V důsledku zánětlivého procesu nebo chirurgického zákroku může být vytvořena takzvaná píštěl - kanál spojující dvě dutiny mezi sebou nebo orgánem s povrchem těla. Uvnitř fistuly je naplněn exsudát, proto postupuje zánět postupně. Taková patologie se nemůže léčit sama o sobě, je nutná povinná léčba nebo chirurgický zákrok.

Co je to píštěl

V důsledku různých patologických procesů se v ohnisku zánětu hromadí hnisavá tekutina - skládá se z bakteriálních buněk spolu s jejich metabolickými produkty a mrtvými leukocyty. Během vývoje patologie se množství exsudátu postupně zvyšuje, nevejde se do dutiny, takže se tělo snaží dostat ven. To tvoří píštěl - píštěl (trubice, kanál), která spojuje postiženou dutinu nebo orgán s místem výstupu exsudátu (povrch kůže nebo jiná dutina).

Přes fistulu, jejíž povrch pokrývá epiteliální vrstvu nebo granulační tkáň, hnisavé tajemství neustále přechází, znásobuje zánět, proto je spontánní hojení takové patologie problematické, ale v některých případech možné. Navíc mají píštěle často více větví, což komplikuje rychlé odstranění patologie.

Za určitých podmínek mohou mikroorganismy z hnisavé tekutiny „migrovat“ do okolních orgánů a tkání, což vyvolává vznik nových ložisek zánětu. Složení oddělené látky přímo závisí na orgánu, se kterým je kanál spojen; čím agresivnější je tajemství, tím více poškozuje pokožku nebo okolní tkáně. Při výskytu píštěle dochází ke ztrátě tekutin, intoxikaci těla, což vede k metabolickým poruchám a rovnováze vody a soli.

Fistuly mohou existovat v těle po dlouhou dobu a při absenci řádného ošetření ovlivňují několik orgánů. Pokud je zánět původního orgánu zastaven, hnisavé výboje přestanou proudit do kanálu, uzavírají se a hojí se. S obnovením patologického procesu začne fistula opět fungovat, hromadit a vylučovat exsudát - dochází k relapsu.

Jak vypadá fistula?

Tam jsou vnitřní píštěle, které spojují dutinu uvnitř těla, a vnější. Pistula na kůži vypadá jako zanícená rána, z níž hnis vytéká, okraje se mohou podobat rtům. Externí píštěl se vyskytuje na kůži osoby v blízkosti dutin - například v krku a nosu. V některých případech si člověk nemusí uvědomovat přítomnost zánětlivého procesu v těle, dokud se na povrchu kůže neobjeví píšťalka. V případě vážného poškození vnitřních orgánů může být z kanálu vyloučen nejen hnisavý exsudát, ale také fekální, močový, žluč.

Co z toho vychází

Gram-negativní, anaerobní bakterie, zlatý streptokok, stafylokoky, některé typy hub atd. Mohou působit jako etiologický faktor. Fistuly jsou tvořeny z následujících důvodů:

 • infekce tuberkulózy;
 • Crohnova choroba (závažné chronické onemocnění gastrointestinálního traktu);
 • aktinomykóza - chronická onemocnění vyplývající z infekce plísní;
 • komplikace po operaci (například, ligatura fistula je tvořena kvůli hnisání kolem švů na krevních cévách);
 • chronická onemocnění ORL;
 • přítomnost sekvestrů - mrtvé oblasti kostí;
 • trauma střevní tkáně;
 • zubní patologie (periodontitida, zubní kaz);
 • paraproktitida - zánět v kryptách análního kanálu střeva;
 • novotvary (benigní a maligní) v konečníku;
 • hnisání kolem cizích těles uvnitř těla (například kulka nebo její fragmenty).

Příznaky

Známky fistuly jsou ve většině případů podobné v závislosti na lokalizaci zánětu a postiženého orgánu. V případě patologie pacient sleduje následující příznaky:

 • nízká tělesná teplota v důsledku přítomnosti zánětlivého procesu v těle;
 • známky intoxikace - slabost, bolesti hlavy a bolesti svalů, poruchy spánku, snížený výkon;
 • přítomnost charakteristického syndromu bolesti, pokud píšťalkový průchod ovlivňuje nervová zakončení (například rektální píštěl je doprovázen bolestivými pocity v řiti, které se zvyšují během defekace);
 • bolest ustupuje po rozbití bubliny na konci kanálu a vylučování sekrece na kůži nebo do dutiny.

Zobrazení

Existuje několik klasifikací píštěle. Podle původu existují následující typy:

 1. Vrozené fistuly jsou tvořeny kvůli malformations embrya; Lékaři objevují některé z nich (například pupeční píštěl) před nebo během porodu.
 2. Získané patologické kanály se objevují jako důsledek zánětlivých procesů, poranění nebo operací (např. Píštěl na noze nebo paži se může objevit v důsledku zlomeniny nebo poranění).
 3. Uměle vytvořené píštěle jsou navrženy tak, aby odčerpávaly tekutiny z těla (hnisavé, močové, fekální, žlučové).

Podle umístění je píštěl rozdělena do následujících typů:

 1. Močovina - instalovaná na uretrech, močovém měchýři nebo močové trubici, může být způsobena poraněním.
 2. Žlučová píštěl nastane kvůli operacím na žlučníku. Tajemství takové píštěle zanechává popáleniny v okolních tkáních, takže léčba by měla být zahájena okamžitě.
 3. Hnisavé kanály se mohou vyskytovat kdekoli na těle, často se objevují na dásních kvůli špatně zhojenému zubu. Ve vzácných případech se hnisavá píštěl může léčit sama, ale častěji dochází k relapsu a hnisavý exsudát začíná znovu vytékat kanálem.
 4. Slinné píštěle vznikají v důsledku zánětlivých procesů na tváři, krku nebo uchu, skrze ně se vylučují sliny.
 5. Bronchiální - spojení průdušek s pleurální dutinou.
 6. Gastrická píštěl umně nastavená pro enterální výživu pacienta po gastrektomii s abnormalitami trávicího systému a gastrointestinálního traktu.
 7. Tam jsou fistuly horní a dolní části tenkého střeva. První z nich jsou způsobeny zraněními nebo operacemi, často se samy hojí s náležitou péčí, ty jsou vytvořeny chirurgy k odstranění fekálních hmot v případě střevní obstrukce nebo peritonitidy (fekální píštěle).
 8. Kanály ve tlustém střevě jsou způsobeny poraněním, operacemi nebo jsou umisťovány uměle. Často se hojí sami, ale vyžadují zvláštní péči - používání ochranných mastí, aby se zabránilo zraněním.

Diagnostické metody

Pro přesné stanovení diagnózy se lékař seznamuje s anamnézou pacienta, provádí palpaci zánětlivého ohniska, vyhodnocuje množství a vzhled vylučované tekutiny, vyšetřuje pacienta o stížnostech na porušování funkce vnitřních orgánů. Poté pošle lékař další diagnostická opatření:

 • Analýza krve a moči, kultivace krve pro přítomnost patogenních bakterií může odhalit přítomnost zánětu a jeho povahu.
 • CT (počítačová tomografie), MRI (magnetická rezonance) jsou často používány jako prostředek diagnostiky píštěle.
 • Jednou z nejúčinnějších metod je radiografie se zavedením kontrastní látky do dutiny píštěle, aby se určila velikost, délka, rozvětvení píštěle.
 • Metoda snímání je považována za neméně účinnou, používá se pouze v případech vnějších píštělí, ve kterých vnější okraj přichází na povrch kůže.
 • Studie hnisavých tekutin se používají k určení primárního orgánu, který způsobil vznik patologického kanálu.
 • Během operace k odstranění píštěle, specialisté vstřikují barviva (například methyl modrá), aby vyhodnotili celou strukturu kanálu a přesně určili původní orgán.
 • Ultrazvuk se používá k diagnóze píštělí zřídka, protože Tato metoda je méně informativní.

Léčba píštělí

Ve skutečnosti, píštěl je trubice s mrtvými bakteriálními zbytky, často jeho léčba sestává z excize kanálu, čistit to chemickými nebo mechanickými prostředky a odstranit zánět orgánu, který odstartoval píštěl. Například, když se zbavíte fistuly konečníku, nejúčinnější metodou je chirurgie. Úplné uzdravení pacienta nastane během 20-30 dnů, v této době je pacientovi doporučeno užívat si léčebné koupele a vyhnout se fyzické námaze, aby se předešlo poranění svěrače.

Také pro léčbu fistuly pomocí místních fondů (lázně, masti, prášky, antiseptické roztoky pro praní atd.). V některých případech lékař předepíše antibiotika, aby odstranil bakteriální kontaminaci, léky proti bolesti a antipyretika pro zlepšení stavu pacienta. Jako léky používané k léčbě píštěle používejte následující léky:

Název léku

Účinná látka; dávkování

Akce

Indikace pro použití

Vedlejší účinky

Kontraindikace

Dioxysol

(externí použití)

Lidokain 6%, Dioxidin 1, 2% v 1 ml.

Roztok v lahvích a plechovkách po 50, 100, 500, 1000 g

Úleva od bolesti; antibakteriální účinek na širokou škálu mikroorganismů

Hnisavé rány a píštěle, popáleniny, abscesy

Bradykardie, nervozita, deprese, arteriální hypotenze

Patologie kardiovaskulárního systému; těhotenství, kojení, věk dítěte

Diglukonát chlorhexidinu

(externí použití)

Chlorrhexidin diglukonát 0, 05% v 1 ml.

Roztok v lahvičkách po 40, 80, 100, 200 ml

Baktericidní účinek

Prevence pohlavně přenosných nemocí, popálenin, abscesů, píštělí, ran

Dermatitida, alergie, svědění a pálení kůže

Virová onemocnění kůže, dermatitida, přecitlivělost na složky léčiva

Miramistin masť

(externí použití)

Miramistin 5 mg na 1 g masti.

Banky o objemu 1000 g, zkumavky po 15, 30 g

Antiseptické, antimikrobiální působení. Terapeutický účinek je podpořen hlubokým pronikáním do spodních vrstev kůže.

Infikované rány, hnisavé ložiska, popáleniny, dermatologické kožní léze

Hoření, svědění, alergické reakce

Přecitlivělost na složky léčiva

Lidové léky

Léčba jednoduché bylinné píštěle má vysokou účinnost. V některých případech dochází k úplnému obnovení. Léky používají masti, koupele na bázi přírodních složek. Aloe a zelí mají nejúčinnější léčivé účinky, šťáva z těchto rostlin pomáhá odstraňovat hnis z píštěle a rychle hojit ránu. Před použitím všech léků by se měl pacient poradit s odborníkem.

Mast

Jako domácí masti se používají následující produkty:

 1. V poměru 1: 1 smíchejte vodku a olivový olej, ošetřete postiženou oblast směsí několikrát denně a pak použijte list zelí k odstranění hnisu. Pro dosažení maximálního efektu se používá několik týdnů.
 2. Čerstvé květy měsíčku pevně složené ve skleněné nádobě, zalijeme rozpuštěným máslem, trváme na 12 hodinách. Po tomto místě v peci po dobu 48 hodin (při teplotě 70 ° C). Lék je uložen v nádobách s vzduchotěsným víčkem na tmavém místě. Přijaté prostředky rozmazávají vstupní otvor píštěle.
 3. 200 g jemně nasekané cibule se nalije horkým vepřovým tukem, zahřívá se na pánvi, dokud cibule neztmavne. Výsledná směs se infunduje po dobu 6 hodin, příležitostně se třepe. Taková mast se ošetřuje fistulou, střídavě s jinými prostředky.

Dekorace

Několik příkladů tinktur a dekorací pro léčbu píštělí:

 1. Smíchejte stejné množství aloe šťávy a mumie šťávy (po namočení ve vodě), aplikujte bandáž namočené v roztoku po dlouhou dobu na bolavém místě.
 2. 2 polévkové lžíce Hypericum nalijí 2 šálky vody, směs se vaří 10 minut, výsledný roztok se přefiltruje. Směs se rozprostře na film a takovéto obložení se obalí bolestivým místem, potom se centrum zánětu promyje zbývajícím roztokem. Nástroj se používá, dokud kanál nezačne přidělit exsudát.
 3. Pro ošetření vnější píštěle připravuje tinkturu pampelišky květin na trojité Kolín nad Rýnem. Výsledná kapalina se naplní pipetou přímo do kanálu píštěle pro maximální terapeutický účinek.

Video

Kategorie: