Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Je faktem, že úspěch v léčbě prakticky všech nemocí závisí na tom, zda je pacient pozitivní nebo negativní na zotavení od pacienta. Často, aby se zotavil, je pacientovi účinně nápomocen způsob self-hypnózy a použití figurálních přípravků. Podívejte se, jaký je tento efekt a jak je aplikován v psychologii a medicíně.

Co je to placebo účinek

Tento fenomén se stal široce známým v lékařských kruzích v XIX století, ale termín "placebo" se objevil mnohem dříve. Tedy fráze Placebo Domino, což znamená „potěší Pána“ ve středověku, truchlíci používali pohřby ve svých pohřebních písních. Analogicky, slovo “placebo” později začalo volat flatterers, svatí, sycophants. Tento termín začal být zmíněn ve vztahu k lékařům té doby, protože většina léků, které byly v těchto lécích prodávány v lékárnách, neobsahovala žádné léčivé složky.

Pacienti užívající tyto léky přinesli znatelnou úlevu - účinek sebezapření, že tento lék a postupy předepsané lékařem mají vysokou účinnost, pracoval v mnoha případech. Při této příležitosti francouzský filosof renesance Michel de Montaigne ve svých spisech poznamenal, že pro některé lidi je již účinná i pozornost medicíny.

V 1811, Concise Oxford slovník definuje to placebo je lék, který je více příznivý k příjemnému než k blahu pacienta. To není v rozporu s rozšířeným používáním takové metody léčby, která je nutná pro nemocnou osobu. V 20. století, po objevení antibiotik a jiných účinných terapií, byl tento přístup ostře kritizován a použití placeba bylo považováno za neprofesionální.

Pokračoval však výzkum otázky, proč léčiva, která neobsahovala žádné účinné látky, v mnoha případech prokázaly schopnost účinně zmírnit bolest. V roce 1955 se objevil termín „placebo efekt“ - tato věta byla použita při popisu klinických studií, během nichž bylo potvrzeno, že přibližně třetina subjektů dostávala úlevu od léčivých přípravků. Otázka, proč je mechanismus samohojení organismu spuštěn pod vlivem imaginárních léků nebo metod léčby, je nyní aktivně studován.

Účinek placeba v psychologii

Je třeba vědět, že tímto termínem se rozumí nejen příjem léků, které neobsahují účinné látky, ale také způsob navrhování, že určitý soubor postupů pomůže pacientovi zotavit se. Praktická aplikace placebového efektu v psychologii ukázala, že všem lidem je více či méně vystaveno. Tento výsledek je založen na víře osoby v profesionalitě lékaře. Dále, když jsou dodržována doporučení lékaře, je zapnuta vlastní hypnóza a pacient se rychleji zotavuje. Tento způsob léčby je velmi účinný u řady duševních poruch.

Jak účinkuje placebo

Ujistěte se, že léčba je účinná, ve většině případů pacienti dostávají očekávaný výsledek léků. Pochopení efektu placeba - co to je, je snadné vysvětlit, proč homeopatické léky účinně posilují imunitní systém, akupunkturu jako sedativum nebo projímadlo jako prostředek pro hubnutí. Ačkoliv tento způsob léčby nebyl dosud plně studován, bylo při jeho použití odhaleno několik zákonitostí. Zde jsou některá pravidla týkající se účinku placeba.

  • Čím větší a jasnější je prázdná tableta, tím dražší je podle názoru pacienta cena, tím efektivnější bude léčba.
  • Užívání více tablet po celý den je účinnější než pití 1 ks. 1 krát denně. Čím obtížnější a bolestivější je léčebný proces, tím účinnější je pro pacienty.
  • Injekce jsou účinnější než užívání tablet.
  • U některých lidí způsobuje placebo léčivo vedlejší účinky tohoto léku.
  • Pozitivní akce je zachována i v případě, že pacient ví, že ve skutečnosti bere dudlík.

Placebo v medicíně

Na základě tohoto efektu lze v nemocnicích u některých pacientů namísto tradiční léčby použít i falešné operace. V současné době se v různých oborech používá placebo.

  • Ve farmakoterapii je předepsán podezřelým pacientům, kteří jsou náchylní hledat příznaky různých nemocí, aby neovlivňovali tělo zbytečnými léky.
  • Ve farmakologii se používá jako kontrolní látka v klinických studiích vývoje nových léčiv.
  • V medicíně založené na důkazech se složky placeba používají jako nedílná součást různých léčebných režimů.
  • V narkologii, v léčbě alkoholu a drogové závislosti, jsou používány metody „podání“, „kódování“ atd., Které jsou postaveny na návrhu a touze osoby zbavit se závislosti.
  • V psychiatrii, s pomocí podnětu, se provádí korekce různých poruch těla, které mají duševní povahu, například nespavost, sexuální poruchy a deprese.

Placebo metoda

Výzkumní pracovníci zjistili, které osoby s větší pravděpodobností reagují na léčbu, která obsahuje prvky návrhu. Ukázalo se, že podle placebové metody jsou pacienti, kteří jsou charakterizováni úzkostí a výraznou závislostí na jiných, přístupní k léčbě. Je-li těmto pacientům podána inertní látka, ale je vysvětleno, že se jedná o vysoce účinný lék, aktivuje se mechanismus samoléčení. Je to proto, že mozek spouští produkci endorfinů, které snižují bolest a další látky odpovídající očekávanému účinku léku.

Léčba placebem

Tomuto segmentu terapeutických činidel lze přičítat jak homeopatii, tak multivitaminy. Osoba, která je začne užívat, posiluje zdraví nejen díky složení pilulky, ale také důvěře v její pozitivní účinky na tělo. V tradiční medicíně, placebo drogy jsou často vyrobeny z kukuřičného škrobu nebo laktózy, někdy dokonce jen cukrové koule nebo fyziologický roztok pro injekce mohou být použity. Tyto látky, neškodné a prakticky neužitečné z hlediska medicíny, s patřičným přesvědčením pacienta, vyvolávají léčbu nemocí.

Video: tablety s placebem

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: