Jak stárnou, dítě často onemocní, protože dětský imunitní systém je příliš slabý na to, aby vytvořil silné ochranné mechanismy. Jednou z nejnebezpečnějších chorob je acetonemie, která se vyznačuje přítomností silného zápachu acetonu v moči, zvratcích a vydechovaném vzduchu. Tento patologický stav těla dítěte nelze ignorovat, protože může způsobit vážné zdravotní problémy.

Co je to aceton v moči dítěte

V případě porušení procesu asimilace sacharidů a metabolismu tuků je pozorován postupný nárůst koncentrace ketonů. Tato choroba má několik názvů: acetonemii, acetonurii nebo ketonurii. V normálním stavu tělo produkuje malé množství ketonů, které jsou nezbytné pro lidský život. Tyto chemické sloučeniny vznikají v játrech ze vstupních živin - tuků a bílkovin, které se přirozeným způsobem rozkládají na aceton a kyselinu acetoctovou.

Ketony jsou zdroji energie, ale velká koncentrace těchto látek může mít toxický účinek na orgány a centrální nervový systém. Jedním z projevů této intoxikace je zvracení, ke kterému dochází v důsledku podráždění sliznic gastrointestinálního traktu na pozadí nedostatku tekutiny v těle dítěte. Zvýšená hladina ketonových těl vyvolává emetické centrum v mozku, které způsobuje nevolnost a silnou bolest v břiše.

Intenzivní rozdělení tuků na spotřebu energie je přirozeným mechanismem pro tělo. Jak víte, většina energie, kterou člověk dostává z glukózy (glykogenu), která se hromadí v játrech. U dospělých jsou zásoby této látky mnohem větší než u dětí, takže acetonémie je považována za běžnou nemoc u dětí. Ne každý kluk je však vystaven ketonurii, vše závisí na individuálních vlastnostech metabolismu. Některé děti nikdy akumulují aceton.

Důvody pro zvýšení acetonu v moči dítěte

Takový patologický proces jako acetonurie nikdy nevznikne bez specifických příčin. Proces tvorby ketonových těl během rozpadu bílkovin a tuků nepředstavuje pro organismus určitou hrozbu, pokud se produkty rozkladu vylučují močovým systémem. Pokud však rychlost tvorby ketonů překročí jejich využití, pak je poškození mozkových buněk nevyhnutelné. Metabolické procesy v těle přispívají ke ztrátě velkého množství tekutiny, což vede k posunu hodnot pH v krvi v kyselém prostředí.

Výše uvedený stav v lékařské praxi se nazývá metabolická acidóza. Při absenci včasné léčby je možný nepříznivý výsledek. Mnoho dětí zažívá těžkou dehydrataci, jiné začínají trpět kardiovaskulární insuficiencí, jiné - do kómy. Lékaři identifikují tři hlavní příčiny vzniku acetonémie u dětí:

 1. Nevyvážená strava s převahou bílkovin a tukových potravin. Nedostatečný příjem glukózy v těle způsobuje proces glukoneogeneze, který vám umožňuje produkovat energii pro život rozdělením výše uvedených živin. S prodlouženou nepřítomností glykogenu se množství ketonových těl, vzniklých po rozpadu tuků a proteinů, rychle zvyšuje. Tato situace vede k patologickému nárůstu hladiny acetonu v krvi.
 2. Snížená koncentrace glukózy v krvi. Acetonémie u dětí se často vyvíjí v důsledku nedostatku snadno stravitelných sacharidů, které musí být nutně dodávány s jídlem. Tento stav je charakteristický pro nevyváženou stravu nebo dlouhá období půstu. Další příčinou ketonurie je enzymatický nedostatek (zhoršené trávení sacharidů). Zvýšená spotřeba glukózy může také způsobit acetonurii, k tomu dochází, když:
  • zhoršení chronických onemocnění;
  • vysoká teplota;
  • stres;
  • přepracování;
  • významná duševní nebo fyzická zátěž;
  • infekční onemocnění;
  • Chirurgické operace;
  • horké počasí;
  • intoxikace;
  • zranění.
 3. Diabetes. Tato choroba je považována za samostatnou příčinu acetonémie. Přítomnost diabetické ketoacidózy eliminuje možnost normálního zpracování glukózy v důsledku nedostatku inzulínu v krvi.

Příznaky zvyšování acetonu v moči dítěte

Při absenci řádného ošetření bude postupovat acetonémie, což povede k rozvoji acetonemické krize (ketózy). Vůně acetonu v moči dítěte není jediným znakem přítomnosti této choroby. Charakteristické příznaky ketonurie jsou: průjem, vysoká tělesná teplota, nevolnost, křeče v břiše, zvracení. Acetonemický syndrom je dětská choroba, kterou nelze nalézt mezi dospělými. Tento patologický stav je komplexem negativních projevů, které doprovázejí zvýšení hladiny acetonu v krvi. Známky ketózy:

 1. Silný zápach acetonu v zvracení a vydechovaném vzduchu.
 2. Dehydratace těla s přidruženými symptomy (suchá kůže nebo jazyk, propadlé oči).
 3. Hluboké a hlučné dýchání, rychlý tep.
 4. Fyzická slabost, ospalost, bledý a zjemněný vzhled.
 5. Přítomnost vysoké teploty po dlouhou dobu.
 6. Křeče.
 7. Fotofobie
 8. Inhibice.
 9. Bolest v břiše.
 10. Emetické hmoty s hlenem, krví nebo žlučí.
 11. Cyklická frekvence a intenzita zvracení.
 12. Nedostatek chuti k jídlu.

Acetonemický syndrom (AS) je dvou typů - primární a sekundární, každá z nemocí se vyvíjí na pozadí určitých příčin. Sekundární AS se například vyskytuje, když má dítě somatické onemocnění (diabetes, thyrotoxikóza, anémie) nebo infekční onemocnění (angina, SARS, chřipka). Závažná zranění nebo operace mohou také přispět k výskytu sekundárního acetonemického syndromu.

Primární AS se často vyvíjí u dětí s neuroartritickou diatézou. Tato podmínka není považována za zdravotní onemocnění, obvykle je přisuzována anomáliím ústavy člověka. Dítě s touto patologií trpí enzymatickým nedostatkem a zvýšenou nervovou vzrušivostí. Některé děti mají poruchy metabolismu bílkovin a tuků. Určité vnější vlivy mohou vyvolat vznik primárního AS u dětí s neuroartritickou diatézou:

 • dlouhodobé vystavení slunci;
 • špatná strava;
 • fyzické přetížení;
 • silné nebo negativní emoce.

Acetonový test moči

Zkontrolujte úroveň této organické hmoty v těle může být nejen v nemocnici, ale doma. Pro stanovení přítomnosti acetonu v moči se používají speciální testovací proužky, které se prodávají v každé lékárně. Tato metoda analýzy podle principu působení se týká lakmusového papíru se speciálním indikátorem na špičce. Reagencie na něm jsou citlivé na aceton, takže metoda snadno pomáhá diagnostikovat stav těla dítěte. Pracovní příkaz:

 1. Pro diagnózu bude potřebovat čerstvou moč, která nebyla odebrána před více než 4 hodinami.
 2. Testovací proužek se spustí na několik sekund do kapaliny, poté vyčkejte jednu nebo dvě minuty, dokud se neobjeví výsledek.
 3. Jakmile reakce skončí, barva proužku bude indikovat hladinu acetonu v moči.
 4. Výsledná barva musí být porovnána s barevnou stupnicí na obalu. Intenzita barev je přímo úměrná obsahu ketonu.

Norma acetonu v moči dítěte odpovídá hodnotě od 0, 5 do 1, 5 mmol / l, ale toto množství ketonů může indikovat přítomnost nemoci mírné závažnosti. V tomto stavu je domácí léčba povolena v souladu se všemi doporučeními specialisty. Nárůst ukazatele na 4 mmol / l hovoří o onemocněních střední závažnosti, je na čase přijmout všechna nezbytná opatření, aby se zabránilo progresi onemocnění. Hodnota 10 mmol / l znamená závažný stav dítěte, léčba by měla být prováděna pouze ve stacionárních podmínkách.

Léčba

Aceton v moči dítěte není vždy faktorem přítomnosti těžké patologie. S nízkým obsahem ketonů předepisují lékaři domácí terapii. Při dodržení přesných doporučení odborníka se úroveň látky snižuje na normu díky tomu, co dítě na změnu rychle navazuje. Komplex procedur se skládá ze tří fází:

 1. výplach střev s klystýrem;
 2. alkalický nápoj;
 3. užívání drog.

V první fázi onemocnění se u dětí vyskytuje časté zvracení, takže rodiče by měli ke zmírnění stavu dítěte použít klystýr. Nuance:

 • Mytí sodou je jednou z nejúčinnějších metod čištění střev ze všech druhů toxických látek.
 • K přípravě roztoku budete potřebovat sklenici vody při pokojové teplotě a jednu lžičku prášku. Množství injikované tekutiny závisí na věku.
 • Děti do 1 roku budou potřebovat od 30 ml do 150 ml roztoku, 200-400 ml objemu bude vhodné pro děti od 1 roku do 9 let, a dítě starší 10 let bude potřebovat 0, 5 litru tekutiny k dokončení procedury.
 • Klystýr musí být uložen, dokud se z řiti nevylévá čistá voda.

Při acetonémii je pozorována těžká dehydratace, protože ketonová tělesa v moči dítěte způsobují hojné a časté zvracení. Pro udržení těla v tomto stádiu musí být dítěti podáván nápoj každých 15 minut. Je povoleno používat Borjomi nebo jinou minerální vodu bez plynu a můžete nezávisle připravit alkalickou kapalinu. Jeden litr vody vezme 0, 5 lžičky soli a sody - tento roztok normalizuje metabolické procesy a čistí tělo.

Léčba bez použití speciálních léků bude pro toto onemocnění neúčinná. Lékaři současně označují "Betargin" a "Regidron". Léky účinně zabraňují dehydrataci a nahrazují ztrátu důležitých stopových prvků nezbytných pro tělo dítěte. Kromě toho mohou tyto léky zabránit dalšímu rozvoji ketonurie.

Pro přípravu roztoku vezměte jeden sáček „Regidron“ a přidejte jej do 1 litru vody. Dítě by mělo vypít veškerou tekutinu, která byla přijata během dne, tekutina by měla být vypita v malých doušcích až 6krát za hodinu. "Betargin" dovolil dát dětem od tří let. Přípravek je předepsán společně s dietním krmivem k dosažení vysokých výsledků terapie. Lék obsahuje speciální látky - betain a arginin, které posilují imunitní systém a normalizují hladinu glukózy v krvi.

Děti mají denně jeden sáček "Betargin", výrobek musí být zředěn ve 100 ml převařené vody a podán dětem několikrát denně. Je povoleno používat ampule s lékem, obsah jedné lahvičky se nalije do sklenice vody. Průběh léčby a přesné dávkování má právo jmenovat pouze specialistu - negramotná terapie může vést k nežádoucím komplikacím.

Glukóza

Pokud se objeví zápach acetonu z úst, je nutné poskytnout dítěti dostatečné množství glukózy. Pro doplnění zásob této látky používejte výrobky jako čokoláda, bonbóny, sušenky nebo sladký čaj. Všechny obsahují velké množství glukózy, což pomáhá rychle zvyšovat energetické zásoby dítěte. V případě, že dítě odmítá přijmout sladkosti, je povoleno použít 5 nebo 10% roztok glukózy. Lék by měl být podáván ne více než 10 krát denně, v době, kdy dítě by mělo pít 5 ml tekutiny.

Použití ampulí se 40% glukózou v léčbě ketonurie je povoleno. Za tímto účelem se obsah ampule natáhne do injekční stříkačky na jedno použití a poté se zahřeje na teplotu místnosti. Děti dávají 0, 5-1 čajové lžičky koncentrovaného roztoku tak často, jak je to možné po celý den. Někdy jsou dětem podávány tablety glukózy. Optimální dávka je polovina nebo jedna tableta denně.

Výživa a životní styl

Aceton v moči dítěte se nezdá náhodný - patologickému stavu předchází nedostatek vyvážené stravy a špatný životní styl. Aby se zabránilo rozvoji acetonémie, lékaři doporučují upravit režim dne dítěte, rovnoměrně rozdělit čas mezi cvičením a spaním. Trvalý stres a negativní emoce, které způsobuje, mohou ovlivnit průběh onemocnění.

Pro udržení zdraví by děti měly mít dostatek odpočinku na plné zotavení. Je důležité včas vyřešit konflikty v rodině, aby se dítě cítilo pohodlně a klidně. Odborníci doporučují vyloučit ze stravy dětí některé potraviny, které mohou zhoršit stav dítěte:

 • rychlé občerstvení;
 • tučné maso a ryby;
 • pomeranče;
 • vedlejší produkty;
 • rajčata;
 • čokoláda;
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku.

Prevence nemocí

Předcházení rozvoji acetonémie může podléhat určitým pravidlům. Děti nejsou schopny kontrolovat své touhy, takže veškerá odpovědnost za jejich zdraví připadá na ramena rodičů. Dospělí by se měli ujistit, že dítě dodržuje denní režim a správně jí, jinak je pravděpodobnost komplikací vysoká. Důležitými body prevence ketonurie jsou navíc:

 • chůze na čerstvém vzduchu;
 • každoroční testování (krev, moč, ultrazvuk vnitřních orgánů);
 • přijímání vitamínů;
 • mírné cvičení;
 • pravidelné léčebné postupy;
 • nedostatek stresujících situací;
 • zdravé potraviny;
 • lázeňské terapie.

Video

Kategorie: