Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Předpokladem pro bezpečné používání nožů je jejich vysoce kvalitní ostření. Pokud je s nožem manipulováno nesprávně, může to nositeli přinést spoustu problémů, od podráždění až po poranění, takže je důležité vždy udržovat nástroje v pořádku s pomocí kvalitní péče.

Typy ořezávek pro nože

V závislosti na rozsahu a principu provozu jsou profesionální brusné nástroje rozděleny na mechanické a elektrické. Také na brusných plochách jsou:

 • přírodní;
 • keramika;
 • potažené diamantem.

Nástroj pro broušení nožů a výběr ceny, rozsahu použití a materiálu čepele. Pro keramiku jsou tedy používány pouze stejné brusiva, pro restaurace častěji si vybírají elektrické nářadí, protože od té doby používaly elektrické nářadí jejich používání je snadné šetřit čas a námahu. Profesionální ořezávátko lze použít doma a jednoduše si ho můžete vybrat díky modernímu sortimentu brusných nástrojů.

Elektrický nůž

Snadné použití je elektrický ořezávátko. Je to malý stroj s mezerami, ve kterých jsou umístěny brusné kotouče. Úhel naostřený s mezerami může být odlišný, udává výrobce. Tento kuchyňský přístroj lze naostřit nejen kuchyňské spotřebiče, ale i nůžky. Profesionální ořezávátko s keramickými disky se používá v restauracích, i když kuchaři často používají ruční nářadí k práci s osobními nástroji, aby je nepokazili.

Mechanický ořezávátko

Koncept mechanického zařízení pro rovnání nožů zahrnuje všechny druhy nástrojů, od musat až po speciální instalace. Hlavní rys - při práci vyžaduje použití úsilí. Většinu sortimentu představují mechanické nástroje s různými typy brusného povrchu:

 • brousek;
 • musat;
 • mechanické ořezávátko.

Pískovec může být jakékoliv velikosti a původu: japonský vodní kámen, Arkansas, novulit. Musat je kovová tyč s abrazivním povlakem a dřevěnou nebo plastovou rukojetí, což je velmi jednoduchý nástroj používaný častěji doma. Je důležité používat musat správně: pohyb rukojeti by měl probíhat podél nástroje v úhlu 20-25 ° tak, aby byl ostrý.

Jak si vybrat

Profesionální ořezávátko je vybráno podle typu a zrna brusného materiálu, který může být přírodní (například diamant) nebo granulovaného povlaku syntetického původu. Pro velikost částic jsou brusiva:

 • hrubý (s velkým zrnem) - používá se k přebroušení;
 • střední a jemné zrnitosti - běžné ostřičky;
 • extrémně jemnozrnné - leštící kotouče.

Další - volba designu naostřená Pro domácí použití často volte musat nebo malé brusné tyče. Můžete si vzít s sebou speciální kapesní brusky, které mají pohodlnou velikost, skládací design. Mechanické ořezávátko se stalo v poslední době populární díky řadě možností pro ostření různých typů nástrojů. Tato instalace má následující funkce:

 • výběr požadovaného brusného kamene;
 • upevnění v požadované poloze čepele;
 • nastavení požadovaných ořezávačů úhlu atd.

Mechanická instalace může být nazývána profesionální ostřicí nůž. Chcete-li ji použít, musíte nejprve pochopit vlastnosti práce, prostudovat si instrukce a poté procvičit ostření. Nezkušený uživatel může zničit čepel volbou nesprávné síly, úhlu a materiálu pro ostření. Nejjednodušší zařízení je elektrické ořezávátko, protože každý může ovládat ořezávátko nastavením předem nutných nastavení.

Jak používat

Abychom pochopili, jak nůž ostřit, musíte nejprve pochopit, co by mělo být správné ostří. Tupý povrch řezné části čepele pod mikroskopem vypadá volně, není hladký. Před použitím nástroje musíte posoudit stupeň poškození řezné části, abyste mohli vybrat abrazivní materiál: silně otupená zařízení musí být nejprve ovládána hrubým abrazivem a poté leštěna. Na různých nožech se způsob práce liší:

 • musat - pohyb čepele se provádí podél tyče v malém úhlu bez silného tlaku, což umožňuje minimální aplikaci síly;
 • brousící kámen - je třeba ostřit, počínaje oblastí v blízkosti rukojeti, postupně se pohybující ke špičce čepele, dávající sílu rukojeti pod úhlem;
 • mechanický nůž - ostré pohyby čepele drží mezi kameny.

Přehled populárních výrobců

 1. Profesionální ostřicí nože Apex pro profesionální ostření, kombinované do zařízení ve formě stroje. Vyrobeno v USA, toto zařízení je navrženo pro práci s celou řadou čepelí. Přijata rozšířená díky vysoké kvalitě a rozumné ceně.
 2. Ganzo je čínský výrobce nožů, brusných systémů, jejichž produkt je oblíbený pro svou nízkou cenu a kvalitní výrobky.
 3. Lansky je populární americký výrobce brusných systémů, které vynikají svou kvalitou a také jednoduchou technologií ostření.
 4. Ruixin je výrobcem z Číny. Systémy této společnosti jsou levnější než systémy konkurenta Ganzo, ale liší se tím, že je nutné kameny před použitím brusky vyrovnat.
 5. Gerber, Wenger, jehož produkty zabírají na trhu drahý segment, vyrábějí brusné tyče, ruční a mechanické nástroje pro profesionální práci a domácí použití.

Kde nakupovat a kolik má bruska na nůž

Profesionální mlecí systémy a stroje můžete zakoupit v offline obchodech, jako je Eldorado. Je snazší najít na specializovaných prodejních místech v Moskvě a dalších velkých městech nebo nakupovat, používat internet, ve specializovaných internetových obchodech a na internetových stránkách oficiálních prodejců výrobců. Cena těchto systémů se pohybuje od 900 do 3000 p. v závislosti na výrobci:

 • Gerber - 2000-2500 r.;
 • Wenger - 1000-1500 r.;
 • Ganzo - 2500-3000 r.;
 • Lansky - 3000-9000 r.;
 • Ruixin - 2000-2500 r.

Jak udělat stroj pro ostření nožů to udělat sami

Ti, kteří chtějí vybudovat profesionální systém pro ostření vlastních rukou, je snadné splnit svůj sen bez použití kresby. Z improvizovaných prostředků, které mají ruční přístroj s abrazivním povlakem pro ostření, je možné postavit doma. Hlavní věc - najít základ pro montáž, vybudovat závěsný systém s nastavitelnou výškou a naklápěním. Kromě toho můžete do základny přidávat lešticí plochy pro profesionální práci s lopatkami.

Recenze

Alexander, 38 let

Koupil systém Apex Edge Pro, velmi spokojený, snadno ovladatelný, vhodný pro jakýkoliv nůž. Vhodné pro profesionální práci i doma. Snažil jsem se pracovat s brusnými kameny, musatem, ale nedávají žádoucí výsledek, a to trvá mnohem více času, než aplikují síly, a po naostření to trvá spoustu času na leštění.

Vladislav, 43 let

Sám jsem si vzal čínský vodní kamenný dům dávno na ostření loveckého nože, ale nenaučil jsem se s ním okamžitě pracovat: musíte si zvyknout na úsilí, které jste vložili. Je vhodnější použít musat, když potřebujete rychle opravit čepel, ale pokud je poškození významné, pak je nepostradatelná jednoduchá ruční bruska. Takže můj čínský vodní kámen dobře funguje s nejhloupějšími zařízeními.

Vladimir, 35 let

V kuchyni používám pouze elektrické zařízení a vše vyhovuje. Velmi rychle a bez námahy můžete upravovat nástroje různých velikostí a poškození. Jediné negativní je někdy vyleštit ocel po práci s elektrickým ostřením, protože Úhly sklonu keramických kamenů jsou nastaveny, někdy je hrana silná a musí být upevněna.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: