Host z jižních hran, známý svým jasným kvetoucím - Bougainvillea - si zvykl na život i ve středních zeměpisných šířkách, zejména s ohledem na jeho náchylnost k podmínkám zadržení. Tato rostlina bude vyžadovat jasnou slunečnou barvu, teplé prostředí a promyšlenou péči od výsadby až po fázi střihu. Místo toho potěší barevné kvetení i nezkušeného majitele v zahradnictví.

Co je bougainvillea

Botanici to připisují samostatnému rodu vždyzelených rostlin, číslováním 14 druhů. Jsou to malé stromy s trnitými větvemi, keři a popínavé rostliny s plíživými výhonky. Listy keřů jsou hladké a stylizované - záleží na konkrétní odrůdě. Průměrná velikost výhonků v místnostech bougainvilleas je 1–1, 5 metru a ve sklenících až 3.

Jako rodák z Jižní Afriky, květ Bougainvillea našel značnou popularitu ve středních zeměpisných šířkách. Hlavním důvodem bylo jasné svěží kvetení. V teplých zemích trvá celoročně bez odpočinku. Malé nepopsatelné keřové květy nejsou zvláště cenné. Základem jeho výzdoby jsou světlé perianty, které svou strukturou připomínají zmačkaný papír.

Druhy a odrůdy bougainvillea

Domácí podmínky nejsou vhodné pro všechny typy rostlin. Pouze někteří z nich kvetou v zajetí. Lidé často pěstují tři druhy keřů, které podlehly chovu: peruánské, nádherné a nahé. Liší se tvarem, barvou listů a počtem listů:

 • Bougainvillea Naked (Smooth) - je réva s lesklými oválnými listy. Listy v této odrůdě jsou různé barvy: bílá, růžová, fialová, purpurová a ohnivě červená. Květy v nich jsou vždy žluté. Za přirozených podmínek réva roste na 5–6 metrů, ale v zajetí - ne vyšší než 3.
 • Bougainvillea Wonderful (Beautiful) - rychle rostoucí liana s hustými pubertálními listy. Také v ní jsou různé barvy. Počet květin uvnitř nich je 2–3. Centrální střílet této odrůdy v přírodních podmínkách roste na 10–15 metrů.
 • Peruánský Bougainvillea - keř s vejčitými listy a silnými rovnými hroty na větvích. Zaoblené listeny mají růžovou nebo fialovou barvu. Květinové záhony v nich jsou žluté.

Ostatní odrůdy bougainvillea jsou známé zahradníkům. Mezi nimi jsou obě formy s pestrými listy a kultivary s dvojitou listnatinou:

 • Bougainvillea Paní Buttová. Náhodně odvozený hybrid peruánských a nahých druhů. Stala se základem většiny ostatních druhů rostlin. První kopie byla nalezena v soukromé zahradě ve vlastnictví ženy jménem Butt.
 • Bougainvillea Sanderiana. Zvláštností tohoto druhu jsou fialové listeny.
 • Bougainvillea Vera Deep Purple. Liší se ve velkých listech fuksiya-karmínového zbarvení.
 • Bougainvillea Orange Ice. Pestré pestré listy a jasně oranžové listeny.
 • Bougainvillea Mini Thai. Kompaktní tropické odrůdy s jasně zelenými listy s bílým okrajem.
 • Bougainvillea Double Red. Jasná kombinace červených květin a froté listů.
 • Bougainvillea Snowcap Multi. Odrůda rozlišuje bílo-růžové barvy listů.

Přistání

Zimní sezóna pro rostlinu je obdobím odpočinku. Probouzí se až na začátku jara. To je příznivý okamžik, kdy je čas zasadit keř v zemi. Substrát pro rostlinu vyžaduje výživné a lehké. Velmi důležitá je dobrá propustnost pro vlhkost a vzduch. Přijatelný index kyselosti půdy je 5, 5–6, 0 pH. Květinářství nabízí bohatý sortiment půdních směsí pro univerzální použití. Mezi nimi jsou ty, které jsou vhodné pro pěstování náročných keřů.

Mnoho zahradníků připravuje půdu pro Bougainvillea na vlastní pěst. Pak potřebujete směs několika komponent:

 • listová země - 2 díly;
 • sod země - 2 díly;
 • hrubý písek - 1 díl;
 • humus - 1 díl;
 • nějaký vermikulit, jíl, dřevěné uhlí, křída nebo popel - jako doplněk.

Místo pro tuto rostlinu je na svazích mezi kameny. Proto tropické Bougainvillea potřebuje výsadbu v omezeném prostoru. Jedná se o hrnce nebo hrnce - volba závisí pouze na požadované velikosti keře. Kontejnery a další objemové kontejnery pro domácí podmínky nejsou vhodné, jinak začne koruna rychle růst a kvetení skončí.

Domácí péče

Tropický keř, který je přiveden z horkých hran, potřebuje jasné osvětlení a stabilní teplotu. Tam, kde pochází Bougainvilleas, není prostředí ochlazováno pod + 5 ° C. Proto, v teplých zemích, ona nezná období odpočinku, kvetoucí celoročně. V cizí zemi se pěstuje ve sklenících, sklenících, balkonech a terasách.

Domy jsou bougainvillea pěstované výhradně v chráněné zemi - růst omezení je nezbytné pro jeho kvetení. Správná péče zaručuje vnitřní keř 10–12 let života - už není žádný smysl ho pěstovat, protože s věkem je kvetení slabší a výhonky jsou dřevité. Pokud rostlina během této doby ztratí všechny prvky nebo je s nimi přesycena, pak keř vybledne a listy začnou padat.

Zalévání

Stav Bougainvillea přímo závisí na množství zavlažování. Jedná se zejména o období aktivního růstu. Frekvence zavlažování závodu je určena aktuální sezónou:

 • Na podzim se zastaví růst keřů a připravuje se na odpočinek. V této době se zavlažování postupně snižuje na téměř úplné zastavení.
 • S nástupem období podzim-zima je důležité, abyste substrát nepřetahovali. Silné sušení je také nepřijatelné.
 • Během teplých období je rostlina napojena 1-2 krát každých 7 dní.

Tropické keře vyžadují vysokou vlhkost a pravidelné stříkání. To platí zejména pro doby odpočinku. S nástupem kvetení může být postřik odložen nebo proveden tak, aby se zabránilo pronikání vody na listiny. Další rady: mokrá oblázková pánev zvýší vlhkost, pokud na ni umístíte rostlinu.

Osvětlení

Bougainvillea roste na skalnatých svazích pod konstantními paprsky tropického slunce. Domácí podmínky pro rostlinu by měly být co nejblíže přirozeným podmínkám. Mělo by být pod jasným osvětlením po dobu nejméně 5 hodin v klepání. Slunečné dny pro keř - životně důležitá nutnost, nepotřebuje stínování. To platí i pro zimní období, kdy je odpočinek.

Pokud rostlina přijme méně slunečního světla ve správném množství, střílí se začnou natahovat. Kvetení se postupně zastaví, listy se zblednou, keř se stává nezdravým. Tropická bougainvillea netoleruje průvraty a změny polohy, proto se nedoporučuje, aby se často pohybovaly a otáčely kolem své osy.

Kromě jasného osvětlení je zařízení citlivé na teplotu. Dokonce i + 10 ° C je již prahová hodnota, pod kterou se Bougainvillea Garden cítí nepříjemně. Optimální teplota v letní sezóně je 20–25 ° C. V zimě je toto číslo 12–16 ° С. Snížení teploty je nezbytné pro pučení a jasné kvetení v budoucnu. Pokud se v zimě vyčníval teplejší, přesahující optimální ukazatele, pak zařízení potřebuje další osvětlení.

Krmení

Období od začátku jara do nástupu podzimu je čas aplikovat kapalná hnojiva. Tropické keře v této době potřebují pravidelné krmení. Bude vyhovovat organickým nebo komplexním minerálním hnojivům pro kvetoucí plodiny. Je důležité kontrolovat jejich složení, protože rostlina je citlivá na některé prvky:

 • Koncentrace dusíku v krmivu musí být snížena. Jeho přebytek povede ke zpoždění kvetení.
 • Naopak obsah draslíku, fosforu a železa by měl být zvýšen.

Transplantace

Tropická bougainvillea sotva toleruje tento postup. Dlouho je nemocná, listy padají a kvetení se může zastavit vůbec. Proto je transplantován pouze v případě potřeby (pokud je nádoba stísněna na kořeny). To se provádí brzy na jaře, kdy se rostlina probudí ze zimního klidu. Mladé keře mohou být podrobeny tomuto postupu každoročně. Dospělí trpí horší, takže jsou přesazeni ne více než jednou za 3-5 let.

Výběr hrnce a substrátu pro Bougainvillea se řídí stejným principem jako při výsadbě. Kapacita by neměla být velká. V opačném případě se růst keřů zvýší na úkor jasného květu. Jeho tenké kořenové útvary nejsou schopny rychle zvládnout naplněnou půdu, která je plná kyselého zemského povrchu. Proto by měl být průměr nového hrnce větší než průměr o několik centimetrů.

Pro transplantace se doporučuje použít metodu překládky, kterou Bougainvillea podstoupí relativně snadno. Za prvé, dno květináče je lemováno tlustou drenáží z expandovaného jílu, pěnového plastu nebo rozbitých keramických střepů. Pak je keř převeden na něj spolu s kořeny a zemí. Vzdálenost mezi stěnami hrnce a zemitou koulí by neměla překročit pár centimetrů. Volný prostor je pečlivě naplněn substrátem

Chov

Bougainvillea, pěstovaná v domě, se chovala třemi způsoby. Každý z nich má zvláštní výhody a nevýhody:

 • semena;
 • stonkové řízky;
 • rozložení vzduchu.

Populární bougainvillea je první metoda, která je nejsložitější ze všech ostatních. Hlavním problémem je nedostatek opylovače. Vlasti této rostliny jsou plné kolibříků. Jsou přirozeným opylovačem pro tropický keř. V mírném podnebí, hloh může zaujmout jeho místo, ale to je zřídka spojené s takovou rostlinou.

Metoda stonků - populární způsob masového chovu Bougainvillea. Jeho stupeň zůstává nezměněn. Možnost růstu nových křovin je nižší než při reprodukci vrstvením. Provádí se takto:

 1. V létě nebo na jaře odstřihněte stonky 6–8 cm dlouhé. Předběžně je ošetřujte stimulátorem růstu.
 2. Ponořte výsadbový materiál do prášku "Kornevin" nebo do roztoku heteroauxinu.
 3. Řezy se zasadí do mokré směsi listové zeminy a písku (2: 1) do hloubky dvou internodií.
 4. Teplota se reguluje na 20–25 ° C. Skleníky přispějí k zajištění těchto podmínek. Místo toho se dokonce vejde do plastového sáčku, který musí pokrýt nádoby s rostoucími keři.
 5. Zakořenění řízků bude trvat 1-2 měsíce.

Rozmnožování letadly je univerzální metodou, kterou lze provádět kdykoliv během roku. Pravděpodobnost růstu nových keřů je vyšší než při řezání. Pro hromadné ředění je tato metoda nevhodná. Provádí se takto:

 1. Vedle rostliny položte hrnec naplněný půdou.
 2. Aplikujte na mladé malé škrábance a řezy. To stimuluje růst kořenů, když se rána dotýká směsi půdy.
 3. Útěk na zem, připevněte ji k ní a lehce posypte.
 4. Počkejte, až se vytvoří kořenový systém výhonku (mladé listy by se měly tvořit).
 5. Samostatné zakořeněné řízky z mateřské rostliny.

Prořezávání

Postup je důležitý nejen pro krásný tvar Bougainvillea, ale také pro stimulaci jeho kvetení. Prořezávání se provádí několikrát ročně, nikoli kombinování s transplantací:

 • Na jaře jsou odstraněny výhonky, které v průběhu zimy oslabily nebo zcela uschly.
 • Léto prořezané sušené květenství.
 • Podzimní prořezávání se provádí pouze tak, aby se tvar keře. Výhonky jsou zkráceny na jednu třetinu délky.

Konfigurace zařízení je omezena pouze představou majitele. Tropické bougainvillea doma může být tvořen jako jeden-kmen stromu, keř, jestliže umístěný na podpoře. Výhonky běžného roku nejsou zcela odříznuty - je nutné ponechat 5-7 centimetrů od jejich předchozí délky. Jinak se spící pupeny probouzí s obtížemi, což může způsobit růst nových větví keře.

Kvetoucí

Na jaře divoce rozkvétají v křoví divoce rozkvetlé listy. Jejich barva závisí na odrůdě: bílá, žlutá, broskvová, fialová, růžová a další. Na froté druhy keřových květů jsou uspořádány v několika řadách. Jsou krátkotrvající, ale rostlina dlouho zdobí listiny. Doma může trvat až 6-7 měsíců (od května do listopadu).

Nemoci a škůdci

Tropické keře odolné vůči různým onemocněním. Většina problémů spojených s nesprávnou péčí o rostlinu. Zřetelným znakem toho je pád listí a odumírání listů. Dvě klasické chyby v péči o popínavé rostliny:

 1. Nadměrné zalévání. Přebytek vlhkosti vytváří v substrátu stagnující zóny. V nich začíná kořen hniloby, který je plný nemocí.
 2. Studená zem. Pokud je teplota půdy pod + 5 ° C, pak je to ohrožení života keře.

Vyskytuje se a chloróza listů - onemocnění, při kterém se mladé výrůstky stávají žlutými. Důvodem je nedostatek hořčíku nebo železa. To je možné ve dvou případech:

 • Kyselost půdy neodpovídá neutrálním hodnotám (5, 5-6, 0 pH). Rostlina musí být přemístěna do vhodného substrátu popsaného v části o výsadbě.
 • Pokud je vše v pořádku se zemí, znamená to, že keř musí být krmen hnojivy. Musí obsahovat zvýšenou koncentraci hořčíku a železa.

Bougainvillea úspěšně působí proti škodlivému hmyzu v jejich přirozeném prostředí. Domácí podmínky jsou pro ni plné útoků scute, mealybugs, roztočů a mšic. Metody boje proti nim jsou následující:

 • Opláchněte listy rostliny teplou vodou.
 • Nastříkejte je silným insekticidem:
  1. Shchitovka a roztoči pavouků jsou odvozeni pomocí Castor, Aktar, Akarina.
  2. Mšice a červi netolerují Aktellik, Karbofos, Biotlin, Fufanon.

Povrch půdy musí být nejprve pokryt hustým polyethylenem. Pokud nejsou po ruce žádné chemikálie, pak paraziti mohou být odvozeni lidovými prostředky. Alkoholický roztok aplikovaný na listy, zachrání keř z mealybugu. Mšice se bojí antiparazitického mýdla pro domácí zvířata. Pokud tyto možnosti nepomohly, můžete namísto nich vyzkoušet jiné nástroje:

 • silný česnek vařit;
 • odvar z topinek brambor;
 • odvar z cibulové slupky;
 • koncentrovaného mýdlového roztoku.

Fotka z místnosti bougainvillea

Video

Kategorie: