Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jedním z nejčastějších plísňových onemocnění je mykóza, která často postihuje paty. Toto onemocnění se přenáší kontaktem lidské kůže s botami infikovanými spórami, manikúrními nástroji, podlahovými plochami na veřejných místech. Pacienti s diabetes mellitus, křečovými žilami a obézní lidé jsou náchylnější k infekci.

Proč dochází k plísním na patách

Různé typy patogenních hub mohou způsobit onemocnění (existuje asi 50 odrůd). V takových případech může paty postihnout plísňová infekce:

 • při nošení cizích ponožek, bot, používání ručníků, ložního prádla;
 • v důsledku návštěvy sauny, vany, bazénu (bez použití gumových pantoflí);
 • s nedostatečnou péčí o nohy;
 • po operaci;
 • když jsou ochranné funkce kůže oslabeny i tělo jako celek;
 • v důsledku nošení mokrých bot, ponožky;
 • po průniku mikrobů do popraskaných pat;
 • pokud si zraníš nohu.

Jak vypadá plíseň nohou

Rozpoznat houbu na patách není příliš obtížné: nemoc má charakteristické znaky, které jsou pro ni jedinečné. Níže jsou fotografie, které jasně ukazují, jak vypadá houba na nohou. Problém se projevuje následujícími příznaky:

 • zčervenání kůže na patách;
 • praskání na různých místech chodidla;
 • neustálé svědění;
 • sušení pokožky nohou;
 • pálení, bolest v patách;
 • vzhled tuleňů v různých oblastech chodidla;
 • odlupování kůže na nohou;
 • tvorba bublinek na chodidlech s průhlednou hmotou.

Jak ošetřit paty před plísní

Vzhledem k tomu, že nemoc má optimální nakažlivost a schopnost vážně narušit kvalitu života pacienta, léčba pat z mykózy by měla být včasná a komplexní. V těžkých případech se zpravidla používá komplexní terapie, která kromě užívání léků zahrnuje dezinfekci obuvi a předmětů pro domácnost. K tomuto účelu se používá roztok formaldehydu (25%), horké praní a úprava párou.

Léky na plísně nohou

Při podezření na mykózu je třeba se poradit s dermatologem, který může údajnou diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. K tomu lékař pošle pacienta do laboratoře, kde mu odeberou seškrab. Pokud se specialistům podaří identifikovat houbu, jsou pro léčbu patologie předepsány různé místní a vnitřní prostředky. Výběr léků závisí na rozšíření a závažnosti onemocnění. Po vymizení příznaků se v terapeutické kúře pokračuje další 2-3 týdny.

Pokud má pacient praskliny a/nebo puchýře na patách, může lékař předepsat použití speciálního roztoku, který pomůže odstranit tekutinu z útvarů. Poté je předepsán antimykotický krém. Jak ošetřit paty? Vhodné produkty, které přicházejí v různých formách, jsou:

 • Mikonazol;
 • Lamisil;
 • Tolnaftat;
 • Clotrimazol.

Systémový lék na plísně nohou

Přípravky této skupiny jsou určeny k perorálnímu podání. Pomocí krve jsou aktivní složky přenášeny po celém těle, v oblastech postižených houbou se hromadí a začínají aktivně ničit patogenní flóru. Systémový lék na plíseň nohou je velmi účinný, ale jeho významnou nevýhodou je přítomnost vedlejších účinků. Tablety a kapsle z mykózy na patách jsou předepsány výhradně pro těžké nebo chronické plísňové onemocnění. V tomto případě se často používají léky s takovými deriváty:

 • Fluconazol;
 • itrakonazol;
 • Terbinafine;
 • Ketokonazol;
 • Griseofulvin.

Maz a krém na paty

K léčbě plísní na patách v počátečním stádiu se používají lokální antimykotika.Hlavní výhodou takových léků je minimální dopad na tělo. Mast na paty však vykazuje maximální účinnost pouze při komplexní terapii onemocnění. Účinnost lokálních léků navíc závisí na tom, jak přísně pacient dodržuje léčebný režim a dodržuje pravidla užívání léků. Nejoblíbenější lokální antimykotika jsou:

 1. Mikonazol. Působí proti mnoha druhům patogenů, ničí strukturu spór hub. Mast navíc působí protizánětlivě a odstraňuje nepříjemné projevy onemocnění.
 2. Ekonazol. Tento lék na plíseň nohou má široké spektrum účinku, rychle potlačuje reprodukci / šíření škodlivých bakterií po celém těle. Ekonazol dezinfikuje pokožku a nehty a má baktericidní účinek.
 3. Demicten. Tento lék na paty je vysoce biochemicky aktivní. Demicten ničí buňky houby a přitom nepoškozuje pokožku.
 4. Betrafen. Během aplikace léčiva se účinná látka hromadí v kůži a nehtech a poskytuje prodloužený účinek proti houbám různých skupin.
 5. Loceryl. Potlačuje vitální aktivitu hub téměř všech existujících druhů, což postupně vede k jejich smrti.

Jak ošetřit paty lidovými prostředky

I bez použití farmaceutických přípravků se mykózy pat můžete zbavit doma, ale alternativní medicína může pomoci pouze v počáteční fázi onemocnění. Jak se zbavit plísní na nohou lidovými metodami:

 1. Mýdlo na praní. Napařte si paty tím, že si udělejte solnou lázeň, namydlete si chodidla mýdlem a místa postižená plísní pečlivě třete speciálním oblázkem (pemza) nebo tvrdým kartáčem. Proceduru provádějte denně před spaním.
 2. Tea tree oil. Pro ošetření pat z mykózy se vyplatí smíchat 1 ml aloe gelu se 3 ml esenciálního oleje. Vtírejte tento lék do postižených oblastí nohou dvakrát denně – pomůže to zacelit praskliny a vyléčit plísně.
 3. Vinný ocet. Doma lze mykózu paty léčit přírodním octem. Jsou napuštěny čistými bavlněnými ponožkami, které se nazouvají na noc (nohy se předem umyjí mýdlem na prádlo). Umyjte si nohy ráno. Léčba plísně pokračuje, dokud příznaky nezmizí.

Video: jak vyléčit paty lidovými prostředky

Léčba houby na nohou s lidovými léky - lék na houby. Onychomykóza

Recenze

Julia, 24 let Když se objevily praskliny na patách, usoudila jsem, že jde o mykózu (tuhle nemoc měla moje matka). Ignoroval jsem cestu k lékaři a začal jsem plíseň na patách léčit Lamisilem. Kůže se zjemnila, ale příznaky nezmizely. Když jsem přesto navštívil specialistu, řekl, že nemám žádné plísně a praskliny naznačují, že je třeba nohy více zvlhčit.
Evgenia, 33 let Plíseň nohou je běžným jevem a já mám toto onemocnění každé 1-2 roky.K léčbě používám výhradně lidové prostředky. Dobře pomáhá olej z čajovníku, sodové koupele (měly by být prováděny denně), šťáva z celandinu. Všechny postupy se snadno provádějí doma a nevyžadují vážné finanční náklady.
Nelya, 28 let Jednou jsem čelila mykóze nohou, nyní neustále sleduji hygienu nohou: i na večírku si vždy nazuji pantofle, nohy si myji výhradně mýdlem na prádlo, zpracovávám boty 1-2x za měsíc octová esence. Plísně na patách bylo možné zbavit se pomocí levné klotrimazolové masti. Používám 2x denně: ráno a večer.
Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: