Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

To je jeden z typů funkčních novotvarů ve vaječníku. Příznaky patologie se ne vždy objevují, u žen různého věku se onemocnění může objevit bez jakýchkoli projevů. Často se cysta korpusu luteum vaječníků samo ustupuje. Neměli byste se na to však spoléhat, protože pokud je nemoc komplikovaná, bude nutný chirurgický zákrok: v extrémním případě budete muset vaječník odstranit.

Příčiny vzdělávání

Cysta corpus luteum, stejně jako folikulární neoplasma, označuje funkční růsty, které se tvoří přímo ve vaječníku. Stěny benigních nádorů jsou vytvořeny z natažené kapsle folikulu nebo corpus luteum. Hlavním důvodem jejich vzniku je hormonální selhání. Cysty jsou zpravidla malé a rostou ve směru peritoneum, ale existuje širší klasifikace těchto benigních nádorů.

Cysta corpus luteum ve vaječníku se vyvíjí v důsledku ruptury folikulu, v místě akumulace tekutiny a / nebo krve. Takové novotvary mohou být vytvořeny výhradně během dvoufázového cyklu menstruace. Odborníci se domnívají, že cysty corpus luteum se objevují u dívek kvůli porušení krevního nebo lymfatického oběhu ve vaječníku, takže se mohou vyskytnout i u mladých žen (16 let). Často se neoplasmus nezávisle mění během několika měsíčních cyklů.

Riziko vzniku cysty korpus luteum se zvyšuje, pokud je stimulace ovulace stimulována (to je důležité pro neplodnost). Kromě toho onemocnění může stimulovat přípravu na IVF. Když vezmeme finanční prostředky na nouzovou antikoncepci, žena se stává náchylnější k rozvoji benigních nádorů. V důsledku toho není vyloučena možnost vzniku cysty:

 • nadměrná fyzická námaha (sport není kontraindikace, ale je lepší odmítnout velké váhy);
 • stres;
 • nevyvážená strava (přísná strava, zneužívání alkoholu, jiné);
 • práce s toxickými látkami.

Hlavní znaky a příznaky

Cysty žlutého těla mohou mít opačný vývoj: luteální buňky jsou nahrazeny pojivovou tkání a novotvar je transformován do cysty bez epiteliální podšívky uvnitř. Cystický výrůstek vaječníků se často neprojevuje, nicméně u některých žen, v důsledku vývoje patologie, selhává menstruační cyklus nebo dochází k předčasné menopauze. Ve vzácných případech se u dívek cítí lehká bolest v břiše (v pánevní oblasti). Nejběžnější příznaky ovariálních cyst:

 • těžkost žaludku, pocit distence;
 • bolestivost v slabinách nebo v blízkosti přívěsků, které mohou být zhoršeny fyzickou aktivitou, pohlavním stykem;
 • zvýšená bazální teplota (2. polovina menstruačního cyklu, nad 37 stupňů);
 • opožděná menstruace (ne delší než 14 dnů).

Diagnostické metody

Známky cyst - důvod, který má být vyšetřen k potvrzení diagnózy. Díky gynekologickému vyšetření může lékař odhalit těsný elastický nádor, který vypadá jako kapsle na straně dělohy nebo za ní. Při echoskopii v přítomnosti cysty gynekolog pozoruje kouli o průměru 4-8 cm s jednotnou strukturou a jasnými konturami. Někdy je cystická dutina naplněna jemnou tekutinou.

Je nepochybné určit, že nemoc je schopna dynamického ultrazvuku na corpus luteum. Provádí se v první fázi menstruačního cyklu. Kromě toho, žena prochází těhotenský test. Dynamická laparoskopie se provádí, když je obtížné rozlišit luteální cystu od podobných formací (například z cysty vaječníků nebo tekalyuteinovyh cysty).

Jak léčit cysty corpus luteum pravého a levého vaječníku

Při asymptomatickém průtoku malá velikost cysty korpus luteum vaječníku nevyžaduje operativní terapii. V tomto případě je pacientovi průběžně monitorován gynekolog s ultrazvukem po dobu 3 měsíců. Chcete-li se zbavit nádorů s významným průměrem, použijte:

 • konzervativní léčba;
 • fyzioterapie;
 • metody alternativní medicíny;
 • jako poslední možnost - operativní opatření: odstranění cysty.

Konzervativní léčba

Ženy, které zjistily, že ve vaječníku se vyskytla malá nebo neklinicky se projevující cysta, vykazují dynamické vyšetření gynekologem, barevným Dopplerovým mapováním a ultrazvukem během několika menstruačních cyklů. V tomto časovém období zpravidla dochází k regresi a úplnému vymizení novotvaru. Léčba bez chirurgického zákroku pro cystická onemocnění se používá, pokud má pacient symptomy nebo opakovaný vývoj patologie. Použijte následující metody konzervativní léčby:

 • hormonální léky a antikoncepce ("Utrozhestan", "Duphaston");
 • užívání protizánětlivých léčiv (Voltaren, Ibuprofen);
 • balneoterapie (léčba minerálními vodami);
 • provádění elektroforetických sezení (expozice elektrickému proudu tkáně);
 • laserová terapie (ohřev měkkých tkání laserem);
 • magnetická terapie (účinek na tělo ženy permanentního nebo proměnlivého magnetického pole).

Chirurgický zákrok

Chirurgická léčba na klinikách se používá 3 měsíce po vzniku cystické formace. Hlavní indikací pro zásah je to, že nezačne regresovat nebo snižovat velikost. Operace se provádí, protože jinak by corpus luteum ve vaječníku mohlo zahájit nerovnoměrné odmítnutí endometria, v důsledku čehož někdy začíná krvácení dělohy. Vzhledem k riziku ruptury nebo torze vaječníků s odstraněním cystického růstu je lepší neváhat.

V průběhu doby, v nepřítomnosti řádné léčby, cysta může podstoupit ireverzibilní změny - proměnit v zhoubný nádor. Při včasném chirurgickém zákroku je tělo vaječníku zraněno minimálně. Laparoskopie je běžněji používána k odstranění cyst, ale někdy resekují nebo šijí. Volba metody je úkolem gynekologa, který se řídí těmito aspekty:

 • operace uchovávání orgánů jsou výhodnější, když má být odstraněn pouze cystický růst a zdravá tkáň vaječníků zůstává nedotčena;
 • při absenci komplikací použijte metodu laparoskopie (operace se provádí punkcí, bez otevření);
 • vaječníky mohou být odstraněny pacientem během menopauzy, aby se zabránilo opakování;
 • resekce se také provádí v případě nepohodlného umístění novotvaru.

Léčba lidových prostředků

Často používal “drogy” od přirozených bylin: \ t

 1. Pampeliška infuze. Umyjte trávu, rozemele na kaši (suchou, mletou mlýnek na kávu). Nalijte lžičku směsi do 200 ml vroucí vody, zakryjte nádobu víčkem a nechte ji vařit 15-20 minut. Vypusťte kapalinu přes sítko a dvakrát vypijte třetinu skla v kohoutku. Je lepší vzít lék hodinu před snídaní plus po 2 hodinách po večeři. Kurz je 5 dní a opakuje se před každým měsícem.
 2. Lopuchová šťáva Listy rostliny omyjte, roztrhejte na malé kousky, přeskočte mlýnkem na maso a vytlačte šťávu, která byla uvolněna. Uchovávejte ji v chladu déle než 2-3 dny: poté, co ztratí své léčivé účinky. První 2 dny vezměte nástroj na 1 lžičku. před jídlem dvakrát denně. 3. a 4. den přidejte další lžíci (odpoledne). Pátý den a až do nástupu menstruace pít šťávu třikrát lžíci.
 3. Infuze bylin. Budete potřebovat borovice, zimní ženu a červený kartáč. Je nutné vařit odděleně, záliv je 1 lžička. 200-250 ml vroucí vody. Když kapalina trvá 20-25 minut, vypusťte ji. Recepce začíná bezprostředně po skončení měsíce hodinu před jídlem. V prvním týdnu, pít jednu třetinu šálku třikrát denně, odvar z dělohy bóru, ve druhé - infuzi červeného kartáče se stejnou dávkou, a třetí - čaj z wintergreen.

Co dělat, pokud se během těhotenství objeví žlutá cysta

Časté satelity jsou ovariální cysta a těhotenství. Žena se však nemá čeho bát, protože neoplasmy často nemohou ublížit ani sobě ani plodu. Gynekolog bude sledovat stav pacienta, a pokud velikost cysty nepřesáhne 5 cm, operace nebude vyžadována. Ovariální cysta se zpravidla řeší až do 19. - 20. týdne těhotenství, protože v této době jsou funkce corpus luteum převedeny na placentu, která se vytvořila.

Co je nebezpečné vzdělání: možné komplikace a důsledky

Vaječníková cysta je benigní novotvar, který může být nakonec zhoubný. Tato patologie nenese vážné ohrožení života ženy, ale v případě, že není nutná léčba, může vést k komplikacím. Například při sportu nebo pohlavním styku může dojít k prasknutí krevních cév a následnému krvácení do cystové dutiny. To způsobí příznaky akutního břicha nebo hemoragického šoku. Navíc, pokud cysta dosáhne kritické velikosti, může to mít následky:

 • ovariální apoplexie (ruptura cysty s krvácením do dutiny břišní);
 • neplodnost;
 • cystová torze;
 • prasknutí cysty s následnou infekcí;
 • menstruační poruchy, silná bolest v břiše.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: