Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mnozí pacienti začínají komunikovat se zubařem od raného dětství. Například, někteří lidé mají věčné problémy - kaz, zatímco jiní stále dobře znají ze školy, co je to zubní buničina a jak je to nepříjemné, když je zapálená. Je důležité včas diagnostikovat, vyléčit nemoc, jinak můžete předčasně zůstat bez krásného úsměvu.

Co je to pulpitis

Pokud se přítomnost děr v mléčných zubech již děsí každou druhou osobu se svými příznaky, pak ne každý ví, co pulpitis vypadá. Ve skutečnosti se jedná o komplikovanou komplikaci, která vyžaduje okamžité chirurgické zákroky. Pulpitis je zánět nervu zubu, vyvolaný vysokou koncentrací škodlivých mikroorganismů. Příčinou anomálie jsou nejen bakterie, ale také mikrotrhliny skloviny. Zánět by měl být odstraněn a bez pomoci zubaře je nepostradatelný.

Chronická pulpitida

Je to pomalé onemocnění, které je obtížné vyléčit. Chronická pulpitida vede k fibrózním, nekrotickým, proliferativním nebo gangrenózním změnám ve struktuře, tvaru buničiny. Jednoduše řečeno, struktura měkkých tkání zubu je modifikována, dochází k narušení krevního oběhu, vyvíjejí se stagnující procesy s následnou tvorbou ložisek nekrózy. Poškozený zub je zničen, je nutné okamžité odstranění. Hlavním příznakem je bolest, která náhle vzniká a náhle se uvolňuje, ale ne dlouho.

Akutní pulpitis

Tato forma onemocnění se vyvíjí spontánně a pacient si stěžuje, že náhle zub začal bolet. Akutní pulpitis se vyznačuje hnědým s příměsí černé dutiny, nejprve ve struktuře skloviny, pak hlouběji. Kořenové kanály trpí, bolest se zvyšuje v noci nebo při jídle horkých jídel. Existuje několik důvodů pro vznik zánětlivého procesu, mezi nimi:

 • neošetřený zubní kaz;
 • nedostatek slušné ústní hygieny s následným pronikáním škodlivých mikroorganismů;
 • nebezpečné infekce těla;
 • dentinové mikrotraumata zubů;
 • popraskané koruny.

Pro záchranu oběti, například laterálního řezáku, je užitečné zjistit, jak se pulpitis liší od zubního kazu, zatímco včas reaguje na symptomy každé diagnózy. V prvním případě je možné se vyrovnat s klasickou výplní, zatímco v druhém případě je nutné provést postup odsolení, tj. Odstranění zaníceného nervu zničeného zubu. Fotografie tohoto procesu jsou šokující zdravé lidi a pocity v průběhu zákroku nejsou nejpříjemnější.

Klasifikace Pulpitis

Hlavní otázkou pacienta s takovým problémem je, jak léčit pulpitis zubu. Zubař se více zajímá o otázku správné a včasné diagnózy. Podle trvání a charakteristik zánětlivého procesu se onemocnění vyskytuje v akutních a chronických formách. V prvním případě je konzervativní léčba úspěšná, ve druhé - komplikované. Klasifikace akutní pulpitidy je následující:

 1. Focal. Počáteční stadium, jehož doba trvání není delší než 2 dny od okamžiku infekce zubu zubů.
 2. Difuzní Centrum patologie ovlivňuje zakončení koruny a nervů, doprovázené zhoršeným zásobováním krví.
 3. Serous. To je častěji dětská nemoc, která má infekční povahu, která napadá krátkodobé záchvaty bolesti zubů.

Pokud zánětlivý proces buničiny trvá déle než 3 týdny, onemocnění se stává chronickým, periodicky dochází k záchvatům bolesti, které se stávají častějšími, a to nejen v noci. Druhy chronické pulpitidy ve stomatologii jsou následující:

 1. Vláknité. Příznaky nemoci jsou dlouhodobě skryty, vyskytují se hlavně při palpaci. Je důležité aplikovat adekvátní léčbu.
 2. Gangrenous. Jedná se o komplikaci předchozí formy pulpitidy, která je doprovázena tvorbou hluboké kazité dutiny.
 3. Hypertrofické. Exacerbace se vyznačuje nejen tvorbou kariální dutiny, ale také šířením patologického procesu do zdravých tkání.
 4. Concreta. Tvorba v neurovaskulárním svazku kamínků nebo náhradního dentinu.

Pulpitis - diagnóza

Specialista na instrumentální vyšetření - je hlavní klinickou metodou pro stanovení onemocnění. Pochopit o pulpitis zubu - co to je, může být v ordinaci lékaře. V počátečním stadiu nemoci není perkuse (klepání) poznamenána zvýšenou bolestí. V komplikovaných klinických scénách zjednodušuje rentgenový obraz diagnózu pulpitidy, protože určuje povahu a hloubku kariálního dutiny. Elektroodontodiagnostika je ukázána v případě pochybností o formulaci konečné diagnózy, jmenování adekvátní léčby.

Pulpitis - příznaky

Patogeneze tohoto onemocnění postupuje bez odpovídající pomoci. Je důležité, aby pacient rychle reagoval na symptomy, aby včas poradil se zubařem. Jinak mezi potenciální komplikace patří periodontitida s rizikem šíření hnisavé hmoty v krvi. Výslovné symptomy pulpitidy jsou reprezentovány následujícími změnami v celkové pohodě:

 • bolest fuzzy lokalizace v chrupu;
 • krvácení dásní, zhoršené palpací;
 • horká reakce zubů na horké potraviny;
 • zvýšené otoky dásní;
 • dočasné problémy dikce;
 • zkreslení obličeje, viditelné i na pacientově fotografii.

Léčba pulpitidy

Abychom se vyhnuli lékařským chybám, je nutné přijmout odpovědný přístup k diagnóze, výběru režimu intenzivní péče. Léčba pulpitidy zahrnuje chirurgické výkony, po nichž následuje rehabilitační období. Například, lékař odstraní pulpless zub ve dvou případech: tak, že se infekce nerozšíří na zdravé zuby, nebo k odstranění nadměrné bolesti. S problémem, který se objevil, je nutné okamžitě jít na zubní kliniku a po rentgenovém vyšetření je třeba striktně dodržovat lékařská doporučení.

Biologická metoda léčby pulpitidy

Jedná se o účinnou terapii u dětí i dospělých. Biologická metoda léčby pulpitidy je šetrná, protože nevyžaduje vždy otevření zapálené drti. Konečným cílem je instalace trvalých výplní s dalším dodržováním všech pravidel profylaxe, jak doporučuje zubař. Takže potřebujete 2-3 návštěvy na klinice, abyste zcela zapomněli na problém a jeho příznaky. Takže:

 1. Při první návštěvě je karisovaná dutina ošetřena lokálními antiseptiky, načež je na pulzující dřeň umístěn lék. Léčivo proti bolesti, antibiotikum, antiseptikum sníží citlivost zubních kořenů.
 2. Při druhé návštěvě se lék odstraní, nejdříve se položí cementová pasta a poté se vytvoří stálá náplň. Pokud je zánětlivý proces obtížně potlačitelný, je nutná další návštěva.
 3. Navrhovaný způsob eliminace pulpitidy s důkladným vyšetřením je stejně vhodný pro dítě i dospělého člověka a s vysokou profesionalitou zubního lékaře je obtížné rozlišit náplň na obecném pozadí zubů.

Vitální způsob léčby pulpitidy

Pokud nejsou kořeny dítěte zcela vytvořeny, je vhodná amputace pulpitidy. Tato technika spočívá v odstranění pouze koronální buničiny, zatímco v kořenových kanálech udržuje svou životaschopnost. Po provedení provozních opatření se brzy obnoví integrita cévních stěn, cévy normalizují systémové zásobování krví.

V moderní praxi je devitalální extirpace již považována za radikální metodu léčby komplikované pulpitidy, protože zajišťuje konečné odstranění kořenové a koronální složky. Metoda má své vlastní kontraindikace, provádí se v lokální anestézii, ne všechny klinické snímky jsou dětem povoleny. Fotografie takových manipulací jsou děsivé, ale výsledek chirurgické léčby je příznivý.

Pulpitis - léčba doma

Alternativní metody zmírňují bolest, ale neposkytují úplné uzdravení nemocných zubů. Pokud se rozhodnete pro rozpočtovou léčbu pulpitidy doma, je důležité poradit se se zubařem. V opačném případě může dojít ke kolapsu zubu nebo k rozvoji parodontitidy. Stojí za to připomenout, že kůra dubu a šalvěje jsou silnými analgetiky v zubním lékařství všech dob. V praxi se osvědčily i jiné drogy:

 • opláchnutí peroxidem vodíku;
 • ošetření ústní dutiny alkalickým roztokem;
 • calamus a propolis v jednom přípravku;
 • odvar z bobkového listu s anestetickým účinkem;
 • knotweed a bezinky v jednom léčivém vývaru pro léčbu patologie paty.

Video: pulpitis - symptomy a léčba

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: