Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V průběhu těhotenství je obzvláště důležité sledovat zdraví matky a dítěte. Za tímto účelem by měla být každá žena z 10. týdne těhotenství registrována u porodníka-gynekologa na předporodní klinice, pravidelně navštěvovat lékaře a absolvovat všechny předepsané testy a vyšetření. Povinné postupy zahrnují obecné klinické vyšetření krve a moči, ultrazvuk, biochemické genetické markery, krevní vzorky pro infekci HIV, syfilis a hepatitidu, jakož i analýzu moču na bacposiv během těhotenství.

Co je kultura moči během těhotenství

Bakteriologická kultura moči je studie, která se provádí výhradně v bakteriologické laboratoři a jejímž cílem je identifikovat patogenní mikroorganismy v moči. Výsev u těhotných žen se zpravidla provádí ve spojení se studiem citlivosti mikroorganismů identifikovaných na antibiotika, přičemž je možné stanovit citlivost mikrobů jak na hlavní skupiny antibiotik, tak na širokospektrální léčiva, včetně antifungálních léčiv.

Kromě dvou povinných vyšetření je předepsána kultura moči pro sterilitu během těhotenství při podezření na onemocnění močového systému nebo při detekci bakterií v moči pomocí obecné analýzy. Normální moč je sterilní tekutina a neobsahuje žádné mikroorganismy. Kvůli nepřesnostem ve sběru materiálu nebo nedostatečné sterilizaci nádoby může do vzorku vstoupit určité množství bakterií. Z tohoto důvodu, když je v moči detekováno malé množství, je výsledek považován za negativní.

Proč výsev moči během těhotenství

Bakteriologické vyšetření moči u těhotných žen nám umožňuje identifikovat patogeny, které u nemocných způsobují onemocnění urogenitálního systému. Studie zahrnuje stanovení citlivosti patogenní flóry na různá antibakteriální léčiva. Moč pro setí během těhotenství jako preventivní studie se podává dvakrát - při registraci u porodníka-gynekologa na předporodní klinice a před porodem.

Kdo je předepsán analýza

Bakposev během těhotenství je povinná studie a provádí se v prvním a třetím trimestru v 10-12 a 36–38 týdnech. Kromě povinné dvoufázové analýzy existují specifické indikace pro provádění bakteriologické kultury moči během těhotenství:

 • bolesti zad a / nebo močení;
 • zvýšení frekvence močení;
 • nízká horečka (od 37, 0 do 37, 9 ° C);
 • přítomnost zjištěné diagnózy nebo podezření na diabetes;
 • podezření na tuberkulózu;
 • atypický průběh onemocnění;
 • spontánní potraty v historii;
 • děti z předchozích těhotenství s vrozenými abnormalitami;
 • škodlivých pracovních podmínek;
 • sledování účinnosti předepsané farmakoterapie.

Jak se připravit na studium

Příprava na bakteriologické vyšetření moči na sterilitu u těhotných žen nepředstavuje žádné zvláštní obtíže a má velký význam. Přesnost a správnost výsledků studie závisí na správné přípravě analýzy. Aby byly výsledky analýzy přesné, musí být dodržena následující pravidla:

 1. Jeden týden před analýzou se doporučuje omezit spotřebu slaných a tukových potravin.
 2. 2 dny před testem musíte přestat užívat diuretika, bylinné přípravky, lidové prostředky s diuretickým účinkem a použití vaginálních čípků.
 3. Bezprostředně před sběrem moči pro bakposeva je třeba, aby pečlivě WC z vnějších pohlavních orgánů.
 4. Pro studii se sbírá pouze průměrná část ranní moči.
 5. Materiál se shromažďuje před jmenováním a podáváním antibiotik.
 6. Nádoba na zkušební materiál musí být sterilní.

Jak projít

Správně provedený sběr materiálu pro bakteriologický výzkum je klíčem k jeho spolehlivým výsledkům. K odběru moči bude zapotřebí čistá suchá nádoba nebo speciální lékařská nádoba pro analýzu. Je lepší dát přednost lékařské nádobě, protože jsou sterilní, což snižuje riziko nespolehlivých výsledků.

Před shromažďováním moči pro bakposev by si měl důkladně umýt ruce, omyjte si genitálie teplou vodou a mýdlem a osušte je čistým ručníkem. Sterilní vatový tampon by měl být vložen do pochvy, aby se zabránilo vniknutí vaginálních sekretů a mikroflóry do moči pro výsev. Pro setí je vhodná pouze moč z prvního ranního močení. Technika pro sběr moči pro zpětné vzdutí:

 1. První proud moči po dobu 1-3 sekund, pacient by měl přidělit do záchodu a držet močení, aby propláchl močovou trubici.
 2. Otevřete sterilní nádobu.
 3. 50 - 100 ml moči se zachytí v nádobě a těsně se uzavře.
 4. Kompletní močení do toalety.
 5. Nádobu dejte do laboratoře 1-2 hodiny po odběru.

Nedoporučuje se odebírat moč určený k výsadbě z nádoby nebo pisoáru, aby se zabránilo falešným výsledkům. Při odběru materiálu od těhotných žen by neměly být používány močové katétry, protože to může podpořit infekci močových cest. Den před odběrem moči pro setí těhotné ženy by měla být omezena fyzická aktivita, která může vést ke zvýšenému uvolňování bílkovin a zkreslit tak výsledky studie.

Rozluštění kultury moči

Bakteriurie je 5krát častější u těhotných žen než u těhotných žen. Současně je u 20-40% pacientů pozorováno asymptomatické vylučování bakterií, které nemá žádné klinické projevy. Při absenci řádné léčby se tento stav často promění v pyelonefritidu, zánětlivé onemocnění ledvin, které je nebezpečné pro život matky a plodu, protože existuje vysoká pravděpodobnost šíření infekce z močového traktu do reprodukčního systému. Když patogen vstoupí do mateřského dělohy skrze cervikální kanál, infikuje se plod.

Patogenní mikroorganismy, jako jsou enterokoky, E. coli, Klebsiella a Pseudomonas aeruginosa, jsou častěji detekovány během baccosis. Poněkud méně časté jsou infekce způsobené Staphylococcus aureus, Proteus nebo houby. PCR je nutná pro identifikaci extracelulárních patogenů, jako jsou E. coli, houby, prvoky nebo koky (stafylokoky, enterokoky).

Množství bakterií vylučovaných močí se měří pomocí kvantitativního indikátoru - CFU (jednotka tvořící kolonie) v jednom ml testovaného materiálu . Jedna mikrobiální buňka schopná vytvořit kolonii na živném médiu je považována za jednotku tvořící kolonie . Stanovení citlivosti patogenu se provádí pouze při obdržení pochybného nebo pozitivního výsledku studie. Léčba se doporučuje jmenovat pouze s pozitivním výsledkem kultury moči u těhotných žen.

Výsledek

Počet bakterií

Snížení

Tlumočení

Negativní výsledek (normální)

Méně než 1000 CFU / ml

<103 CFU / ml

Náhodné zachycení bakterií ve vzorku moči. V močovém systému není zánět.

Pochybný výsledek

1000 - 100000 CFU / ml

103 - 105 CFU / ml

Existuje riziko infekce. Je nutná re-analýza.

Pozitivní výsledek

Ne méně než 100 000 CFU / ml

> 105 CFU / ml

V močovém traktu se zaměřuje na infekci způsobenou identifikovaným patogenem.

Cena

Kultura moči se stanovením citlivosti patogenu na antibiotika může mít variabilní cenu v závislosti na tom, která laboratoř bude provedena. Tabulka ukazuje náklady na výzkum v různých zdravotnických centrech a laboratořích v Moskvě:

Jméno laboratoře

Cena průzkumu c určující citlivost na hlavní spektrum antibiotik, rublů

Cena průzkumu c určující citlivost na rozšířené spektrum antibiotik, rublů

INVITRO LLC

910

1855

LLC "Lékařské centrum žen"

-

1500

Lékařské centrum „Nové lékařské technologie“

790

1260

Lékařské centrum "On Clinic"

750

-

Placené lékařské centrum dermatologie a venereologie

1000

-

Skupina firem KDL

Klinické diagnostické laboratoře

1178

1145

LLC "Laboratorní Gemotest"

1000

1200

Klinika medicíny a krásy na Paveletskaya

1070

-

ММЦ "Medkvadrat"

970

1100

LLC "Lékařské centrum"

660

-

Lékařské centrum "Mobilmed"

730

1000

FBUN Ústřední výzkumný ústav epidemiologie Rospotrebnadzor

1020

1300

MEDOC sro

1240

-

IBC "Pasteur"

-

1800

MC "Imed"

680

870

LLC Clinic "Creda Expert"

1000

1200

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: