Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Výrobky z takového ušlechtilého kovu, jako je stříbro, jsou dostupné téměř každému. Například šperky (šperky) nebo nádobí. Časem však stříbro má tendenci černit, ztmavnout a být pokryté květem. Co dělat v této situaci? Musíte použít jednu z níže popsaných metod čištění.

Jak čistit stříbro doma

Existuje několik účinných způsobů čištění stříbra z černé. Hlavní příčiny vzniku plaku na kovu: nadměrná vlhkost, vystavení vnějším faktorům (například kosmetika obsahující síru nebo potraviny), zejména lidského těla. Předměty mohou rychle ztmavnout v důsledku kontaktu s plynem pro domácnost nebo čisticími kapalinami. Aby byl drahý kov stále ve správné formě, musíte vědět, jak čistit stříbro doma.

Nejlepším způsobem, jak se dostat ven, je koupit speciální nástroj, který najdete na polici klenotnictví nebo v supermarketu v domácnosti, pokud to však není možné, můžete použít dostupné nástroje. Mnoho lidí ani neví, jak čistit stříbro doma, ale některé každodenní předměty pomáhají lepším profesionálním řešením:

 • amoniak (amoniak);
 • fólie;
 • soda;
 • peroxid vodíku (peroxid).

Čištění stříbra čpavkem

Vynikající výsledky při čištění drahých kovů vykazují obvyklý amoniak, který se používá k provádění různých domácích úkolů (praní prádla, mytí sklenic, odstraňování skvrn z oděvů). Čpavek chemickou reakcí rozpouští téměř všechny typy oxidačních činidel, přičemž stříbro zůstává nezraněné. Další plus - čpavek rychle zmizí ve vzduchu, kombinuje se s vodou, což ho činí neškodným pro lidské tělo. Čištění stříbra čpavkem je velmi jednoduché:

 1. Vyberte si malou nádobu, místo stříbrných předmětů, které mají být vyčištěny.
 2. Nalijte vodu z kohoutku.
 3. Při pozorování poměru 1: 10 (voda k alkoholu) se přidá amoniak.
 4. Nechte kynout od půl hodiny do hodiny (záleží na černění - stupeň a hloubka).
 5. Odstraňte, otřete do sucha ručníkem.

Soda a fólie

Jedním z levných, účinných, ale jednoduchých způsobů čištění drahých kovů je použití fólie a sody. Důležitý bod - musíte být opatrní s produkty vykládanými perlami, korály nebo jantarem. Materiály se mohou během čistícího procesu zhoršit, proto je tato péče o šperky nejlépe poskytována profesionálům. Mnozí nevědí, jak čistit stříbro fólií a sódou, a proto je třeba provést některé správné postupné akce. Pokyn:

 1. V pravidelném hrnci vezměte 0, 5 litru vody, přidejte dvě plné lžíce sody.
 2. Roztok důkladně promíchejte, zapálte.
 3. Jakmile se kapalina vaří, hodte několik malých kousků potravinové fólie.
 4. Odstraňte roztok z ohně, snižte stříbro do pánve.
 5. Počkejte 10-15 minut, vyjměte stříbro.
 6. Otřete suchým hadříkem.

Peroxid vodíku

Jeden z populárních metod zabývat se černochy se objevit na stříbře je peroxid vodíku. Použití látky, musíte být velmi opatrní, aby se pokazit šperky. Obtěžování může nastat, pokud jsou ve slitině stříbra přítomny jiné kovy - proces čištění může mít opačný účinek než požadovaný výsledek. Čištění stříbra peroxidem vodíku:

 1. Na litr vody se odebere 100 g peroxidu vodíku, stejné množství ethylalkoholu.
 2. Smíchejte všechny ingredience, vložte roztok do roztoku.
 3. Sledujte proces, nepřehánějte ho v roztoku (řetěz - 20 minut, lžíce / vidličky / prsteny / náramky - až jednu hodinu).
 4. Po uplynutí času otřete stříbro suchým flanelem.

Soda

Další způsob, jak zesvětlit stříbro, je soda. Tentokrát budou doplňkovými složkami soli, mycí prostředky. Čistící roztok je připraven rychle, jednoduše, nevyžaduje čas a finanční náklady. Ti, kteří se chystají vyčistit stříbrnou sodu, si musí uvědomit, že je žádoucí používat hliníkové nádobí, protože nahrazuje fólii. Nedoporučujeme vařit v těchto pánvích po zpracování kovů. Jak čistit stříbro z černého s limonádou:

 1. Připravte si roztok: na jeden litr vody vezměte jednu lžíci tekutého mýdla na nádobí, sodu a sůl.
 2. Vše důkladně promíchejte v hliníkovém hrnci, přiveďte k varu.
 3. Vložte stříbrné předměty do nádoby, snižte teplotu, vařte půl hodiny.
 4. Pravidelně sledujte výsledek, protože čas na čištění může trvat méně.
 5. Výrobek vyjměte, otřete do sucha.

Jak vyčistit stříbrný řetízek

Mnozí nevědí, jak čistit stříbrný řetízek. Pokud je váš oblíbený šperk matný, přestal potěšit oko, když se stal pokrytým černou, použijte několik způsobů zpracování. Řetězy jsou tvořeny články, takže mechanické kartáčování zubním práškem / pastou a kartáčem bude ideální cestou ven. To je nejjednodušší, ale efektivní metoda. Jak bělit stříbro doma:

 1. Před čištěním stříbra na dlani vytlačte malou zubní pastu (výhradně bílou).
 2. Dejte tam výzdobu.
 3. Na všech stranách otřete dobrý kartáček na zuby.
 4. Opláchněte pod tekoucí vodou.
 5. Otřete do sucha.

Jak čistit stříbro z černé

Někdy se černé skvrny objevují na poskvrněných cenných výrobcích z kovu - patina, která není tak snadno čistitelná. Perfektně se pak provede namáčecí metoda v improvizovaných prostředcích (z lékárničky nebo kuchyně). Před čištěním stříbra z černé, nezapomeňte - nemíchejte spoustu chemikálií, abyste se vyhnuli neočekávaným reakcím. Klenotníci doporučují začít jen namočit produkty do čpavku. Čpavek se vyrovná se svým úkolem, a zejména bude užitečný při zpracování stříbra, které má těžko dosažitelná místa (náušnice se zdobeným vzorem).

Jak vyčistit stříbrný prsten

Jeden z nejoblíbenějších šperků je prsteny. Většina lidí na planetě je nosí po celou dobu, takže je často třeba je čistit, než jiné stříbro. Lidská kůže vylučuje smrtící látky do kovu a začíná mizet. V tomto případě musíte vědět, jak čistit stříbrné šperky. Jeden z nejúčinnějších - použití potravinářské fólie. To se děje takto:

 1. Dno nádoby zakryjte fólií.
 2. Naplňte vodou, přidejte sodu / sůl.
 3. Dejte tam zčernalé dekorace.
 4. Nechte půl hodiny.

Stříbrný kříž

S pomocí lidových metod je velmi snadné vyčistit i malý stříbrný předmět, například kříž, z černého květu. Perfektní metoda namáčení se směsí sody a soli. Spojením těchto dvou prvků získáme plnohodnotný produkt péče o šperky. Pokud jste nevěděli, jak čistit stříbrný kříž, pak je vše jednoduché: vezměte si stejné množství soli a sody, smíchejte s 0, 5 litry vody, nechte je namočit na půl hodiny.

Stříbrné mince

Numismatika velmi pečlivě sleduje jejich sbírku mincí a má ve svém arzenálu všechny způsoby, jak se vypořádat s nájezdem na mince. Tak, jak čistit stříbro? Nejjemnější metodou je použití kyseliny citrónové nebo šťávy. Tato složka vykazuje vynikající výsledky čištění mincí. Sběrný předmět je ponořen do kyseliny, je namočený na 10 minut a pak - změkčená nečistota je snadno odstranitelná štětcem.

Stříbro s kameny

Často jsou všechny kosmetické předměty pokryty drahými kameny, které poškozují celistvost povrchu. V tomto případě vyvstává naléhavá otázka: jak čistit stříbro? Odborníci doporučují použití v takových případech, běžné mýdlo a čpavek. Kombinace těchto složek snadno odstraní černost. Čištění stříbra kameny doma je následující:

 1. Rozetřete strouhané mýdlo.
 2. Směs se smísí s vodným roztokem amoniaku.
 3. Zahřát na 95 stupňů.
 4. Naneste na kroužek a otřete kameny vatovým tamponem.
 5. Umyjte, otřete do sucha.

Pozlacené stříbro

Výrobky z drahých kovů se zlacením jsou určeny k čištění odborníky, existují však populární metody nakládání s květem. Pro směs ušlechtilých kovů se hodí všechny metody bělení s máčením. Například mytí v mýdlové vodě. Nechte výzdobu v roztoku na půl hodiny a otázka, jak čistit zlacené stříbro doma zmizí sám.

Stříbro

Na večeři strany, hosteska často dostane nádobí příbor od koše. Vzácné používání těchto položek bohužel vede k jejich poškvrnění. Lidé v tomto případě někdy mají otázku: jak čistit stříbrné lžíce, vidličky, nože? Péče o tyto položky je jednoduchá - je třeba připravit speciální řešení z improvizovaných prostředků. Kombinace je jednoduchá: smíchejte pět částí vody se dvěma částmi amoniaku a jednou částí zubního prášku. Po přípravě přípravku namočte do ní měkký ručník, otřete příbory, před odstraněním zčernění jej vyčistěte.

Na otázku, jak čistit stříbro, si ani nedokážete představit, kolik dalších nástrojů lze použít. Některé z nich například:

 • odvar brambor;
 • ocet;
 • sůl;
 • prací prášek;
 • tekuté mýdlo a další.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: