Pěstování okurek ve skleníku je o něco jednodušší než v otevřeném poli, ale stále přetrvávají potíže. Chcete-li získat zdravou, krásnou zeleninu, je důležité chránit je před nemocemi, škůdci a včas zahájit léčbu. Další informace o tom, jaké problémy se mohou vyskytnout při pěstování okurek ve skleníku a jak je odstranit.

Co jsou nemocní okurky ve skleníku

Teplé, vlhké prostředí je ideální nejen pro teplo-milující zeleninu, ale i pro jejich škůdce. Šíření choroby přispívá k porušení teploty, vysoké vlhkosti, špatnému osvětlení, nedostatku živin v půdě. Rozpoznat problém pomůže fotografie a popisy zkušených zahradníků. Nejběžnějšími chorobami jsou:

 • různé druhy hniloby;
 • plísňová onemocnění;
 • bakterióza.

Škůdci okurek ve skleníku

Většina zahradníků se nalézá s následujícími škůdci:

 1. Skleník whitefly je malý, ale nenasytný hmyz schopný sát mízu z listů v krátké době. V důsledku své vitální aktivity vzniká černá houba, rostliny umírají.
 2. Mšice je sání škůdce objevující se na okurky v červenci až srpnu. Rozvíjí se rychle, vyčerpává rostliny, saje šťávy a šíří virová onemocnění. Kolonie mšic se nacházejí na dně listů.

Jak se vypořádat s chorobami okurek ve skleníku

Zelenina je ovlivněna plísňovými chorobami, které se dobře rozmnožují v podmínkách vysoké vlhkosti a teplotních změn. Jejich symptomy jsou podobné, takže není vždy možné vizuálně určit typ onemocnění. V průmyslu se provádějí laboratorní testy a předepisují se vhodné přípravky, doma by taktika měla být odlišná. Jeden by neměl nechat ujít moment - na první známky (s plísňovými chorobami jsou skvrny na listech okurek) používat neškodné domácí prostředky, fungicidy, insekticidy.

Rot na okurky ve skleníku

Pokud mluvíme o nemoci okurek ve skleníku a jejich léčbě, je nemožné ignorovat problém hniloby. Boj by měl být závislý na jeho typu. Přehled typů onemocnění a léčebných metod:

 1. Bílá hniloba. Postupuje ve vlhkém prostředí a je rozpoznán bělavým květem na všech rostlinách a plodech. Zdrojem onemocnění je houba, díky které listy zjemňují a hnijí. Po zjištění onemocnění byste měli rychle odstranit infikované části rostliny a zachytit zdravé stonky. Je žádoucí zpracovat řezy dřevěným uhlím (drceným), vápnem. Aby se infekce v půdě nezachovala, je nutné půdu před dalším výsadbou okurek dezinfikovat.
 2. Šedá hniloba. Může být rozpoznán velkými, hnědými odstíny na listech, zakouřený šedý, hnědý květ na ovoce. Hlavní příčiny bakteriálního onemocnění - zamokření, nízká teplota. Ošetření spočívá v ošetření okurek přípravkem proti šedé hnilobě (Bayleton), fungicidům. Je vhodné pokropit postižené oblasti popelem.
 3. Kořenová hniloba. Známky: hnědé uložení na spodní části stonku, zažloutnutí, praskání. Také přítomnost nemoci může být uhodnuta jestliže tam je uschnutí listů okurky ve skleníku před a po plodnici. Pro léčbu si můžete připravit následující lék: smíchejte med (3 lžíce.) V půl litru vody, nebo tolik oxychloridu mědi, popela ze dřeva a smíchejte. Další, musíte se holé rostliny na kořeny, zacházet s nástrojem s kartáčem do výšky 12 cm.
 4. Ascohitoz (hniloba černého kmene). Hlavní příznaky onemocnění jsou kulaté skvrny. Nejprve jsou zelené, pak hnědé, bílé. Okurky s houbami askohitózy, změna barvy. Měl by být ošetřen směsí Bordeaux, potažen nemocnými plochami práškem z měděné křídy. Z chemických přípravků jsou uvedeny Saprol, Vincit.

Bakterióza okurky

Na listech okurek se objevují nemoci, při kterých se objevují úhlové body, malé hnědé vředy. Bez léčby se mohou tvořit díry, vředy na plodech, jako by je ptáci klovali. Za suchého počasí se příznaky bakteriózy stávají méně patrnými, bakterie pronikají později a stávají se zdroji infekce. Abychom vyloučili bakteriózu rostlinných plodin, je nutné semena před výsadbou zpracovat, například kapalinu Bordeaux. Infikované rostliny okurky jsou ošetřeny insekticidy a fungicidy: Bayleton, Aktellik a další.

Houbové choroby okurek ve skleníku

Tento typ zahrnuje:

 1. Mírná rosa. Znázorněno, když rostliny rostou několik let ve stejné oblasti. Charakteristickým rysem je bílý květ na horní části listů. Po infekci, infikované listy, stonky postupně začnou vymřít, množství sklizně klesá. Roztok mulleinu pomáhá vyrovnat se s nebezpečným onemocněním, ošetření slabým roztokem manganistanu draselného (1, 5 g látky se použije na 10 litrů vody). Dobré výsledky ukazují použití Topsinu, Topazu, drogy Hom.
 2. Plíseň (perinospora). Za prvé, rostliny vypadají jako hmota světle žlutých skvrn, což s velkou rychlostí zvyšuje velikost. Vypadá to, že na listech jsou popáleniny, listy jsou hnědé a suché. Když se tyto příznaky objeví, zastavte krmení, zastavte postřik rostlin Topaz po 7 dnech a ošetřete pesticidem Oxy.
 3. Anthracnose okurka. Je možné hádat o infekci okurek, je-li hnědé, žluté skvrny se začaly objevovat na listech a stoncích. Rostlinná tkáň se může zlomit, poté se vytvoří otvory ve tvaru štěrbiny. Bez ošetření se houba šíří do ovoce a na nich se utvoří promáčknutí. Pro potírání antracnózového postřiku koloidní sírou se používá ošetření směsí Bordeaux. Účinná léčba léky Ciram, Zineb.

Léčba okurek z onemocnění lidových prostředků

Před ošetřením okurek pro nemoci hotovými přípravky lze použít populární metody. Zde jsou některé recepty:

 1. Roztok mléka. Nastříkejte 20 g mýdla (domácnost), vložte do 1 litru mléka, dobře promíchejte. Tento roztok by měl být postřikován rostlinami třikrát za měsíc pro profylaxi, zatímco rostou. Nástroj je zcela neškodný pro okurky a člověka.
 2. Některé nemoci a škůdci okurek, například padlí, mohou být odstraněny syrovátkou. Zahřejte ho na asi 25 stupňů, sprej infikujte a zdravé rostliny.

Škůdci ve skleníku a boj proti nim

Je snadnější vyrovnat se s jakoukoli nemocí, pokud ji definujete v rané fázi. Pokud například listy okurky začnou žloutnout, nečekejte, dokud se neobjeví další znaky, okamžitě podnikněte kroky. Zpočátku je možné léčit s lidovými prostředky a provádět další krmení (v případě, že rostlina, sazenice nejsou infikovány plísňovým onemocněním). Pro účely prevence, vědci radí zahradníkům stříkat okurky s Charm. Pokud to nepomůže, měli byste užívat léky na škůdce:

 • Zineb;
 • Topaz;
 • Hom;
 • Tsiram;
 • Actellic;
 • Oxy;
 • Vincite;
 • Saprol.

Video: boj proti chorobám okurek

Recenze

Lily, 34 let

Nemoci okurek ve skleníku a jejich léčba jsou pro mě letos důležitým tématem. Nakonec jsem pro sebe zasadil zeleninu a dávají špatnou sklizeň. Četl jsem na fórech, že se dá hodně léčit syrovátkou, snažil jsem se. Možná, že příčinou byla fusarium wilt - nástroj pomohl hodně po 3 časech použití. Zpracováno podle potřeby.

Olga, 30 let

Vyrůstám sazenice, tak jsem četl hodně o nemocech okurek, rostlin ve skleníku a jejich léčbě. Nikdy jsem nepovažoval chemikálie za pomocníky, takže mě překvapilo, že je doporučují úspěšní zahradníci. Teď vím, co dělat, když se na okraji objeví žluté skvrny, okraje, klíště nebo mšice.

Venuše, 26 let

Rodiče vědí, jak léčit mnoho nemocí zeleniny a bobulí, vědí o péči o sazenice, chrání dospělé rostliny. Když se listy na okurkách začaly obarvit, poslal jsem jim fotografie, abych to navrhl. Ukázalo se, že „domácí mazlíčci“ ze skleníku onemocněli plísní a je třeba je léčit fungicidem. Rostliny ošetřené HOM neměly čas ani zbarvit žlutě.

Kategorie: