Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lilie v zahradě a na fotografii můžete obdivovat donekonečna. Jemná vůně ušlechtilé květiny hojí unavenou duši, dodává jasné barvy a radost ze života. Pokud pěstujete tuto úžasnou květinu s láskou, dá to spoustu pozitivních emocí a velkoryse se podílí na léčivé energii. Naučte se pěstovat lilie - výsadba a péče v otevřeném poli bude vyžadovat zvláštní pozornost.

Rostoucí lilie v otevřeném terénu

Lilie potřebuje sluneční světlo, teplo, pravidelné zavlažování, úrodnou půdu. Květina je chráněna před škůdci a chorobami, půda je mulčovaná a vysoké odrůdy jsou vázány na podpěry. Zvláštnosti péče závisí na zvoleném kultivaru lilie - výsadba a péče v otevřeném terénu by měla být prováděna v souladu s pravidly zemědělské techniky.

Tiger lilie (latinský název je Lilium tigrinum) a východní hybridy potřebují poskytovat zákoutí a rozvětvená místa v záhonu, kde pronikají sluneční paprsky. Asijské lilie, LA hybridy a tubulární mají tendenci k úplnému slunečnímu svitu. Všechny odrůdy musí být chráněny před popáleninami v horkých letních dnech, a zajistit jim lehký úkryt před spalujícími paprsky. Jakékoli odrůdy a odrůdy, jako je umírněnost v zavlažování, mohou tolerovat „sucho“ a nadměrná vlhkost žárovek je destruktivní.

Odrůdy pro otevřenou půdu

V zahradních parcích se lilie pěstuje všude, druhy divokých květin se nacházejí v Evropě a Asii, Severní Americe, severní Africe, západní Číně a jihovýchodní Tibet. Na světě je více než 8 tisíc odrůd a hybridů lilie.

Na území naší země jsou běžnější tyto skupiny druhů:

 1. Asijský hybrid. Je vhodný pro klimatické podmínky Ruska, je mrazuvzdorný, rychle roste, nevyžaduje zvláštní péči. Běžné odrůdy: Marlene, Top Gunn, Lillipop, Yeti, Flora Pleno, Daira, Sorbet.
 2. Východní hybrid. Vhodné pro jižní regiony, špatně snášený mráz. Neobvykle zajímavé květy, mají silnou příjemnou vůni. Odrůdy této skupiny: Casablanca, Barbados, Kassandra, Mona Lisa, Double Surprise, Magic Star.
 3. Stále více, zahradníci začali růst lilie Kudrevatuyu (Martagon), je vhodný pro severní regiony. Testované odrůdy: Beihouse, Markhan, Hyson, Gay Layte. Na základně, listy rostliny jsou seskupeny v whorl, stopka je zdobena květy slámy-jako forma.

Doba přistání

Brzy na jaře se lilie probudí, půda prochází silnými výhonky. V létě se proměňují v listnaté vztyčené stonky s velkými květy. Před nástupem chladného počasí zůstane jen podzemní část rostliny, vyvýšená rostlina mizí. Nejběžnější hybridy a odrůdy lilií v naší zemi dobře snášejí mráz.

Rostlina je vysazena na jaře a na podzim. Vhodné období pro výsadbu a přesazování cibulí - po skončení kvetení, kdy je proces vegetace pomalý. Dokud teplota neklesne pod nulu, lilie bude mít čas projít fází zakořenění. Na podzim má být nově sklizený výsadbový materiál transplantován. Při výsadbě brzy v cibulkách, tam bude klíčky, a lilie nebude moci strávit zimu, pokud je pozdě, nebude mít čas se usadit. Zkušení zahradníci jsou vedeni teplotou vzduchu +10 stupňů, což může být signál, že můžete začít s výsadbou.

Výsadba lilie, přibližný plán:

 • druhá polovina září, říjen, začátek listopadu - střední zóna Ruska;
 • Září a první říjnový týden - Ural;
 • Září, první říjnový týden - Sibiř;
 • druhá polovina září, říjen, listopad - jižní regiony.

Na jaře můžete pěstovat žárovky rostlin zakoupených v obchodech. Zdravá, šťavnatá, bez poškození lilie žárovek, 12-16 cm, s kořeny nejméně 50 mm, optimální pro výsadbu a bohaté kvetení. Při jarní výsadbě květin v záhonu je důležité, aby půda měla optimální množství vlhkosti. Časy výsadby a přenosu pro různé hybridy a odrůdy:

 • začátkem března, bezprostředně po tání sněhu, asijské a východní hybridy, tubulární lilie jsou transplantovány.
 • polovina března je vhodná pro jarní práce s tygřími a tibetskými liliemi;
 • v dubnu, kdy se vzduch ohřeje na +10 stupňů, se vysadí froté odrůdy.

Jak si vybrat místo

Při výběru místa přistání věnujte pozornost následujícím bodům:

 • osvětlení květinového záhonu;
 • kolik místa je otevřeno větrům;
 • složení půdy.

Asijské hybridy a tubulární odrůdy budou tolerovat trochu stínování normálně. Se silným stínem pozemku je lepší zasadit pomeranč, Dahurian, jednobarevný, dlouho kvetoucí, trpasličí nebo halkedonské odrůdy lilie, japonská, karniolová, kudrnatá, dvouřadá lilie se cítí pohodlně v částečném stínu. Vrcholky rostliny by měly být vystaveny slunečnímu světlu. Pro rovnováhu vedle záhonu místo rostliny, které budou pokrýt krásný soused a poskytují chladné květiny. Východní hybridy a martagony mohou být vysazeny ve stinných postelích.

Všechny druhy lilií jsou důležitou ochranou před silnými větry. Vlhký, bezvětrný vzduch se katastrofálně odráží na žárovkách. Písečná půda provokuje "chronický" nedostatek vlhkosti. Těžké hlinité záhony půdy neumožňují rostlině růst. Neutrální půda bohatá na humus (les, bažina, louka) je vhodná pro chov většiny hybridů a odrůd.

Příprava půdy

Odrůdy lilie lze přičítat dvěma skupinám kyselosti půdy:

 1. Asijský, americký, LA-hybridy potřebují neutrální nebo mírně kyselou půdu. Tyto odrůdy netolerují vápenaté půdy.
 2. Hybridní trubice, Martagon a Candide jsou vysazeny v neutrální půdě nebo mírně zásadité. Pro ně je půda potřebná pro vápno. 5-6 měsíců před výsadbou se přidá vápno 200–500 g na 1 m2. Přesné dávkování závisí na kyselosti půdy.

Jen prikopat královské květinové žárovky nebude fungovat. Květinový záhon je připraven předem: humus, vykopat. Těžké jílové půdy netolerují žádnou různorodost lilií. Nedostatečně odvodněná půda je přivedena do požadovaného stavu říčním pískem, rašelinovým a listovým humusem v poměru: 1 kbelík písku, 1 kbelík rašeliny na metr čtvereční.

V písčité půdě se přidává 1 m2 metrového záhonu 2 kbelíky listového humusu a 1 kbelík hlíny nebo rašeliny. Tloušťka úrodné vrstvy na záhonu by měla být asi 50 cm.

Půda je navlhčena ze tří zdrojů: ze srážek, těsně umístěných podzemních vod a umělého zavlažování.

Zalévání

Pro růst a kvetení všech hybridů a odrůd lilie vyžaduje mírné zalévání. Stagnace vlhkosti vede k hnilobě žárovek, nedostatku - k uschnutí rostliny, nedostatečnému rozvoji stopek.

Na jaře, na začátku vegetačního období, květ potřebuje hodně vody. S příchodem letní sezóny, pro dobré pučení, je zalévání sníženo. Půda je navlhčena do hloubky žárovek, jak půda vysychá v záhonu. Frekvence zavlažování - 1-2 krát za sedm dní. Po rozkvětu se intenzita půdní vlhkosti zvyšuje, takže rostlina může získat sílu na zimu.

Při zavlažování květin postupujte podle jednoduchých pravidel:

 • vlhkost půdy v rostlinách by měla být v průběhu vegetačního období mírná;
 • krátkodobé sucho pro lilie není hrozné;
 • prodloužený nedostatek vody v půdě povede k nedostatečnému rozvoji stopky;
 • vlhkost by měla pronikat do půdy do hloubky žárovek,
 • zalévání rostlin vyrobených v dopoledních hodinách;
 • největší pozornost je věnována navlhčení půdy kolem květu na jaře;
 • voda se nalije do kořene, vyhýbá se kontaktu s listy rostliny.

Top obvaz

První vrchní obvaz květu se provádí na jaře, během výsadby cibulí. K výsadbovému otvoru se přidává úrodná zemina smíchaná s humusem a dřevěným popelem. Bude to nutné pro svěží kvetení, zlepšující mrazuvzdornost. Popel se také aplikuje na půdu jiným způsobem: 100 gramů hnojiva se rozprostře na 1 čtvereční metr záhonu, nebo se smísí se zemí. Další krmení rostlin, když výhonky rostou 10-15 cm.

Doporučují se následující typy hnojiv:

 • Dusík (dusičnan amonný a močovina). Dodržujte dávkování, aby nedošlo k popálení rostliny: 30 g ledku (močovina) na 1 čtvereční metr záhonu. Vytvořte vodný roztok nebo rozptylte granule a zavřete do země.
 • Fosforečná hnojiva. Zvýšit mrazuvzdornost rostlin, zlepšit růst a intenzitu kvetení všech odrůd. Granule se aplikují na půdu v suché formě.
 • Draselná hnojiva aplikovaná na půdu, zvyšují odolnost rostlin proti škůdcům a chorobám.
 • Nitroammofosfát, univerzální komplexní hnojivo, obsahuje všechny látky pro půdu potřebnou pro květinu.
 • Infuze Mullein. Vyrostl v poměru 1: 5. Nechte působit 10-15 dnů. Pro vstup do půdní části 1 litr na vědro. Top oblékání 1 krát za 2 týdny.

Ořezávání

Zkušení zahradníci doporučují podzimní prořezávání lilií. Většina druhů květů končí v polovině léta, ale není možné je během tohoto období zkrátit. Lily získává sílu na zimu. Prořezávací rostliny fungují ve dvou fázích:

 • na konci léta se ořezávají boxy se semeny;
 • na podzim, stonky jsou řezané, opouštět je 10-15 cm na výšku.

V vybledlých listech květu mohou patogeny začít a dostat se do půdy. Řez stonky v záhon není ponechán, okamžitě spálen. Sušené části rostliny jsou odstraněny, ne čeká na podzim. Pro kytice vyberte lilie, které mají alespoň 5 pupenů, odcházející obnovit část stonku rostliny nad zemí.

Transplantace

Každé 2 až 3 roky kolem žárovky se tvoří 4-6 nových. Kopají a dělí se. Velký zasadil v zemi na stálém místě, malý růst. Nejlepším obdobím pro přesazení všech hybridů a odrůd je srpen, září, brzy na jaře. Druhá metoda šíření květů - vloček žárovek. Oddělené šupiny se promyjí, nasáknou ve slabém roztoku manganistanu draselného, vysuší a uloží do plastových sáčků se substrátem. Zavřete hermeticky, nechte je skladovat na tmavém teplém místě, dokud se nevytvoří žárovky. Pak ho vložte do chladničky.

Podzimní šupinaté cibule v únoru jsou v létě vysazeny v krabicích, v otevřeném terénu. Třetí způsob šíření květu je z cibulí vytvořených v osách listů rostliny. Sbírejte se jako zrání. Zasazeno v drážkách do hloubky 1, 5-2 cm, po 25-30 cm, mezi cibulkami - 3-5 cm, když průměr cibulí dosáhne 2-5 cm, jsou přesazeny na trvalé místo, metoda šlechtění vzácných odrůd lilie je tradičně používána v chovech práce.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: