná se o jednotný zvuk, jehož spektrální složky jsou rozloženy v celém rozsahu používaných frekvencí. Co je to jednoduchý šum? Jedná se o rovnoměrný zvuk bez kapek, jehož zdrojem může být příroda (déšť, vítr) nebo technická zařízení (ventilátor, klimatizace). Novorozenci mají rádi bílý šum, protože zatímco jsou ještě v lůně maminek, děti slyší mnoho hlasitých zvuků.

Hladina hluku, kterou plod cítí, je srovnatelná se zvukem pracovní sekačky. To vysvětluje, proč hlasité syčení nebo bzučení je pro drobky známější než ticho, které se jeho rodiče snaží obklopit. Bílý šum u novorozenců je známkou bezpečnosti, proto se dítě uklidní zvukovým doprovodem, sníží klidně, rychle usne. Nemusí být však zneužívány a používány pouze v případě potřeby, jinak se dítě stane závislým na hlasném zvukovém pozadí a nebude moci spát v tichu.

Příklady bílého šumu

Zvuky pro spánek dítěte mohou mít přirozený a technický charakter. V současné době existují i ​​speciální zařízení, která vytvářejí příjemný zvuk pro novorozence. Mohou mít jinou konstrukci, ale základ většiny je stejný - ventilátor, jehož zvuk přispívá k uklidnění dítěte. Některá zařízení generují akustický šum nebo jsou běžnými přehrávači pro nahrané zvukové soubory.

Upokojit novorozence může pouze hluk vysokého objemu, který upoutá ucho dítěte, i když pláče. Když dítě odezní, hlasitost zvuku se může postupně snižovat a přístroj se úplně vypne, když dítě usne. Zapnutí syčení / bzučení není jen tehdy, když novorozenec bude plakat, ale také normalizovat spánek a chuť k jídlu.

Zvuky přírody

Děti sladce usínají za zvuku silného deště - to je varianta hluku vytvořeného přírodou. Zvuk tekoucího vodopádu nebo proudícího proudu je také schopný sát novorozence, takže jeho spánek zní klidně. Jiné přírodní druhy hluku zahrnují:

 • šustění listů;
 • zvuk syčících mořských vln;
 • vítr;
 • tekoucí vody.

Technické zvuky

Kromě přirozených, tam jsou uměle vytvořené bílé zvuky pro novorozence. Patří mezi ně:

 • provoz pračky;
 • bzučící vysoušeč vlasů;
 • syčící ventilátor;
 • zvuk vysavače;
 • syčení neobsazeného televizního kanálu;
 • zvuky ulice (auta, konstrukce atd.).

Proč by dítě mělo poslouchat bílý šum

Novorozenci často zažívají stres: když se unaví, dostanou příliš mnoho zobrazení, rychle nedostanou jídlo ani čistou plenu. Naslouchání přirozeným nebo technickým jednotným zvukům je pomáhá zklidnit. Odborníci říkají, že všechny děti před začátkem roku potřebují poslouchat hluk během spánku, protože je to nejúčinnější, nejlevnější a snadno použitelný nástroj, který poskytuje novorozeně klid. Rodiče to však obvykle používají jen zřídka nebo nesprávně.

Mnoho maminek a tatínků se mylně domnívá, že novorozenec se může snadno stát závislým, pokud často zapnete generátor bílého šumu. Jiní šetří peníze tím, že nechtějí kupovat disky s nahraným syčením mořských vln nebo pískáním větru, i když jsou vhodné zvukové soubory k dispozici ke stažení zdarma na webu. Rodiče často příliš tiše zapínají hudbu z deště / vodopádu, takže plačící dítě tyto melodie neslyší.

Pod písněmi větru a zvuku vody novorozenec nejen usíná rychleji, ale také lépe spí. Bílý šum vnímá drobek jako znamení bezpečnosti, takže nervová soustava novorozence vstupuje do klidové fáze. Cyklus spánku dítěte do jednoho roku je krátký a průměrně 30-40 minut. Na konci každého cyklu dítě vstoupí do fáze REM spánku, při které se může probudit z sebemenší změny prostředí. Probuzení novorozenci již nemohou rychle a zdravě usnout, takže mladí rodiče nemají čas na odpočinek nebo domácí práce, když dítě odpočívá.

Bílý šum pro novorozence je důležitý, protože pomáhá tlumit okolní zvukové podněty (hovory, telefonní hovory, alarmy nebo sirény mimo okno) a umožňuje dětem spát bez probuzení. V tomto případě monotónní bzučení nebo syčení slouží jako kolébka pro drobky, což mu dává klid a nerušený spánek. Kromě toho umožní rodičům častější odpočinek a lepší spánek.

Poškození bílým šumem

Vědci neprokázali, že zvuk může poškodit děti. Studie na potkanech však ukázaly, že jejich mozky se vyvíjejí pomaleji pod vlivem technických nebo přirozených zvuků, ale tuto skutečnost nelze lidem s důvěrou aplikovat. Lidský mozek má zcela odlišnou strukturu a mechanismus vývoje. Existují určitá omezení týkající se používání bílého šumu u novorozenců:

 • nenechávejte generátor pracovat celou noc;
 • zdroj by neměl být umístěn v blízkosti kolébky (optimální vzdálenost je metr a více);
 • objem přístroje by neměl být příliš nízký, ale ne příliš vysoký (měl by utopit pláč novorozence);
 • síla bzučení nebo syčení by neměla překročit 50 decibelů (vysoká hlasitost je škodlivá pro ucho a mysl).

Bílý šum pro dítě

Není nutné kupovat speciální generátor zařízení, abyste mohli používat šum nebo kupovat drahé kompaktní disky s nahrávkami. Rodiče mohou vytvořit vhodné zvukové zázemí pro novorozence pomocí konvenčního rádia. Přijímač by měl být umístěn v místnosti, kde dítě spí. Dále najděte volné místo, kde není žádné vysílání, a nastavte hlasitost na 40-50 decibelů. Tuto sílu lze přirovnat k hlasitosti sprchy, kterou slyší osoba, která je přímo v koupelně.

Zkontrolujte, zda je hlasitost nastavena správně, možná takhle: syčení by vám mělo dát mírné nepohodlí, ale ne příliš „tlačit“ na uši. Zapněte přijímač, když dáte nové dítě do postele během dne, a vypněte jej, když se dítě konečně probudí. V noci by mělo být rádio vypnuto poté, co dítě spí zdravě. Přijměte přijímač na drobky kolem bytu, pokud ho dáte do postele v jiné místnosti.

Video: generátor bílého šumu pro spaní

Kategorie: