Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Moderní lidé pro hubnutí, potlačení chuti k jídlu nebo cukrovka se snaží místo cukru použít dietní doplněk Aspartam, ale je výrobek bezpečný? Sladidlo se nachází v mnoha potravinách a nápojích, když se dostává do těla, látka se rozkládá na složky, z nichž některé jsou velmi toxické, takže lékaři mají pochybnosti o bezpečnosti jeho použití.

Co je aspartam?

E951 nebo aspartam (L-Aspartil, L-fenylalanin) je také známý jako Nutrasvit, Sladex, Aspamix je nejoblíbenější syntetické sladidlo a náhrada cukru. Jako chemický prvek je L-fenylalanin methylester dipeptidu, který zahrnuje aminokyseliny: fenylalanin a kyselinu asparagovou. Sladidlo má mnohem lepší chuť než cukr, zatímco sladká chuť přísady je delší, ale projevuje se pomaleji. L-aspartyl je bez zápachu a vysoce rozpustný ve vodě. Chemický vzorec - C14H18N2O5.

L-fenylalanin je zničen při teplotách nad 30 ° C, takže použití léčiva je možné při výrobě produktů, které nejsou podrobeny tepelnému ošetření. Hlavním účelem E951 - výroba náhrad cukru, sladké nealkoholické nápoje. Se sladidlem se můžete setkat ve složení mnoha potravin: cukrovinky, žvýkačky, bonbóny. Po užití látky rychle vstupuje do krve. Rozpad probíhá analogicky s aminokyselinami. Vylučování se provádí ledvinami.

Formulář vydání

Náhrada aspartamového cukru je ve formě bílých krystalů bez zápachu. L-Aspartil se vyrábí jak v průmyslovém měřítku, tak ve formě nezávislé cukerné náhražky pro použití v potravinářském průmyslu. Sladidlo lze nalézt na policích lékáren ve formě bílých tablet po 18 mg.

Chemické vlastnosti

E951 je dvě stěkrát sladší než cukr. Látka nemá specifickou pachuť a je vysoce rozpustná ve vodě a alkoholu. Teplota tání je 247 ° C. Když se zahřeje, sladká chuť zmizí a samotná látka je zničena. Molekulová hmotnost sladidla je 294, 3 g / mol, hustota činidla je asi 1, 35 g na cm3. Se stejným stupněm sladění odpovídá jeden gram produktu pouze 0, 5% kalorického obsahu cukru. Hlavní vlastnosti L-Aspartily:

 • nezvyšuje kalorický obsah hotových výrobků;
 • sladkost není okamžitě pociťována, ale je pociťována po dlouhou dobu;
 • dobře se rozpouští v horké vodě, střední až studené, zcela nerozpustné v mastných rozpouštědlech;
 • někdy působí jako zvýrazňovač chuti;
 • ztrácí sladkou chuť během tepelného ošetření.

Účinek na tělo E951

Aspartamové sladidlo je považováno za netoxickou, bezpečnou látku, kterou lékaři radí diabetikům jako dietu jako alternativu k cukru. Mnozí výrobci tvrdí, že potravinový doplněk nezpůsobuje tělu velkou škodu, vědci mají jiný názor a tvrdí, že E951 nepříznivě ovlivňuje zdraví lidí, kteří ho pravidelně konzumují v potravinách.

S rozpadem aspartamu v těle, tvorbou methanolu (methylalkoholu), formaldehydu, fenylalaninu. To jsou všechny nebezpečné karcinogeny, které působí na tělo jako jed. Při konzumaci velkého množství nízkokalorických potravin s doplňkem stravy může dojít k intoxikaci. Navíc, fenylalanin, člen L-Aspartilu, je schopen násilně napadat mozek. Pod vlivem aminokyselin nervové buňky postupně vymizí, pacient může ztratit vědomí. Přípustný denní příjem E951 je 40 mg na kg hmotnosti.

Škoda aspartamu

Sladidlo L-fenylalanin, stejně jako jiné syntetické přísady, má tendenci se hromadit v těle. Tato skutečnost nezpůsobuje nebezpečí pro zdravého člověka, ale u některých skupin pacientů (diabetiků a osob trpících nesprávným metabolismem) vede tato kumulace k riziku předávkování lékem. Hlavním poškozením látky v těle je, že se náhražka cukru rozkládá na nebezpečné látky: methanol a formaldehyd.

Kromě toho konzumace potravin se sladidlem vede k přibývání na váze. Koneckonců, když aspartam vstupuje do těla, mozek přestává produkovat serotonin, člověk se necítí plný, a proto začíná jíst více. Použití L-Aspartylu poškozuje pacienty s fenylketonurií - toto onemocnění je spojeno s poruchou metabolismu aminokyselin. Dlouhodobé užívání náhražek cukru může způsobit otravu metanolem, která způsobuje roztroušenou sklerózu. Medicína má více než 90 negativních neurologických příznaků, které způsobuje E 951.

Aspartamový metabolismus

L-fenylalanin se v těle rozkládá na methanol a dvě aminokyseliny, které jsou nedílnou součástí proteinů. Malá množství methylalkoholu nejsou pro organismus škodlivá, ve velkých dávkách je toxická, ale dostat se z potravy je mnohem vyšší než počet karcinogenů, které jsou tvořeny L-aspartylem. Když je aspartam metabolizován, pouze 10% látky se převede na methanol. Při použití jednoho litru nápoje se sladidlem vstupuje do těla pouze 50 mg methylalkoholu, zatímco balená šťáva obsahuje až 160 mg karcinogenu na 1000 ml.

Jednorázová dávka L-fenylalaninu v dávce až 34 mg na kilogram tělesné hmotnosti nebo 70 mg / kg (8 dávek) nevede ke vzniku methanolu v nebezpečných koncentracích. Po požití přípravků včetně L-fenylalaninu se látka rychle vstřebává do tenkého střeva. Činidlo je zpravidla metabolizováno transaminálními (transferovými) reakcemi tkáněmi jater. Rozpadové produkty se vylučují ledvinami a močovým systémem.

Indikace pro použití

Pomocí nástroje můžete kontrolovat hladinu cukru. Sladidlo je často předepisováno pacientům s endokrinologickými patologiemi (diabetes, obezita) a onemocněním vyžadujícím odstranění nebo omezení používání sladkostí. Kromě toho má látka sladící účinek, takže L-Aspartil může být používán místo běžného cukru ke snížení kalorického obsahu potravin a nápojů.

Dávkování a podávání

Než začnete užívat lék, měli byste se určitě poradit s odborníkem o možných negativních důsledcích pro tělo. Jedna tableta sladidla se rovná lžičce cukru. L-aspartyl by měl být užíván perorálně po jídle, rozpuštěn ve sklenici vody nebo pití (18–36 mg na 250 ml). Maximální dávka léčiva je 40 mg / kg za den. Když vynecháte příjem finančních prostředků, měli byste zvýšit jejich výši pouze v případě, že denní dávka nebude překročena.

Zvláštní pokyny

Při dlouhém tepelném zpracování se látka rozkládá a ztrácí svou sladkou chuť. Lék se nedoporučuje pro tělesně zdravé lidi. Aspartam je obsažen ve složení potravinářských výrobků, které obyvatelstvo široce používá. Dokonce i vitamíny pro děti nejsou bez této složky kompletní, zatímco neexistuje jednoznačný názor na přínosy látky. Přísada přísady do hotových sladkých nápojů a balených výrobků by měla být uvedena na štítku výrobcem, což by měla být věnována zvláštní pozornost pacientům s fenylketonurií.

Aspartam během těhotenství

Podle výzkumu amerických vědců, použití aspartamu během kojení a během těhotenství v doporučených dávkách nepřinese újmu. Ačkoli gynekologové nedoporučují užívat aspartam jako sladidlo, protože nemají dostatek energie a nutriční hodnoty, a těhotné ženy potřebují především kalorií a živiny.

Nesmíte používat potravinářské sladidlo, protože jakákoli změna chemického složení ženského těla ovlivňuje vývoj plodu. Důsledky těchto účinků ještě nebyly zkoumány, takže je lepší odmítnout doplnění stravy, nepovede k omezení životního stylu ženy, ale vytvoří pocit klidu ve vztahu ke zdraví budoucího dítěte.

E951 pro hubnutí

Doplněk stravy je součástí dietních nápojů a potravin. Mnoho lidí věří, že umělé sladidlo je nejlepší způsob, jak zhubnout, protože to není vysoce kalorické. I když tomu tak není, protože po pití nápojů obsahujících E951 zůstává v ústech sladká pachuť, která není odstraněna slinami. Tato podmínka stimuluje chuť k jídlu, což vede ke vzniku kil. Kromě toho jeden litr nápoje, slazeného látkou, obsahuje 56 mg methanolu, což je také zdraví škodlivé.

Náhrada cukru často způsobuje pocit hladu, který trvá několik hodin po aplikaci, což také nepřispívá k hubnutí, ale pouze k dalšímu souboru hmotnosti. Sladidla se nacházejí ve stravě, například v Dukanu, kde autor trvá na tom, že je třeba brát aditivum k oklamání mozku. Ačkoliv voda slazená aspartamem zvyšuje chuť k jídlu. Správnou dietu pro hubnutí může předepsat pouze specialista a nekontrolovaný příjem E951 má negativní vliv na zdraví pacienta.

Interakce s léky

Doplněk stravy E 951 neinteraguje s léky.

Vedlejší účinky

Aspartam je bezpečný prostředek, který se správným dávkováním málokdy vede k nežádoucím vedlejším účinkům. Pokud osoba nekontrolovatelně bere nebo překračuje přípustnou míru drogy, může být:

 • kožní vyrážky (kopřivka);
 • bolesti hlavy (migréna);
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • žízeň;
 • podrážděnost;
 • přírůstek hmotnosti;
 • skleróza;
 • nespavost;
 • křeče;
 • ztráta paměti;
 • necitlivost nohou;
 • kauzální úzkost.

Předávkování

Denní příjem velkých dávek látky může vést k tvorbě zhoubných nádorů . Předpokládá se, že zvýšení množství léčiva může způsobit rozvoj systémového lupus erythematosus. V případě předávkování přípravkem může dojít k následujícím nežádoucím následkům: \ t

 • snížené vidění, sluch;
 • závratě;
 • zvracení;
 • bolesti kloubů;
 • poškození paměti;
 • bolest břicha;
 • depresivní stav;
 • záchvaty paniky.

Kontraindikace

Lékaři nedoporučují E 951 používat potravinový doplněk pro těhotné, kojící ženy a malé děti. Kromě toho, mezi hlavními kontraindikacemi Aspartamu, návod k použití uvádí následující podmínky:

 • individuální přecitlivělost na léčivo;
 • přítomnost homozygotní fenylketonurie u pacienta.

Podmínky prodeje a skladování

Doplněk stravy si můžete koupit ve formě tablet bez lékařského předpisu. Lék by měl být uchováván při pokojové teplotě, mimo dosah slunečního světla, protože látka je citlivá na teplo. Nástroj má dlouhou životnost.

Analogy

Nejběžnějšími alternativami sladidla jsou: přírodní rostlinný lék - Stevia a syntetický cyklamát. Tam jsou na policích lékáren a následujících analogů Aspartame:

 • Shugafri;
 • AminoSweet;
 • Lžíce;
 • Nutrasvit (NutraSweet);
 • Sanecta;
 • Canderel;
 • Sanpa;

Cena aspartamu

Doplněk stravy si můžete koupit prostřednictvím internetových obchodů nebo v jakékoli lékárně. Cena látky závisí na počtu tablet v balení a dávkování. Průměrná cena Aspartamu je asi 80 rublů za 350 tablet. Odhad nákladů na náhražky cukru v Moskvě:

Jméno

Cena v rublech

Novasweet 0 kalorií 150 tablet

56

Cukr Novasvit Aspartame № 350

106

Náhrada cukru Milford SUSS (300 tablet)

165

Sladidlo (náhražka cukru) s tabletami aspartam MilfordSuss 300

182

Video

Recenze

Margarita, 42 let

Mnoho lidí píše o nebezpečích chemických sladidel, ale pro mě se doplňky stravy staly spasením. Kdysi jsem jedl hodně sladké, mnohem lepší. Přítel mi doporučil vyzkoušet aspartam nebo sacharin, přidat 2 tablety na šálek čaje nebo jiný nápoj, už netáhne cukr a zároveň sníží váhu o 3 kilogramy.

Kirill, 32 let

Nedávno sledoval dokument o nebezpečích cukru. Rozhodl jsem se koupit populární sladidlo pro testování, je dobré, že se výrobek prodává v běžných prodejnách. Vybrala jsem si Novosvit, líbila se mi cena léku a nízký obsah kalorií. Látka chutná velmi příjemně, neochutnává hořkou chuť a skutečně nahrazuje cukr dobře.

Catherine, 25 let

Začal jsem používat náhražku cukru za hubnutí. Zpočátku jsem prostě udělal bez sladkostí, ale nebylo možné pít kávu tímto způsobem, tak jsem se rozhodl přidat sladidlo. Koupil jsem levné tablety Milford 300. Piju sladidlo ne více než třikrát denně. Chuť je příjemná. Látka je tělem dobře snášena, i když se moje hmotnost nezměnila.

Vladimir, 47 let

Neustále sedí na dietě, snaží se vést zdravého životního stylu: dělá jógu a plavání. Vždycky jsem se omezoval na sladkosti, ale nemůžu pít čaj bez cukru, tak jsem se rozhodl nahradit ho sladidlem. Koupil jsem tablety Novosvit 1200. Přidám 3 kusy na sklo a cítím se dobře, zatímco chuť nápoje není klonující, ale prostě sladká.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: