Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Půdy mají všechny živiny potřebné pro rostlinu, ale často jednotlivé látky nestačí k uspokojivému růstu keře nebo stromu. Na rašelinných půdách rostliny často postrádají molybden, mangan na černozemě, hořčík na písku, atd. Řešením problému je použití minerálních hnojiv, která jsou široce používána v oblasti intenzivního zemědělství. Zvláště žádané jsou mezi nimi získané komplexní produkty, které prokázaly svou účinnost.

Co je to komplexní hnojivo

Zvláštností takových hnojiv je, že obsahují 2 až 15 živin. Ty mohou zahrnovat draslík, fosfor, dusík a komplex stopových prvků. Vzhledem k silné koncentraci a zanedbatelnému množství balastních složek jsou komplexní minerální hnojiva vhodná pro použití v suchých oblastech, jejichž půdy jsou nasyceny velkým množstvím solí. Tyto produkty se používají v jakýchkoliv klimatických podmínkách na široké škále typů půd: jak pro předseť, tak pro krmení ve všech fázích vegetace.

Výhody a nevýhody

Široké používání komplexních minerálních hnojiv je spojeno s velkým množstvím výhod, které mají. Seznam výhod:

 • V jedné granuli obsahuje všechny potřebné živiny.
 • Velká koncentrace užitečných živin spolu s úplnou absencí nebo minimálním obsahem balastu. Ty zahrnují ionty chloru, sodíku atd.
 • Silný pozitivní efekt je možný i při nedostatečné vlhkosti půdy.
 • Snížení nákladů na skladování hnojiv, jejich přepravu a aplikaci.
 • Schopnost použít pro výrobu plodin, které mají zvýšenou citlivost na růst osmotického tlaku v půdním roztoku.

Existují komplexní živiny pro rostliny a negativní strana. Ve srovnání s jednosložkovými protějšky jsou prezentovány v relativně malém rozsahu. Každá kultura ve skutečnosti vyžaduje vhodný poměr prvků. Z tohoto důvodu je často nutné upravit složení aplikovaných komplexních směsí pomocí jednoduchých hnojiv.

Funkce aplikace

Složení komplexního hnojiva lze změnit přidáním dalších nezbytných složek. Je pravda, že snížení množství určité látky je nemožné. Odborníci doporučují vyrábět komplexní směsi na jaře. To je vysvětleno skutečností, že mnoho doplňků obsahuje velké množství dusíku, který prostě zmizí během zimy. Někdy se organická hmota používá k pěstování půdy na podzim, pokud neobsahuje dusík. Další způsob aplikace - kapkové zavlažování, kdy jsou potřebné přísady zředěny vodou.

Klasifikace

Před nákupem komplexních směsí pro lepší růst rostlin se musíte seznámit s jejich odrůdami. Klasifikace:

 • podle způsobu výroby: smíšené, komplexně smíšené, komplexní;
 • stav agregace: kapalný, pevný, suspendovaný;
 • počet komponent: dvojitý, trojitý, multifunkční.

Smíšená hnojiva

Kombinované směsi pro rostliny jsou složeny z několika jednoduchých hnojiv, která byla získána v chemickém závodě nebo výrobní základně koncového uživatele. Pro výrobu výrobků se používají dvě jednoduché složky ve formě prášku nebo granulí, které se mechanicky mísí ve speciálních mísicích jednotkách. Dobře se osvědčily směsi s použitím ammofosu, dusičnanu amonného, močoviny, flotačního chloridu draselného, amonného a dvojitého superfosfátu.

Negativní je, že podíl draslíku, fosforu a dusíku v některých produktech se často liší v úzkých mezích. To znamená, že pokud se potřebujete zaměřit na dusík a vyrábíte komplexní produkty, ve kterých je tato látka nejvíce, stále obohacujete půdu a draslík a fosfor - a to se ne vždy provádí v optimálních dávkách. Příklady produktů:

 • Hera "jehličnatý";
 • Hera "Pro růže";
 • Fertika pro trávník;
 • Hera "Kaliyfos-N. Univerzální ";
 • Tkaní "Tukosmes".

Tvrdá směs

Pro výrobu tohoto druhu komplexních směsí byl použit jeden proces. Každá granule obsahuje několik živin, ale jsou ve složení různých chemikálií. Do této skupiny patří nitroammofos a nitroammofosk, nitrofos a nitrophoska, karboamofos, draslík, polyfosforečnany amonné, atd. Fyzikální, chemické zpracování surovin se používá při výrobě komplexních směsných produktů. Její příklady jsou:

 • Leda Ammophos;
 • Joy Ammophos;
 • Fertika "Dusičnan amonný s komplexem stopových prvků" (N-33);
 • Ammophos NPK 12: 52: 0;
 • Veselá květinářka "Ammophos".

Výrobní fáze

Síran amonný, jednoduchý a dvojitý superfosfát, roztok amoniaku a některé další složky mohou být použity pro výrobu komplexního směsného produktu. Hlavní fáze jeho výroby:

 1. míchání různých druhů surovin;
 2. amonizace výsledné kompozice;
 3. granulace produktu;
 4. proces sušení granulí;
 5. klimatizace.

Komplexní hnojiva

Tento typ komplexního hnojiva se vyrábí chemickými reakcemi mezi několika složkami suroviny ve všeobecném technologickém cyklu. Zahrnuje dusičnan draselný nebo dusičnan draselný. Každá granule může obsahovat dvě a více baterií. V závislosti na počtu látek jsou to dvou- a tříkomponentní. Kromě NPK (dusík, fosfor, draslík) mohou obsahovat herbicidy, různé stopové prvky, toxické chemikálie. Ty zahrnují akaricidy, fungicidy, insekticidy. Příklady komplexních hnojiv:

 • Hera "brambor";
 • Hnojivo "brambor-5";
 • Bona Forte pro brambory, kořenové plodiny se zeolitem;
 • Tkaní "brambor";
 • Rosa "Pro brambory";
 • Kirovo-Chepetsk Chemical Company "Podzim";
 • NadyArte Černý krystal.

Dvousložková

Takové komplexní komplexní směsi se používají v oblasti zemědělství pro zlepšení úrodnosti půdy. Používají se samostatně a společně s jednozložkovými směsmi. Mezi tyto produkty patří dusík-fosfor (NP), fosforečnan draselný, dusičnan draselný a některé další. Některé směsi přispívají ke zvýšení hladin lepku, jako je sulfoammofos. Další podrobnosti:

 • Fosforečnan dusičitý. Dvojitá komplexní směs, ve které je dusík obsažen ve formě amoniaku (52%) a dusičnanů (48%). Podíl fosfátových (ve vodě rozpustných) sloučenin je 3, 4 a 5%. Používá se pro plodiny na všech typech zemin. Vyrábí se neutralizací kyselinou dusičnou čpavkem s přídavkem fosforu. Jednou z hlavních výhod je, že obsah dusíku převažuje nad fosforem - přibližný poměr 1:10. Tím se rozšiřují možnosti použití tohoto hnojiva. Výrobek granule se rozpustí v půdní vlhkosti při uvolnění do půdy. Stávající chemické sloučeniny se rozmělňují na jednotlivé ionty.
 • Amfosfát. Dusíkaté fosfáty obsahující 6% dusíku a 45-46% fosforu. Vyrábí se chemickým působením amoniaku, kyseliny fosforečné, fosforitů. Doporučuje se používat jako hlavní hnojivo. Přibližně 70% látek obsahujících fluor v tomto produktu jsou ve vodě rozpustné a dobře stravitelné rostliny. Hlavní frakcí amfosfátových vzorků je NH4H2PO4. Při zavádění do půdy se produkt rozpadá v půdním roztoku a tvoří ionty kyseliny fosforečné, amonné. Směs se používá na všech typech zemin. Nevýhodou amfosfátu je příliš velká neshoda mezi oběma hlavními složkami. To omezuje použití amfosfátu, protože mnoho rostlin potřebuje více dusíku než fosfor.
 • Ammophos. Dvojitý dusík-fosfor (NP) produkt, kde dusík (N) - 10–12%, a fosfor (P) - 44–52%. Podíl vody je nejvýše 1%. Doporučuje se použít při každém úvodu do různých kultur. Je vyroben interakcí dvou složek: amoniaku, kyseliny fosforečné. Hlavní složkou je fosforečnan amonný (NH4H2PO4). Nevýhodou je, že hmotnostní zlomek stravitelného fosforu převyšuje celkový podíl. Ammophos je považován za vysoce účinný a všestranný produkt, který se dobře hodí pro obiloviny, brambory, len, cukrovou řepu na půdu pod-podzolovou a lesní lesní půdu. Prokazuje vysokou účinnost na slaných půdách.
 • Nitroamfosfát. Dvojitý dusík-fosfor (NP) hnojivo vyrobené v granulích. Dusík - 21–23%, fosfát - 32%. Takový produkt se získává na bázi fosforečnanu amonného. Současně neobsahuje žádné nečistoty. Používá se pro všechny způsoby aplikace pro zemědělské plodiny pro nasycení a obohacení živinami. Přineste na podzim nebo na jaře se začleněním do půdy. Na půdě sierozem a kaštanových půdách roste účinnost nitroamfosfátu při zavlažovaném zemědělství. Ale na obyčejných, uhličitých a jižních černých půdách má tento nástroj sníženou účinnost, protože To je způsobeno nízkým obsahem vlhkosti v půdě. Nitroamfosfát zvyšuje výtěžek a kvalitu brambor kvůli absenci negativního účinku chloru.
 • Diamonium fosfát (DAP). Dusíkaté fosfátové produkty, které obsahují 18% dusíku a 46% celkových fosfátů. Používá se pro všechny plodiny ve všech půdních a klimatických pásmech. Neabsorbuje vlhkost ze vzduchu a téměř neupchává. Tento produkt se získává interakcí dvou složek: kyseliny fosforečné, amoniaku. První látka je neutralizována přebytkem druhé. Ve skutečnosti se jedná o hydrogenfosforečnan amonný ((NH4) 2HPO4), který se používá nejen jako komplexní směs, ale také pro míchání. Při přidávání do půdy se tento vysoce koncentrovaný produkt rozkládá na kyselinu ortofosforečnou a amonné ionty. Je schopen zvýšit kvantitativní i kvalitativní parametry plodiny. Složení je velmi příznivé pro rostliny, protože posiluje jejich imunitu vůči suchu, chorobám, škůdcům a studeným zákopům.
 • Fosforečnan draselný (PK). Komplexní směs fosforu a draslíku (KH2PO4), která se používá pro kořenové a foliové obvazy. Draslík ve složení - 33%, celkové fosfáty - od 50%. Výrobek je zcela rozpustný bez škodlivých nečistot. Ukazuje se to díky interakci solí draslíku a kyseliny fosforečné. Vhodné pro všechny typy půd. Používá se v zavlažovacích zemědělských systémech. Vzhledem k absenci dusíkaté složky se může použití fosforečnanu monodraselného měnit jak dočasně, tak kvantitativně. Zavedení produktu je velmi účinné v oblasti dostatečné vlhkosti s nízkou nebo střední dostupností fosforu, draslíku.
 • Dusičnan draselný (dusičnan draselný, NK). Je to bezvodá bílá krystalická sůl, někdy se žlutavým nádechem. Chemický vzorec - KNO3. Je uzpůsobena pro výsadbu mnoha zemědělských produktů. Když se dusičnan draselný uvolní do půdy, rychle se rozpouští. Nitrátové formy se pohybují s půdní vlhkostí a mohou být absorbovány pouze v teplém období. Jeho složení je téměř prosté chloru, takže dusičnan draselný je vhodný pro hnojení chlorofobních plodin, například hroznů, brambor. Při pozdním krmení se zvyšuje odolnost zimních plodů a bobulovin.
 • Nitroammophos (NP). Granulované hnojivo obsahující dusík a fosfor s celkovým hmotnostním podílem živin nad 55%. Takový produkt se získá reakcí amoniaku se směsí kyseliny fosforečné a dusičné. Chemický vzorec je NH4H2PO4 + NH4NO3. Používá se pro hlavní a výsevní zavedení, jako vrchní obvaz pod různými plodinami. Při zavádění do půdy se Nitroammophos rychle rozpouští. To je široce používané v plodinách různých druhů zeleniny (brambory, cukrová řepa), obilovin.

Tříkomponentní

Taková komplexní hnojiva jsou nejběžnější. To je způsobeno tím, že jsou snadno stravitelné a mají úplnější složení živin potřebných pro rostliny. Tato kategorie hnojiv pro půdu zahrnuje:

 • Nitroammofosk (azofosk). Jedná se o komplexní, pevný a komplexní granulovaný produkt dusík-fosfor-draslík. Používá se pro hlavní a výsevní zavedení, jako vrchní obvaz bez ohledu na typ půdy. Obsah všech tří prvků je přibližně stejný. Tato směs se vyznačuje úplným nedostatkem toxicity s nízkou hygroskopičností, spékáním. Vzhledem k nízkému obsahu vlhkosti je takový produkt dobře dispergován, což usnadňuje provádění mechanizovaného zavádění do půdy. Azofoska se používá pro brambory, cukrovou řepu, obilí a některé další plodiny.
 • Ammophoska (NPK). Trojité hnojivo s komplexním chemickým vzorcem: (NH4) 2SO4 + (NH4) 2HPO4 + K2SO4. Hlavní prvky (dusík, fosfor, draslík, síra) jsou obsaženy v téměř stejném poměru: 12, 15, 15 a 14 procent. Celková hmotnost vody je asi 1%. Je vyroben ve formě lehkých granulí. Tento produkt není odlišný hygroskopický a spéká. Hlavní výhodou je absence sodíku, chloru. Předřadníkové prvky ve složení - alespoň. V zemědělství, ammofoska distribuovaný jako komplexní směs, charakterizovaný univerzálností. Rozpustnost granulí je pomalá, ale tato vlastnost poskytuje vegetaci potravu po dlouhou dobu.
 • Diammofosk. Trojité komplexní produkty (NPK), které mají zvýšenou koncentraci esenciálních živin. Vhodné pro použití na všech typech zemin, pro všechny způsoby aplikace a kultury. Ukazuje se, že tyto produkty z kyseliny fosforečné, ke kterým jsou přidány draselné sloučeniny, amonium. Granule jsou růžové nebo červené. Ve formě nečistot v takové směsi mohou být další prvky: křemík, vápník, síra, zinek atd. V místech s nedostatečnou vlhkostí se diammofoska aplikuje na celou hloubku orby a v oblastech s nadměrnou vlhkostí, pouze na povrchu. Nejúčinnější je použití na půdách, které jsou dobře zásobovány dusíkem.
 • Nitrophoska. Granulované produkty dusík-fosfor-draslík s přibližně stejným poměrem základních prvků. Může být použit jak pro hlavní, tak i pro priossevny úvod. Vyrobena nitrophoska z apatitů za použití sulfátu nebo rozkladu kyseliny dusičné za přídavku chloridu draselného a dalšího granulace. Tento výrobek je zařazen do kategorie instantních hnojiv. Když vstupuje do země, nitrofosfátové složky se rozpadají a tvoří různé ionty.

Multifunkční komplexní hnojiva pro zahradu a zahradu

Tento druh směsi pro rostliny je jedním z nejmladších a nejslibnějších Jeho složení obsahuje kromě makronutrientů také různé mikroelementy, biostimulanty. Tyto látky přispívají k boji s rostlinami s různými chorobami zvyšováním imunity a zároveň zvyšují jejich růstovou aktivitu. Aby byla tato směs co nejúčinnější, měla by být použita pouze pro kulturu, pro kterou je doporučena výrobcem. Příklady produktů:

 • Kemira Agro-fertika pro růže;
 • Kemira Universal;
 • Apartmá Kemira pro ovocné stromy, trvalky, cibulovinu.

Tekutá komplexní hnojiva

Tento typ produktu (HCS) pro krmné plodiny se vyrábí ve formě suspenze nebo roztoku. Získávají se mícháním za studena nebo za tepla různých druhů surovin. Seznam použitých komponent zahrnuje:

 • bezvodý amoniak;
 • roztok močoviny;
 • chlorid draselný;
 • dusičnan amonný;
 • superfosfát;
 • kyseliny fosforečné a superfosforečné;
 • různé stopové prvky;
 • polyfosforečnan amonný (pevný).

Použití horkého míchání vede k tvorbě zásaditých roztoků charakterizovaných vysokou koncentrací. Díky míchání za studena se hnojiva získávají přidáním různých hnojiv do základního roztoku: močoviny, chloridu draselného, dusičnanu amonného atd. Kromě toho lze do HCS vstřikovat herbicidy, insekticidy a stopové prvky. Kapalné směsi mohou během skladování při nízkých teplotách (-18 ° C) nebo při zvýšených teplotách (od + 28 ° C) krystalizovat. Příklady kapalných komplexních produktů (suspendovaných):

 • Bona Forte pro záhony;
 • Bona Forte pro růže a chryzantémy;
 • Dobrá síla;
 • BIUD "POM";
 • Fertika pro orchideje;
 • Pole Ruská Biopergne;
 • Fertik Krystalon;
 • Etisso pro kvetoucí a dekorativní listnaté rostliny.

Organické směsi pro krmné plodiny

Obnovení rovnováhy půdních minerálů je také způsobeno použitím přírodních látek. Pár vody sezónní obvaz je dost, aby si dobrou sklizeň. Všechny přírodní organické látky jsou v harmonické symbióze s půdou, obohacují ji o užitečné mikroorganismy, bakterie. Organické produkty zahrnují hnůj, rašelinu, humus, různé komposty atd.

Jedním z nejběžnějších a nejjednodušších krmiv je obvyklý popel ze dřeva. Obsahuje 74 prvků. Seznam obsahuje železo, fosfor, síru, draslík, vápník, měď, křemík atd. Například popel z březového dřeva pro 40% se skládá ze sloučenin vápníku. Takový přírodní produkt se používá jako kompletní náhrada tovární minerální směsi. To je možné za předpokladu, že se aplikuje potřebné množství dusíkatého hnojiva paralelně od té doby V popelu vůbec není žádný dusík.

Poté, co se popel bude i nadále "pracovat" po dobu 3-4 let, takže plodina bohatší. Pomáhá snižovat kyselost půdy a zlepšuje její strukturu. Výpočet podzimní aplikace na metr čtvereční pozemku je následující: 600 g rašeliny, 100–200 g popele stromů nebo 20–40 g travního bylinu. Nejužitečnější je popel vytvořený po vypálení:

 1. stonky pohanky, sláma, žito;
 2. listnaté stromy.

Jak udělat komplexní hnojiva pro zahradu

Zavedení takových minerálních směsí se může provádět za jakékoli kultury, je však nutné vzít v úvahu chemické složení půdy, její mechanické vlastnosti, typ hnojiva a vlastnosti životního cyklu kultury. Doporučení:

 • Na těžkých půdách by tyto produkty měly být vyráběny na podzim a na lehkých půdách - před setím, jinak budou živiny vyplavovány.
 • Tekuté formy se doporučují po silném zavlažování nebo dešti. Současně se ujistěte, že kapalina nenarazí na listy.
 • Proveďte další krmení ráno nebo večer. To by mělo být prováděno v suchém nebo zataženém (nejlépe) počasí. Jeho kombinace se stimulanty, mikroelementy je povolena.
 • Proces aplikace hnojiva se provádí kontinuálním rozmetáním po povrchu půdy před orbou nebo kopáním.
 • Při krmení můžete během sezóny vydělávat peníze v uličce.

Někteří zahrádkáři (jak zkušení, tak novici) se snaží o smíšené směsi. Někdy klesá nutriční hodnota hotového výrobku nebo se stává velmi obtížným. Chcete-li se těmto problémům vyhnout a správně připravit kompatibilní tukovo směs, zvažte několik doporučení:

 • Neutralizujte účinné látky lépe fosforovou mouku, protože dolomit a vápencové materiály způsobí ztrátu amoniaku.
 • Aby se zabránilo ztrátě dusíku, nemíchejte směsi amonného dusíku s látkami, které mají výraznou alkalickou reakci.
 • Nemíchejte močovinu s dusičnanem amonným. To vážně zvýší hygroskopičnost produktu.
 • Nemíchejte dusičnan amonný se superfosfátem. Toto působení povede k tvorbě dusičnanu vápenatého, díky čemuž se směs stane homogenní lepivou hmotou.
 • Míchání superfosfátu a močoviny přispívá k uvolňování krystalizační vody, což zvyšuje vlhkost směsí. Tyto látky se nejlépe používají pro míchání se sušenými surovinami.
 • Vzhledem ke komplexnímu krmení jako základu se doporučuje vyvážit pomocí jednokomponentních jednoduchých produktů.
 • Při smíchání by kompozice neměla ztrácet živiny a měnit hmotu, kterou nelze mechanizovat (například když průměr granulí přesahuje 5 mm).

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: