S věkem kůže vybledne, v těle se vyvíjí nerovnováha, staré nemoci připomínají akutní záchvaty. Většina nevratných procesů organického zdroje získává definici „patologického“, mezi nimi spondylózy krční páteře. Je to pokročilá a obtížně léčitelná diagnóza s nevratnými změnami v kloubech, kostech a chrupavkách dystrofické povahy.

Co je spondylóza krční páteře

Tato opakující se diagnóza probíhá s rozsáhlým růstem zvláštních porostů podél hranic páteře. Charakteristický vývoj struktury páteře znamená funkční a strukturální poškození tkáně a na osteoartrech je jasně viditelný výskyt osteofytů. Jedná se o výhonky podobné špičatým kostem, které s různými parametry a vlastnostmi snadno mění vzhled kostních jednotek, zhoršují jejich obvyklé funkce.

Degenerativní změny tkání převažují nejen v předdůchodovém věku, ale problém se každým rokem stává mladším. Lékaři říkají následující poruchy jako předpoklad pro cervikální spinální spondylózu:

 • zvýšené zatížení kostry během pracovního dne;
 • hypothermie;
 • staré zranění zad;
 • zánět kloubů;
 • záchvatů osteochondrózy a osteoartrózy.

Příznaky degenerativních dystrofických změn krční páteře

V rané fázi patologie probíhá v latentní formě, člověk si stěžuje na nepohodlí při statickém zatížení v týlní zóně. Rozsáhlá onemocnění krční páteře mají podobné příznaky a recidiva vždy začíná silnou bolestí. Pokud jsou tyto útoky neaktivní, jsou častější i v klidu. Pokud jsou postiženy svaly krční oblasti, je bolestivý syndrom soustředěn na zadní straně hlavy, v ramenním pletenci a zároveň zhoršuje zrak a ostrost sluchu. Dalšími příznaky diagnózy jsou:

 • ztuhlost a bolestivost krku s ostrými zatáčkami hlavy v různých směrech;
 • periodické závratě bez zjevného důvodu;
 • krční páteře krční páteře;
 • výstupek (vyboulení) disků;
 • částečná ztráta pocitu horních končetin.

Pokud v pokročilém stadiu převažuje cervikální DZP, objeví se závažné symptomy, které jsou reprezentovány rozsáhlými tělesnými dysfunkcemi:

 • třes dolních končetin;
 • svalová atrofie;
 • svírání nervu;
 • kauzální ztráta hmotnosti;
 • selhání močení;
 • pravidelné křeče jednotlivých svalových skupin;
 • nesprávná koordinace pohybů.

V případě takových změn v celkovém zdravotním stavu je důležité neprodleně konzultovat odborníka, podstoupit úplné vyšetření těla, určit patologii, faktory, které ho provokují, následovat eliminaci.

Diagnostika

Za účelem zviditelnění sevření nervu páteře a jeho degenerativních změn je nutné klinické vyšetření s předběžným sběrem údajů v anamnéze. Po konzultaci s lékařem je důležité podstoupit tyto postupy:

 1. MRI Vzhledem k vysokofrekvenčním magnetickým polím je možné určit skutečný stav páteře, zobrazit problémové oblasti na obrazovce, určit jejich přesné rozměry a umístit je do oblasti děložního hrdla.
 2. X-ray zobrazuje vzhled osteofytů, určuje změny ve struktuře a funkčnosti obratlů a disků.
 3. CT Pomocí počítačové tomografie lékaři diagnostikují stenózu vertebrálního kanálu, jeho velikost, stupeň poškození.

Po diagnóze je indikována léčba léky, která zajišťuje komplexní přístup k tomuto problému neuralgie.

Léčba spondylosis deformans

Oslabené svaly krční páteře jsou obtížně produktivní, onemocnění je náchylné k chronickému průběhu s hrozbou postižení. Pro dosažení pozitivní dynamiky je nutné odstranit zátěž, potlačit útoky bolesti, vyrovnat držení těla a posílit oslabené svaly. Lékaři doporučují následující postup pro spondylózu krční páteře:

 1. Konzervativní léčba je důležitá pro potlačení zánětu a napadení bolestí. Proto je důležité užívat takové nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Diclofenac, Ketones, Ibuprofen.
 2. Fyzioterapie nabízí terapeutická opatření k posílení svalstva krku: výkonová terapie, elektroforéza, využití diadynamických proudů.
 3. Terapeutická gymnastika a masáže díky určitým cvikům vyrovnávají držení těla, posilují krční svaly, odstraňují vertebrální nerovnováhu.
 4. Manuální kurz a akupunktura jsou účinnými metodami alternativní medicíny a vracejí bývalou mobilitu.

Přečtěte si také: osteochondróza krční páteře - symptomy a léčba, cvičení komplex a stadium nemoci.

Video

Moderní medicína nabízí řadu osvědčených technik pro produktivní terapii cervikální spondylosy. Pro všechny pacienty a ty, kteří se o ně mají zájem, je důležité zkontrolovat navrhovaná videa, která pomáhají eliminovat bolestivý útok, posílit svalovou hmotu a zajistit období remise diagnózy.

Gymnastika pro krční páteř

Masážní terapie

Kategorie: