Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Stabilní finanční stav země je klíčem k blahobytu obyvatelstva, protože vláda ji chce kontrolovat, a to i vydáváním státních dluhopisů. Státní úvěrové dluhopisy (OFZ) jsou prostředkem k pokrytí rozpočtového schodku vydáváním federálních cenných papírů. Zhruba řečeno, stát bere peníze od občanů v půjčce na určité procento. Během posledních několika let se rozpočtové příjmy snížily (zejména v důsledku prudkého poklesu cen ropy) a otázka vládních úvěrů se opět stala relevantní.

Co jsou vládní dluhopisy?

Vládní úvěrové dluhopisy jsou hypotečním nástrojem, který vláda vydává k získání prostředků od veřejnosti. Osoba, která získala OFZ, bude investorem ve vztahu k zemi. Stát poskytuje záruky na vrácení úročeného dluhu. Měna Ruské federace je ruský rubl. V současné době je vládní úvěrový dluhopis považován za způsob, jak investovat fondy s nízkým rizikem. Tam jsou obecní vládní doklady, které jsou vydány místními orgány města.

Spolkové úvěrové dluhopisy

Ministerstvo financí Ruska opět vydává federální úvěrové dluhopisy, tj. Cenné papíry, jejichž umístění umožní doplnění rozpočtu. Od 26. dubna 2022-2023 začíná prodej federálního úvěrového dluhopisu pro jednotlivce. Maximální doba trvání OFZ je tři roky. Celkové náklady budou 15 miliard rublů, jeden vládní dluhopis bude stát 1000 rublů. Minimální množství nákupu je 30, maximum je 15 000.

Předčasné splacení je možné, ale nerentabilní. Výpočet se provádí každých šest měsíců. Výše ročního příjmu se pohybuje od 7, 5 do 10, 5%. Státní dluhopisy jsou vydávány na určité období, poté kupující obdrží kupony (úrokové platby). Stát oznamuje velikost a datum úhrady, což je výhodné pro soukromé investory, kteří nemají v investování příliš zkušeností.

Státní krátkodobé dluhopisy s nulovým kupónem

Zkratka GKO, známá pro mnohé, je státními krátkodobými dluhopisy s nulovým kupónem, které byly vydány v roce 1993 a na našem trhu pracují pět let s různým úspěchem. V důsledku toho jejich propuštění vedlo k katastrofálním následkům. Jedná se o nominální papíry, jejichž emitentem byl stát. Výnosy byly získány z rozdílu mezi pořizovací cenou a prodejem státních pokladničních poukázek. Doba splácení je tři až šest měsíců. Právo na nákup GKO bylo od zahraničních občanů, což přivedlo GKO na mezinárodní úroveň a vedlo k masivnímu odlivu ruského kapitálu do zahraničí.

Zisk ze státních pokladničních poukázek byl do roku 1998 tak vysoký, že stát začal využívat financování rozpočtového deficitu. Všechno šlo skvěle, až do 17. 8. 1998 bylo zjištěno, že není nic, co by zaplatilo zisk, a ministerstvo financí neplnilo všechny státní pokladniční poukázky, které byly znehodnoceny o 70-80%. Toto mělo katastrofální důsledky pro ekonomiku země, včetně zhroucení národní měny, krize postihla všechny ruské občany. Všechny následné SPP byly vydávány (do roku 2006) za účelem splácení dluhů z předchozích úvěrů.

Druhy státních cenných papírů

Vládní cenné papíry jsou důležitou součástí akciového trhu v jakékoli zemi. Můžete tak upravit dočasně volné finanční prostředky finančních institucí a jednotlivců. Typy státních cenných papírů:

  • bezhotovostní a hotovostní;
  • dokumentární a dokumentární;
  • ziskové a zaručené;
  • trh a trh;
  • na doručitele a registrované.

Funkce státních cenných papírů se liší:

  • vládní dlouhodobé kupónové závazky;
  • státní krátkodobé závazky s nulovým kupónem;
  • spořitelní úvěrové dluhopisy;
  • úvěry v cizí měně;
  • státní pokladniční poukázky;

Kdo je emitentem

Emitent je organizace, která provádí emise a zajištění cenných papírů. V případě státních dluhopisů je v této roli využíván stát. Měla by také zajistit ziskovost svých cenných papírů a zaručit práva jejich držitelů na příjem příjmů z vrácení finančních prostředků na konci státní půjčky. To je podmínka spolehlivosti státních dluhopisů. Nyní je situace v zemi mnohem stabilnější než v 90. letech, takže investice do státních dluhopisů mohou být spolehlivé.

Výnos státních dluhopisů Ruské federace

Stát oznámil výnos OFZ vydaný v roce 2022-2023 ve výši 8, 5% pa. Porovnání - zisk z vkladů v největších bankách Ruska jen zřídka stoupne nad 7, 5-8%. Můžete zvážit nákup vládních cenných papírů je docela ziskové události. Na druhou stranu banky čerpají provizi ve výši od 05 do 1, 5% v závislosti na počtu nabytých vládních úvěrů. Pokud je tedy splácíte za tři roky, pak váš příjem minus provize bude 9, 02%.

Stojí to za nákup federálních úvěrových dluhopisů?

Řekněme: "Stát nemůže být zmaten, spíše je to ty." Rusové již mají smutnou zkušenost s tím, jak si půjčování peněz od veřejnosti prostřednictvím půjček nejprve dobrovolně donucovalo v sovětské éře nebo upřímně podvodně, jako v případě státních pokladničních poukázek. Je logické, že nyní je postoj ke státní půjčce opatrný. MinFin zaručuje: nyní, když již byly zaplaceny zahraniční dluhy SSSR a rozpočtový deficit je, ale ne kritický, je na čase investovat volné finanční prostředky do cenných papírů.

Situace s vládními cennými papíry v předchozích letech je mírně odlišná. Tyto investice se podle rizik liší od ostatních investic na burze. Nemůžete kupovat staré OFZ na vlastní pěst, je lepší využívat služeb zprostředkovatelů - obchodníků, podílových fondů. To bude vyžadovat dodatečné náklady, ale sníží se tak riziko primárních investic.

Splatnost

Neexistují žádné sankce za předčasné splacení ve státním úvěrovém systému, je poskytnuta záruka 100% splácení úvěru a jakákoli částka může být vrácena. Pokud chcete dostávat úrokové výnosy - neočekávejte, že vyberete peníze dříve než za rok. V opačném případě majitel OFZ dvakrát platí provizi bance (v případě předčasného splacení je provize také účtována). Ale za rok se náklady na váš OFZ zvýší o 6-8, 5%, po třech - o 10, 5 procenta. Cena dluhopisů se neustále mění v závislosti na ekonomické situaci na ruské burze.

Prodej a nákup dluhopisů

Jednotlivci mohou odkoupit OFZ-17 od 26. dubna 2022-2023 do 25. října 2022-2023. Budou prodávány v kancelářích Sberbank a VTB 24. Státní půjčku v roce 2022-2023 nelze koupit na burze ani prostřednictvím zprostředkovatelů. To se provádí proto, aby se zabránilo spekulacím. OFZ-N (populární) nelze brát jako zástavu při půjčování, nemohou být darovány operace. Jediný způsob, jak převést cenné papíry na jinou osobu, je dědictví.

Jak nakupovat federální úvěrové dluhopisy jednotlivci

Postup pro nákup dluhopisů federálního úvěru v roce 2022-2023 je jednoduchý: přijedete do pobočky Sberbank nebo VTB (nezapomeňte nejprve zjistit, zda se tam prodávají OFZ). Podepsat smlouvu a koupit. Další možností je nakoupit OFZ online prostřednictvím osobního účtu na internetových stránkách bank. Státní dluhopisy jsou majetkem kupujícího a nemohou být darovány ani prodávány.

Kde koupit dluhopisy

Předpokládá se, že prodej federálních úvěrových dluhopisů se bude konat ve velkých ruských bankách - Sberbank a VTB24. Ne každá pobočka banky tuto službu poskytuje, OFZ se bude prodávat ve velkých pobočkách nabízejících služby Sberbank Premier. Cenné papíry ze stavu minulých let se nakupují na burze, osobně nebo prostřednictvím makléřských firem nebo investičních fondů s malou provizí.

Kolik vládních dluhopisů?

Jmenovitá hodnota jedné vládní půjčky je 1 tisíc rublů. To platí jak pro staré vládní cenné papíry, tak pro nové cenné papíry, které budou vydány v roce 2022-2023. Navíc bylo zavedeno nové omezení - minimální množství OFZ je 30 000 rublů, maximum je 15 000 000 rublů. Dluhopisy vydané před rokem 2022-2023 mají rovněž nominální hodnotu jednoho tisíce rublů, ale jejich počet je neomezený.

Kolik můžete vydělat na dluhopisech

Nový OFZ-2017 má pevný příjem. Příjmy OFZ-17 po dobu tří let se získávají v oblasti 9% ročně, s přihlédnutím k platbě provize. Ostatní vládní cenné papíry slibují vyšší výnosy - dlouhodobé dluhopisy (10-15 let) až 14-16% ročně, krátkodobě po dobu jednoho nebo dvou let - až 11% ročně. Existují vyšší procenta, ale jak víte, čím vyšší zisk, tím větší je riziko, že nedostanete. Správa nakoupených státních dluhopisů je prováděna buď prostřednictvím zprostředkovatelů nebo samostatně, s výhradou vytvoření EDS a vlastního osobního účtu na burze.

Video: Federální vládní cenné papíry Ruské federace

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: