Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Důkladné vyšetření tělesných hormonů provádějí lidé, kteří se chystají stát rodiči při léčbě neplodnosti a mnoha dalších nemocí. Důležitý výzkum kosmetických problémů: rané vrásky, ochablost kůže, plešatosti. Co je folikuly-stimulující hormon, určitě pochopit před procesem léčby. Proč je FSH důležité pro zdraví, jak se testovat na hormony, ve kterých případech se množství pohlavních hormonů zvyšuje nebo snižuje? Co je folikulární fáze? Podrobné a dostupné o celé "kuchyni" těla, se dozvíte v článku.

Co je hormon FSH

Folikuly stimulující hormon, známý také jako folitropin, známý také jako FSH, je látka, která je zodpovědná za sexuální zrání člověka a jeho schopnost reprodukce. U žen tento hormon stimuluje vývoj folikulů zodpovědných za zrání vajíčka a tvorbu estrogenů, tj. ženské pohlavní hormony. U mužů je hlavní funkcí tohoto hormonu pomáhat vytvářet spermie.

Norma FSH

Stanovení množství FSH je důležitým bodem při identifikaci problémů s reprodukčním systémem. Rozluštění analýzy představuje určitou složitost, protože ukazatele koncentrace follitropinu v krvi neustále skákají. Dokonce i emocionální stav člověka a denní doba ovlivňuje jeho množství! U žen je důležitý den menstruačního cyklu.

I když u dětí jsou hladiny hormonů relativní. Hladina folitropinu stoupá bezprostředně po narození. Pak prudce klesá: za šest měsíců - u chlapců, za rok nebo dva roky - u dívek. Množství hormonů se opět zvyšuje před začátkem puberty. Navíc, FSH není neustále vylučován, ale s oddělenými "ethery" - každé 3-4 hodiny. Během tohoto období dochází k maximální koncentraci follitropinu, což se odráží ve výsledcích analýzy.

Referenční hodnoty FSH, stejně jako jiné krevní testy, se liší v různých laboratořích. Počítání hormonů závisí na technologii, metodách a činidlech. Věnujte pozornost standardům uvedeným na formulářích s výsledkem analýzy. Níže jsou uvedeny nejvíce zprůměrované ukazatele hormonů. Takže pokud vaše data o folikuly stimulující složky nad nebo pod jsou uvedeny, nepropadejte panice! V každém případě učiní závěry pouze lékař.

Paule

Cyklická fáze (pro ženy)

Referenční hodnoty (norma), mU / ml

Dospělí muži

0, 96-13, 58

Ženy

Folikulární (proliferativní)

1-14 den

2, 45-9, 47

Ovulační fáze

14. - 15. den

3, 0-21, 5

Luteální / sekreční fáze

15. den - začátek menstruace

1, 0-7, 0

Premenopause

25, 8-134, 8

Postmenopauza

9, 3-100, 6

Dívky do jednoho roku

od 1, 8 do 20, 3

Dívky ve věku 1-5 let

0, 6-6, 2

Dívky 6-12 let (před pubertou)

4.5

Chlapci do 3 let

Chlapci 3-5 let

menší než 1, 5

Chlapci 7-10 let

0, 37-3, 83

U žen

Objem „prasknutí“ folikuly stimulujícího hormonu v ženském těle závisí na věku, dni menstruačního cyklu, příchodu menopauzy. Když je folikulární fáze v rámci normy, je to 2, 45-9, 47 mU / ml, během ovulace - 3, 0-21, 5. V intervalu mezi ovulací a menstruací, tj. v luteální fázi cyklu (jinými slovy, fáze žlutého těla) - 1, 0-7, 0. Premenopauza (přechodné období): 25, 8-134, 8; postmenopauza nebo menopauza: 9.3-100.6.

U mužů

V mužském těle folitropin přispívá k rozvoji spletitých semennatých tubulů, kde dozrávají živé spermie. Zvyšuje spermatogenezi a pomáhá "řídit" testosteron na epididymis, což přispívá k "správnému" zrání gamet. Hned po narození chlapce se hladina hormonu krátce zvyšuje a za šest měsíců prudce klesá. Pak, než začne puberta, opět roste. Indikátory pro dospělé muže: 0, 96-13, 58 mU / ml.

Poměr LH a FSH

FSH je produkován v předním laloku hypofýzy spolu s dalším hormonem - luteinizací (luteotropin, LH, lutropin). Látky fungují komplexně a zajišťují schopnost pokračovat v závodě, takže je nesmyslné uvažovat o údajích o množství bez hodnocení ukazatelů druhého. Od 3. do 8. dne cyklu je koncentrace folikuly stimulujícího hormonu 1, 5-2 krát nižší než luteinizační hormon. V prvních několika dnech je poměr LH k FSH menší než 1, což zajišťuje zrání folikulu. V tandemu s LH a FSH působí jiné pohlavní hormony, například progesteron s prolaktinem.

Vysoká FSH

Zvýšení množství hormonů je vážným signálem pro zdravotnické pracovníky, kteří hledají zdravotní problémy. Je třeba mít na paměti: koncentrace follitropinu se zvyšuje a samozřejmě se vyskytuje během premenopauzy. Spolu s progresivním vzrůstem hladiny FSH jsou pak pozorovány další symptomy: folikulární aparát vaječníků je dramaticky vyčerpán a estradiol je snížen. To několikrát snižuje pravděpodobnost otěhotnění a přenášení dítěte.

Důvody

U žen je FSH zvýšen s nádory hypofýzy, alkoholismem, patologickými účinky rentgenového záření, cystami a špatnou ovariální funkcí. U mužů je folikuly stimulující hormon velmi hojný se zánětem varlat, zvýšenými hladinami androgenů, tj. mužské pohlavní hormony, nádory hypofýzy, zneužívání alkoholu, selhání ledvin a určité chemikálie.

Jak snížit

Snížení hladiny patologicky vysokého FSH po zjištění příčiny jeho zvýšení. Například, s rentgeny, množství hormonu se vrátí k normálu uvnitř 6-12 měsíců. V ostatních případech je práce lékařů zaměřena na adekvátní léčbu primárního onemocnění, v důsledku čehož se množství folitropinu snižuje automaticky.

Nízký FSH

Často lidé, kteří jsou nepozorní ke svému zdraví, si nejsou ani vědomi problémů s hormonálním pozadím. V důsledku toho je často detekován během laboratorních testů předepsaných z jiných důvodů. Naopak, když se člověk zajímá o otázky, které na první pohled nesouvisejí s léky, řeší je s pomocí lékařů. Úroveň FSH je například nižší než normální:

 • při snižování sexuální touhy;
 • při současném snížení růstu ochlupení;
 • v případě zrychlených vrásek;
 • s neplodností, impotencí;
 • atrofie reprodukčních orgánů;
 • zpomaluje pubertu u dětí.

Důvody

Snížení úrovně FLG je zpravidla příčinou:

 • významná tělesná hmotnost, tj. obezita;
 • nádory hypofýzy, ovaria nebo varlat (varlata);
 • hypogonadismus je důsledkem komplexu různých syndromů, které snižují aktivitu pohlavních žláz;
 • hypopituitarismus - spojený s procesem snižování aktivity hypofýzy, která je hlavním článkem v procesu produkce FSH, způsobené traumatem, nádorem, operací hypofýzy;
 • nedostatek nebo zvýšení aktivity 5-alfa reduktázy - enzymu, který v lidském těle převádí testosteron na aktivní formu - androgen dihydrotestosteron;
 • Kallmannův syndrom (Kalmanův syndrom) je velmi vzácné dědičné onemocnění (obvykle se projevuje u mužů, i když se vyskytuje u žen), ve kterém puberta zcela chybí a čich je ztracen;
 • u žen, novotvary a poškození vaječníků cystami, zhoršení aktivity hypotalamu, duševní poruchy, anorexie, prodloužené hladovění;
 • Sheehanův syndrom - smrt části buněk hypofýzy, ke které dochází po významné ztrátě krve během porodu nebo potratu;
 • u mužů, selhání hypofýzy, nedostatek androgenů.

Jak zvýšit

Za prvé, aby se zvýšila hladina follitropiny, je předepsána dieta, která zahrnuje tmavě zelenou a mořskou zeleninu, ženšen a potraviny, které obsahují velké množství přírodních mastných kyselin. Za druhé, povinná doporučení zahrnují normalizaci tělesné hmotnosti, včetně změn životního stylu a sportu. Zobrazena masáž dolního břicha a palce. Kupodivu, ke zvýšení hladiny FSH je nutné snížit stres. Během přepětí, fyzického i duševního, naše tělo uvolňuje hormony, které potlačují produkci folitropinu.

Abychom vám pomohli - správné jídlo, odpovídající spánek, horké koupele, sport, jóga a dobrý terapeut. Všechna tato doporučení jsou důležitá, ale obvykle ne jediná. Hlavní léčba jmenuje lékaře! Terapie bude záviset na výsledku celého výzkumu (pokročilý krevní test na hormony, krev pro biochemii, někdy ultrazvuk, CT, MRI, a dokonce i rentgen) a po diagnóze. Pokud nádor nebo cysta vyžadují operaci, hormonální substituční terapie pomůže s problémy s ženskými hormony, estrogenem a progesteronem.

Jak a kdy testovat FSH

Jak se připravit na krevní test, na který den si to vzít, měli byste se zdržet sexu před tím? Pacienti mají mnoho otázek. Pro krevní testy na follitropin:

 • připravte pro ošetřujícího lékaře seznam všech léků, nejen hormonálních, které užíváte;
 • počkejte 4 - 7 dní cyklu, muži nemusejí čekat na nic, kromě pracovní doby laboratoře;
 • přijít na testovací hlad hladový;
 • po dobu tří dnů se zastavte v aktivním sportu a sexu;
 • hodinu nebo jeden a půl před provedením testů, nekuřte, pokud jste závislí na této závislosti;
 • 15 minut před odjezdem do léčebny použijte obvyklý způsob, jak zklidnit mozek a relaxovat.

Také zjistit, co je normou testosteronu u žen.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: